Keressen minket

Vadászat

Királyi vad Zalából

Közzétéve:

Feltöltő:

Előzetesen megjegyzem, hogy a cím alapján bizonyára mindenki valami egészen kapitális (minimum 10 kg feletti) bikára gondol. Számomra persze a lehetőségeimhez mérten a mérete is, élménye is mindenképp méltán szolgál rá e jelzőre a következő bikát illetően.

Az újjászületéses reggel után bizakodva, kevesebb balszerencsét remélve indultunk el a cserkelés során érintett területen fekvő lesre. A közelbe érve egy spíszert pillantottam meg, amíg nem láttam az agancsát, el lehet képzelni mi zajlott bennem. A hivatásos vadász nyugtató szavai állították meg a fegyver irányába induló kezemet.

A terület jellege miatt eltűnt a szemünk elől a bika, amikor felültünk a lesre, csak időnként láthattuk háta vonalát, inkább csak sejtettük jelenlétét. Miután nem mutatkozott bőgés jó ideig, így ezt a bikát, valamint a később elénk lépkedő őzet nézhettük, hol távcsővel, hol szabad szemmel.

Már kezdett lemenni a nap, amikor bal felől megszólalt az őszi erdő sokak által nagyon várt fenséges zenéje. A jellegzetes felhívó, figyelemfelkeltő bőgést egyből követte a szintén jól kivehető terelést jelző hang. Ebből én rögtön nagyobb bikára gondoltam, de kísérőm szerint ebben egyáltalán nem lehetünk biztosak. Azt kívántam, bárcsak megjelenne előttünk, de Hubertust nem hatotta meg egyelőre fohászom.

Jó ideig csend volt, nem mutatkozott semmi mozgás, így nézelődéssel, távcsövezéssel telt az idő. Később egy őzbak, majd egy suta mozgása tűnt fel előttünk. Óvatosan rájuk csettintettem a gépet, hátha látszanak majd a képeken.

Lassan teltek az alkonyodó napon a percek, amikor az előbbi bőgés elkövetője közelebb hallatta kívánatos hangját. Fokozódott az izgalmam, bár én nem igazán tudtam megítélni, hol járhat, inkább reménykedtem, hogy hamarosan feltűnik előttünk. Szinte szuggeráltuk a fákat, hogy jelenjen meg, lépjen ki a sűrűből a hőn áhított bika.

Mintha csak meghallotta volna védőszentünk ki nem mondott fohászomat, hirtelen mozgás hangjára figyeltünk fel. Túl sok időnk nem volt gondolkodni, mivel szinte azonnal megjelent a fenséges agancsos. Egyből feltűnt gyönyörű koronája, amiből én nagynak véleményeztem. Kísérőm szeme elé vette a távcsövet és megfelelőnek minősítette, biztatott, hogy amint a megfelelőnek érzem, nyugodtan lőhetem.

El lehet képzelni, mi játszódott bennem e szavak hallatán. Mondanom sem kell, úgy elkezdtem remegni, mint a nyárfalevél a szellőben, talán az egész magasles megmozdult, amikor felállva, feltámasztva célzásra emeltem a fegyvert. Igyekeztem nyugalmat erőltetni magara, miközben próbáltam követni a bika mozgó testét az igencsak imbolygó célkereszttel. Ugyanis ő nem várt rám, szépen elkezdett araszolni felfelé, egyre növelve a kezdetben abszolút megfelelő távolságot.

Amikor az oldalt lévő másik magasleshez ért megállt szép nyugodtan, egészen csábítóan, oldalt fordulva, szinte felkínálva magát, végtelen méltósággal. De ekkor még nem tudtam kellőképpen koncentrálni, még a lélegzetem is visszatartottam, hátha úgy mozdulatlanul célba tudom venni. A hivatásos vadász kísérőm sürgető szavai nem segítettek, bár ő jót akart, hiszen nagyon is érzékelhette, mi zajlott le bennem.

A bika hamarosan folytatta poroszkálását, erre már neheztelést is éreztem kísérőm szavaiban – hozzáteszem, teljes joggal –, hogy miért nem lőttem. Annyit tudtam magamból kipréselni, hogy nem éreztem biztosan, ami sajnos teljesen igaz volt. Rövid idő alatt sikerült némileg megnyugodnom, és már amennyire ilyen helyzetben remegés nélkül lehet, a bika blattjára illesztettem a célkeresztet. Ő viszont folytatta nyugodt egyenletes poroszkálását, csak akkor állt meg, amikor szemközt ért, egészen magasan, fel a lejtős tarvágásos részre. Ekkor összpontosítást, s fohászt követően útjára engedtem a lövedéket.

A dörrenést hangos csattanás kísérte, utalva a találatra, de a bika nem ugrott fel, hanem futásban megindult arra, ahol kilépett elénk az erdő rejtekéből. Közben gyorsan ismételtem, bár úgy éreztem lassuló mozgását látva, hogy nem lesz szükség újabb lövésre. Az említett les vonalához érve megállt, ekkor a kísérőm biztatására valóban blatton lőttem. Ezt követően összeesett, s a lejtés miatt gurult néhány métert, majd eltűnt a sűrű aljnövényzetben. Még az agancsa csúcsa sem látszott, mintha a zöld aljzat nyelte volna el.

Hatalmas sóhaj hagyta el még a látottak lázában lévő lényemet. Érzékelte ezt a kísérőm is, s megjegyezte, hogy jól van, bár hozzátette, hogy az elsővel nem teljesen a váll-lapját találtam el. Most már ennek nem volt jelentősége, annak fényében, hogy a reggeli újjászületéses balszerencsét követően egy számomra egészen királyi vadat sikerült elejtenem.

Bevallom alig győztem kivárni a cigiszünetet, kísérőmet is sürgette a természet. Azért hozzátette a gratuláció mellett, hogy amikor nem lőttem az első megállásakor, azt hitte, ismét nem volt töltve a fegyver. Még az ivartalanításom, esetleg az övé is szóba került a lesről való lelökésemmel együtt. Igazán nem is tudom, mit választottam volna, ha ismét elkövetem a hajnal baklövést. De szerencsére most töltött volt a puska, így a sikeres találatnak nem volt akadálya.

Miközben végigfutottak bennem ezek a gondolatok, eltelt a várakozásra ajánlott idő, így lejöttünk a lesről, s elindultunk a zsákmány felé. Szó ami szó, a bikámat úgy eltüntette a rejtő aljnövényzet, hogy csak egészen közelről vettük észre. Ekkor szembesültem fejedelmi méreteivel, koronájánál alig érte át a kezem. Kicsit megtisztítottuk a környezetét, hogy csinálni tudjak néhány fényképet az elejtés helyszínén. Majd holnap méltó ravatalt kap a vadászháznál.

Másnap hajnalban vaddisznóra ültünk ki egy hatalmas kukoricatábla mellé. Visszafelé úton gyűjtött tölgyágakkal készítettük elő ravatalát a vadászháznál. Ismét egy év, újabb fejedelmi élmény számomra, amit Zala adott nekem.

Nehéz szívvel vettem búcsút a számomra oly kedves, emlékezetes, maradandó élményeket adó helytől. Hogy meddig? Nem tudhatom. Él bennem a remény, hogy tartogat még számomra e dombság néhány meglepetést.

Úgy érzem, számomra megadatott az igazi királyi gímbika elejtése,
nekem ő lett Zala uralkodója.

Vadászat

CACT hajtás természetes vadászaton munkavizsga Kardosfán

A Magyar Tacskótenyésztők Egyesülete munkavizsgát rendezett Kardosfán.

Published

on

A Magyar Tacskótenyésztők Egyesülete 2025. január 11-én CACT hajtás természetes vadászaton munkavizsgát rendezett Kardosfán. A téli táj, a zselici dombok, a kiváló adottságú vadászterület optimális lehetőséget biztosított a vizsga lebonyolításához.

Fotó: Magyar Tacskótenyésztők Egyesülete

Ábra: Facebook

A területet a Sefag Zrt. biztosította, az egyesület az országban harmadik alkalommal rendezett ilyen típusú munkavizsgát, melyhez az idén vadász terrierek is csatlakozhattak.
A vizsgára 12 kutya regisztrált, végül 8 vett részt , 3 szálkás szőrű tacskó és 5 jagd terrier.
A kutyák két hajtásban dolgoztak, fegyelmezett és hatékony munkát végeztek. A nap végén a terítéken 28 vaddisznó, 7 gímszarvas és 1 dámvad feküdt.
A bírálatokat Körmendi Tamás, Schilli Péter, Nicsovics György és Hermánné Bedics Rita vezető bíró végezték.
A bírók a hajtóvonalban haladva követhették nyomon a kutyák munkáját, értékelték a a keresési módot, orrhasználatot, a kitartást, a bátorságot és a hangadást.
5 kutya CACT címet kapott, 2 kutya II. díjban végzett.
Gratulálunk minden résztvevőnek!

Forrás: Magyar Tacskótenyésztők Egyesülete

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

𝐄́𝐯𝐚𝐝𝐳𝐚́𝐫𝐨́ 𝐯𝐚𝐝𝐚́𝐬𝐳𝐚𝐭 𝐁𝐞́𝐤𝐞́𝐬𝐜𝐬𝐚𝐛𝐚́𝐧 – 𝐄𝐠𝐲 𝐟𝐞𝐥𝐞𝐣𝐭𝐡𝐞𝐭𝐞𝐭𝐥𝐞𝐧 𝐡𝐞́𝐭𝐯𝐞́𝐠𝐞!

A békéscsabai évadzáró vadászat ismét nagy sikert aratott.

Published

on

Kedves Solymásztársak!

Hát, mit is mondhatnánk – ez a szezonzárás is olyan volt, ahogy szeretjük: emlékezetes, jókedvű és tele élményekkel! A békéscsabai évadzáró vadászat ismét nagy sikert aratott. Olyan sokan gyűltünk össze, hogy szálláshely szűkében már szinte „művészet” volt mindenkinek helyet találni. Bár nem fértünk el egy szálláson, ez sem szegte kedvünket. A vacsorák és esti beszélgetések mindannyiunkat egy helyre tereltek, igazi közösségi események voltak – a jókedv és a rengeteg sztori felejthetetlenné tették az együttlétet.

Fotó: Magyar Solymász Egyesület

Az időjárás hideg volt, de nem annyira, hogy a föld átfagyott volna – így nagyon kemény terepen vadásztunk, a sár miatt igazi kihívássá vált a vadászat: csúszós ösvények, bokáig süppedő talaj… Azt hiszem, mindannyian éreztük a nap végére a lábunkban ezt az igénybevételt! Bár a sarat dagasztva vadászni nem a legkényelmesebb, ám ez sem tántorított el senkit. Fárasztó volt, de a fáradtságunkat feledtették a gyönyörű pedzések és a sikeres zsákmányok. Az ilyen látványokért éri meg minden lépés a terepen!

Ki ne emlékezne például arra a felemelő pillanatra, amikor Molnár Matyi vándorsólyma tökéletes időzítéssel, könnyed mozdulattal kapta el a nyulat? A hétvége egyik csúcspontja volt az a látvány, ahogy a sólyom elegánsan, gyorsan és precízen végrehajtotta a támadást – a jelenlévők egyként csodálták ezt a lenyűgöző teljesítményt. Ezek azok a pillanatok, amelyek miatt érdemes solymásznak lenni! Ezek azok a pillanatok, amik örökre beleégnek a solymász emlékezetébe!

De nem csak a sólymok kápráztattak el minket, a héjások is bravúrosan teljesítettek. Az egyik nap különösen emlékezetes volt, amikor két harris – Joó Péter és Csipán Kristóf madarai – párban dolgozva fogott nyulat. Szinte tökéletes összhangban dolgoztak a gazdáikkal, igazi mestermunka volt. Ezek a látványos fogások és összehangolt munka mindannyiunk számára hatalmas élményt jelentettek. Olyan pillanatok ezek, amikor az ember csak áll, nézi, és azt mondja: „Ezért csináljuk!”

A hétvége persze nem csak a vadászatról szólt, felvetődött néhány szervezési kérdés, amiket érdemes lesz tavasszal a közgyűlésen megvitatnunk. Sokszor küzdöttünk a nagy létszám okozta kihívásokkal, amiket végül mindig sikerült megoldani. De épp ezért merült fel egy fontos téma: hogyan osszuk be a csapatokat? A sólymosok egyre nagyobb létszáma miatt valószínűleg két külön csoportot kell majd kialakítanunk, és a héjásoknál is hasznos lenne külön kezelni a fácánra és nyúlra vadászókat. Ezek mellett szó esett a solymászkutyák fegyelmezéséről, a vadászatok szervezéséről és számos más technikai kérdésről is – úgyhogy unatkozni biztosan nem fogunk a közgyűlésen! Látszik, hogy van mit megvitatni, de ezek mind az egyesületünk fejlődését szolgálják.

Köszönjük mindenkinek, aki részese volt ennek a fantasztikus hétvégének, Egyed István solymásztársunknak és Karasz Vilmosnak, aki a vadásztársaság részéről kísérőként segítette a munkánkat. Külön köszönet illeti Molnár Mátyás fősolymászunkat, aki az egész szezon során fáradhatatlanul dolgozott azért, hogy minden vadászat jól szervezett és emlékezetes legyen. Valamint köszönjük mindazoknak a háttérben dolgozó szervezőknek és segítőknek, akik neve nélkül is tudjuk, hogy szívvel-lélekkel tették a dolgukat, hogy mi élvezhessük a vadászatok minden pillanatát.

A közös élmények, a sólymok, héják sikerei és a jó társaság mindannyiunkat gazdagabbá tett. Addig is, amíg újra találkozunk, szárnyaljanak a madaraink, őrizzük meg ezt az összetartó közösségi szellemet és maradjatok mindig ilyen lelkesek! Sok sikert és örömöt a tenyésztési időszakhoz, legyen minden madár egészséges és eredményes!

Forrás: Magyar Solymász Egyesület 

Tovább olvasom

Vadászat

Kint a bárány, bent a farkas!

Szürkefarkas a Balkánon: Hardy János cikke

Published

on

Farkas volt, van, és reméljük, lesz is a Kárpát-medencében. Mindig. Volt, amikor több, volt, amikor kevesebb, de azt nyugodtan mondhatjuk, hogy állandóan jelen van térségünkben, annak ellenére, hogy eleink vért izzadva, mindent elkövettek, hogy ne legyen. Természetesen voltak időszakok, amikor olyan kevés volt belőlük, hogy nyugodt lelkiismerettel mondhatjuk, hogy sikerrel jártak, de egy-egy kóbor példány azért mindig előfordult a peremterületek erdeiben. Ezeket, ha egyáltalán észrevették, addig hajtották, amíg sikerült vagy agyonlőni, vagy kihajtani a határon túlra.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Pedig farkas volt szépen a valamikori Magyarország területén. A XIX. század végén, mondjuk Baranyában, a világhírű Bélyei birtok területén, azaz a Kopácsi-rétben, a csülkös vad védelme érdekében még mérgezték is, amiről részletesen beszámolt a Vadász-Lap 1892-es évfolyama. A jelentést Klobusicki Kálmán írta, aki akkor az uradalom fővadásza volt. Egy másik példa a farkas jelenlétére egy családi történet. Nagyanyám, aki 1888-ban született, mesélte, hogy úgy 15 éves korában olyan kemény tél volt, hogy a Duna befagyott, és a farkasok leereszkedtek a Papuk-hegységből, átjöttek a jégen Bácskába, és egészen Topolyáig jutottak, ami körülbelül 60 kilométerre van a Dunától. Itt aztán bevették magukat a Bácsér nádasaiba, és komoly károkat okoztak a tanyavilágban. Az akkori úri vadászok és a helyi társaság tagsága nagy hajtóvadászatot szervezett az ordasok „megbüntetésére”, azonban azoknak sikerült kitörniük és visszaszökniük a Duna bal partjára, azaz meglógtak.

Egészen más a helyzet a Duna–Száva vonalától délre, illetve a dél-bánáti, delibláti homokpuszta erdeiben. Ott állandó, stabil, sőt az utóbbi években növekvő állománnyal számolhatunk, ami meglátszik elsősorban az őzállományon és a jószágtartó gazdákat ért károkon. Ugyanis télen, és ott a hegyvidéken, még igencsak havasak a telek, a vad lehúzódik a települések környékére, ahol könnyebben jut táplálékhoz. Őket követik a ragadozók, és mivel sokkal könnyebb elkapniuk a háziállatokat, mint a vadat, mindent megtesznek, hogy bejussanak egy-egy juhhodályba vagy istállóba, ahol aztán hihetetlen vérengzést visznek végbe. Ilyenkor beindul náluk a gyilkolási kényszer és addig ölnek, amíg egy birka is mozog az ólban.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Most sokan azzal a kérdéssel állnak elő, hogy hol vannak a pásztorkutyák. Az ottani emberek tapasztalata szerint egy 5-6 farkasból álló falkával szemben, ami nem ritka, 2-3 kutya tehetetlen. Valójában azokat eszik meg elsőnek. Ugyanis előszeretettel „vadásznak” az ember legjobb barátjára, méghozzá olyan módon, hogy az meg se nyikkan, és már viszik is. A Sár-hegységben (ma Koszovó) az emberek jószágtartásból élnek. Ott tenyésztették ki a híres Sárhegyi pásztorkutyákat. Van gazda, aki több ilyen komondor nagyságú ebet is tart. Az ottani csobánok szerint a farkasok egy tüzelő szukát „küldenek” a falu alá. Az elcsalja a kutyákat az erdő széléig, ahol az éhes falka várja a vacsorát. Egyes tapasztalt és szavahihető vadászok elmondása szerint, még a hajtásban résztvevő kopók közül is rendszeresen kiveszik a vámot. Nem zavarják őket a lövések, az emberek jelenléte, elkapják a kutyát, és a gazdi örülhet, ha a nyomkövetős nyakörvét megtalálja.

A Balkánon vadásszák a farkast, Berni Egyezmény ide vagy oda. Vannak egyesületek, amelyek nagy üzletet csinálnak a farkashajtásokból. Rengeteg vadászt csődítenek össze, van, ahol több mint ezer puskás jelenik meg, de ezek a tömeges megnyilvánulások többnyire eredménytelenek. Ahogy verebet nem lehet nagy dobbal fogni, úgy farkast sem lehet lakodalmas menettel vadászni. Itt elsősorban az eszem-iszom, dínom-dánomon van a hangsúly és nem a vadászaton, no, meg a részvételi díj begombolásán, ami nem kis összeg!

Ha valaki szeretne farkast lőni, az keressen kapcsolatot a helyi társaságoknál, amelyek dögteret tartanak fenn, zárt, fűtött magaslesekkel rendelkeznek, és van idejük akár egy hétig is kinn éjszakázni a behavazott erdőn. Az olyan vadász látni fog farkast és lőhet is, ha minden a tervek szerint alakul. Ez biztosan valamivel drágább, mint a lenyúlós nagy hajtások, de eredményesebb is.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Akármit is mondanak a magukat állatjogi képviselőnek tituláló szervezetek, a farkast vadászni kell. Nem könnyű, rengeteg időt, jó erőnlétet és elszántságot igénylő munka. De megéri. Természetesen az, hogy vadásznak farkasra, ma már nem azt jelenti, hogy azért teszik ezt, mert ki akarják irtani – nem, erről szó sincs. A farkast azért kell vadászni, mert ellenkező esetben úgy járunk vele, mint a sakállal. A fejünkre nő, és akkor már késő. Manapság a fenntartható környezetvédelem elképzelhetetlen a vadászat nélkül! Ha bekövetkezik a farkasállomány túlszaporodása, elkerülhetetlen, hogy a legnagyobb károkat elszenvedő gazdák a saját kezükbe vegyék a gond orvoslását, és abból senkinek sem lesz haszna. Erre is lehetne számtalan példát felhozni. Okuljunk belőlük!

Írta: Hadzsy János

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom