Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Horgászat

Elindult a Horgász applikáció: újabb jelentős lépés a horgászbarát ügyintézés és a teljes digitalizáció irányába

Print Friendly, PDF & Email

A Magyar Országos Horgász Szövetség közleményt adott ki a Horgász applikációról:

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A MOHOSZ 2018-tól indította el a HORINFO szakrendszerét, mellyel elkezdődött a horgászok regisztrációs, nyilvántartási és horgászokmány-kiadási folyamatainak egységes és elektronikus támogatása. Bevezetésre került a Magyar Horgászkártya, amely 2019-től kiváltotta a papíralapú horgászigazolványt. A közfeladat-ellátóvá vált horgászszövetség az újabb fejlesztési lépcsőkben megteremtette az ingyenessé vált állami horgászvizsga informatikai támogatását, a horgászok és okmányaik elektronikus nyilvántartását, létrehozta az elektronikus területi horgászjegyeket.

Ábra: MOHOSZ

A HORINFO így ma már számos, a horgászat lehetőségének elérését megkönnyítő szolgáltatást biztosít a horgászoknak és ezzel egyidejűleg jelentős adminisztrációs támogatást ad a horgászszervezeteknek is. A MOHOSZ most a horgászok további kényelmét célzó és egyben a jelen kor elvárásainak megfelelő HORGÁSZ applikációját indította el, mely ingyenesen letölthető az App Store-on és a Google Play Áruházon keresztül is.

 

apple_appstore.jpg

Ábra: MOHOSZ

android_googleplay.jpg

Az applikációba történő belépéshez nincs szükség új regisztrációra. Az alkalmazásba a MOHOSZ / horgaszjegy.hu oldalon a horgász regisztrációhoz eddig használt felhasználó névvel és jelszóval lehet belépni. Amennyiben a horgász esetleg nem ismeri, elfelejtette a korábban általa megadott belépési adatait, illetve kérdése merülne fel az applikáció használatával kapcsolatban, kérjük, hogy keresse fel a MOHOSZ Központi Ügyfélszolgálati Irodáját a +36 1 445-0555 telefonszámon vagy a https://tudastar.horinfo.hu/ oldalon található chat alkalmazáson keresztül.

A HORGÁSZ applikáción keresztül az első ütemben elérhetővé vált a digitális okmánytárca, melynek segítségével az ellenőrzés is jóval egyszerűbbé válik. A „Horgász okmánytárca” modulban megjelenő, hitelesen igazolt és érvényességi záradékkal ellátott horgászokmányokat a jövőben a horgász már nem lesz köteles magánál tartani, a halőr vagy más ellenőrzésre jogosult személy pedig köteles azok esetében az applikáción keresztül történő bemutatást elfogadni.

Az okmánytárca tartalmazza az adott időpillanatban érvényes Magyar Horgászkártya digitális változatát, az állami horgászjegy és a kiváltott területi horgászjegyek azonosító adatait. Az applikáció a jövőben egyedülálló módon, hitelesen igazolja az állami horgászvizsga vagy az azzal egyenértékű korábbi horgászvizsga meglétét magyar és angol nyelven egyaránt, így szükség esetén ezen igazolás a legtöbb külföldi országban felhasználhatóvá válik. Szintén bekerült az okmánytárcába az érvényes versenyzői engedély is.

Az új, már okostelefonra optimalizált „Interaktív területi jegy vásárlás” modul használatával nagymértékben egyszerűsödik a területi horgászjegyek online vásárlásának lehetősége is. Az applikáció segítségével a térkép- és listanézet segítségével könnyen felfedezhetővé válik Magyarország több mint 1000 nyilvántartott, horgászszervezeti halgazdálkodási hasznosítású vízterülete, valamint azok horgászati és egyes horgászturisztikai szolgáltatásai. A horgászok megfelelő tájékoztatása érdekében egy gombnyomással elérhetőek a „Korlátozás alá vont területek” is, melyek egy szintén interaktív térkép formájában az egész ország területére vonatkozóan biztosítottak. Fontos információ, hogy csak azon adatok jelennek meg, melyeket a horgászszervezetek a HORINFO szakrendszerbe feltöltöttek, így közös érdek az adatbázisok folyamatos pontosítása, frissítése.

A HORGÁSZ applikáció „Postafiók” modulja alkalmas arra is, hogy valamennyi horgász közvetlen értesítést kapjon a fontos hírekről, jogszabályi változásokról vagy éppen az aktuális adminisztratív határidőkről. Ezen felület egy csengővel jelölt ikon alatt helyezkedik el. Mellette egy zöld vagy piros jel látható, amely a térerővel történő lefedettséget, az adatkapcsolati lehetőséget mutatja.

A közeljövőben a terveink szerint az applikáció számos további horgászbarát funkciókkal egészül ki. A leszürkített, még inaktív menü elemekben látható, hogy lehetőség lesz a fogási napló elektronikus vezetésére is, ha a horgász ezt a megoldást választja majd. Ide tartozik, hogy feltételként a HORINFO szakrendszer és az applikáció egyaránt biztosítani fogja a 2025. évtől általános jelleggel belépő elektronikus állami horgászjegy kiváltását, mely horgászokmány innentől kezdve már szintén nem veszhet el és nem is semmisülhet meg. Egy újabb ütemben megnyílik majd a lehetőség a „Kedvenc horgászhelyek” saját célra történő megjelölésére és a „Fogásaim” modulban a hobbi (C&R) fogások fényképes feltöltésére is. Előkészítés, illetve megvalósítás alatt állnak a további, tágabb értelemben vett horgászturisztikai szolgáltatásokkal kapcsolatos kereskedelmi és információs modulok fejlesztései is.

Az applikáció jelenleg a 18 év feletti, önálló HORINFO horgászprofillal rendelkezők számára érhető el, de dolgozunk azon, hogy azt vagy annak egyes lehetőségeit a fiatalabb (jelenleg a szakrendszerünkben önálló entitással nem rendelkező, gondviselt pozícióban lévő) horgászaink számára is mielőbb elérhetővé tegyük. Azt fontos megemlíteni, hogy a gondviselők az applikáción keresztül, az interaktív területi jegyvásárlás menüpontban a gondviseltjeik területi jegyeit most is meg tudják vásárolni. Hamarosan jelentkezünk az újabb lépésekkel!

Forrás: MOHOSZ Elnöksége

Horgászat

Svájci kalandok 2. rész

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Szabó Ábel és Tóth Anna Édua Svájcban horgásztak. Célzottan pergettek az alpesi országban, ahol rendkívül eredményesek voltak. Élményeikről beszámoltak lapunknak:

Fotó: Szabó Ábel – AJN

A következő svájci pecára egy barátnős-piknikes program keretein belül került sor. Anna korábban nem próbálta a pergetést, de szerencsémre érdekelte ez a műfaj, szóval nagy reményeket fűztem az első közös pecához. Egy pillanat alatt kapta ki a kezemből a pergető felszerelésem és egész hamar belejött a pontos dobásokba. Az első rontott felszíni kapás pláne izgalmassá tette a dobálást. Következő kapását már sikerült halra váltania és egy 40 cm feletti domolykóval pózolhatott. (Bár én is ilyen hallal kezdtem volna a pergetést…)😅 Egy zubogó alatti részen, a csalicserét követően, ismét halat fárasztott, de gyanús volt nekem, hogy ez nem domolykó lesz…

Fotó: Szabó Ábel – AJN

Mindkettőnk meglepetésére egy sebes pisztrángot meríthettem. A helyiek elmondása szerint olyan ritka ebben a folyóban a pisztráng, mint a fehér holló, így kiváltképp felértékelődött ez a fogás. A pisztráng után a következő párbeszéd játszódott le:

-Milyen hal van még ebben a folyóban? – kérdezte Anna.

-Márna – mondtam én

Akkor fogjunk márnát! – kaptam a választ.

Pergetve azért ez nem a legegyszerűbb mutatvány, ezért ekkor már én próbáltam a kicsi gumicsalit megfelelően görgetni márna reményében. Ellesve a technikát, Anna is rápróbált olykor-olykor, de nem akarták a márnák az igazságot. Már elkezdett szürkülni, egyre hidegebb lett, jöttek a szúnyogok, fel is vetettem a hazamenetel lehetőségét, de a kisasszony minden áron maradni akart.

Fotó: Szabó Ábel – AJN

Legjobb tudásom szerint kerestem az épp vízfelszínen forgó márnákat és nagy nehezen sikerült is egyet kapásra bírni. A kapást követően egyből Anna kezébe adtam a botot, mert tudtam, hogy 7 grammos bottal egy szebb márna kivétele igen nagy élmény. Ügyes fárasztás végén sikerült megmerítenem ezt az arany színezetű halat. Volt ám ujjongás rendesen🤩 A fogások öröméből ítélve azt gondolom, hogy nem ez volt az utolsó közös pecánk…👀

Írta és fényképezte: Szabó Ábel

Tovább olvasom

Horgászat

Egymással versengve gyérítették a busákat Neszmélynél

Print Friendly, PDF & Email

Busafogó versenyt szerveztek a Komárom-Esztergom vármegyei Horgászegyesületek Szövetség területén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A túlszaporodott, nem őshonos busaállomány gyérítésére első alkalommal szerevezett versenyt a Komárom-Esztergom vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége (KEMHESZ). A 650 kilós fogás kétharmadát értékesítették, a bevételt őshonos halak telepítésére fordítják – mondta el a szövetség szakmai igazgatója. Schmidt-Kovács Bence tájékoztatása szerint a gyérítés sportszerűen, nem hálóval, hanem horoggal történt.

Fotó: Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége

A beavatkozáshoz és a kifogott halak értékesítéséhez megszerezték a szükséges hatóságok engedélyét. A 26 órás, páros versenyen való indulást 17 csapat vállalta, összesen 650 kilogrammot fogtak ki a Duna neszmélyi mellékágából. A verseny győztesei: I. Pierer Márk Máté-Pierer Erik László (107 kg), II. Takács József-Kovács Zsuzsanna (70 kg), III. Tóth Péter – Tóthné Molnár Mária). A halak tömeges elszaporodását mutatja, hogy régen egy 8-9 kilós példányt fogtak, most pedig a kifogott 130 példány átlagsúlya öt kilogramm körül alakult.

Fotó: Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége

A szakmai igazgató hozzátette, a busa a 24-25 fokos vízben szaporodik, és a felmelegedés miatt egyre kedvezőbb számára a hazai környezet. Mivel planktonevő, a túlszaporodott egyedek „kieszik” a vízből az őshonos halak táplálékát és csökkentik azok polulációját. A vízkezelőknek foglalkozni kell a problémával, mert busa egyre súlyosabb károkat okoz a hazai élővizekben.

Forrás: Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége

Tovább olvasom

Horgászat

700 milliárd forintból erősödhet a hazai halmarketing

Print Friendly, PDF & Email

A KAVOSZ cikket közölt a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Pluszról:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Elindult a „Halmarketing” (MAHOP Plusz-2.6.1-2024) felhívás tervezetének társadalmi egyeztetése – jelentette be a kormány a hivatalos pályázati portálon.

Fotó: KAVOSZ

A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz programjába tartozó felhívás keretösszege 700 354 227 forint; a forrást az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.

A kiemelt eljárásrendben támogatási kérelmet az Agrármarketing Centrum Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság nyújthat be, az itt elérhető felhívástervezet szerint 2024. szeptember 8-tól. (A projekt fizikai befejezésének határideje: 2029. december 31.)

A támogatható tevékenységek:

  • Nemzeti kommunikációs és promóciós kampányok lebonyolítása, amelyek célja, hogy a nyilvánosság körében ismertebbé tegyék a fenntartható akvakultúra-termékeket.
  • A halfogyasztás ösztönzésének korszerűsítése, a bővülő piaci adatbázis (pl. EUMOFA) hasznosítása, új módszerek alkalmazása.
  • Új típusú halmarketing program kidolgozása.
  • Az akvakultúra társadalmi elismerésének („social licence”), illetve az ágazat társadalmi elfogadottságának támogatása.
  • A termelés és a piacok átláthatóságához való hozzájárulás, valamint piackutatások lebonyolításának és új piacok felkutatásának támogatása.

Forrás: KAVOSZ

Tovább olvasom