Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

A gyümölcsös daliája

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Vadásztársaságunkban az a szabály, minden vadász lőhet egy olyan bakot, amire azt mondjuk, hogy ne az ő génjei öröklődjenek. Tehát tavasszal, de üzekedésig lehetőleg ejtsük el őket. Igyekeztem a szabályhoz igazodni, illetve még akkor bejelentkezni vadászatra Papp Ferenc hivatásos vadászunkhoz, amikor nem volt nagy a takarás. Az első vadászatot mégsem vele ejtettem meg, más, előkelőbb vadászt kísért. Barátomat, Takács Karcsit ajánlotta, több szem többet lát alapon.
–– A Madai szélben több bak is kijár a lucernára, de van kettő, amit fizetős vendégnek tartogatok, ki ne lőjétek! –– szólt az intelem.

A kiszemelt lucernatábla mellett akartuk a bakot megvárni, de a közelben mozgó két traktor és a munkával járó hangoskodás nem volt ínyére bakunknak. Ezt követően, ellátogattunk egy közeli másik lucernatáblához, ahol Feri bakjai szoktak tartózkodni. Milyen a vadászszerencse, mind két bak, ha nem is lőtávolságban, de megmutatta magát. A látvány minden pénzt megért. Gyönyörűen gyöngyözött, magas szárú, hibátlan, ötszáz gramm körüli bakok okoztak némi fájdalmat, de a kasszánkra is ügyelni kell, így már nem is keseregtünk sokáig. Majd legközelebb – vetettem véget dévánkozásunknak.

Vadászat közben, amit nem éreztünk, az a kocsihoz való gyaloglásuk közepette kárpótolt bennünket. A kökény még őrizte fehér ruháját, az elszórtan található májusfa, ha nem hivalkodó külsejével, de illatával versenyre kelt vele az esti langy melegben. Megálltunk a látvány- és az illatkavalkád hatására. Nem tudtunk betelni a természet gyönyörűségével. Az őzek, a természet érzékszerveinket elkényeztető jelensége, csodálatos vadászattá változtatta mindazt, amiről azt gondoltuk, hogy kudarc volt.

A vadászt nem olyan tésztából gyúrták, hogy feladja, hogy egy rövid idő után ne hatalmasodjon el rajta a vadászszenvedély. Már nem találtam a helyem, gondolataimat kitöltötték az őzbak vadászatának lehetőségei. Újra tárcsáztam Ferit, akivel megegyeztünk az időpontban. Az adott napon este hat órakor megálltam kapujuk előtt. Szeretek vele vadászni, mert percre pontos, tudja, hova és miért oda megyünk. Most is így volt.

Lövőpetri, Nyírlövő felé vettük utunkat és egy lucernás mellett ütöttük fel leshelyünket. Két vadászat három lucernatábla, egyetlen egy őz sem – nem rossz arány a lucernások javára. Szóval már előre elkotyogtam, nem jött a bak, de itt is szorgos volt a traktoros, a juhász, okkal, ok nélkül kurjongatott. Ha én lettem volna az őz, én is messze nagy ívben elkerültem volna a tájat. Mi is odébb álltunk, de már erősen esteledett, amikor a Ricsikai erdő szélén egy pillanatra megláttunk egy bakot. Lövésre nem adott időt. Az esti gyenge fényben csak a tükre mutatta merre jár az erdő szélén.

Nem lenne korrekt és tárgyilagos az írás, ha nem említeném meg az esti vadászatok veszélyét. Ezekben a napokban, hetekben a tavaszi munkák sorát kell levégezni a gazdáknak és iparkodnak is kihasználni a jó időt. Mindkét esetben a sikeres vadászat egyik legnagyobb zavaró tényezőjének tartom a földeken való szorgoskodást. Ezt nem hibaként rovom fel, csak tényként említem. Vetnek, tárcsáznak, permeteznek, nyájat terelnek, szóval mozgalmas a határ és vad sem mozdul, várja, hogy elcsöndesedjen minden. Ez pedig akkor következik be, amikor már a lövéshez nincs fény, amikor már nem vadászias lövést lehetne tenni.

Harmadik a magyar igazság, de már nem este, hanem hajnalban. Pár nap múlva fél háromkor pittyegett a telefonom, majd a gyors bepakolás után Suzuki Grand Vitarám már vígan szelte a kilométereket Anarcs felé. Négy óra előtt álltam meg, s valószínű a mozgásérzékelős külső lámpa is működésbe lépett, vagy Feri várt már a sötétben nem tudom, de az biztos, hogy négy órakor elindultunk Fényeslitke irányába.

A litki –– erre felé így mondják –– gyümölcsös közelében kocsinkat hátra hagytuk és a harmatos fűben nesztelenül távcsöveztük az almafa sorokat. Közben az egyik bak kaparását is felfedeztük, teljesen friss volt, tudomásul vettük az ő birodalmába merészkedtünk, ezért még óvatosabban haladtunk sorról-sorra.

Gyönyörű hajnali cserkelésünk volt, két sárgarigó felelgetett egymásnak, szebbnél-szebb dallamokat trilláztak a felkelő Nap tiszteletére. A sok egyéb madárdallal együtt egy óriási koncert részesei voltunk. Feri szerint két dalia uralja a gyümölcsöst, de egyiket sem láttuk még. Nélkülük is felejthetetlen, hajnali cserkelést őrzünk szívünkben, lelkünkben.

Egymás mögött haladtunk, amikor Feri megtorpant, mert egy őz hátsó lábait látta meg az ötven méterre lévő almafa sor szélén. Fejjel befelé fordulva csipegetett. A Borsy-féle lőbotomat letámasztottam és most tapasztaltam először mekkora előny, hogy a fegyver stabilan fekszik a két „V” alakban. Távcsövemmel már rajta voltam a bak blattján, de szép lassan szembe fordult velünk, így nem lőttem. Vártam, de nem sokáig, mert tovább fordult, sőt meg is látott bennünket, de nem ugrott el. Kísérőmre nézett, mintha azt kérdezte volna, Ti mit kerestek itt? A tétovázás végzetes lett számára…

Fedetlen fővel, kalapommal a kezemben simogattam meg szépen gyöngyözött agancsát, amelynek jobb oldali száráról hiányzott a szemág. Soha sem növesztett volna kapitális agancsot és az sem lett volna jó, ha örökíti gyenge adottságú génjeit.

Az utolsó falatot ő kapta, én a töretet, majd készítettünk néhány felvételt, s irány Anarcs, onnan pedig a 101 éves édesapámhoz vettem az irányt, aki a töret láttán – maga is vadászott – csak annyit mondott: „Ki korán kel aranyat lel.”

Még aranyárban sem adnám oda senkinek sem a gyümölcsös daliájának trófeáját.

Hajnali bakom Fényeslitke határában

Papp Ferenc hivatásos vadász a hajnali bakommal

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom