Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Ajándék a falumtól

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Napok óta hallom a belső hangot, írd meg a történetet, hiszen ott ahol felnőttél ott kaptál először ajándékba igazi vadászélményt. Túl kell esnem ezen a megtisztulást jelentő eseményen, mert többször azon vettem észre magam, autóvezetés közben is, hogy ezzel a gondolattal foglalkozom, és csak rutinból vezetek.

Nos, eljött a pillanat, de hol is kezdjem… Vadásztam én már a gyürei határban, de a falu homokos részén, a Baloghéban, a Gemzsi úton, a szőlő környékén. Valahogy így hozta a vadászszerencse. Serdűlő kori szembe szomszédom Kiss B. Zoli invitáló szavának nem lehetett ellentmondani: Gyere, lőj egy bakot, s ha kedved van, maradj disznóra is. Nos, az első kísérletre egyik sem sikerült. Nem az ő hibájából…

Néhány nap múlva Burján Gergő hivatásos vadásszal való egyeztetés után úgy döntöttünk, hajnalban indulunk cserkelni. Legnagyobb örömömre azzal fogadott, hogy Tisza felé vesszük az irányt, a Szalkai-szegbe megyünk. A négy óra utáni pirkadatban azonnal magam előtt láttam a Kis-Tisza víztükrét, a nyári gát mellett sorjázó diófákat és a Tiszának meredek partját, ahol gyermekkori pajtásommal, Somogyi Gabival csavarogtunk. Évtizedek óta nem jártam azon a vidéken. Mi maradt meg abból, amit őrzök magamban?

Elindultunk a derengő hajnali fényben, elhaladtunk egykori családi házunk előtt. Még áll, de a mi kerítésünket már elbontották, az új pedig elzárja a betekintést. Nem baj, de láttam a diófákat, melyek alatt – négy volt az udvaron – édesapám százegy évesen is, a napszaknak megfelelően helyét változtatgatva üldögélt. Míg eddig eljutottam gondolati magányomban, már a Meccendős-ároknál le is kanyarodtunk a Tisza felé, illetve a Szalkai-szeg felé vezető útra.

Mit látnak szemeim, a régen nem látott topolyákból maradt hírmondónak vagy három. Úgy megörültem látványuknak, hogy meg sem számoltam őket. Futóedzéseim alkalmával hányszor elhaladtam mellettük, és több kilométerrel a lábamban jól esett árnyaik alatt az a néhány másodpercig tartó hűvösség is. Szinte el is feledtem, hogy vadászni jöttem, annyira a múlt emlékei jártak a fejemben.

A nyári gát – mi „kistöltésnek” hívtuk – tetején, a gyalogösvényen az aranyosi komptól egészen a kisvarsányi Hídérinek nevezett zsilipig, közel tíz kilométer volt a távolság. A Kis-Tiszához érve egy halászat és a tapogatózás jutott az eszembe. Azon a tavaszon a Tisza megmerítette a valamikori medréből kiszakított holtágat. Június vége felé – már nem jártunk iskolába – kötésig ért csak a víz, így alkalmas volt egy kis hálózásra, s hogy a megzavart halak a part közelben se legyenek nyugodtan, a tapogatók kapták a főszerepet. Bizony, gyakran ütötte a hal a vesszőkből font tapogató oldalát. Megszépült és megelevenedett emlékezetem szerint került hal bőven a tapogatóval halászó ember nyakába akasztott zsákba.

Gergő nem a kiszáradt meder felé irányította a Nivát, hanem a már említett kis töltés mentén haladtunk, a diófák alatt a nagyfeszültségű villanyoszlopok irányába, de mielőtt elértük volna azokat kiszálltunk és gyalog indultunk el egy hatalmas betontalpazat felé. Valamikor levágták róla az oszlopokat, a talpazat viszont kényelmes helyet biztosít a vadászathoz. Itt helyezkedtünk el, beláttuk az egész vidéket, jól hallottuk a kukoricásban a mozgásokat. Megkülönböztethetően jártak benne őzek, majd egy erősebb reccsenés arról tudósított bennünket – a szakmámhoz se legyek hűtlen –, hogy nagyobb testűek is lakmároznak a tejes kukoricából.

Még a testsúlyunkat sem mertük változtatni, mert valami közelegett. Látni nem láttuk, de mindketten tudtuk, vadászösztönünk tökéletesen működött. Gergő oldalba bökött, de már láttam is az első és a második sor között a serte állat busa fejét. Valami nem tetszett neki, mert olyan légszimatot vett, hogy mi is hallottuk. Nem lépett ki, sőt a negyedik és az ötödik sor kukorica között tőlünk távolodva elindult a Tisza irányába. Fegyveremet folyamatosan kézben tartottam minden eshetőségre számítva, ami hamarabb, mint gondoltuk, be is következett. A kukoricatábla és a tölgycsemete erdő között a földúton ott állt a disznó, jó ötven méterre…

– Lőni kell! – súgta Gergő. Ezt én is tudom, s nincs más választásom, mint szabadkézből, ahogyan azt tanítják, amikor lentről felhúztam a fegyvert a kívánt lapocka mögötti részre, meghúztam a ravaszt. Tulajdonképpen a valóságban sokkal rövidebb volt az erre fordított idő, mint ahogyan leírtam. A vaddisznó megugrott, be egyenesen a sűrű tölgyesbe. Hallottuk csörtető mozgását, majd egy helyből az egyre ritkuló és halkabb hangokat is. Gergő megnyugtatott, meglesz…

Egyikünk sem cigarettázik, így csak képzeletben gyújtottunk rá a kötelezőre, illetve a hajnali öt óra körüli pitymallat miatt nem volt ildomos elindulni egy sebzett vaddisznó vércsapáján. Végre a Tisza felől a Nap korongja az ártéri fűzesek fölé kúszott, leszálltunk a betontömbről. A rálövés helyén azonnal vért is találtunk, majd közel ötven méterre a legsűrűbb helyen ott feküdt falum, Gyüre hajnali ajándéka.

Az eredetileg tervezett őzbakvadászat már eszünkbe sem jutott. Mivel más vadásztársak is voltak kint a területen, javasoltam Gergőnek, fogadjuk őket villás reggelivel, frissen sülttel. Azt a mai napig sem tudom, hogy a szomszédban lakó gyermekkori barátom Puskás Öcsi, és Juhász István lelki jó barátom honnan vette hírét a sikeres hajnali vadászatnak, de meggyőződésem, ebben meghatározó szerepe lehetett Kiss B. Zoltán ugyancsak gyermekkori barátomnak. Ha ő volt a tettes, köszönöm neki.


Gergővel a gyürei vaddisznóm mellett

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom