További információk e témában a Vetőmag-forgalmazás 2023.07.01. – 2024.06.30. című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 1. szám.
Forrás: AKI
Dr. Nagy István agrárminiszter Életfa Emlékplakett ezüst fokozatot adományozott Prof. Dr. Mucsi Imrének
Kiemelkedő tevékenységéért ÉLETFA EMLÉKPLAKETT EZÜST FOKOZATOT adományozott Prof. Dr. Mucsi Imre, egyetemi tanár, az SZTE Mezőgazdasági Kar nyugalmazott dékánja számára Dr. Nagy István, Magyarország agrárminisztere. A megbecsülést az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulójához kapcsolódóan, 2024. március 13-án adták át a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.
Ebből az alkalomból Dr. Jani Péter, az SZTE MGK Dékáni Hivatalának vezetője otthonában a Kar borával köszöntötte a kitüntetettet, akivel életútjáról beszélgettünk.
Prof. Dr. Mucsi Imre 1969-ben doktorált az Állatorvostudományi Egyetemen.
Gyakorló állatorvosként kezdte munkáját a hódmezővásárhelyi Állami Gazdaságban (1969-1976).
„A hódmezővásárhelyi Állami Gazdaságnak voltam az ösztöndíjasa, mert szegény voltam, nem volt pénzünk. Azért, hogy tudjak tanulni, sikerült ösztöndíjat szerezni, ami azt jelenti, hogy a minimumfizetést én akkor ösztöndíjként megkaptam. Ennek az volt a következménye, hogy minden évben egy-egy hónapot kötelező volt, hogy ott dolgozzam az Állami Gazdaságban, a diploma megszerzése után pedig annyi évet, ahány évig az ösztöndíjat kaptam. 1969-ben, amikor végeztem, azt az egységet kaptam meg, ami most a Tanüzem. Itt akkor elég nagy állatállomány volt, majd megkaptam a Kutasi úti és a barattyosi részt is. 1970-ben, mivel brucellózisos volt az állatállomány és rengeteget kellett kezelni, akárhogy is vigyáztam, én kaptam meg elsőként ezt a betegséget. Lázas voltam, hajnalra, akármilyen hideg volt is, leizzadtam, még az ágyneműt is ki kellett cserélni. Amikor elmentem az orvoshoz, én mondtam meg neki, hogy mi bajom van, mert ő még nem találkozott brucellózissal. A betegségből meggyógyultam, de egy hátránya maradt, addig adtam vért, azóta azonban nem fogadtak el tőlem vért, mert ezek a baktériumok a szervezetben hol itt, hol ott örökre megtelepednek” – mondta Prof. Dr. Mucsi Imre.
1976-tól 2006-ig, nyugdíjazásáig, rövid kitérővel a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán és annak jogelődjeinél állt alkalmazásban.
„Harminc boldog évet töltöttem itt, amiben voltak hullámvölgyek és hullámhegyek is, de összességében sikeres és boldog évek voltak. Büszke vagyok rá, hogy pozitív, családias légkört teremtettem, amelyben máig tartó barátságok alakultak ki. Tulajdonképpen a semmiből jöttem és ezt elértem” – emelte ki a díjazott.
„Úgy kerültem ide, hogy még a hódmezővásárhelyi Állami Gazdaságban dolgoztam, de rendszeresen jártuk középiskolai osztálytalálkozókra, Korellné Judt Edit volt az osztályfőnökünk, az ő férje, Dr. Korell Ferenc volt akkor a Kar igazgató-helyettese, ő szólt nekem 1976-ban, hogy az egyik kollégája nyugdíjba megy, és van üresedés. Így kerültem 1976. március 1-jével a főiskolára adjunktusként, és aztán így kapaszkodtam felfelé, 1980-ra főiskolai docens lettem” – tette hozzá Prof. Dr. Mucsi Imre.
Ezt követően 1986-ban kandidátusi fokozatot szerzett az állatorvos-tudományok területén. 1995. évben Göncz Árpád Köztársasági elnöktől személyesen vehette át egyetemi tanári kinevezését.
„Szerettem volna tudományos fokozatot szerezni, kutatni. Elgondolkodtam, hogy milyen témát válasszak, és a juh mellett döntöttem. Ehhez az állatorvosok kevésbé értettek, így úgy gondoltam, hogy ezt érdemes lenne kutatni. Egyre több írásom jelent meg, országos szinten is” – emlékezett vissza Prof. Dr. Mucsi Imre.
Publikációs tevékenysége azonban nem korlátozódott a juhra. A juh mellett a szarvasmarha, a strucctenyésztés és tartás témakörében önállóan, vagy társszerzőként több mint 200 publikációja jelent meg. Számos szakkönyv írója, szerkesztője. (Pl: „Juhtenyésztés és tartás” c., vagy a Juhtenyésztési alapismeretek I-II-III.). Továbbá közel háromszáz magyar és idegen nyelvű előadást tartott. A szaporodásbiológiai kutatásainak eredményeiből négy szabadalom is született.
„1984-ban Dr. Facsar Imre akkori Kari főigazgató felkért helyettesnek a Főiskolán. A IX. épületben, a kapualjban, egy eldugott helyen, a mostani könyvtár előtti részen volt a dolgozószobám. Itt dolgoztam ki a kandiadatúrámat, aztán egy alkalommal meglepetésszerűen bejelentettem, hogy ebben és ebben a hónapban lesz a házi védésem, aztán a nagyvédésem. Így lettem 1986-ban kandidátus” – mesélte Prof. Dr. Mucsi Imre.
1998-tól, két és fél éven át, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, termelési helyettes államtitkáraként vállalt felelősséget a magyar agrárium fejlődéséért.
„Nagy lelki vívódás után vállaltam el ezt a feladatot, itthon csak később mertem elmondani. Haragudott is rám a család nagyon. Nem bántam meg, de végig szürke eminenciásként dolgoztam. Nem voltam politikus. Ha olyan helyre kellett mennem, ahol politikai kérdésre is lehetett számítani, akkor vittem magammal egy politikust kis, és a politikai kérdésre ő válaszolt, én a szakmai kérdésekkel foglalkoztam. Így voltam termelési helyettes államtitkár, az egész mezőgazdaság az állategészségügyön kívül hozzám tartozott. Ezt csináltam több mint két és fél éven át, majd jött egy nagyon rossz felkérés, megüresedett Hódmezővásárhelyen a polgármesteri szék, amikor Dr. Rapcsák Andrást felmentették és rábeszéltek, hogy induljak el a választáson” – mondta Prof. Dr. Mucsi Imre.
1987-től 2006-ig több cikluson át főigazgatóként, majd dékánként vállalt főszerepet a hódmezővásárhelyi agrárképzés fejlesztésében. Ez idő alatt az Állattenyésztési Tanszék vezetője is volt. Az „állattenyésztési tudományok doktora” PhD. fokozatot négyen érték el az ő témavezetése mellett.
1992 és 1996 között a Magyar Juhtenyésztők és Juhtenyésztő Egyesületek Szövetségének elnöke, 1988-tól 2004-ig az AGNUSCOOP Juhtenyésztő Egyesület elnöke, 1990 és 1995 között a Csongrád Megyei Agrártudományi Egyesület elnöke, 1993-tól 1999-ig a MTA-SZAB Agrárműszaki Munkabizottságának elnöke volt.
2003-tól három éven át a Szegedi Tudományegyetem általános rektor-helyetteseként dolgozott.
2007-től kezdve sok utazással járó kutatási együttműködésekben vett részt.
„Izlandon hétszer voltunk. Minden zegét-zugát bejártuk. Németországban, Törökországban is dolgoztunk. Többféle projekt is futott, ezeknek egyike a strucctenyésztés volt. A 2000-es évek elején az országban egyre több helyen tenyésztettek struccot és úgy gondoltuk, hogy jó lenne ezt valahogyan összefogni. A Tanüzemben struccházat és kifutót is építtettünk, komoly tenyészetünk volt. Volt olyan diplomaosztás, amelyre meghívtam az egyetem és a karok vezetőit, ahol struccnyaklevest és strucc sültet és -pörköltet szolgáltak fel. Csak az ebéd végén mondtam el, hogy struccot ettek” – emlékezett vissza a kuriózumnak számító strucctenyésztésre Prof. Dr. Mucsi Imre.
„Most már valóban nyugdíjas vagyok. Továbbra is utazunk a feleségemmel. Pesten vettem egy kis lakást, ott megszállunk, és sokat járunk a fővárosban színházba, kiállításra és mindenhová, ahová kedvünk tartja. Büszke vagyok a gyerekeimre, unokáimra, öröm rájuk nézni, találkozni velük” – mesélt a nyugdíjas éveiről Prof. Dr. Mucsi Imre.
Munkásságával rangos elismeréseket vívott ki: 18 országos és regionális kitüntetésben részesült, a többi között Pro Facultate (1991), Pro Universitate (1994), Centen. Emlékplakett Tankönyv Nívódíj (1996), Kiváló juhász, Apáczai Csere János díj (1997), Konkoly-Thege Sándor emlékérem (1999), Újhelyi Imre. Díj (2004), Dél-Alföld Juhászatáért díj (2005), Rotary Paul Harris Fellow díj, Pro Urbe díj (Hódmezővásárhely, 2022).
Prof. Dr. Mucsi Imre idén ünnepli 80. születésnapját. Szeretettel gratulálunk életmű-díjához.
Forrás: SZTE
Kukoricahibridet 25 392 hektáron szaporítottak 2023-ban, ami 10 százalékos területcsökkenést mutatott az előző időszakhoz mérten. Fémzárolásra 116,4 ezer tonna került 354 fajta felhasználásával. A kukorica vetésterülete 2024-ben 795 ezer hektár volt, ehhez 21 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolva 16,7 ezer tonna körüli fémzárolt vetőmag szükséges. A fémzárolt volumen közel egyhatoda fedezte a hazai kukoricavetőmag-szükségletet. 1 tonna hibrid kukoricáért átlagosan 2580 ezer forintot fizettek a végfelhasználók 2024 tavaszán, 6 százalékkal kevesebbet, mit egy évvel korábban 2024 tavaszán 19,7 ezer tonna hibrid vetőmag került a gazdákhoz árunövény-alapanyagként a jelentések alapján. Kukorica-vetőmagot a legnagyobb arányban Jász-Nagykun-Szolnok és Békés vármegyében állítottak elő.
Napraforgóhibridet 2136 hektáron állítottak elő 2023-ban, 15,5 százalékkal kisebb területen, mint 2022-ben. A teljes terület kétharmada a dél-dunántúli régióban található. A szaporítások alkalmával 24 fajtát használtak fel az előállítók, ezen belül pedig a fajták legnagyobb arányban I. szaporítási fokkal rendelkeztek, nem érte el az 5 hektárt sem az elit, sem a szuperelit fokozat. Az alkalmazott fajták közül 5 államilag minősített volt. 2909 tonna vetőmag lett a szezonban előállítva, fémzárolásra pedig 6229 tonna került. 2024 tavaszán 680 ezer hektáron vetettek napraforgót, az egy évvel korábbi vetésterülethez viszonyítva 5 százalékkal csökkent a terület nagysága. A szezonban előállított vetőmag nagyjából a felét, míg a fémzárolt mennyiség teljes mértékben biztosította a 2024-es évi napraforgó-vetőmag igényt, amennyiben 8 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolunk. A beérkezett adatok alapján 2119 tonna hibrid napraforgót értékesítettek a termelők részére. Egy tonna napraforgóhibrid értékesítési átlagára 8659 ezer forint volt tonnánként 2024-ben, ami 12 százalékos növekedést jelentett az előző évi időszakhoz viszonyítva.
Őszi káposztarepce hibridet 2023-ban 220 hektár szaporítóterületen állítottak elő. Fémzárolásra 3451 tonna alapanyag került. 2023 őszén 137,6 ezer hektáron termesztettek őszi káposztarepcét, amelynek alapanyag-szükséglete megközelítőleg 415 tonna fémzárolt vetőmag (3 kilogramm/hektár vetőmagnormával számolva) volt. Az ezen felül maradó vetőmagtételek az export árualapját képezték. Az éves forgalmazott mennyiség 255 tonnát tett ki a beérkezett adatok alapján. Egy tonna őszi káposztarepce-hibridért átlagosan 12 590 ezer forintot fizettek a végfelhasználók 2023 őszén, nagyságrendileg ugyanannyit, mint egy évvel korábban.
Csaknem 30 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik a Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása
Csaknem 30 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik a Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása – jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető hozzátette, pályázni a jövő év első felétől lehet majd, a fejlesztésekhez elnyerhető forrás pedig akár a 10 millió forintot is elérheti, a 85%-os támogatási intenzitás mellett.
Sok vidéki család folytat vagy kezdett bele az elmúlt években egyfajta jövedelem-kiegészítésként a mezőgazdasági termelésbe. Kiemelten számukra lehet hasznos segítség a mezőgazdasági kisüzemek megerősítését célzó, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló 29,4 milliárd forint keretösszegű új pályázati felhívás meghirdetése. A KAP Stratégiai Terv keretén belül megvalósuló kezdeményezés célja olyan kisléptékű fejlesztések támogatása, melyek megvalósulásával növekszik a legkisebb gazdaságok jövedelemtermő képessége, sőt akár a főállású árutermelő gazdálkodást is reális célként tűzhetik maguk elé. A felhívás lehetőséget biztosít az állattartáshoz, kertészethez, szántóföldi növények tárolásához és a mezőgazdasági termékek feldolgozásához kapcsolódó épületek, létesítmények építésére, bővítésére, fejlesztésére, vagy éppen az e tevékenységekhez kapcsolódó fontosabb gépek, eszközök beszerzésére. A gyakorlatból néhány példával illusztrálva, a jövőbeni nyertesek így támogatott módon építhetnek tojótyúk istállót, vásárolhatnak az állatok tartásához és takarmányozásához fontos eszközöket, szerezhetnek be a kertészeti tevékenységhez kapcsolódó kistraktort vagy munkagépet, de lehetőségük van ültetvényt telepíteni vagy éppen a zöldség-gyümölcs feldolgozásából származó élelmiszer előállításához szükséges eszközöket munkába állítani.
A felhívás keretében az nyújthat be támogatási kérelmet, akinek már van termelési tevékenysége, de még nem éri el a legkisebb mezőgazdasági termelői üzemméretet. Ez azt jelenti, hogy 5.000 EUR standard termelési értéknél nagyobb, de 10.000 EUR standard termelési értéknél kisebb üzemmel rendelkezik. Gyakorlati példákon keresztül megvilágítva, például egy 2 hektáros almaültetvény kb. 7.700, 0,6 hektár területen ültetett burgonya kb. 5.800, 2 darab tejhasznú tehén 5.500, 30 darab anyakecske 5.200, 60 méhcsalád pedig hozzávetőlegesen 5.700 EUR STÉ-nek felel meg. Növénytermesztéshez kapcsolódó üzemméret számításnál a tavaszi benyújtási szakaszokban a 2024. évi Egységes Kérelem adatai kerülnek figyelembe vételre, míg állattartás esetén a támogatási kérelem benyújtási hónapját megelőző 12 hónap állatállomány-nyilvántartása szerinti állatállomány az üzemméret számítás alapja. A gazdaság meglévő üzemméretének megállapításához segítséget nyújt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján működő STÉ-kalkulátor.
A támogatási kérelem benyújtásának további feltétele, a mezőgazdasági tevékenységnek a kérelem benyújtását legalább 180 nappal megelőző megkezdése. További fontos tudnivaló, hogy egy megvalósítási helyhez csak egy kérelem kapcsolódhat, illetve egy őstermelők családi gazdasága tekintetében csak egy tag lehet támogatott.
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. március 5-től nyílik lehetőség. A felhívás részletei és minden kapcsolódó dokumentum a kap.gov.hu oldalon lesznek majd elérhetőek.
Forrás: AM
Több mint hatvanezer jelöletlen tojást találtak Bács-Kiskun vármegyében.
Több mint hatvanezer jelöletlen tojást találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei egy szlovák furgonban Bács-Kiskun vármegyében.
A pénzügyőrök egy szlovák furgont tereltek le az M5-ös sztrádáról, a kisteherautó puszta ránézésre is túlsúllyal közlekedett – ezért egyenesen a mérlegre kísérték. A vizuális kontroll gyanúját a mérőeszköz is igazolta: a jármű a megengedett hét tonna helyett több mint nyolc tonnát nyomott. Az is kiderült, hogy nem a pluszsúly az egyetlen probléma: a sofőr a raktérben lévő tizenkét raklapnyi tojáshoz semmilyen fuvarokmányt, de még EKÁER bejelentést sem tudott felmutatni. Az ismeretlen eredetű élelmiszerek miatt értesítették a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal szakembereit, akik megállapították, hogy a tojások jelöletlenek, így nem kerülhettek volna forgalomba, ezért azonnal elrendelték azok megsemmisítését.
Az egyenruhások a túlsúly miatt közigazgatási hatósági eljárást indítottak, és 260 ezer forint bírságot szabtak ki. Az EKÁER bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt a magyarországi feladónak kell majd felelnie.
Felhívjuk a fuvarozók figyelmét, hogy a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvényben foglalt (egyes) szabályok betartását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is jogosult ellenőrizni, melynek értelmében a jogszabályhoz tartozó bírságrendelet alapján pénzbírságot szabhat ki.
Fontos! Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKÁER) működésével összefüggésben az 51/ 2014. (XII.31) NGM rendelet határozza meg a bejelentéskötelezett élelmiszerek körét, amellyel kapcsolatban érdemes folyamatosan tájékozódni. Ha az adózó egy termékegységbe tartozó fuvarozott termék tekintetében nem tett eleget EKÁER bejelentési kötelezettségének, az állami adó- és vámhatóság az adózó terhére a be nem jelentett áru adó nélküli értékének negyven százalékáig terjedő mulasztási bírságot szabhat ki.
Forrás: NAV