Keressen minket

Mezőgazdaság

Visszavonulóban az ár- és a belvíz a Közép-Tisza vidékén

Miután a KÖTIVIZIG tegnap megkezdte a duzzasztást a Kiskörei Vízlépcsőnél, felgyorsult az apadás üteme a Közép-Tiszán. A folyamatos szivattyúzás és a kedvező, napos, száraz időjárás miatt a belvizes területek nagysága is jelentősen csökkent.

Közzétéve:

Miután a KÖTIVIZIG tegnap megkezdte a duzzasztást a Kiskörei Vízlépcsőnél, felgyorsult az apadás üteme a Közép-Tiszán. A folyamatos szivattyúzás és a kedvező, napos, száraz időjárás miatt a belvizes területek nagysága is jelentősen csökkent.

Évjárattól függően az árvíz-, és a belvíz általában minden évben megjelenik tél végén. Az idei ár levonulóban van a Közép-Tiszán (Kép: OVF)

A folyók vízjárása

Folytatódott az árhullámok levonulása a Tiszán és mellékfolyóin, a Közép-és Alsó-Tiszán egyaránt apadó vízállások figyelhetőek meg. A Kiskörei Vízlépcső március 1-én 9 órakor a Kisköre-felső vízmércén mért 690 cm-es vízállásnál megkezdte a duzzasztást, így az alatta lévő folyószakaszokon az apadás ütemét a duzzasztómű üzemrendje jelentősen befolyásolhatja.
A Tisza vízállásai ma reggel 7 órakor a következők voltak: Tiszabecs -102 cm, apadó (I. fok 300 cm, Vásárosnamény 94 cm, apadó (I. fok 600 cm), Záhony 29 cm, apadó (I. fok 500 cm), Dombrád 253 cm, apadó (I. fok 550 cm), Tokaj 504 cm, duzzasztott (I. fok 650 cm). A mellékfolyók közül a Túr Garbolcnál 79 cm, apadó (I. fok 300 cm), a Szamos Csengernél 26 cm, apadó (I. fok 500 cm), a Kraszna Ágerdőmajornál 356 cm, apadó (I. fok 470 cm), a Bodrog Felsőbereckinél 581 cm, áradó (I. fok 550 cm), a Sajó Felsőzsolcánál 153 cm, alig változó (I. fok 300 cm), és a Hernád Gesztelynél 241 cm, áradó (I. fok 250 cm).

Tiszai vízállások az igazgatóság területén ma 7 órakor:
vízmérce    vízállás  (cm)    jelleg
Tiszafüred       598             apadó
Kisköre-alsó    654             apadó
Tiszaroff          718             apadó
Szolnok           707             apadó
Tiszaug           568             apadó

A Zagyva-Tarna vízrendszerében mindenhol fokozat alatti vízállások tapasztalhatóak. A vízállás Jászteleknél ma reggel 198 cm, apadó volt.
A Hármas-Körös szintén teljes hosszában apad, a torkolat közeli folyószakaszokon a Tisza árhulláma miatt viszont csak lassú apadás figyelhető meg. Vízállások ma reggel 7 órakor: Gyoma, 400 cm, apadó (I. fok 550 cm), Szarvas 523 cm, apadó (I. fok 600 cm), illetve Kunszentmárton 612 cm, apadó volt.
A Hortobágy-Berettyón Borznál a ma reggeli vízállás 249 cm, ugyancsak apadó (I. fok 250 cm).

Árvízvédelem

A KÖTIVIZIG változatlanul I. fokú készültséget tart fenn a Tisza jobb partján Kiskörétől Lakitelekig, illetve a bal parton Kiskörétől Csongrádig, továbbá a Zagyva visszaduzzasztással érintett szakaszán, valamint a Hármas-Körös – szintén visszaduzzasztással érintett – jobb partján a torkolattól Kunszentmártonig. Így az igazgatóság jelenleg I. fokú árvízvédelmi készültség keretében összesen 408 kilométeres védvonalszakaszon lát el nappali figyelőszolgálatot.
Az elmúlt napokban felfedezett hódüregek miatt a Zagyva jobb parti töltésének 40+850, valamint 29+836 töltéskilométer szelvényében továbbra is pontszerű III. fokú árvízvédelmi készültséget tartunk fenn.

Belvízvédekezés

Az igazgatóság tegnap 18 órától I. fokúra mérsékelte a készültséget a karcagi belvízvédelmi szakaszon. Továbbra is II. fokban történik a védekezés a jászkiséri és a kiskörei szakaszokon, míg I. fokú a készültség a már említett karcagi, a kisújszállási, a mezőtúri, a kunhegyesi, a törökszentmiklósi és a cibakházi, tiszakécskei, valamint a ceglédi belvízvédelmi szakaszokon. A március 2-i reggeli összesítés szerint az elöntés nagysága ismét csökkent, jelenleg 8495 hektárt borít víz, ebből 3130 hektár vetés.
Az elmúlt 24 órában 24 szivattyútelep és 1 mobil gépegység üzemelt, melyek együttesen 724 ezer köbméter vizet emeltek át a befogadókba.
Péntek óta pontszerű III. fokú belvízvédelmi készültség van érvényben hódtorlasz miatt a Doba-csatorna 10+240 tkm szelvényében, valamint hódüreg miatt a J-III-2 csatorna 3+200 tkm szelvényében.
Az igazgatósághoz beérkezett információk alapján az önkormányzatok közül I. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn Jászkisér.

Forrás: KÖTIVIZIG

Mezőgazdaság

A mezőgazdaság és az élelmiszeripar hitelállománya is csökkent

AZ AKI közleményt adott ki:

Published

on

A nemzetgazdaság társas vállalkozásainak hitelállománya 3,5 százalékkal 12 741,0 milliárd forintra nőtt egy év alatt. Azon belül a devizaalapú hitelek értéke 12,6 százalékkal 6223,3 milliárd forintra növekedett, miközben a forintalapúaké 3,9 százalékkal 6517,7 milliárd forintra csökkent. Nemzetgazdasági szinten továbbra is az éven túli hitelek képezték a hitelek több mint háromnegyedét. A teljes hitelállományon belül a rövid lejáratú hitelek értéke 15,4 százalékkal 3216,7 milliárd forintra emelkedett, a hosszú lejáratúaké változatlan maradt (9524,3 milliárd forint).

Fotó: AKI

A mezőgazdaság hitelállománya az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,5 százalékkal 1060,8 milliárd forintra mérséklődött, az élelmiszeriparé 4,9 százalékkal 721,1 milliárd forintra csökkent. Az agrárágazatok együttes hitelállományának aránya a nemzetgazdasági értékhez képest 14,0 százalék volt.

A mezőgazdaság hitelállományának több mint felét a társas vállalkozások tudhatták magukénak, ami 677,2 milliárd forintot jelentett. Az egyéni gazdaságok 36,2 százalékos részesedése 383,6 milliárd forintnak felelt meg. Az élelmiszeripari vállalkozások hitelállományának szinte teljes egésze (715,8 milliárd forint) a társas vállalkozásokat finanszírozta. Az egyéni vállalkozások 5,3 milliárd forintos hitelállománya a társas vállalkozásokéhoz képest elenyésző volt.

A mezőgazdaság és az élelmiszeripar hitelállománya is csökkent 2024 harmadik negyedévében

További információk e témában a Pénzügyi Hírlevél című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 4. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Ragadós száj- és körömfájás jelent meg Németországban

Németországban 37 év után ismét megjelent a ragadós száj- és körömfájás.

Published

on

Németországban 37 év után ismét megjelent a ragadós száj- és körömfájás. Brandenburg tartományban három, szabadon tartott bivalyban mutatták ki a betegséget. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a Németországból érkező, fogékony állatfajok szállítmányainál fokozott figyelemmel kell eljárni.

Fotó: Pixabay

A német hatóságok 2025. január 10-én a brandenburgi Märkisch-Oderland járásban egy 14 vízibivalyt tartó gazdaságban mutatták ki a ragadós száj- és körömfájás vírusát. A telepen 3 állat betegedett meg és pusztult el.

A német állategészségügyi hatóság megkezdte a járványügyi nyomozást, elrendelte az állomány felszámolását, valamint felállította a 3 km-es védőkörzetet és a 10 km-es felügyeleti körzetet. Kiegészítő intézkedésként 72 óráig a párosujjú patás állatok mozgatásának teljes tilalmát is elrendelték.

A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást le kell ölni.

A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a Németországból érkező fogékony fajok esetében fokozott figyelemmel kell eljárni. Bármilyen gyanú esetén azonnal értesíteni kell az ellátó állatorvost, valamint a helyi állategészségügyi hatóságot!
Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Módosult a növényvédelemben felhasználható hatóanyagok engedélye

Számos hatóanyag engedélye nem került meghosszabbításra vagy az engedélye visszavonásra került

Published

on

Bizottság (EU) 2024/3199 felhatalmazáson alapuló rendelete alapján a 649/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet peszticidek és ipari vegyi anyagok jegyzékbe vételében több módosítás történt.

Fotó: Pixabay

Számos hatóanyag engedélye nem került meghosszabbításra vagy az engedélye visszavonásra került, ami az adott anyag peszticidként való felhasználásának tilalmát jelenti 2025. március 1-jétől. Ez uniós szinten megközelítőleg 30 hatóanyagot érint, mellyel tovább szűkül a növényvédelemben felhasználható készítmények száma. Talán a legnagyobb kihívást az S-metolaklór kivonása jelenti, mely megnehezíti a magról kelő egyszikű gyomok elleni hatékony védekezést. A kultúrák egy részében például a klomazon vagy a petoxamid hatóanyaggal premeergens, míg a proszulfokarb és a pendimetalin hatóanyaggal preemergens vagy korai posztemergens kezelésre van lehetőség.

spirotetramátot főként szúró-szívó szájszervű kártevők (pl.: levéltetű, molytetű) elleni védekezésben alkalmazták zöldség- és gyümölcs kultúrában, mely számos kiskultúrát is magába foglalt. Helyettesítésére lehetőség van többek között az acetamiprid és a piretroidok csoportjába tartozó hatóanyagokkal.

A legtöbb visszavont hatóanyag a gombaölők közzé sorolható. A széles hatásspektrumú, kontakt hatásmódú metiram helyettesítése jelentheti a legnagyobb kihívást, de a burgonya- és paradicsom fitoftórás betegsége elleni védekezés is nehezebbé vált a fenpropimorf, a dimetomorf és a bentiavalikarb hatóanyagok visszavonásával. Emellett a rágcsálóírtó pépek egyik hatóanyagát, a difenakumot is visszavonták.

A hazánkban engedélyezett készítmények érvényességéről a hatóság honlapján tájékozódhatunk.

Forrás: Fodor Attila  – NAK

Tovább olvasom