Keressen minket

Mezőgazdaság

Nőtt a belvizes területek aránya a Közép-Tisza-Vidéki Vízügyi régióban

Print Friendly, PDF & Email

A csapadékos időjárás következményeként számottevő mennyiségű uszadékot szállító árhullámok indultak el folyóinkon, ezért a KÖTIVIZIG február 8-án 12 órától I. fokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Tisza bal partján, Kisköre és Fegyvernek, valamint a jobb parton Kisköre és Doba közötti szakaszokon. Ugyancsak tegnap meg kellett szüntetni a duzzasztást a Kiskörei Vízlépcsőnél.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

A csapadékos időjárás következményeként számottevő mennyiségű uszadékot szállító árhullámok indultak el folyóinkon, ezért a KÖTIVIZIG február 8-án 12 órától I. fokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Tisza bal partján, Kisköre és Fegyvernek, valamint a jobb parton Kisköre és Doba közötti szakaszokon. Ugyancsak tegnap meg kellett szüntetni a duzzasztást a Kiskörei Vízlépcsőnél.

A belvíz sajnos egyre nagyobb területeket foglal el. A belvíz csökkenthető lenne, karbantartott tiszta csatornarendszerrekkel. Ha megjelent a belvíz már nehéz beavatkozni. A képen látható lucerna vélhetően kipusztul.. (Kép: Agrojagernews)

Emellett az igazgatóság II. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn a karcagi és a kisújszállási, I. fokút pedig a kiskörei, a kunhegyesi, a mezőtúri, a jászkiséri, a törökszentmiklósi, a cibakházi, valamint a tiszakécskei belvízvédelmi szakaszokon.

A csapadékos időjárás, illetve a felmelegedés következtében a Tiszán és mellékfolyóin árhullámok indultak el. Januárban a Tisza vízgyűjtőjére leesett csapadék mennyisége csak a Zagyva-Tarna rendszerben nem érte el a sokéves januári átlagot, az összes többi vízgyűjtőn meghaladta azt. Február első hetében tovább folytatódott a csapadékos időjárás. A Felső-Tiszán a sokéves februári átlag 108 %-a, 68,9 mm hullott le 8 nap alatt. A Szamos-Kraszna vízgyűjtő területére 32,4 mm (sokéves februári átlag 95 %-a), míg a Bodrog vízgyűjtőjén 45,9 mm (sokéves februári átlag 80 %-a) csapadékot regisztráltak.
A következő 6 napra a Felső-Tiszára 49,4 mm, míg a Bodrog vízgyűjtőjére 43,5 mm csapadékot jeleztek előre. A csapadék halmazállapota az érkező lehűlés következtében eső és hó egyaránt lehet.
Az enyhe, csapadékos időjárás következtében január végére a Tisza felső szakaszán magas, míg lejjebb közepes mederteltségek alakultak ki a Tiszán, valamint az Alföldön több területre első- és másodfokú belvízvédekezési készültség elrendelésére volt szükség.

A folyók vízjárása
Ma reggel a Felső-Tiszán újabb árhullám indult el, azt megelőző árhullám február 6-án 566 cm-rel tetőzött Vásárosnaménynál, jelenleg Tokaj térségében tetőzik.
A Tisza vízállásai ma reggel 7 órakor a következők: Tiszabecs 33 cm, áradó (I. fok 300 cm), Vásárosnamény 511 cm, apadó (I. fok 600 cm), Záhony 425 cm, apadó (I. fok 500 cm) A mellékfolyók közül a Túr Garbolcnál 299 cm, apadó (I. fok 300 cm), a Szamos Csengernél 310 cm, áradó (I. fok 500 cm), a Kraszna Ágerdőmajornál 471 cm, áradó (I. fok 470 cm), a Bodrog Felsőbereckinél 592 cm, áradó (I. fok 550 cm), Sajó Felsőzsolcánál 202 cm, áradó (I. fok 300 cm), Hernád Gesztelynél 116 cm, áradó (I. fok 250 cm).

Vízállások a KÖTIVIZIG területén ma 7 órakor:

Vízmérce    Vízállás (cm)    jelleg

Tiszafüred       592    áradó
Kisköre-alsó    609    áradó
Tiszaroff          636    áradó
Szolnok           585    áradó
Tiszaug           440    áradó

A Zagyva-Tarna vízrendszerben nem alakult ki árhullám. Vízállás Jászteleknél ma reggel 174 cm, apadó (I. fok 350 cm).
A Körösök vízrendszerében közepes árhullám vonul le. Vízállások ma reggel 7-kor: Gyoma, 488 cm, apadó, Szarvas 547 cm, apadó (I. fok 600 cm), illetve Kunszentmárton 546 cm, áradó volt.
A Hortobágy-Berettyón Borznál a ma reggeli vízállás 229 cm, alig változó. (I. fok 250 cm)

Előrejelzés
A kezelésünkben lévő vízmércékre a Tisza vásárosnaményi tetőzésének értékéből készített előrejelzések a következőképpen alakulnak:

Vízmérce    Várható tetőző vízállás (cm)    Tetőzés időpontja

Kisköre-alsó    630±15        2021.02.11.
Szolnok           620±15        2021.02.11-12.

Fontos megjegyezni, hogy a fenti előrejelzés a jelenleg mederben lévő vízmennyiség alapján készült, az elkövetkező napokban lehulló csapadék a tetőző értékeket még nagymértékben befolyásolhatja.

Belvízvédekezés
A vízgyűjtőkre a közelmúltban lehullott csapadék következtében a befogadók vízszintje megemelkedett, emiatt a torkolati zsilipeket le kellett zárni, s több helyütt a szivattyútelepek üzemeltetése vált szükségessé. Az igazgatóság ezért II. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn a karcagi és a kisújszállási, I. fokút pedig a kiskörei, a kunhegyesi, a mezőtúri, a jászkiséri, a törökszentmiklósi, a cibakházi, valamint a tiszakécskei belvízvédelmi szakaszokon.
A február 9-i állapot szerint az elöntés nagysága 8335 hektár. Az elmúlt 24 órában 30 szivattyútelep és 1 mobil gépegység üzemelt, amelyek együttesen egymillió köbméter vizet emeltek át a befogadókba.

Forrás: KOTIVIZIG

Mezőgazdaság

Aszályindex információk: 2024. május 9.

Print Friendly, PDF & Email

Az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén aszály pusztít

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A mögöttünk álló egy hétben elég változékony időben volt részünk, hétfő kivételével minden nap hullott csapadék valahol az országban. A délnyugati országrészben és a Szamosközben 20-50 mm-t mérhettünk, ugyanakkor a Dunántúl északkeleti tájain és az Alföld középső és keleti részén sokfelé a 3 mm-t sem érte el a csapadék mennyisége.

Ábra: MET

A felszín közeli talajréteg az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén valamint a Dunántúl északi, északkeleti területein kritikusan száraz állapotban van, míg délen, délnyugaton és északon, északkeleten kellő mennyiségű nedvességet tartalmaz. A középső talajréteg nedvességtartalma a legtöbb helyen még kielégítő, bár előbbi területeken sokat száradt az elmúlt egy hét során, míg a fél méternél mélyebb rétegben bőven van nedvességtartalék egy esetleges nyári aszály idejére.
A még sekélyen gyökerező nyári növények az Alföldön és a Kisalföldön többfelé aszályos körülmények között, az optimálisnál gyengébben fejlődnek.
Az előttünk álló egy hétben nagyrészt száraz időre van kilátás jellemzően sok napsütéssel. A talajok nedvességtartalma országszerte csökken, a nyári növényekre vonatkozó aszály területi kiterjedése az Alföldön és a Dunántúl északkeleti felén nőni fog.
Forrás: MET
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A baromfihúsimport 21 százalékkal csökkent

Print Friendly, PDF & Email

Adatokat közölt az AKI

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja 17 százalékkal 171 ezer tonnára emelkedett 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az unió legnagyobb célországa az Egyesült Királyság volt. A közösség baromfihúsimportja 27 százalékkal 85 ezer tonnára emelkedett ezzel egy időben. Az import több mint fele Brazíliából és Ukrajnából származott.

Fotó: AKI

A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 10 százalékkal 35 ezer tonnára nőtt 2024 első két hónapjában 2023 azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a csirkehús kivitele 7 százalékkal 24 ezer tonnára, a pulykahúsé 25 százalékkal 4 ezer tonnára emelkedett. A baromfihús legnagyobb célpiacai Románia és Bulgária voltak. Magyarország baromfihúsimportja 21 százalékkal 12,5 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. Ezen belül a csirkehús beszállítása 29 százalékkal 9 ezer tonnára esett vissza, míg a pulykahúsé 36 százalékkal 831 tonnára bővült. A legtöbb baromfihús Lengyelországból és Romániából érkezett.

A vágócsirke havi termelői ára

Ábra: AKI

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 19,9 százalékkal 412,6 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 14,9 százalékkal 596,9 forint/kilogrammra csökkent 2024 első tizenhét hetében az előző év azonos időszakához képest.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 9. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Fontos tudnivalók az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

Print Friendly, PDF & Email

Közlemény a TMR-rendszerről:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság előírásai miatt a tavalyi esztendő óta – a többi uniós tagállamhoz hasonlóan – a magyar agrártámogatási rendszerben is kötelező alkalmazni a Sentinel műholdcsalád felhasználásával működő területi monitoring rendszert, azaz TMR-rendszert.

Fotó: Pixabay

A rendszer alkalmazása az uniós elvárások okán 2024-ben bővül a tavalyi esztendőhöz képest és minden területalapú agrár- és vidékfejlesztési támogatás azon jogosultsági feltételeire ki kell terjednie, ahol a műholdfelvételek vizsgálata és értékelése alapján nagy bizonyossággal megítélhetőek azok teljesítése.

Az alábbi letölthető szakmai tájékoztató a gazdálkodók munkájának és döntéseinek segítése érdekében, az öntözött területek azonosításáról és az abból fakadó következményekről ad iránymutatást az érintetteknek.

Forrás: AM

Tovább olvasom