Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Tél után, tavasz előtt

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

A februári-márciusi hó félméteres vagy még vastagabb hótakaróval fedte be az erdőt, mezőt. A hófúvások csak megnehezítették a későn jött tél akadályainak legyűrését, és sok problémát okoztak vadnak, vadásznak egyaránt.

Montázs

– Nagyon elhúzódott a havazás, március közepéig tartott a fagy, aminek a kivédésére nem tudott felkészülni a vad –– mondja dr. Jakabházy Miklós, Komárom-Esztergom megye fővadásza. –– Január közepétől, amióta beállt az igazi tél, sajnos újszülött malacok pusztultak menthetetlenül. Pedig soha ennyi szalmabálát nem szállítottunk ki az évek óta számon tartott ellési területekre, mint az idén, hogy óvó vackot készíthessenek szaporulatuknak a kocák.

Az éppen világra jött, szerencsétlen kis csíkos malackák nem tudtak „fölszáradni” a dermesztő, 15–20 fokos hidegben. Ha időnként olvadás indult a napsütötte részeken, éjjel ismét fagyott.A mázsás súlynál is nehezebb szarvast, csülkös vadat nem bírta el a kőkeményre kérgesedett hóréteg, s a szilánkosan roppanó jég feltörte a lábukat. Ennek megelőzésére erőgépeket indítottunk az erdőkbe: ahol lehetett, letoltuk az útról a havat, hogy minél simább nyomvonalon elégíthesse ki mozgásigényét a vad.

* * *

– Ennyi még sosem fogyott a lucernából, szemes takarmányból –– von gyorsmérleget dr. Kocsis Endre, a Dunaszentmiklósi Vt. elnöke. –– Legalább hatmillió forintnyi takarmányt jutattunk ki az etető-sózó helyekre, amelyekből több mint húszat alakítottunk ki. Figyelembe véve, hogy rendkívül szigorúan ügyeltünk a kíméletre is, viszonylag jó eredményről adhatok számot. A vadállomány épp a bőséges takarmányozásnak és a gondoskodásnak köszönhetően kevésbé sínylette meg a telet, mint ha nem érvényesült volna az összefogás.

Ez abban nyilvánul meg, hogy a vadásztársaság tagságából azok, akik nem hivatásszerűen foglalkoznak a mezőgazdasággal, közös hasznosításra ajánlották fel a tulajdonukban lévő földet. Így csaknem kétszáz hektáron termeszthettünk kukoricát, lucernát. De ez sem volt elég, március elején további félmillió forintért vásároltunk silótakarmányt.

* * *

Ruppert Józsefnek, a Vértesi Erdő Rt. vadászati ágazatvezetőjének felelőssége 43 000 hektárra terjed ki. Ő így összegezte tapasztalatait:
– Nagyon nehezen viselte a vad a magas havat és a kemény hideget, amely elég későn érkezett. Bizony, elfogyott az őszig felhalmozott belső energiatartalék. Ennek és a víznek a pótlására főleg kukoricát, tápot, nedvdús silót és répaszeletet etettünk. Az elmúlt évekhez képest három és fél millió forintnyi többletértékben juttattunk ki takarmányt a Vértesbe, a Gerecsébe és a Bakonyaljára. Ám így is gondok jelentkeznek a vaddisznó-szaporulatnál, és késve indul a szarvasok és őzek agancsfejlődése.

Ruppert József a téli megpróbáltatások után az elkövetkező hetekről is szólt. Mint mondta, a vad most pihen, igyekszik behozni a kalórialemaradást, tavaszi napfürdőt vesz a déli hegy- és domboldalakon. Vadászati tilalom van érvényben, ami elősegíti, hogy az állatok – és a vadászok is – mielőbb feledjék a zord időket.

KÁNTOR B. PÉTER
Nimród Tudósítói Hálózat

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom