Keressen minket

Természetvédelem

KITEKINTŐ: Gyenge László – Barangolás a napsütötte Tunéziában

Print Friendly, PDF & Email

Karthágó romjai, tengerparti turistaparadicsom, vándormadarak téli szállása: ezekkel a tervekkel vágott neki Tunéziának Gyenge László

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Karthágó romjai, tengerparti turistaparadicsom, vándormadarak téli szállása: ezekkel a tervekkel vágott neki Tunéziának Gyenge László, akit több mint négy évtizedig a Nimród Vadászújság felelős-szerkesztőjeként ismerhettünk, miközben nemcsak a hazai és az európai madárfauna ismerője, hanem egy olyan szakember, aki több kontinens madárvilágát is ismeri. Persze, a sok nyelvet beszélő szakfordító, sohasem távolodott el a vadászattól. Különleges útibeszámolója igazi csemege, nemcsak a biológusoknak, hanem azoknak is, akik csak érdeklődnek vagy élvezik az effajta felfedező utakat.

Cap Bon sziklás tengerpartja Fotó: Gyenge László

Tunéziában a magyar turisták többségét a pálmafák szegélyezte keleti tengerpart, Hammamettől Dzserbáig húzódó homokos strandjai, elegáns szállodái, nyüzsgő éjszakai élete, a trópusi piacok színes kavalkádja, a sivatagi tevegelés kalandja vonzza. Természetközeli emberként én azonban inkább távol tartom magamat ezektől a harsány helyektől.

Kilátás a romkertből a négymilliós fővárosra, Tuniszra Fotó: Gyenge László

Közismert, hogy Tunézia, a vonuló madarak egyik telelőhelye Afrikában, és február végén indulnak vissza költőhelyükre. De mielőtt átrepülnének a Földközi-tenger fölött, egy darabig még elidőznek Tunézia északi részén, például az Ichkeul-tó környékén, a szolimani lagúnákban, mocsarakban vagy az ország északkeleti csücskén, Cap Bon környékén, amelynek neve valami hasonlót jelent, mint Afrika túlsó, déli végén a Jóreménység-foka. Nos, egyebek között őket szerettem volna megfigyelni és képeimen is megörökíteni.

Az Ichkeul Nemzeti Park és kísérőm Fotó: Gyenge László

Az egyhetes út első és utolsó napja persze a repülés, átszállás, taxizás, szállás elfoglalása miatt az ördögé, ezért a kalandozásra csak öt nap marad. Illetve nem várt kaland már az első napon is akadt, mert a jó előre lefoglalt szálláson nem várt senki, és telefonon is elérhetetlenek voltak. A szomszéd és a taxisofőr segítségével azonban sikerült másik szállást találnom, s máris megtapasztalhattam, milyen kedvesek, segítőkészek a tunéziai emberek, és milyen türelemmel igyekeznek megérteni, mit is kíván az angolul beszélő idegen, mert hogy arab anyanyelvükön kívül jellemzően csak franciául beszélnek.

Karthágóban egy pun ház feltárt maradványai Fotó: Gyenge László

E kis affér aztán egyáltalán nem befolyásolta a további programomat. Másnap az ókori történelem gyakran véres eseményei elevenedtek meg képzeletben előttem, a fővárostól, Tunisztól keletre, a tengerparton elterülő romváros, Karthágó ősi maradványain barangolva. A föníciaiak által időszámításunk előtt, a nyolcadik században alapított városállam, birodalmi központ századokon át virágzott, majd öldöklő háborúkba keveredett a Római Birodalommal, aminek végén ennek gyarmata, provinciája lett.

A jelenlegi elnöki palota is a romokon épült Fotó: Gyenge László

Később, időszámításunk szerint a hetedik században az arabok hódították meg, s Tunéziát már ők alapították. A 19. század végétől francia gyarmat lett, s a függetlenségét az ország 1956-ban nyerte vissza. A múlt eseményeiről, a letűnt kultúrákról az erre fogékony turista gazdag, részletes információkat kaphat a mintaszerűen karbantartott történelmi emlékhelyeken, romkertekben, múzeumokban. Kedves, érdekes látványosság, a Karthágó közelében lévő Sidi Bou Said kisváros házainak kék-fehér színvilága is.

A kék-fehér kisváros, Sidi Bou Said Fotó: Gyenge László

Az Ichkeul-tó és körülötte az azonos nevű nemzeti park olyan jelentős természeti érték, hogy az UNESCO a világörökség részének nyilvánította. Ide már bérelt autóval indultam. A park munkatársa (elég jelentős díj fejében) kalauzolt körbe, s mutatta meg a nagy vízfelületen a távolban időző madárcsapatokat, récéket, ludakat, rózsás flamingókat, gázlómadarakat, a sekélyebb részeken parti madarakat, majd egy domb tetején az Ökológiai Múzeumot, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik a térségre. Távcsővel nézve valóban lebilincselő látvány, de a távolság miatt madárfotózásra nem igazán alkalmas hely. A parkon kívül a helyenként mocsaras legelők és a mögöttük emelkedő hegyek kőfejtői már több reménnyel kecsegtettek.

Megbízható távcsövet keresel? Távolságmérős távcsövek és minden, ami a megfigyeléshez kell – > FROMMER Fegyverbolt! Kattints a fényképre!

Itt kell elmondanom, hogy hasonló külföldi útjaim előtt mindig kiválasztok egy-két különleges madárfajt, amely arra térségre jellemző, és igyekszem is lencsevégre kapni néhány példányát. Nos, ez a „célfaj” most a gyémánt rozsdafarkú volt, amely egy körülbelül verébnyi, de igazán mutatós, azonban ott sem éppen közönséges kismadár.

Nálunk nem él, de Tunéziában gyakori az egyszínű seregély Fotó: Gyenge László

Nagy öröm volt megpillantani egy példányát, még ha kissé távolról is, akárcsak a nyaktörő sziklákon röpdöső másik ritkaságot, a kormos hantmadarat. A télen nálunk is előforduló nagy őrgébics már türelmesebb volt, és közelebbre bevárt. A távolibb zsombékok közt egy pillanatra egy kék fú is megmutatta magát, de fotózására reményem sem lehetett. Az apró rágcsálókra, rovarokra leső, oszlopokon ülő vörös vércsékbe olykor beleláttam egy-egy fehérkarmú vércsét, de alaposabban megvizsgálva mindannyiszor csalódnom kellett, ez utóbbi nem került a szemem elé.

Kormos hantmadár Fotó: Gyenge László

A negyedik naptól áttettem a székhelyemet a Tunisztól délkeletre, mintegy 60 kilométerre eső Szoliman város tengerparti településrészébe, ahol az út túloldalán már mocsaras legelők és nyílt vizű lagúnák terpeszkedtek. A főút és a tengerpart között gyors ütemben épül, terjeszkedik az új városrész, ami sajnos rengeteg építési törmelékkel is jár, és ezt az őrületes sittmennyiséget mind az út melletti mocsárba zúdítják, s nem is suttyomban, hanem fényes nappal.

Épülő városrész Szolimanban, tehenekkel Fotó: Gyenge László

Sajnos errefelé nincs szervezett hulladékkezelés, a flakonok, üres sörösdobozok elárasztják a természetet, a műanyag zacskókat hordja a szél, szinte beborítják a környező tüskebokrokat. Ennek ellenére ilyenkor, február végén csapatostul érkeznek a gázlómadarak, parti madarak a vizes tájra. Több százas gólyatöcscsapatok és még nagyobb parfutócsapatok keringtek, majd szálltak le táplálkozni, pihenni valamelyik limányra, nem is szólva a sirályok rikácsoló tömegéről.

Gólyatöcsök a mocsárban. Fotó: Gyenge László

A városi házak között még ott vannak az állattartó telepek, megszokott látvány, hogy az épülő, többszintes városi házak közül reggel kihajtják a mocsaras legelőkre a marhákat, a szárazabb részekre a juhokat, kecskéket, majd estefelé vissza. Itt, az út mellől, a mocsár széléről fotóztam a marhák között szedegető, tébláboló pásztorgémeket, batlákat.

Batlák a legelő szarvasmarha mellett. Fotó: Gyenge László

Ezen a helyen kellemes, tágas, tiszta apartmant sikerült kifognom, kedves és még angolul is beszélő házigazdákkal. A központi fűtés ugyan még nem volt kiépítve ebben a házrészben, de hősugárzóval és légkondicionálóval elfogadhatóan fel lehetett melegíteni a helyiségeket, mert Tunéziában is beigazolódott, hogy legjobban a trópusi, szubtrópusi országokban lehet fázni, mert a házak falai, ablakai nincsenek szigetelve, a helyiségek hidegpadlósak, nincs igazán hatékony fűtés, de éjszaka a külső hőmérséklet tíz fok alá csökken. Nappal azért már többnyire kellemesen meleg, napos idő volt.

Pásztorgém Fotó: Gyenge László

Akármerre jártam, az út menti árusok zöldséges- és gyümülcsöspultjai mindenütt roskadoztak a mandarin- és narancshegyektől, a sokféle korai zöldségtől, s mindezt igen olcsón adták. A helyi specialitásokat áruló gyorsbüfékben is szinte fillérekért jól lehetett lakni. A benzin ára fele az itthoninak, így aztán messzebbre is elkóboroltam. Egészen a már említett Cap Bonig, abban a reményben, hogy ott, a „világ végén” torlódnak fel igazán az északra tartó madarak, ahogy az a neten is olvasható. Hát ebben csalódnom kellett. Néhány sirályon és egy csenevész bokorban bujkáló kucsmás poszátán kívül semmit sem láttam.

Kucsmás poszáta Fotó: Gyenge László

Irány hát a tengertől távolabb eső területek felé, csak úgy találomra a kisebb utakon, egészen Zaghouanig az olajfaültetvények, kisebb dombok, ligetek, legelők között, és láss csodát, az egyik ültetvény kerítésére egyszer csak odaröppent a megálmodott gyémánt rozsdafarkú, alig 5-6 méterre, s meg is várta, hogy teleobjektívemmel megörökítsem.

Gyémánt rozsdafarkú. Fotó: Gyenge László

A siker öröme megóvott attól, hogy különösebben idegesítsem magam amiatt, hogy a visszaúton leesett, elveszett az amúgy is eléggé ramaty állapotban lévő kölcsönautómról az első rendszám. Szerencsére ez csak a repülőtéri parkoló bejáratánál tűnt fel az ott posztoló rendőrnek, és némi kártérítésért sikerült megállapodásra jutni az autókölcsönzővel is.

Tunézia visszavár. Fotó: Gyenge László

A sivatagig, az oázisokig nem jutottam el, az még visszavár.

 

Írta és fényképezte: Gyenge László

Természetvédelem

A növények kihalása

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Japánkeserűfű, réti füzény, kudzu nyílgyökér, a mesquite cserjék, kaukázusi medvetalp, bitou bokor. Mi a közös ezekben a növényekben? A válasz könnyű. A bolygó leginvazívabb növényfajai közé tartoznak. Amikor az emberek, ezeket a rendkívül alkalmazkodóképes és gyorsan növekvő növényeket, új ökoszisztémákba viszik, akár szándékosan, akár véletlenül, az őshonos fajok élőhelyükről gyakran kiszorulnak, és ezzel egyidőben a kihalás útjára lépnek.

Fotó: Lajtár Lili – Agro Jager News

De ellentétben az olyan ragadozókkal, mint a patkányok és macskák – amelyek állatfajokat fenyegettek és kihalást okoztak szerte a világon –, az olyan növények térhódítása, mint a kudzu nyílgyökér, valójában ténylegesen kipusztíthat egy másik növényfajt? Az AoB Plants folyóiratban megjelent 2016-os cikk szerzői egyetlen megerősített esetet sem tudtak dokumentálni.

Még nem. De ez csak azért van, mert a globalizáció viszonylag új jelenség.

Megbízható távcsövet keresel? Távolságmérős távcsövek és minden, ami a megfigyeléshez kell – > FROMMER Fegyverbolt! Kattints a fényképre!

“A fő ok, amiért nincs egyértelmű bizonyíték a kihalásra, ami kizárólag az inváziós terjedésnek tulajdonítható, azaz, hogy ezek az inváziók nem léteznek elég régóta” – mondta Dave Richardson, a dél-afrikai Stellenbosch Egyetem Invázióbiológiai Központjának munkatársa. „Kutatásunk azt mutatja, hogy a növények kihalása gyötrelmesen lassú folyamat. Az aggodalomra okot adó jelek azonban már a világ számos pontján láthatók – ezek olyan fajok, amelyek jelenleg széttöredezett populációkban élnek, és már radikálisan csökkent a szaporodási lehetőségük.”

Fehér akác. Fotó: Lajtár Lili – Agro Jager News

Richardson és társszerzője, Paul Downey, a Canberrai Egyetemről megvizsgálták ezeket a „vészjósló jeleket”, és hatpontos „kihalási szintmutatót” alkottak azon őshonos növényfajokkal kapcsolatban, amelyekre az invazív növényzet veszélyt jelent:

  1. A növények egyes helyeken gyorsabban pusztulnak el, mint ahogy utódaikkal pótolni tudnák.
  2. A növények bizonyos helyekről teljesen eltűnnek, de a potenciális utódok „szaporítóanyagként”, magvak vagy spórák formájában maradnak, amelyek új egyedcsoportot hozhatnak létre.
  3. Egyes helyek elvesztik az egyes növényeket és szaporítóanyagaikat is. Növények és magvak nélkül ez helyi kihalás.
  4. Az utolsó fajnak otthont adó helyek elveszítik az egyes növényeiket, de néhány helyen a magvak vagy spórák a talajban maradnak.
  5. A faj teljesen elveszett a vadonban, egyetlen egyed vagy szaporítóanyag nélkül. Az egyetlen túlélőket botanikai gyűjtemények őrzik.
  6. A megmaradt növények elvesznek, és a megmaradt magvak vagy spórák már nem képesek új növénnyé válni.

Downey szerint ez a kutatás azt sugallja, hogy a jelenleginél sokkal korábban kell elkezdenünk a veszélyeztetett növények kezelését.

“Ha megvárjuk, amíg elegendő bizonyíték áll rendelkezésünkre annak bizonyítására, hogy kihalások történnek, akkor sok fajt túl késő lesz megmenteni” – mondta. A szerzők figyelmeztetnek, hogy több száz növényfaj már funkcionálisan kihalt, és már csak „élő halottként” léteznek.

Úgy tűnik, hogy sok növényfaj számára a legnagyobb kockázati pont a Downey és Richardson-skála 2. és 4. pontja között van. Amint azt sok veszélyeztetett növénynél láthattuk, nem olyan egyszerű kitalálni, hogyan is tartsunk életben egy fajt botanikai környezetben, hiszen sokszor nem elég egyszerűen a földbe szúrni a magot. Sok növénynek nagyon speciális körülményekre van szüksége a csírázáshoz – némelyik például a tűzre támaszkodik, míg másokat egy állatnak kell elfogyasztania, ami után a gyomorsavak meglágyítják a mag külső rétegét, mielőtt az újból a talajba kerülne. Más növényeknek speciális beporzókra van szükségük, amelyek szintén eltűnhetnek, amikor az ember tönkreteszi az ökoszisztéma kényes egyensúlyát.

Selyemkóró a napfényben. Fotó: Lajtár Lili – Agro Jager News

Megismerhetjük-e azokat a részleteket, hogy hogyan szaporodnak ezek a veszélyeztetett növények, hogy megmentsük őket? Ez sok faj esetében valószínűtlennek tűnik. A Conservation Biology egy másik, 2016-os tanulmánya arra figyelmeztetett, hogy a növényeket általában továbbra is kevéssé tanulmányozzák, miközben a tudósok az emlősökre és más karizmatikusabb fajokra koncentrálnak, ugyanúgy, ahogy a tudósok figyelmen kívül hagyják a „csúnya, nemszeretem” lényeket is. A szerzők ezt „növényvakságnak” nevezték, és azt sugallják, hogy súlyos következményei lehetnek számos faj megőrzésére most és a jövőben is.

Ahogy Downey és Richardson írták lapjukban, a kihalásra vonatkozó bizonyítékok hiánya „nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül kell hagynunk a szélesebb körű fenyegetést”, valójában a mihamarabbi cselekvést kellene sürgetőbbé tennie.

 

Írta és fényképezte: Lajtár Lili, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE – TTIK) harmadéves biológus hallgatója

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Tovább olvasom

Természetvédelem

Gyűrűt kaptak az erdei szalonka fiókák

Print Friendly, PDF & Email

Szalonkafiókákat gyűrűztek a Nyírerdő Zrt.-nél.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Egy erdészet életében gyakran fordul elő, hogy várakozni kell. Várjuk a kedvező időjárást, hogy ültethessük a csemetéket, várjuk az esőt, hogy növekedjenek az erdősítések, vagy éppen a szárazságot, hogy ártéren is tudjunk dolgozni, közlekedni. De az elmúlt időszakban nem sok olyan esemény volt, amit úgy vártunk volna, mint a korábban megtalált szalonka tojások kikelését!

Fotó: Nyírerdő Zrt.

A Nyírerdő Zrt. Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegye területén lévő állami tulajdonú erdőterületekből csaknem 61 ezer hektárt kezel. A kezelt terület a két vármegyében több mint 1.200.000 hektáron szétszórva helyezkedik el.

Néhány napja adtunk hírt arról a ritka szerencséről, ami kerületvezető erdész kollégánkat, Laczkó Andrást érte: munkája közben erdei szalonka fészekre bukkant. Kivételes szerencse, mert bár hazánkban rendszerint felbukkan egy-egy költő pár, regisztrált fészkeléséről kevés pontos információ van.

A fészek helyét később megjelöltük, ügyelve, hogy ezzel a kotló madarat ne zavarjuk. Az erdőgazdálkodási munkákat is úgy szerveztük, hogy a tojó nyugalma biztosítva legyen. Külön kihívás volt, hogy ezen a területen néhány napja zajlott egy tájfutó verseny, de a szervezőkkel közösen sikerült úgy alakítani a pályákat, hogy a fészek közelében ne legyen mozgás. A verseny után egy munkatársunk ellenőrizte is a fészket, a tojó zavartalanul ült rajta. Mivel az erdei szalonkát, mint „az erdő királynőjét” szokás emlegetni, mi ennek megfelelő izgalommal vártuk a kis „királylányok” kikelését.

A faj kutatóitól kapott információk alapján Petrilláné Bartha Enikővel úgy döntöttünk, hogy hétfőn próbáljuk meg először a fiókák gyűrűzését. Persze fel voltunk készülve arra is, hogy még tojásokon ül a madár, illetve arra is, hogy elkéstünk, és a kis fiókák – akik fészekhagyóak, tehát már egy-két napos korukban elég ügyesek ahhoz, hogy elrejtőzzenek valahol a fészek környezetében – már valahol az aljnövényzetben lapulnak.

Megbízható távcsövet keresel? Távolságmérős távcsövek és minden, ami a megfigyeléshez kell – > FROMMER Fegyverbolt! Kattints a fényképre!

A fészket először egyedül közelítettem meg, ahol már távcsővel láttam, hogy a tojások fel vannak törve, tehát a korábbi kis lakójuk már valahol bújócskázik. Ekkor került elő egy precíz hőkamera, amivel méterről-méterre átpásztáztam a talajszintet, ugyanis a kis madarak a fűben teljesen észrevétlenül el tudnak bújni. A keresést siker koronázta: először az tojót találtam meg, majd mellette a négy frissen kikelt szalonkacsibét! Erdész munkatársaink ekkor jöttek csak közelebb, és izgatottan néztük végig, ahogy kolléganőnk pár perc alatt elvégezte a madárgyűrűk felhelyezését, ügyelve arra, hogy ezek ne okozzanak sérülést a kis fiókáknak.

Fotó: Nyírerdő Zrt.

Bár már jó néhány ezer madár lábára helyezett gyűrűt, ez a különleges helyzet még őt is meghatotta. Néhány fénykép és videófelvétel készítése után a lehető leggyorsabban elhagytuk a helyszínt, az egész művelet mintegy 5 percet vett igénybe. A tojáshéjakat persze magunkkal hoztuk, ilyen kincset nem hagy ott az ember!

Szalonkafiókát nagyon nehéz gyűrűzni, 1908 óta hazánkban mindössze 15 példányt sikerült eddig. Bízunk benne, hogy a kis szalonkacsibék egészségesen repülnek majd tovább, és hosszú életet élnek meg, madárgyűrű-adataikkal hozzájárulnak a faj vonulásának eddig is izgalmas kutatásához – tájékoztatott Szokolovszki Géza, a NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészet igazgatója.

Forrás: Nyírerdő Zrt.

 

Tovább olvasom

Természetvédelem

Tanyaromok: ahol egykor gyerekek játszottak, ott most madarak nevelik fiókáikat

Print Friendly, PDF & Email

A madarak visszafoglalták az elhagyatott tanyákat a Csanádi pusztákon

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csanádi pusztákat járva még napjainkban is láthatók az egykori tanyasi élet nyomai – igaz, már csak romokban. Az udvarok zöldellő fáin és a romos padlásokon azonban ma is van élet: a hajdani lakhelyek most madaraknak adnak otthont.

Fotó: Balla Tihamér – KMNP

Manapság már nagyon kevesen adják arra a fejüket, hogy a településektől távol, tanyán éljenek. Nem is olyan régen, néhány évtizede azonban még kifejezetten általános volt a tanyasi életforma, kiterjedt tanyavilág működött az egész magyar Alföldön, így a Csanádi puszták térségében is.

Megbízható távcsövet keresel? Távolságmérős távcsövek és minden, ami a megfigyeléshez kell – > FROMMER Fegyverbolt! Kattints a fényképre!

Bár sok tanya teljesen eltűnt már a föld színéről, néhányuknál a valamikori tanyaudvart megkímélték a beszántástól, műveléstől, így az ott régen ültetett fák még megvannak, sok esetben sűrű bozót nőtte be a tanyahelyeket. Ezek a pusztákba, szántóföldekbe beékelődő kis facsoportok jelzik a hajdani otthonokat.  Az egyébként igencsak fátlan vidéken ezek, a régi tanyasiak által ültetett fák felértékelődnek, pihenő-, kilátó-, fészkelőhelyet biztosítanak például a térség ragadozó madarainak, egerész- és pusztai ölyveknek, parlagi sasoknak.

Fotó: Balla Tihamér – KMNP

Nemcsak a tanyaudvarok fái, de maguk az épületek, a régi otthonok is élőhelyet jelentenek számos védett madárfaj számára. Ezek a tanyaépületek még természetes anyagokból, sárból, szalmából, nádból épültek. Mióta nem lakják, és nem tartják karban őket, lassan omladoznak, összedőlnek, végül újra eggyé válnak a földdel. A tetők beszakadnak, az omladozó falakban számos üreg keletkezik. Ezeket a helyeket keresi például több bagolyfaj is. Egyik legimpozánsabb megjelenésű éjjeli ragadozónk, a gyöngybagoly például előszeretettel rakja tojásait a romos épületek padlásaira, ahol védett körülmények között nevelkedhetnek fiókái. A lakott emberi településeket is kedvelő kuvikok szintén szívesen választják költőhelyül a romok falainak üregeit, padlásait. Vörös vércsékkel is találkozhatunk, ha a tanyaromokon találnak olyan alkalmas párkányt, üreget, ahol költeni tudnak. A színpompás szalakóták és búbosbankák is gyakran költenek ezeken a helyeken, a nagyszámú mezei veréb és seregély mellett. Az énekesmadarak közül még a házi rozsdafarkúra jellemző a romos épületekben való fészkelés. Nem egyszer előfordul, hogy az épületekben maradt, korhadó, poros bútorokban találkozunk madárfészkekkel.

A pusztákat járva épp ezért érdemes alaposabban szemügyre venni egy-egy régi tanyahelyet. Az udvarok, melyeken nem is oly rég még gyerekek játszhattak, ma már madárzsivajtól hangosak.

Forrás: KMNP

Tovább olvasom