Tudomány
Magyar kutatók a Mars meghódításán dolgoznak
A Genesis I:II™ rakétakapszula magyar kutatócsoport által kidolgozott csúcstechnológiájú penetrátor-koncepció; célja, hogy támogassa a növények és az alacsonyabb eukarióták távoli bolygókra és holdakra történő szállítását és telepítését, különös tekintettel a Mars terraformálására(1).
A Genesis I:II™ rakétakapszula magyar kutatócsoport által kidolgozott csúcstechnológiájú penetrátor-koncepció; célja, hogy támogassa a növények és az alacsonyabb eukarióták távoli bolygókra és holdakra történő szállítását és telepítését, különös tekintettel a Mars terraformálására(1).
A terraformálás bolygók és más égitestek földszerűvé alakítását, lakhatóvá tételét jelenti. A klíma, az atmoszféra és egyéb természeti tényezők mellett az élővilág olyan jellegű megváltoztatása, ami hosszú távon az ember számára is elfogadható körülményeket biztosíthat.(2)
Genesis1:11 – elgondolás a Mars légkörének létrehozására félig lezárt tartóban elhelyezett növények gyökérlélegzése által. European Space Agency (ESA). New Space Mission Ideas and Concepts (Fotó: Mátyás Bence)A Mars felmelegítésének és atmoszférájának lehetséges megváltoztatása a tudományos érdeklődés egyik fontos témája. A Mars eggyel távolabbi pályán van a Naptól, mint a Föld, ezért ott csökkent mértékű a fény (a földinek csupán kevesebb mint a fele jut el oda), az átlagos felszíni középhőmérséklet pedig -60 oC. Ezért rendszerint többlépcsős tervet dolgoznak ki a bolygó felmelegítéséhez.
Fejlesztéseinket a Mars légkörének zord mivolta és stabilizáláshiánya indokolják. A bolygó légkörét növények telepítése által akarjuk megváltoztatni, ami kezdetben szén-dioxiddal majd oxigénnel dúsítja a Mars atmoszféráját. Ez elengedhetetlen feltétele annak, hogy az emberiség életterét több bolygóra kiterjeszthessük. Figyelembe véve a szélsőséges éghajlati viszonyokat, jelenleg nagyon nehéz az erdőtelepítési- és ültetvénytevékenységek megtervezése a vörös bolygón.
A Mars meghódításának lehetséges eszközeként fejlesztjük ki a Genesis 1:11™ rakétakapszulákat, amelyek hozzájárulnak az üvegházhatású gázok marsi légkörbe történő kibocsátásához, a regolitba ültetett és injektált növények és mikrobák révén. Magasan fejlett organizmusokat, például növényeket, mint gazdaszervezetet használunk földi talajmikróbák a Mars talajába történő injektálásához, egy részlegesen-zárt, hőszigetelt rendszerből. Az utóbbi lehetővé teszi az odaszállított mikroorganizmusok túlélését, hosszabb időn át mintha csak bakteriális és archaea sejteket használnánk, makroszkopikus organizmusok nélkül.
Olyan integrált gyökereztető rendszert fejlesztünk a penetrátor fúrófejében, amely lehetővé teszi a gyökerek lépésről-lépésre történő adaptációját a szélsőséges talajkörülményekhez anélkül, hogy a rendszer beltéri nyomása csökkenne.
Az egyik legkritikusabb űrmissziós követelmény a súlyos penetrátorok szállítása a Földről a távoli bolygók légkörébe. A növényfajok szükségleteitől és jellemzőitől függően a penetrátor tömege elérheti a 40-60 kg-ot. Ezért nagyméretű űrhajók fejlesztése a projekt legmagasabb szintű követelménye. Jelenleg a penetrátorokat Starship méretű űrhajókban tervezzük elhelyezni, figyelembe véve a SpaceX Starship űrhajóinak és Super Heavy rakétájának jelentős hasznos teherszállító kapacitását (ún. payload).
Az űrkutatásban a tesztelési szakasz igen fontos és egyben a legkritikusabb tényező. Ezért szabadon elérhetővé tettük a Genesis1:11™ Rooting Pots gyökereztető virágedények szerkezetét. E virágedények segítségével bárki saját adaptálási tapasztalatot is szerezhet, akár a saját otthonában, és különböző növényeket tesztelhet marsi talaj szimultánsokon. Mobil alkalmazásunk segítségével az érdekeltek kísérletezhetnek, például ki találja meg a leggyorsabban növekedő gyökérrel szaporított fajokat, amelyek tolerálják a marsi talajjellemzőket. Még azok a passzív felhasználók is, akik nem részesülnek az alkalmazás kihívásaiban, adataikat közvetíthetik űrügynökségünk szakértői globális elemző csapatának, a gyökereztető edényekbe telepített szenzorok révén. Bővebb információt a következő webcímen találhatnak: https://genesissus.eu
Asztrobiológiai kutatásink három évvel ezelőtt kezdődtek Ecuadorban, nemzetközi együttműködés keretében, a NASA mérnöki segítségével és szakmai tanácsadásával. Először döntéstámogató rendszert(3) fejlesztettünk ki a legmegfelelőbb analitikai módszer kiválasztására a Mars talajában található szerves molekulák detektálásához. Ezzel párhuzamosan világviszonylatban elsők között tárjuk fel, hogy a növényi szabad típusú N-kötésű glikánok milyen indikátor szerepet töltenek be a biotikus és abiotikus stresszben(4). A jelenlegi penetrátor koncepciónk(5) továbbjutott az “ESA’s Open Space Innovation Platform (OSIP)” innovációs ötletversenyén. Nyilvánosságra hozható eredményeket december elején várunk, és azokat a projekt hivatalos web oldalán is megosztjuk: https://genesissus.eu/gen111/.
Írta: Prof. Dr. Mátyás Bence, Prof. Dr. Lőwy A. Dániel
Prof. Dr. Mátyás Bence a Genesis Sustainable Future Ltd. Magyarország alapítója, vezérigazgatója illetve az alkalmazott glikobiológia kutatócsoportjának laboratóriumi vezetője, a Dama Research Center limited kutatóközpontban, amelynek a székhelye Hong Kongban van.
Hivatkozások:
(1) Mátyás, B. “Genesis1:11” DRC Sustainable Future 2020. 1(2): 86-93. DOI: 10.37281/DRCSF/Genesis1:11
(2) <https://hu.wikipedia.org/wiki/Terraformálás>
(3) Mátyás, B., Bautista, G., Szarka, M., Serrano, V., Morales Arteaga, J., Loja, D., Yaguana, S.G., Gómez, F. and Ramírez‐Cando, L.J. (2018). ”Decision support algorithm for the selection of analytical methods in organic compounds detection for future extraterrestrial exploratory missions.” ELECTROPHORESIS 39: 2884-2889. https://doi.org/10.1002/elps.201800215
(4) Mátyás, B., Singer, J., Szarka, M., Lowy, D.A., Döncző, B., Makleit, P., Failoc‐Rojas, V.E., Ramirez, A., Martínez, P., Sándor, Z., Kincses, I. and Guttman, A. (2020). ”Determination of complex type free, non‐conjugated oligosaccharide glucose unit values in tomato xylem sap for early detection of nutrient deficiency.” ELECTROPHORESIS. https://doi.org/10.1002/elps.202000254
(5) Mátyás, B. (2020a). Genesis1:11: a concept for atmosphere creation on Mars via root respiration of semi-capsuled plants. European Space Agency (ESA). NEW SPACE MISSION IDEAS AND CONCEPTS. https://ideas.esa.int/servlet/hype/IMT?userAction=Browse&templateName=&intendedFragmentIdenfifier=b3d9f463a640222eef7ac65c24c920ff&RK=4f486734366ebfac824fb1dc5fd28551&documentId=bf1e5215404572812be15519d9bf3901
Tudomány
A Svájci Szövetségi Kutatóintézet nemzetközi kutatásába kapcsolódott be a Bakonyerdő Zrt.
A Bakonyerdő több, mint egy éve csatlakozott a My Garden Of Trees projekthez, mely egy önkéntes részvételen alapuló kutatási projekt az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes európai erdőkért.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
A Bakonyerdő több, mint egy éve csatlakozott a My Garden Of Trees projekthez, mely egy önkéntes részvételen alapuló kutatási projekt az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes európai erdőkért. Az első megfigyelési év eredményei láthatóak a grafikonon, mely a 2024-ben különböző származási helyekről elültetett magok csírázását és a csemeték túlélését mutatja a kísérleti parcelláinkban.
Az erdészek évszázadok óta végeznek származásvizsgálatokat, melyek során különböző eredetű magok növekedését hasonlítják össze ugyanazon az élőhelyen. Ilyen származási kísérletet, a Svájci Szövetségi Kutatóintézet nemzetközi kutatását indítottuk el három bakonyi helyszínen, a Farkasgyepűi Erdészet Forrasztókői Egzótakertjében és a Bakonybéli Erdészet Kőris-hegyi és Kék-hegyi erdőrészleteiben.
A mikrokertekbe közönséges jegenyefenyő (Abies alba), kaukázusi jegenyefenyő (Abies nordmanniana), Borisz-király jegenyefenyő (Abies borisii-regis), közönséges bükk (Fagus sylvatica) és keleti bükk (Fagus sylvatica subsp. orientalis) magokat vetettük el, melyek 13 ország 23 különböző régiójából származnak.
A My Garden Of Trees projekt több száz kisméretű származásvizsgálatból, úgynevezett mikrokertekből álló hálózatot hoz létre szerte Európában. Ennek előnye, hogy a különböző genetikai eredetű származások sokféle kombinációban vizsgálhatók eltérő környezeti feltételek mellett. Nyomon követhető, hogy a fák milyen mértékben képesek alkalmazkodni az eredeti termőhelyüktől eltérő körülményekhez. A projekt résztvevői öt évig kísérik figyelemmel a csemeték fejlődését, ez a kutatás tehát elsősorban a korai életszakasz túlélési és növekedési tulajdonságainak megfigyelésére, elemzésére összpontosít.
Ha a projekt során végzett megfigyelések azt támasztják alá, hogy ezeknek a rokonfajoknak jobb a csírázása és a fejlődése, az erdészek fontolóra vehetik a behozatalukat, mely az úgynevezett támogatott fajvándorlás.
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Digitalizált szakirodalom segíti az erdészeti kutatásokat
Több évszázad erdészeti szakirodalmát digitalizálták
Több évszázad erdészeti szakirodalmának anyaga a fenntarthatósági gondolatkör kialakulásának lenyomata, amely ma már digitális formátumban mindenki számára elérhető – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára Budapesten, szerdán, a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár projekt bemutató rendezvényén. A 2007 óta tartó digitalizációs program eredménye nemzetközi összehasonlításban is jelentős, 1500 dokumentum mintegy háromszázezer oldalnyi anyagával az egyik legnagyobb magyar nyelvű adatbázist jelenti.
Az államtitkár kiemelte, a 18. századra visszanyúló erdészeti szakirodalom tudásanyaga felbecsülhetetlen értéket képvisel, az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárában őrzött könyvek a gyakorlati fenntarthatóság több évszázados szakmai történetéről szólnak.
Hozzátette, az erdőkezelés 1700-as években megalapozott hagyománya a fenntarthatóság és a zöldvagyon-kezelés fogalmain keresztül kapcsolódik a ma emberéhez. Magyarország jelenleg mintegy 2,3 millió hektárnyi erdőterülete nem létezne anélkül a szakismeret és tradíció nélkül, amelynek tudásanyagát és emlékeit az ágazati szakkönyvtárban őrzött könyvek és folyóiratok tartalmazzák – emelte ki Zambó Péter. Hazánknak azért lehet erdővagyona, mert a magyar erdészek évszázadok óta fenntartható módon kezelik ezt a nemzeti természeti erőforrást. Amikor a trianoni diktátum elvitte tőlünk a legértékesebb részeit, szakértelemmel, erkölcsi kitartással és szakmai összefogással száz év alatt megdupláztuk az ország erdővel borított területeinek arányát – húzta alá.
Zambó Péter elmondta, az erdészeti szakirodalom tudásanyaga a digitalizáció segítségével szabadon elérhetővé és feldolgozhatóvá vált, immár 300 ezer oldal terjedelemben, amely egyben a mesterséges intelligencia számára is hatalmas adatbázist jelent. A projekt az Agrárminisztérium támogatásával a Wagner Károly Alapítvány digitalizációs programja keretében valósult meg.
Tudomány
KONFERENCIA: Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon – ITT regisztrálj
A Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék és az MTA Agrártudományi Szakbizottsága – A Magyar Tudomány Ünnepi sorozatához csatlakozva – szeretettel invitál minden kedves érdeklődőt az ‘Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon’ elnevezésű minikonferencia & kerekasztal-beszélgetésre 2024. november 30-án szombaton Debrecenben, a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának székházában – tájékoztatta az Agro Jager Newst, Dr. Kövér László PhD, a Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék munkatársa.
A rendezvényen az ember-vadvilág konfliktus témakörben dolgozó hazai szakemberek közérthető előadások formájában ismertetnek sokakat érintő és érdeklő témákat. Az esemény nyitott minden érdeklődő számára, külön szeretettel várjuk a helyi lakosságot. A konferencia szervezőinek nem titkolt célja a hiteles ismeretterjesztés és szemléletformálás. Az előadásokat követően, kerekasztal-beszélgetés kereti között a közönségnek lehetősége lesz a kérdéseiket feltenni, tapasztalataikat megosztani.
PROGRAM:
Délelőtti szekció:
Stündl László és Kövér László, Debreceni Egyetem
09:10-09:35 Nemszeretem gerinctelenek
Váradi Zoltán, Természettár
09:35-10:00 Csípőszúnyogok és a bennük rejlő veszélyek
Klein Ágnes, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
10:00-10:25 A szőnyeg széléről – varjúszemmel a 3. háború küszöbén
Solt Szabolcs, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
10:25-10:50 Denevérekkel kapcsolatos konfliktushelyzetek és kezelésük
Boldogh Sándor András, Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
10:50-11:05 Kávészünet
11:05-12:00 Kerekasztal-beszélgetés a délelőtti szekció előadóival
12:00-13:30 Ebédszünet
Délutáni szekció:
városban?
Heltai Miklós, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
13:55-14:20 A láthatatlan probléma – Egy különös rágcsáló
felbukkanása lakott területeken
Németh Attila, Debreceni Egyetem
14:20-14:45 Egy ökoszisztéma-mérnökkel való egymás mellett
élés lehetőségei és kihívásai
Juhász Erika, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
14:45-15:10 Nagyragadozókhoz kapcsolódó ember-vadvilág
konfliktusok Magyarországon
Sütő Dávid, WWF
15:10-15:25 Kávészünet
15:25-16:30 Kerekasztal-beszélgetés a délutáni szekció
előadóival
Kapcsolat: Dr. Kövér László (koverl@agr.unideb.hu)
További információért kattintson az alábbi képre és tekintse meg a konferencia weboldalát!