Keressen minket

Vadászat

Régi történetek (2.)

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Szögi Tibor vadászlevelei

Viszket a bőröm, vakarózom, szinte beleborzadok, amikor arra az éjszakára gondolok… Hogyan is történt ez valójában?

Régen, valamikor a nyolcvanas évek elején, Bergel Zoli barátom, gyerekkori pajtásom, horgász-vadászboltot vezetett Szenttamáson. Volt ott pár asztal és szék a sarokban. Olyan meghitt kis kuckó, itt találkozgattak a környékbeli pecások-vadászok egy kis eszmecserére. Amikor hazalátogattam a szüleimhez én is mindig befordultam ide, pár óra hossza úgy elszaladt, hogy csak…, hogy csak úgy lecsesztek otthon, amiért már megint lekésem a családi ebédet.

Amikor Zoli ráért, ő is közénk ült, főleg a messziről jött történeteket szerette. Egy izgalmas vaddisznós kalandom után izgatottan mellém húzta a székét, kipirult arccal, szinte gyerekes csillogással a szemében kért, ej, ha nekem is valami ilyen hasonlóba lehetne részem! (Szenttamás határát akkor és azóta is messzire elkerülik a feketesörtések)

Megígértem, és az első alkalommal, amikor arra érdemes csapát nyomoztam ki, már ott is ültünk, leskelődtünk a pajtásommal.

Július eleje volt, a nyári esők járták a padéi határt, jól el is áztatták azt az istenadta ragadós fekete „szurkot” a nagyerdő környékén. Ezt tudva Zoli barátom Zastava 101-esével az Imre-majori makadám (törökköves) út végénél parkolt le. Fölpakoltunk (egy kicsit többet is a kelleténél), nekigyürekeztünk, és nekivágtunk a traktorkerekektől összevágott keresztdölőnek, majd föl a Tisza-töltésre, a nagyerdő csücskiig. A lemenő Nap még megmosolyogta barátom izgatott, véget nem érő kérdéseit. De akkor hogy, merre, meddig….? Jó van, jól. Majd mindent sorjában, ott a helyszínen. Rengeteg még az időnk, a disznó csak sötétedés után, úgy tíz körül várható.

Végre odaérünk az „A” oszlophoz. Az erdészház villanyvezetéke itt keresztezi a Tisza-töltést. A világ összes disznajának ehhez a szurkos-kátrányos faoszlophoz van gusztusa. Mindegyik ehhez dörgölődzik jövet-menet, ezen feni az agyarát. Most is szépen ki van mázolva, van itt régebbi és újabb fekete sörtével átszőtt sárkenet. De itt ez, ez a friss, szinte még ragadós sárpacni úgy derékmagasságban, nekünk ez ám a jó hír. Tehát a mi daliánk itt járt a múlt éjjel, és remélhetően eljön ma is egy kis dörgölőzésre. Akár még ránk is számíthat, szívesen megvakarjuk a viszkető lapockáját.

A kistöltéstől, az árterületi vadszőlős irányából, egy jól kitaposott „kétsávos út” vezet neki az oszlopnak (innen várjuk a disznó felbukkanását). Egy szabályos „körforgalom” az oszlop körül, majd innen neki a nagyerdő kiszögelő spiccinek.

Zolit a grabancánál fogva tarom vissza. Nono barátom, mindent a szemnek, de semmit a kéznek, akarom mondani a lábnak. Nem piszkoljuk be a szűz nyomakat.

A két oszlopláb közé állítottam föl barátom vadászszékét, az egyik lábnak nekidőlhet, a másikat támasztéknak használhatja lövés esetén. Szépen halkan, suttogva megbeszéljük a dolgokat. Először jönnek majd a nyulak, az őzek, esetleg róka is. A szelünk jó, de azért ez utóbbiak elronthatják az esténket, ezekkel jó lesz vigyázni. Szoborrá, az oszlop részévé kell válni, ha a közelben megjelennek.

A Nap közben elbújt a Tisza-parti nyárfák mögött. Zoli betöltötte a .300 Win. Mag. Zastava karabélyát és az oszlopnak támasztotta. Én tovább mentem a töltésen az erdészház felé úgy kétszáz méternyit, és a töltés tetején fölállítottam a három lábú vadászszékem, habár biztos voltam benne, hogy ma este én nem lépek színre. A barátomé a főszerep. Én majd csak innen, páholyból élvezem az előadást. De azért, meg hát úgy is illik, hogy az emberfia disznólesen ne üldögéljen üres puskával, drillingem minden csöve disznóra töltve, karnyújtásnyira ott pihent a hátizsákomra fektetve.

Élveztük a csöndet, közben az idő gyorsan szaladt, már úgy tíz körül lehetett. A Nap ekkorra messze nyugaton, az Alpok lépcsőin csoszogott, a félszeg Hold meg éppen csak hogy ébredezett. Lustán a szemére húzta a kalapját, üstökéből alig egy kis karéjnyi látszott.

A csillagok se törték magukat, világítottak is meg nem is. Egy szó mint száz, sötét volt, mint a kemencében. Most valóban csend lett. Ez időtájt indul vadászni a „vadász”, vagy épp rá vadászik valaki. Mindkét esetben legjobb, ha befogja az ember a száját. Csak egy öreg bagoly zsörtölődik egy darabig, a feleségét szidja, amiért legszebb álmából felkeltette, hogy vacsora után nézzen a családnak. De aztán ő is befogja a csőrét és elsiklik a töltés fölött az Imre majori szalmakazalok irányába.

Szinte megállt az idő. Mintha nem lenne élet a Földön…, és akkor egy halk roppanás, majd még egy! Tiszta füllé válok. Csend…. Még egy gally elpattan egy nehéz test alatt. Ez már közelebbről hallatszott, lehet olyan száz méternyire, vagy még közelebb.

Jól van, nagyon jól, minden a terv szerint halad. Jön a barátom kanja, ahogyan megbeszéltük. Remélem Zoli is hallja és fölkészül a fogadására.

Egy darabig megint csend, síri csend honol, majd halk neszezést hallok az erdőszélről, közvetlen a barátom orra előtt (olyan tíz méternyire). Elképzelem, amint a disznó föltartott orral, radarozó fülekkel kémleli a külvilágot. Ez most türelemjáték, elismerem, nem a kezdők idegeinek való.

És bekövetkezett, amitől tartottam. Vagy a szék csikordult, vagy a puska koppant, netán a ruha surrant, nem tudom, de a következő pillanatban hatalmas horkanással fújta ki a levegőt a kan. Az erdő szinte széttört, a disznó recsegve-ropogva iramodott meg az erdőszélen az irányomba.

Úgy harminc méternyire előttem megállt. Egy pillanatig csend, majd fújtatva nekilódult a töltésnek. Csak a fülemmel „látom”, puskám csöve követi a rohanást. Már a töltés tetejénél járunk, még nem lőhetek, most van a pajtásom irányába.

Most már egy picit túlhaladt. Bal középső ujjam megérinti a puskalámpa kapcsolóját, a fénycsóva oldalba csapja a töltés tetejéről épp lerepülő fekete óriást. Csak úgy kapásból, mintha sörétes puska lenne lendül a cső, mennydörögve szól a puska, pukkan a lövedék.

Kifújom a fölösleges gőzt, helyébe jóleső melegség, sikerélmény árad. Az a semmivel össze nem téveszthető pukkanás. Biztos találat…

Vagy mégse?! A vágtató csülkök előtt sziszegve szakad, száll a derékig érő gaz a töltéslábban, az erdőben. Már ötven, hatvan, már száz méterre van. Már alig hallom, már kiszaladt a világból.

Kétségbeesve, hitetlenül állok ott, mint egy rakás szerencsétlenség. Összegyűrt sapkámmal letörlöm a kétségbeesés keserű csöppjeit. Most veszem csak észre, hogy barátom ott ál mellettem szótlanul, remeg az izgalomtól. Csak annyit tud kinyögni: Mi van?! …..

Nem tudom. Az a pukkanás. Szinte biztosra veszem. Meg mernék esküdni. De… de mégis elment. Hallottam, egészen messzire ment.

Egy darabig csak álltunk, bambán bámultuk a zseblámpa fényében tátongó krátert, az elrugaszkodó csülkök vágta hatalmas lyukat a sárban. A sárban… villan meg az agyamban. A sárba csapódott a lövedék, onnan a pukkanás, az tévesztett meg.

Egy kicsit magunkhoz tértünk, kitisztult az agyunk, talán már gondolkodni is tudtunk. Megbeszéltük, ebben a tök sötétben nem éri meg széttaposni a „magyarázatot”. Majd holnap napvilágnál okosabbak leszünk. Ne menjünk haza, jóban vagyok az őrökkel Imre majoron. Meghúzódunk valahol virradatig és majd akkor…

Úgy is lett. Szívélyesen fogadtak bennünket, s amikor előkerült a jófajta házi körtepálinka a hátizsákból, akkor meg már testvérként kezeltek.

A „főépületben” kaptunk szállást. Ez az épület volt valamikor a Sulhóf uraság gazdatisztjének a rezidenciája. Mostanság eléggé megkopott a fénye. Le is degradálták, itt van az Imre majori disznófarm fialtatója. A hatalmas szobák apró kis kalitkákra vannak osztva, egy-egy fialó koca számára. Rögtön, az ajtón belül balra ki van hagyva egy kisebb szobányi terület. Ide tárolták be a friss, száraz szalmabálákat, amit aljazáshoz használnak. Na, ide vackoltunk mi be a Zoli gyerekkel. Nagyon kényelmes, puha fészket készítettünk magunknak. A csizmák is lekerültek a lábról. A kabátból kényelmes kispárnát csavartunk a fejünk alá. Egyszóval megvolt minden kényelem.

Én rögtön elaludtam. Nem tudom mennyi idő múlhatott el, mennyit aludtam, de egyszer csak, olyan félálomszerűségbe keveredtem. Mintha azon töprengenék, álmodom-e vagy ébren vagyok. Egy hangyaboly közepén fekszem anyaszült meztelen és a testemen milliónyi hangya. Hiába szeretném lerázni őket, meg se tudok moccanni. A testem nem engedelmeskedik. A hangyák meg csak csípnek, rágnak, a szemembe, a fülembe másznak. Valaki megrázza a vállam. Rémülten ülök föl! Uhhh… csak álom volt.

Dehogy volt álom! Ez valami borzasztó! Először nevetnem kellet. Barátom félmeztelen, alsógatyában, ugrál, táncol, hadonászik, vakaródzik és közben szitkokat szór. Most jut csak el az agyamig, hogy én valójában fölébredtem, de az „álom” folytatódik. A bőröm viszket. Valamik mászkálnak rajtam, csípnek, harapnak.

Előkotorom a zseblámpám a hátizsákból. Felkattan a fény… Nem akarok hinni a szememnek. Ennyi bolha nincs is a világon. Mint két mákos guba. Zoli kirohan az épület élé. Én előbb összekapkodom az összes holmit és megyek utána. Én ide nem megyek vissza többet!

A kinti higanygőzlámpa fehér fényénél bolhászkodtunk még egy darabig reménytelenül. Nem akart fogyatkozni az éhes ármádia. Aztán, nem tudom melyikünknek, de kipattant a megváltó ötlet. A ruháinkat jól kiráztuk, csattintottuk, majd az út menti bokrokra terítettük. Mi pedig anyaszült meztelen beleálltunk a kinti, nagy itatóvályúba. Mostuk, csapkodtuk le magunkról az átkot. Szerencsére senki se látott, mert biztos jót gondolt volna rólunk. De végül is sikerült. Eltűntek azok a kis fekete vérszopók. A csípések, égető, viszkető helye is enyhült egy kicsit a jó hideg víz hatására.

Most nézem csak meg az órám. Három óra múlt pár perccel. Virradatig még legalább egy óra. Felöltözünk. Az alvástól elment a kedvünk. A szemünkből kiverték az álmot. És hogy az időt gyorsabban múlassuk, van itt nem mesze, a régi Holt-Tisza töltése mellett két magasles, ide fogunk fölülni. Itt várjuk majd be a virradatot.

Az idő is csak vánszorgott, mintha sose akarna megvirradni. Aztán mégiscsak, Hegyes felől elkezdett szürkülni, majd mind fehérebb és fehérebb lett az ég alja. A túloldalon a nagyerdő fái elkezdtek egymás után előbújni a nagy fekete zsákból. A les melletti fák-bokrok is levetették a szürke leplet, és színes báli ruhát húztak.

Lemászok a létrán. Zoli is lent vár a magasles alatt. Szótlanul ballagunk végig a régi töltés helyén egészen az „A” oszlopig. Közben teljesen kivilágosodott. Könnyen megtaláljuk az elugrás helyét. Kettőt lépek lefelé a töltésről és… megakad a gombóc a torkomon. Egy acsalapu tányérnyi levele közepén összegyűlve, mint egy dió nagyságú rubint vöröslik a vér és harmatcseppek egyvelege.

Helyben maradok, csak a szememmel lépek tovább és tovább. Minden lépés után több és még több és nagyobb és még nagyobb rubintok hevernek a földön, a leveleken. Lecsúszik a gombóc a torkomon. Jóleső meleget ád a még fák mögött megbúvó Nap. Zoli megfogja a vállam…

Látom, látom, mondom egy bólintással. Ennyi vér. De hát akkor hogy ment olyan messzire? Megindulunk lefelé. Egy kicsit félre kell lépnünk ha nem akarunk csurom véresek lenni. A töltésláb után kezdődik az erdő. Sűrű akác fiatalos. Fejemmel a térdemig hajolva bújok át az első bokron. Nem nézek magam elé és majdnem átesek a disznón. Annyira váratlanul jött. Föl se fogom. Szinte örülni is elfelejtek.

De hát hogy lehet ez? Hallottam! Hallottuk amint kiszaladt a világból! Most meg itt…. A találat gyönyörű helyen, ahogy a nagykönyvben meg van írva, a lapocka mögött két ujjnyira. Megfordítjuk, a kijövő nyílás ugyanott. Tehát merőlegesen érte a találat. Szépen kilukasztottam!

Először a „klikkereket” metszem ki a borotvaéles siptár bicskámmal. Majd gyorsan a beleket is kidobom. Habár elég hűvös volt az éjszaka, de azért elég hosszú idő (6-7 óra) telt el a rálövés óta. Szétvágom a rekeszizmot, hogy a mellkasból is kitakarítsam a vért. Egymásra nézünk.

No de ilyent??? A szív teljesen leszakadt. Vagyis inkább hiányzik a felső egyharmada. És mégis, így, a dugattyú nélkül is tovább tudott rohanni harmincöt-negyven métert. Akkor még nagyon hihetetlennek tűnt a dolog, de azóta, a hosszú évek tapasztalata megtanított tisztelni a Vadat, az erejét, a kitartását, a hihetetlen szívósságát.

Megpróbáltuk összerakni a képet, kiokoskodni a dolgot. Hallottuk messzire elrohanni, de mégis itt van. Ez csakis úgy történhetett, hogy a megfeszült izmok, nyomták, röpítették előre azt a nagy testet. De mivel nem jött utánpótlás, a pumpa tönkrement, az izmok felmondták a szolgálatot. A lendület még ugyan átlökte az akácbokron, de utána elesett. Az agy még működött, adta a parancsot a rohanásra. De a lábak már csak a levegőbe kalimpáltak. Eleinte hevesebben (hangosabban) rúgták az akácbokor vékony ágait, de későn mind jobban lankadt az akarás, halkabb lett a „rohanás”, még végül teljesen le is állt. Tehát ezt hallhattuk (képzeltük) mi, hogy a disznónk mind messzebb és messzebb kerül tőlünk.

De most már hagyjuk a filozofálást, Zolinak reggel nyolckor nyitni kéne a boltot. Ha szerencséje van és ezen az oldalon éri a kompot, akkor is másfél óra Szenttamásig. Mivel ide nem lehet bejönni kocsival a sár miatt, mobil telefonok meg még nem léteztek abban az időben, traktorért akartam menni a faluba. De Zoli lebeszélt róla. Akkor biztos lekésik a munkából. Bírjuk mi! Kivisszük háton.

Vesztemre, hagytam magam rábeszélni. Akkor még nem tudtam, hogy a kálváriának még nincs vége. A bolhacsípéses, véres szenvedés után következik még egy stáció, a keresztcipelés. Tehát hajrá! Elő a hátizsákból az orosz csodaszerszámot, az összecsukható vadászfűrészt (mai napig is mindig magamnál tartom).

Kiválasztottam egy jó vastag, karvastagságnyi, egyenes akácfát és egy olyan kétméternyi hosszú rudat készítettem belőle. Összekötöttük az első majd a hátsó csülköket, közédugtuk a rudat. Fiatalok voltunk és erősek (és bolondok, csak erre később jöttünk rá). Hóóóruuuk! És már vállon is volt a csomag. Összevettük a lépést, nyögés nélkül el is értük az „A” karó irányát a töltéslábban.

Leraktuk a terhet. Fújtattunk egy keveset. És most csináltunk még egy butaságot. Még hogy butaságot, őrültséget! Zoli megint az idő rövidségére, a nyolcórai nyitásra hivatkozva rábeszélt, hogy vágjunk át. Ne menjünk, amerről jöttünk, körbe a töltésen-keresztdölőn, hanem toronyirányt, a szántáson át, a kocsihoz.

Már több évtizede, hogy begyógyultak azok a sebek mindkét vállamon, de még most is beleborzadok amikor azt az ötszáz métert, azt az ötven-hatvan percet fölidézem. Az elején még nem is volt olyan veszélyes. Nehéz volt, hát nehéz. Bokáig süllyedtünk a frissen szántott, elázott sárba, hát bokáig süllyedtünk. Viszont legalább nem fájt. Eleinte negyven-ötven métert tettünk meg egy-egy szusszanás között, később azonban mind hosszabbak lettek a szusszanások és rövidebbek a távok.

Eleinte sajgott, majd már ki is vérzett a vállunk. Nyomta, törte, dörzsölt. Fájt, de összeszorított fogakkal férfiasan tűrtük. De amikor, szusszanás után, a kihűlt sebre újból vissza kellett tenni azt a tüzes fájdalmat, hát az már nem volt fehér embernek való. Végül már öt-hat métereket tettünk meg egy „lendületre”. A rudat már nem vettük vállra, csak úgy a két végébe kapaszkodtunk. Egymást biztattuk, hogy most már itt a vége, közel vagyunk a megváltáshoz.

Úgy negyven-ötven méternyire lehettünk a kocsitól amikor megérkezett a munkásbusz, amivel a hatórási váltást hordták szét a majorokba. Ide Imre majorba csak öt-hat férfiembert hozott, de a busz tele volt, főleg lányokkal-asszonyokkal. Valamelyik észrevette a hőstettünket és sikoltozva ugráltak ki a buszból. Elbűvölte őket a hatalmas, szilaj vad látványa. Hősök voltunk! Ez pedig kötelez!

Ma se tudom megmagyarázni, de könnyebb lett a teher. Nem is fájt az a váll olyan nagyon. Egy szuszra, secperc az autónál voltunk. Meséltünk magyaráztunk, mutogattunk. Zolit már az se érdekelte, hogy esetleg lekési a nyitást…

Habár valamivel nyolc után ért a bolthoz, de a nyitást mégse késte le. Azaz senki se akart bemenni a boltba. Mindenki ott tolongott a felnyitott csomagtartó körül. Gratuláltak, a vállát veregették, a kezét szorongatták a Barátomnak. Ő meg csak mesélt, mondta, mondta a történetet…

Zenta, Vajdaság

Vadászat

Bakonybéli vadőr lett a vármegye legjobbja

Print Friendly, PDF & Email

Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza érte el a legmagasabb pontszámot Veszprém vármegyében

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza érte el a legmagasabb pontszámot a szakma megyei versenyén, így ő képviselheti régiónkat az országos megmérettetésen Chernelházadamonyán június 18-19-én.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Immár harmadik alkalommal adott otthont a gyenesdiási Természet Háza Látogatóközpont a hivatásos vadászok vármegyei versenyének. – Nagy öröm számunkra, hogy ismét mi lehetünk a házigazdái ennek a neves rendezvénynek. Számunkra komoly elismerés, hogy újra és újra alkalmasnak találtok bennünket arra, hogy nálunk folyjon ez az esemény – mondta el köszöntőbeszédében a Bakonyerdő Zrt. turisztikai főelőadója, a Festetics Imre Élményközpont vezetője. Gerencsér Zoltán rámutatott, a 2024-es év újabb nagy kihívások elé állította a hivatásos vadász szakmát.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Mint fogalmazott, soha nem volt még ekkora szükség a hivatásos vadászok felkészültségére, tudására, hiszen folyamatosan változnak a törvényi szabályozások, a vadgazdálkodási előírások, a kilövési tervek, illetve új vadászati eszközöket vezetnek be. – Egy ilyen megmérettetésen nincsenek vesztesek, csak nyertesek. Mindenki, aki részt vesz ezen a versenyen, gazdagodik valamivel – tette hozzá.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Pap Gyula, az Országos Magyar Vadászkamara Veszprém Vármegyei Területi Szervezetének elnöke elismerését fejezte ki a megjelentek létszámát illetően. A szakmai megmérettetésen induló 15 fővel ugyanis vármegyénkben önálló versenyt indíthattak, míg más megyék arra kényszerülnek, hogy összefogva szervezzék meg az eseményt. – A hivatásos vadászok versenye nem csupán egy színvonalas rendezvény, hanem egy komoly szakmai összejövetel is. A kamara szeretné kifejezni megbecsülését a jelentkezők felé azáltal, hogy az első díjazottat 300 000, a másodikat 200 000, a harmadik helyezettet pedig 100 000 forintos vásárlási utalvánnyal jutalmazza, melyet a sümegi Lutra Vadászboltban válthatnak be – hangsúlyozta Pap Gyula. A dobogósok mellett minden résztvevőnek kedveskedett a kamara egy üveg borral, a Lutra Vadászbolt képviseletében pedig Hettyei Emőke ajándékcsomagokat adott át. Emellett a szerencsés indulók vadászati lehetőséget is nyerhettek, melyeket a Bakonyerdő Zrt., a Verga Zrt., illetve a vadászkamara ajánlott fel.

Korn Ignác, az Országos Magyar Vadászkamara Veszprém Vármegyei Területi Szervezete Hivatásos Vadász Osztályának alelnöke ismertette a verseny menetét. Elmondta, igyekeztek úgy összeállítani az egyes versenyszámokat, hogy azok harmonizáljanak az országos rendezvénnyel. Kitért arra is, hogy az ilyen jellegű szakmai megmérettetések azért fontosak, mert erre készülve a kollégák frissítik szakmai tudásokat, ami elengedhetetlen az állandóan változó jogszabályi környezetben.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

A 15 résztvevőnek először 100 tesztkérdésre kellett választ adnia. A szakmai kérdések egyaránt érintették az vadismeretet, a lövészeti tudást, illetve a csapdázási módszereket, de otthon kellett lenniük a hatályos jogszabályokat és a vadászirodalmat illetően is. Ezt követte a 20 kérdést feltevő interaktív videosorozat. A minifilmek különféle, előre nem kiszámítható kérdésekkel zárultak, így a hivatásos vadászoknak minden apró részletre koncentrálniuk kellett, megadva a helyes választ a kiosztott bírálati lapokon.

Fotó: Mizsei Bernadett – OMVK

Ez után növény-, majd állatfelismerés következett, és külön pontot kaphattak azok, akik a vadászkürtszignálokat is felismerték. A tantermi feladatok után a versenyzők a gyenesdiási BEFAG Sportlőtérre mentek, ahol 5 különböző helyszínen zajlottak a versenyek egy időben. Keczeli Zoltán lőtérvezető irányításával a futóvadlövészet (50 m távolságból .22 LR fegyverrel) mellett koronglövészetben is teljesíteniük kellett, és természetesen nem maradhatott el a tájegységi fővadászok irányítása alatt zajló növény- és vadászkutyafajták felismerése, valamint a trófeabírálat sem.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A képzeletbeli dobogó legfelső fokára idén Hüll László, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének hivatásos vadásza állhatott. A második helyezett Rózsahegyi Bence, a Verga Zrt. Zirci Erdészetének hivatásos vadásza, a harmadik pedig Obermayer Attila, a Verga Zrt. Kab-hegyi Erdészetének hivatásos vadásza lett.

Szívből gratulálunk a díjazottaknak!

Írta és fényképezte: Mizsei Bernadett – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Vtv. módosítás – kerítések, „e-beíró”, vadaskertek

Print Friendly, PDF & Email

Több ponton változik a Vadgazdálkodási törvény

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Május 17-ától, majd 2025. január 1-jétől több ponton változik a Vadgazdálkodási törvény (Vtv.). A jogszabályban egyebek mellett módosulnak, pontosításra kerülnek, valamint kiegészülnek a kerítéstelepítésre, a nemkívánatos fajok egyedeinek elejtésére, a zárttéri vadtartásra (különösen a vadaskertekre) vonatkozó előírások. A törvény 2025. március 1-jétől opcionálisan lehetővé teszi az „elektronikus beírókönyv” használatát a papíralapú adminisztráció helyett.

Ábra: OMVK

tartós telepítésű kerítések létesítéséhez kapcsolódó szabályok legfontosabb újdonságai:

  • az egybekeríteni tervezett terület nagysága az 50 hektárt nem haladhatja meg;
  • a vad természetes életfeltételeinek, jellemző mozgásirányának biztosítottnak kell maradnia,
  • a kerítésnek műszaki jellemzői alapján alkalmasnak kell lennie a vadkár elleni védekezésre,
  • feltétel, hogy a mezőgazdasági kultúra védelme más vadkárelhárítási módszerrel ne legyen biztosítható.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kerítés építését – noha volt más irányú gazdálkodói kezdeményezés – továbbra is csak akkor engedélyezheti a hatóság, ha az érintett vadászatra jogosult hozzájárult ehhez.

Új rendelkezésként épül be a jogszabályba, hogy a vadászterület vadgazdálkodási üzemtervében nemkívánatos fajként meghatározott nagyvadfaj egyedei – a jóváhagyott éves vadgazdálkodási tervtől függetlenül vagy annak hiányában is – vadászati idényben mennyiségi korlátozás nélkül elejthetők. Az elejtésnél a szakszerűtlen elejtésre vonatkozó szabályokat nem kell alkalmazni.

Szintén új szabály, hogy az éves vadgazdálkodási terv akkor is teljesítettnek minősül, ha az attól való elmaradás a 10 százalékot nem haladja meg.

2025. március 1-jétől minden vadászatra jogosult használhat elektronikus vadászati naplót és teríték-nyilvántartást („e-beírókönyvet”) a papíralapú helyett. Az ilyen szoftvereket az arra kijelölt szervezet fogja bevizsgálni, és az eredményeket honlapján közzéteszi. A további részletszabályok a Vtv. végrehajtási rendeletének módosítása tartalmazza majd.

vadaskertek tekintetében a változások egyebek mellett a hatósági felügyeletre, az alhaszonbérletre, az adminisztrációra és a kertekben tartható állománynagyságra vonatkozó rendelkezéseket érintenek.

A Vtv. módosításáról a jogszabályalkotó Agrárminisztérium folyamatosan egyeztetett a vadászati érdekképviseletekkel, miként a törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet szükségessé vált módosításával kapcsolatban is kikérte, kikéri a véleményünket és javaslatainkat. Ezúton is köszönjük a szaktárcának – úgy is, mint stratégiai partnere – a proaktív hozzáállást és meglátásaink figyelembe vételét!

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

***

A Vtv.-t is módosító, az Egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló 2024. évi XIX. törvény a Magyar Közlöny május 9-ei, 52. számában jelent meg.

A követhetőséget segítve egységes szerkezetben, a változásokat korrektúrával kiemelve közzétesszük a Vtv. május 16-áig hatályos szövegét. Ezt ide kattintva töltheti le.(Microsoft Word formátum)

A Vtv. mindenkor hatályos állapota ide kattintva érhető el a Nemzeti Jogszabálytárban.

Forrás: OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Hét kitüntetett a pápai Agrárexpón

Print Friendly, PDF & Email

Hét vadász kitüntetésben részesült a pápai Agrárexpón:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A megyei vadásznapok kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy a kiváló teljesítményt nyújtó vadásztársak áldozatos munkáját, több esetben évtizedes szolgálatát a tágabb közösség előtt is méltassuk, illetve elismerjük. Az idei első vadásznapon hét vadásztársunk részesült kitüntetésben:

Árvai István. Fotó: Gyurom János – OMVK

Árvai István a Magyar Vadászatért Érdemérem kitüntetést vehette át Győrffy Balázstól és Takács Szabolcstól. Árvai István a Hajag Vidéke Vadásztársaság alapító tagja, 1997 óta. Veszprém Vármegye egyik meghatározó és mindenki számára példaként említhető, kimagasló emberi tulajdonságokkal rendelkező vadásza.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A vadászat iránti elkötelezettsége szinte egész életútját végig kísérte, számtalan kimagasló vadászati pozíciót töltött b,e és minden esetben kimagasló munkát végzett. Vadásztársaságánál 2002-től 2012-ig, egy évtizeden át vadászmesterként tevékenykedett, meghatározó szerepe volt a társaság fejlődésében és gyarapodásában.

2012-től 2024-ig a vadásztársaság Ellenőrző Bizottságának elnöki teendőit látta el, ebben a választott funkciójában is egy előremutató, tenni akaró, kompromisszumkészséget mutató vadásztársat ismerhettünk meg.

2024-től aktív vadászati tevékenységét már nem gyakorol, de ennek ellenére a Hajag Vidéki Vadásztársaság tiszteletbeli tagjává fogadta.

Árvai István aktív szerepet vállalt a Veszprém Vármegyei Vadászkamara életében is. A Kamara megalakulásától kezdődően 2009-ig Sportvadász Alelnöki tisztséget töltött be, de mai napig is Vármegyei küldöttje a Kamarának.

Munkásságát 2003-ban Nimród Vadászéremmel, 2008-ban a Vadászkamara Aranyérme kitüntetéssel ismerték el.

A Hubertusz Kereszt kitüntetéseket Pap Gyula és Áldozó Tamás adta át:

Fejes Dezső 1958-ban született Magyargencsen. Édesapja is vadászember volt. Akkoriban a terület inkább apróvadas jelleggel bírt. Nagyon sok közös vadászélményt éltek meg együtt.

Hertelendy vadásztársaság elődjénél, a Rába-Marcalközi vadásztársaságnál megüresedett hivatásos vadászi állást 1986-tól 2023 nyaráig, azaz nyugdíjba vonulásáig töltötte be. Az elmúlt 38 évben szerves része lett a vadásztársaság vadászatainak, és vadászat szervezésének. Sok kapitális gímbika és remetekan elejtésénél adta meg a vadnak járó végtisztességet. 2022 óta a társaság vadászmestereként is tevékenykedik. Kiemelkedő vad-, és területismeretét a mai napig tudja kamatoztatni a kísérések alkalmával.

Fotó: Gyurom János – OMVK

37 évi áldozatos, a Hertelendy vadásztársaság érdekeit figyelembe vevő munkájáért a Hertelendy vadásztársaság vezetése Hubertus kereszt gyémánt fokozata kitüntetésben részesíti.

Baki Zoltán 1980-ban született Pápán. Családjában senki nem vadászott, de a mező, erdő, és a természet szeretete mindig közel állt családjához.

Mezőgazdasági középiskola elvégzése után a Nyugat-magyarországi Egyetem Mosonmagyaróvári Karán szerzett agrármérnöki képesítést. Ekkor még a horgászat ált közelebb szívéhez.

Baki Zoltán. Fotó: Gyurom János – OMVK

Az egyetem elvégzése után Nemesszalókra került állattenyésztési vezetőnek, ezen évek alatt vált vadásszá.

A Magyargencs, Kemeneshőgyész területein működő Hertelendy vadásztársaságnál először bérlő, majd teljes jogú tag lett. 2017 óta látja el a vadásztársaság gazdasági vezetői pozícióját. Sikeres vadász és kísérő. Önzetlen, a vadásztársaság érdekeit képviselő munkájáért a vadásztársaság vezetése a Hubertus kereszt arany fokozata kitüntetésben részesíti.

Mayer Nándor, a  Hubertus kereszt arany fokozata kitüntetés birtokosa a Kislődi Hunor Vadásztársaság alapító tagja, 1990 óta aktív vadász. Jelenleg a vadásztársaság gazdasági vezetője. Önként vállalt feladatát lelkiismeretesen, nagy precizitással végzi. Számára a vaddal való törődés, a vad gondozása, etetése, megfigyelése mindenkor fontosabb és nagyobb élményt jelent, mint annak elejtése. Közvetlen, vidám személyiségével, egyedi humorával könnyen kerül a társaság középpontjába, hozzájárulva ezzel a vadászatok jó hangulatához. Nagy szerepet vállal a Farkasgyepűi Önkormányzat üzemeltetésében lévő Bakony Vadjai állandó kiállítás népszerűsítésében.

May Nándor. Fotó: Gyurom János – OMVK

Szívesen és töretlen lelkesedéssel vezeti az iskolás és egyéb turistacsoportokat, mely tevékenységével nagyban hozzájárul a felnövekvő nemzedékek, valamint a természet iránt érdeklődők vaddal és vadászattal kapcsolatos szemléletének formálásához.

A Nimród érem kitüntetéseket Győrffy Balázs és Takács Szabolcs adták át Kovács Attila, Bedő Gábor és Sipos Gábor részére.

Kovács Attila, a Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészetének erdészeti igazgatója egyetemi diplomájának megszerzése után, 2002. július 1-től kezdte meg munkáját az akkori Bakonyerdő Rt-nél, mint a Bakonybéli Erdészet fahasználati műszaki vezetője. Emellett már a kezdetektől elkötelezett résztvevője volt a Bakonyerdő Zrt. vadászati tevékenységének, aktívan közreműködött a vadkárelhárító vadászatokban és a hajtások lebonyolításában is.

2007 novemberétől 2010 decemberéig a Központban termelési, majd erdőgazdálkodási osztályvezető tisztséget töltött be.

2010-2012 között ismét fahasználati műszaki vezető volt, az akkor már az Ugodi Erdészet területeivel megnövelt Bakonybéli Erdészetnél.

2012. július 6-tól a Bakonyszentlászlói Erdészet erdészeti igazgatója lett, ahol az erdészet jellegéből fakadóan körültekintő gazdálkodásra volt szükség. A vad-és erdőgazdálkodási tevékenység során jó kapcsolatot ápolt a környező gazdákkal és vadászatra jogosultakkal is. Jelentős eredményeket ért el a zárttéri vadtartás területén, mint a gici vaddisznóskert kezelője.

2020. augusztus 1-től a mai napig a Bakonybéli Erdészet erdészeti igazgatója.

A jellemzően nagyvadas bakonybéli vadászterület gondos gazdája, munkatársai körében megbecsült vezető.

Munkája során kiemelt figyelmet fordít a terelővadászatok és vaddisznóhajtások magas színvonalú, eredményes és pontos lebonyolítására. Az erdőgazdálkodás és a vad egyensúlyának folyamatosan szem előtt tartásával gazdálkodik a rá bízott állami vagyonnal.

Kovács Attila. Fotó: Gyurom János – OMVK

Mint a huszárokelőpusztai vendégházért felelős vezető, annak a magas elvárásoknak megfelelő színvonalon való működtetésében jelentős szerepe van, amit a számos vadászvendég visszajelzése is igazol. Az egyre inkább növekvő turisztikai elvárások között is szem előtt tartja és kiemelten kezeli az objektum fő profilját. A vendégház jelenleg is zajló átalakításában is kiemelt szerepet vállal.

Képzett vadászkürtösként aktív tagja a Bakonyerdő kürtös csoportjának, szervezi és bonyolítja a kürtösök rendezvényeken és képzéseken való részvételét, a magyar vadászati hagyományok elkötelezett híve.

Munkájára igényes, azt magas színvonalon végző, nagy munkabírású, lelkiismeretes szakember. Hozzáértésének és tapasztalatának köszönhetően eredményes, gondos területgazda, mindezek mellett kiváló erdészeti igazgató.

Bedő Gábor. Fotó: Gyurom János – OMVK

Bedő Gábor a Marcal-Bitvaközi Vt. fővadászi teendőit látja el ma is. Dabronyi születésű, szinte egész életpályája összefüggött a természetvédelemmel, a vad szeretetével és részben a társasághoz történő kötődésével. Mindez vezetett oda, hogy ezt az életpályát választotta. 2007-ben végzett Sopronban vadgazda technikusként, és hamarosan, 2010-ben vadgazda szakmérnöki képesítést is szerzett.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A Marcal-Bitvaközi Vadásztársaságnál 2007 óta van munkaviszonyban, mint hivatásos vadász, 2011-től pedig a társaság fővadásza.

Bedő Gábor meghatározó szerepet tölt be a társaság vadgazdálkodási tevékenységének irányításában, szervezi és részese a bérvadásztatási tevékenységnek, de kimagasló érdemei vannak a földtulajdonosokkal, gazdákkal való napi szintű kapcsolattartásban a vadkármegelőzés érdekében.

Mint hivatásos vadász Veszprém Vármegyei Vadászkamara küldötte, aktív szerepet vállal az új vadászok sikeres képzését illetően kihelyezett oktatások, bemutatók tartását illetően. Mindezt önzetlenül teszi.

Folyamatosan képezi magát, jelenleg vadászkürt-oktatáson vesz részt, és ha a későbbiek folyamán még a telefonját is időben felveszi, nagy sikerek előtt állhat.

Sipos Gábor 1997-től 2002-ig a szombathelyi Hermann Ottó Szakképző Iskolába járt vadász, vadtenyésztő szakra, majd vadgazdálkodási technikumot végzett.

Sipos Gábor. Fotó: Gyurom János – OMVK

2002 és 2005 között a gyöngyösi Károly Róbert Főiskolán folytatta tanulmányait, ahol agrármérnök diplomát szerzett. A főiskolai évek alatt az állattenyésztő menedzser és a vadgazdálkodási specializáció követelményeit is teljesítette.

2000 és 2005 között a Sümegi Kinizsi Vadásztársaságnál a hivatásos vadász mellett gyakorlaton vett részt, majd 2007-től itt helyezkedett el hivatásos vadászként az akkori a Bertény Vadásztársaságnál, amely később átalakult a mostani néven ismert Sümegi Kinizsi Vadásztársasággá.

Azóta is hű az első munkahelyéhez, amely reméljük, az utolsó is lesz számára, hiszen mindenki elégedett a szorgalmas és szakértő munkájával. Megbecsüli minden tagtárs, hiszen a lefontosabb neki, hogy a vadásztársaság érdekeit szem előtt tartsa, időt és energiát nem sajnálva. A vadgazdálkodás nem csak hivatása, hanem egyben a hobbija is, hiszen hihetetlen szeretettel fordul az állatok felé.

Nem elhanyagolható érdeme, hogy minden évben 20-30 gímbika, illetve 2020-ban Veszprém megye legnagyobb gímbikája az ő segítségével kerülhetett terítékre, 14,03 kilogrammal.

A vadásztársaság vezetősége büszke arra, hogy ilyen kiváló munkaerőt tudhatnak maguk mellett!

Forrás: OMVK

Fotók: Gyurom János

Tovább olvasom