Szerbia, Poredak hetilap, 2024. február 15.
Európa szerte tüntetnek a gazdák. Az elmúlt évben az orosz-ukrán konfliktus miatt Ukrajna tengeri úton képtelen volt a gabonáját elszállítani, azonban az Európai Unió segítséget nyújtott és megnyitotta a határait az ukrán gabona előtt. Ez ellen a lengyel, a szlovák, a magyar, a román és bolgár gazdák is tiltakoztak, de a nagy mennyiségű gabona elérte a Balkán országait, többek között Szerbiát is. A tiltakozás elérte Brüsszelt és az Európai Parlament épülete előtt vízágyúzták a gazdákat és gyorstelepítésű szögesdróttal vették körbe az épületet.
Traktorok várakoznak az Európai Parlament épülete mellett. Fotó: Trencsényi Zoltán / Agro Jager
Az orosz-ukrán konfliktus miatt energiaválság alakult ki, amelyet élelmiszer-drágulás követett, hiszen mind az előállítás, mind a transzport költsége megemelkedett. Ezt részben a takarmányárak zuhanásával sikerült tompítani és az állattenyésztés tetemesen megugrott költségeit csökkenteni. Sajnos a nagy mennyiségű ukrán gabona, amelyet úgy terveztek, hogy eljut a fejlődő országokba és „csak” átfuvarozzák az Európai Unió tagállamain, azok beragadtak és első lépésben, a határmenti tagállamokban maradtak.
2023. nyarán a tárolók megteltek és rendkívül alacsony áron tudták csak értékesíteni a termelők az áruikat Lengyelországban, Magyarországon és végig az EU keleti tagállamai mentén. Ezzel az a helyzet alakult ki, hogy miközben olcsón adták el a terményt, addig 2022. őszén rendkívül magas bekerülési költséggel, rendkívül magas alapanyagáron jutottak csak a vetőmaghoz, a szükséges növényvédő-szerekhez és a műtrágyához, amely nélkül lehetetlen intenzív termelést megoldani. Az ipari árszínvonal gyorsabban nőtt, mint a mezőgazdasági árak és kinyílt az agrárolló.
FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!
Magyarország az elmúlt évben ellenőrizni kezdte az ukrán eredetű gabonát, hiszen a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) növényegészségügyi szakemberei mintákat vettek és több esetben megállapították, hogy nem megfelelő a minősége, miközben olyan vegyszereket is felhasználtak, amelyeket sok éve, már nem hogy Magyarországon, de az Európai Unió területén kivontak a termelésből és felhasználásuk ma már tilos.
A magyarországi Agro Jager News szaklapban jelent meg az Agrárminisztérium közleménye , az ukrán gabona okozta piaci nehézségekről, az európai gazdatüntetésekről, kereskedelmi és állategészségügyi kérdésekről is egyeztetett Nagy István agrárminiszter hivatalában Richard Takáčcsal, Szlovákia új mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárcavezetőjével 2024. február 2-án egyeztetett erről.
Nagy István agrárminiszter (balról) hivatalában Richard Takáčcsal, Szlovákia új mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárcavezetőjével 2024. február 2-án. Forrás és fotó: Agrárminisztérium/ Magyarország
A német és a francia tüntetések után Olaszországban is tüntetések pattantak ki, amelyeket a közösségi médiában különféle gazdaszervezetek indítottak el. Szardínia szigetén kis időre blokád alá vették Cagliari kikötőjét a termelők, de Olaszország számos területén megmozdultak Lombardiától Toszkánáig. Kezelhetetlen termelési költségekről és alacsony bérekről számolnak be az olasz lapok is. Olaszországban a különféle gazdacsoportok egymással kapcsolatba léptek, és a közösségi médián keresztül a tiltakozás különféle formáiban követelik, hogy segítse az olasz kormány a termelőket. Rómában, a repülőtéren, a be- és kilépni próbáló teherautók útját zárták el. Demonstrálók százai helyezkedtek el a sorompók előtt, a vámhivatal mellett.
Tüzeket gyújtottak Brüsszelben a tüntetők. Fotó: Trencsényi Zoltán / Agro Jager
Traktorok blokkolták az olasz A1-es, az A 22-es, az E19-es autópályát. A mezőgazdasági termelők tiltakozása Európa-szerte fokozódik, mivel jobb termelési feltételeket követelnek.
Az elmúlt napokban Brüsszelben is megjelentek a gazdák. A beszámolók szerint rendkívül fegyelmezetten és szervezetten számos utcát foglaltak el. Az Európai Parlament körül lezártak a forgalom előtt az utcákat és a parlament előtt kis összecsapás után, a belga hatóságok vízágyút is bevetettek a tüntetők ellen. A közterekre bevonuló farmerek szobrokat öltöztettek fel és az Agro Jager információ szerint több francia, olasz sőt még spanyol felségjelzésű traktort is láttak az utcákon.
Tömegek vonultak az utcákra Brüsszelben. Fotó: Trencsényi Zoltán / Agro Jager
Eközben a lengyel és az ukrán határon több incidens is történt, hiszen a lengyel gazdák is elégedetlenek, mivel az unión kívüli Ukrajnában, sokkal alacsonyabb termelési költségek mellett tudnak termelni a termelők.
Európa szerte a gazdák egységesen követelik, hogy ne engedjék be a világ hatodik legnagyobb búzatermelő országának a terményeit. Olaszországban úgy vélik, hogy a Közös Agrárpolitika, túlontúl nagy hangsúlyt fektet a környezetvédelemre és követelik annak „teljes felülvizsgálatát”, amely véleményük szerint a „környezetvédő szélsőségesség a mezőgazdasági termelés és a fogyasztók rovására” példa.
Tüntetés Brüsszlben. Fotó: Trencsényi Zoltán / Agro Jager
Az EU gazdaságainak csaknem kétharmada 5 hektárnál (ha) kisebb volt 2020-ban. Ezek a kisgazdaságok fontos szerepet játszhatnak a vidéki szegénység kockázatának csökkentésében, további jövedelmet és élelmiszert biztosítva, miközben a vidék gondozottságért, kultúrállapotáért is ők a felelősek. A termelési skála másik végén az EU gazdaságainak 7,5%-a volt 50 hektáros vagy nagyobb, és az EU mezőgazdasági hasznosítású területének kétharmadát (68,2%) bírták. Tehát, bár 2020-ban egy mezőgazdasági üzem átlagos mérete 17,4 ha volt az EU-ban, miközben a gazdaságoknak csak 18%-a volt ekkora vagy nagyobb.
Mindkét forgalmi sávot lezárták a gzadák Brüsszelben, az Európai Parlement mellett. Fotó: Trencsényi Zoltán / Agro Jager
Megoldást a kormányok nehezen találnak, így többek között Magyarország is nemzeti hatáskörben rendelt el vizsgálatokat, azonban a Világkereskedelmi Egyezmények miatt, amely hatálya alatt áll a Közös Agrárpolitika, csak nehezíti az uniós gazdák érvényesülését. A termelés, a termelési színvonal visszaesése, az alkatrészek, az új gépek beszerzése, az alacsony felvásárlási árak miatt sok kérdést felvet. Megnövekedtek a termelők adminisztratív terhei és többen arról is beszélnek, hogy az infláció miatt az európai uniós támogatások vásárlóereje, messze elmarad a néhány évekkel előtti értéktől.
Forrás: Poredák
írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fotó: Trencsányi Zoltán