További információk e témában a Vetőmag-forgalmazás 2023.07.01. – 2024.06.30. című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 1. szám.
Forrás: AKI
Izraelben egyetlen egy egyetemen folyik mezőgazdasági oktatás, amely a Jeruzsálemi Héber Egyetemégisze alatt, Rehovotban működik.
Izraelben egyetlen egy egyetemen folyik mezőgazdasági oktatás, amely a Jeruzsálemi Héber Egyetemégisze alatt, Rehovotban működik. A magyar kutatás-fejlesztés és a magyar mezőgazdaság számára is fontos lehet a közelgő miniszterelnöki találkozó, amikor Orbán Viktor miniszterelnök Budapesten fogadja Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt. Rehovotban,a nagy tekintélyű Prof. Dr. Haim D. Rabinowitch növénynemesítővel, a Jeruzsálemi Héber Egyetem korábbi rektorával, genetikusával beszélgethettem.
A Jeruzsálemi Héber Egyetem Mezőgazdasági Karán napjainkban önállóan foglalkoznak agrárgazdasági, környezeti és természeti erőforrások, takarmányozási és élelmiszeripari, külön növénytermesztési, talaj és öntözési kutatásokkal és nagy hangsúlyt fektetnek a méhészeti kutatásokra. A legfontosabb kérdésekkel foglalkozik a kutatás, amely azonnal reagál a világban jelentkező problémákra és kapcsolatban van a hazai gazdálkodókkal. Minden mezőgazdaságban dolgozó szakember nálunk végzett. Szoros kapcsolatban állunk és nincs külön szervezet, aki közvetít. Egyszerűen felhívnak bennünket és ha olyan kérdés merül fel, ami különleges és még meg nem oldott problémát vet fel. Amennyiben egységesen érintheti a termelést, akkor innen az egyetemről jelezzük a kormánynak a megoldásra váró helyzetet. A kormányban egy magasan képzett tanács, megvizsgálja a felvetést és amennyiben mindannyian úgy döntenek, hogy fontos kérdést vet fel, források megnyitásával azonnal el kezdjük a munkát.
A világ tudásának 60% Izraelhez kötődik – folytatja Rabinowitch professzor. Sokan jönnek Izraelbe. Tel-Avivban minden évben óriási mezőgazdasági kiállítást rendeznek, ahova hazai szakemberek mellett Európa, Ázsia, Afrika üzletemberei, befektetői látogatnak el. Itt vannak az USA-ból és az új együttműködések révén szinte az összes dél-amerikai ország is megjelenik.
Az egyetem 1942-es alapításkor 15 növénnyel dolgoztunk, ma 120 fajtát termesztünk. Itt a Közel-Keleten Törökország, Irak, Izrael területén található a nyugati világban termesztett növények döntő többségének géncentruma. Innen származnak. Óriási genetikai potenciál ez, ahogyan kukorica esetében a tengerentúl. A termelés fokozása nem csak a genetikán múlik, hanem a technológia fejlesztésén is. A kettőnek kapcsolódnia kell egymáshoz és a két tudományterületnek együttesen kell fejlődni. A paradicsomtermesztésben a kezdeti két tonnás eredményt mára – kétszeri betakarítással – a legjobb cégek képesek 1000 tonnára felvinni hektáronként, ehhez jó vetőmag és a növény igényeit kiszolgáló termesztésre van szükség.
A víz, az édes víz azonban korlátozott, így csatlakozott egy újabb tudomány terület.Ma már önálló részleg fejleszti a víz és a talaj kapcsolatát, de nem eltávolodva a termesztéstől. A sótűrés, a használt- és a szennyvizek felhasználása parancsolóvá vált, hiszen az amúgy is kevés vizet nem engedhettük el. Míg egyes kutatóink rájöttek, hogy a vízbázisok védelme kiemelt kérdés volt és lesz. Vanolyan projektünk, hogy a magas sótartalmú patakot eltereltük, hogy már ezzel is lecsökkentsük a talajok későbbi terhelését. Azonban más szakemberek pedig rájöttek arra, hogy a csatornában haltenyésztésre még mindig alkalmas lehet a víz.
A szennyvizek felhasználása azonban nagy körültekintést igényel, hiszen egyes vizeket élelmiszertermelésre nem, vagy csak korlátozottan szabad felhasználni, hiszen minden növény más és másképpen építi be a vízzel felvett anyagokat. Vannak növények, amelyek a termésükbe is felhasználják, vannak azonban amelyek nem. Ezt már tudjuk. Minden esetre a célzott, pontosan a növény számára kiadott vízmennyiség 50 év alatt a felére csökkent, míg a termés átlaga ez idő alatt átlagosan megduplázódott. A használt vizek felhasználásában Izrael ma a világelsőnek számít, hiszen 86%-át képes ismét felhasználni.
Izraelben nagyon fontos feladatnak tekintik, hogy csak olyan nemesítést szabad végezni, amelyet a piac felvesz. Elzárkóznak a génmódosított termékektől és a világ is más irányba fordul. Itt Izraelben most arra koncentrálunk, hogy azokat a természetes génforrásokat találjuk meg, amelyek az adott növényben eredendően megtalálhatóak.
Nagyon jelentős kutatásokat végzünk az őszi búza szárazságtűrésével kapcsolatban és azt próbáljuk megérteni, hogyan működik a gének szerepe, melyek felelősek a szárazság elviselésért. Mikor aktivizálódnak, milyen más géneket késztetnek munkára és egyáltalán hogyan működik a növény, mert azt látjuk, hogy működik, de mi a mélyebb értelmét szeretnénk megtudni és meg is fogjuk találni. Mosolyog és hozzáteszi, mert nagyon szeretjük a kihívásokat.
Jelenleg mintegy 2400 hallgatója van a Karnak, BsC-s,MsC-s hallgatók és PhD programban dolgozók járnak ide tanulni, továbbá vannak már doktori végzettségű fiatal kutatók, Izraelből és más országokból. Abszolút nemzetközi kutatás folyik az intézetekben, hiszen nagyon sok nyelvet beszélnek a kutatók, diákok. A hozzáadott tudás nagyon fontos és mindenki a saját pályájára, saját tudományterületére koncentrál. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az oktatásba belépő hallgatók részt vegyenek a szántóföldi, üvegházi munkában. A szántóföldi kísérletek nélkül nincs kutatás és széleskörben vizsgáljuk a növényeket.
A zöldségnemesítés és a gyümölcsnemesítés legfontosabb kérdései közé tartozik ma, hogy egységesen érjenek a növények és a pulton tartási idő minél hosszabb legyen. Jól tudjuk, vannak olyan gyümölcsök, amelyek hamarabb puhulnak meg és vannak olyanok, amelyek ízletesek, szépek és tartósak maradnak különösebb speciális kezelés nélkül. Ezekért minden esetben gének felelnek és bizony megtalálhatók a fajtákban. Ma az a feladata nemesítésnek, hogy keresztezéssel a szülőpárokat megválasztva, minden gént hagyományos megporzással sikeresen bevigye a növénybe. Majd a sok utód közül megtalálják azokat, amelyek képesek is teljesíteni az elvárásokat.
Izrael rendkívül nyitott. Van egy ország a világon, ahol, ha nem is beszélik a magyar nyelvet, de biztosak lehetünk abban, hogy találunk egy családtagot, barátot, aki ért, tud magyarul. Nagyon nagy szeretettel beszélnek a fővárosunkról, Budapestről. Szeretik és szívesen használják a fűszerpaprikát, ismerik a pálinkánkat és akinek lehetősége van itt tanulni, rendkívül hasznos tudásra tehet szert. Túl azon, hogy nyelvtudását erősítheti, kapcsolatokat építhet, és ahogy a Haim professzor mondja, kultúránk, szokásaink jó alapjai lehetnek az együttműködésre, a fejlesztésekre. A magyarok nagyon nyitottak, oktatásuk kellően felkészült, jó szakemberek kerülnek ki a magyar padokból. Olyan kicsi ország, mint Izrael és nagyon hasonló problémákkal találkozik.
Az izraeli-magyar miniszterelnöki találkozón Budapesten remélhetőleg szó esik a mezőgazdasági kutatás-fejlesztésről és az ismeretségen túl együttműködések, közös kutatások indulhatnak. Az egyetemi struktúra, a szaktanácsadás, a kutatások indítása, a növénynemesítési, az állattenyésztési hálózat működése, a nemesítési irányok meghatározása, a szakemberek kiválasztása, értékelése s ezek módszereinek működése és annak a működtetése Izraelben azt eredményezte, hogy a sivatagban a világ legfejlettebb mezőgazdaságát építették fel. Több vetőmagfejlesztés az egyetemekhez köthető, de ez a szisztéma az USÁ-ban is nagyon jól működik. Ezt egyébként Magyarországon Prof. Dr. Németh János az 1970-es évek közepén elsőként már felvetette hazánkban. Véleménye szerint a hazai vetőmagok gondozása legjobb kezekben az egyetemeken valósulhatna meg s akkor a Debreceni Egyetemmel alakított ki hazánkban elsőként egyetemi együttműködéseket.
Izraelben azonban nem csak a nagy cégek, hanem a kis és közepes vállalkozások is rendkívül fontosak. Az önellátás mellett az értékesítés és a termelés, a termelésszervezése, a gazdák áruinak piacra jutásarendkívül érdekes. Különösen abból a szempontból, hogy gazdaságosan működnek és profitot termelnek, amelyek nélkül képtelenség fejleszteni. Erre most nagy szüksége van a magyar mezőgazdaságnak. Versenytársak Izraellel semmiképpen nem lehetünk és nem is lehet cél, de tudást, technológiát kell importálnunk a magyar mezőgazdaság számára, amellyel piacainkat tudjuk szélesíteni, bővíteni. Az adottságok ehhez Magyarországnak és Izraelnek mindenképpen megvannak.
Írta: Dr. Szilágyi Péter
Kukoricahibridet 25 392 hektáron szaporítottak 2023-ban, ami 10 százalékos területcsökkenést mutatott az előző időszakhoz mérten. Fémzárolásra 116,4 ezer tonna került 354 fajta felhasználásával. A kukorica vetésterülete 2024-ben 795 ezer hektár volt, ehhez 21 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolva 16,7 ezer tonna körüli fémzárolt vetőmag szükséges. A fémzárolt volumen közel egyhatoda fedezte a hazai kukoricavetőmag-szükségletet. 1 tonna hibrid kukoricáért átlagosan 2580 ezer forintot fizettek a végfelhasználók 2024 tavaszán, 6 százalékkal kevesebbet, mit egy évvel korábban 2024 tavaszán 19,7 ezer tonna hibrid vetőmag került a gazdákhoz árunövény-alapanyagként a jelentések alapján. Kukorica-vetőmagot a legnagyobb arányban Jász-Nagykun-Szolnok és Békés vármegyében állítottak elő.
Napraforgóhibridet 2136 hektáron állítottak elő 2023-ban, 15,5 százalékkal kisebb területen, mint 2022-ben. A teljes terület kétharmada a dél-dunántúli régióban található. A szaporítások alkalmával 24 fajtát használtak fel az előállítók, ezen belül pedig a fajták legnagyobb arányban I. szaporítási fokkal rendelkeztek, nem érte el az 5 hektárt sem az elit, sem a szuperelit fokozat. Az alkalmazott fajták közül 5 államilag minősített volt. 2909 tonna vetőmag lett a szezonban előállítva, fémzárolásra pedig 6229 tonna került. 2024 tavaszán 680 ezer hektáron vetettek napraforgót, az egy évvel korábbi vetésterülethez viszonyítva 5 százalékkal csökkent a terület nagysága. A szezonban előállított vetőmag nagyjából a felét, míg a fémzárolt mennyiség teljes mértékben biztosította a 2024-es évi napraforgó-vetőmag igényt, amennyiben 8 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolunk. A beérkezett adatok alapján 2119 tonna hibrid napraforgót értékesítettek a termelők részére. Egy tonna napraforgóhibrid értékesítési átlagára 8659 ezer forint volt tonnánként 2024-ben, ami 12 százalékos növekedést jelentett az előző évi időszakhoz viszonyítva.
Őszi káposztarepce hibridet 2023-ban 220 hektár szaporítóterületen állítottak elő. Fémzárolásra 3451 tonna alapanyag került. 2023 őszén 137,6 ezer hektáron termesztettek őszi káposztarepcét, amelynek alapanyag-szükséglete megközelítőleg 415 tonna fémzárolt vetőmag (3 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolva) volt. Az ezen felül maradó vetőmagtételek az export árualapját képezték. Az éves forgalmazott mennyiség 255 tonnát tett ki a beérkezett adatok alapján. Egy tonna őszi káposztarepce-hibridért átlagosan 12 590 ezer forintot fizettek a végfelhasználók 2023 őszén, nagyságrendileg ugyanannyit, mint egy évvel korábban.
Csaknem 30 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik a Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása
Csaknem 30 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik a Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása – jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető hozzátette, pályázni a jövő év első felétől lehet majd, a fejlesztésekhez elnyerhető forrás pedig akár a 10 millió forintot is elérheti, a 85%-os támogatási intenzitás mellett.
Sok vidéki család folytat vagy kezdett bele az elmúlt években egyfajta jövedelem-kiegészítésként a mezőgazdasági termelésbe. Kiemelten számukra lehet hasznos segítség a mezőgazdasági kisüzemek megerősítését célzó, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló 29,4 milliárd forint keretösszegű új pályázati felhívás meghirdetése. A KAP Stratégiai Terv keretén belül megvalósuló kezdeményezés célja olyan kisléptékű fejlesztések támogatása, melyek megvalósulásával növekszik a legkisebb gazdaságok jövedelemtermő képessége, sőt akár a főállású árutermelő gazdálkodást is reális célként tűzhetik maguk elé. A felhívás lehetőséget biztosít az állattartáshoz, kertészethez, szántóföldi növények tárolásához és a mezőgazdasági termékek feldolgozásához kapcsolódó épületek, létesítmények építésére, bővítésére, fejlesztésére, vagy éppen az e tevékenységekhez kapcsolódó fontosabb gépek, eszközök beszerzésére. A gyakorlatból néhány példával illusztrálva, a jövőbeni nyertesek így támogatott módon építhetnek tojótyúk istállót, vásárolhatnak az állatok tartásához és takarmányozásához fontos eszközöket, szerezhetnek be a kertészeti tevékenységhez kapcsolódó kistraktort vagy munkagépet, de lehetőségük van ültetvényt telepíteni vagy éppen a zöldség-gyümölcs feldolgozásából származó élelmiszer előállításához szükséges eszközöket munkába állítani.
A felhívás keretében az nyújthat be támogatási kérelmet, akinek már van termelési tevékenysége, de még nem éri el a legkisebb mezőgazdasági termelői üzemméretet. Ez azt jelenti, hogy 5.000 EUR standard termelési értéknél nagyobb, de 10.000 EUR standard termelési értéknél kisebb üzemmel rendelkezik. Gyakorlati példákon keresztül megvilágítva, például egy 2 hektáros almaültetvény kb. 7.700, 0,6 hektár területen ültetett burgonya kb. 5.800, 2 darab tejhasznú tehén 5.500, 30 darab anyakecske 5.200, 60 méhcsalád pedig hozzávetőlegesen 5.700 EUR STÉ-nek felel meg. Növénytermesztéshez kapcsolódó üzemméret számításnál a tavaszi benyújtási szakaszokban a 2024. évi Egységes Kérelem adatai kerülnek figyelembe vételre, míg állattartás esetén a támogatási kérelem benyújtási hónapját megelőző 12 hónap állatállomány-nyilvántartása szerinti állatállomány az üzemméret számítás alapja. A gazdaság meglévő üzemméretének megállapításához segítséget nyújt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján működő STÉ-kalkulátor.
A támogatási kérelem benyújtásának további feltétele, a mezőgazdasági tevékenységnek a kérelem benyújtását legalább 180 nappal megelőző megkezdése. További fontos tudnivaló, hogy egy megvalósítási helyhez csak egy kérelem kapcsolódhat, illetve egy őstermelők családi gazdasága tekintetében csak egy tag lehet támogatott.
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. március 5-től nyílik lehetőség. A felhívás részletei és minden kapcsolódó dokumentum a kap.gov.hu oldalon lesznek majd elérhetőek.
Forrás: AM
Több mint hatvanezer jelöletlen tojást találtak Bács-Kiskun vármegyében.
Több mint hatvanezer jelöletlen tojást találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei egy szlovák furgonban Bács-Kiskun vármegyében.
A pénzügyőrök egy szlovák furgont tereltek le az M5-ös sztrádáról, a kisteherautó puszta ránézésre is túlsúllyal közlekedett – ezért egyenesen a mérlegre kísérték. A vizuális kontroll gyanúját a mérőeszköz is igazolta: a jármű a megengedett hét tonna helyett több mint nyolc tonnát nyomott. Az is kiderült, hogy nem a pluszsúly az egyetlen probléma: a sofőr a raktérben lévő tizenkét raklapnyi tojáshoz semmilyen fuvarokmányt, de még EKÁER bejelentést sem tudott felmutatni. Az ismeretlen eredetű élelmiszerek miatt értesítették a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal szakembereit, akik megállapították, hogy a tojások jelöletlenek, így nem kerülhettek volna forgalomba, ezért azonnal elrendelték azok megsemmisítését.
Az egyenruhások a túlsúly miatt közigazgatási hatósági eljárást indítottak, és 260 ezer forint bírságot szabtak ki. Az EKÁER bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt a magyarországi feladónak kell majd felelnie.
Felhívjuk a fuvarozók figyelmét, hogy a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvényben foglalt (egyes) szabályok betartását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is jogosult ellenőrizni, melynek értelmében a jogszabályhoz tartozó bírságrendelet alapján pénzbírságot szabhat ki.
Fontos! Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKÁER) működésével összefüggésben az 51/ 2014. (XII.31) NGM rendelet határozza meg a bejelentéskötelezett élelmiszerek körét, amellyel kapcsolatban érdemes folyamatosan tájékozódni. Ha az adózó egy termékegységbe tartozó fuvarozott termék tekintetében nem tett eleget EKÁER bejelentési kötelezettségének, az állami adó- és vámhatóság az adózó terhére a be nem jelentett áru adó nélküli értékének negyven százalékáig terjedő mulasztási bírságot szabhat ki.
Forrás: NAV