Vadászat
Aranysakálok az Ormánságban
Aranysakálokat hoztak terítékre az Ormánságban
Dr. Takács Béla levelezős egyetemi hallgató, élete első aranysakálját, idén januárban, a Pest vármegyei Baglyas Vadásztársaság váchartyáni területén hozta terítékre. A Szentendrei-szigettől nem messze fekvő területen, az elmúlt években bukkant fel ez a visszatelepült ragadozó.
Helyi vadászok két éve ejtették el az első egyedeket. Takács Béla sakálja volt a harmadik, amely a bírálatot követően bronz minősítést kapott. A sakál itt is keresi a helyét, várható volt, hogy a vándorló egyedek előbb-utóbb megtelepednek – kezdte beszámolóját Takács Béla.
A véletlen úgy hozta, hogy a jogász végzettségű, aljegyzői munkakörben tevékenykedő Béla, a vadgazda szakmérnök másoddiplomás képzésen ismerte meg Balázst, aki egy másik évfolyamtársa mellett nagyon kedvesen felajánlotta, hogy segít neki a diplomamunka terepi részében. A szakdolgozat témája a különböző vadhívó eszközök használatának alkalmazása, gyakorlata a vadgazdálkodásban, különös tekintettel a vörösrókára. Balázs az Ormánságból, Sellye környékéről származik. Közös szenvedélyük a vadászat, Bélának azon belül is a dúvadozás. A terepi munka a gyakorlatban azt jelenti, hogy különböző hívóhangokat alkalmaz, és ha módjában áll, a ragadozókat lőfegyverrel el is ejti. A jegyzőkönyvben pedig rögzíti a lőtávolba hívott ragadozók reakcióit..
A szakdolgozat célja, évszakonként a különböző vadhívóhangok tesztelése, eredmények rögzítése, vizsgálata. Közismert, hogy a ragadozók hívása az egyik legnehezebb műfaj a vadászatban, a szőrmés kártevők eltérően reagálnak a különböző csalihangokra. Sok idő és türelem szükséges a különböző fajok megismeréséhez.
A diplomamunka elsősorban a vörösrókára koncentrál, de rögzítésre kerülnek az egyéb ragadozó fajok reakciói, terítékei is. Teljesen másképp reagál egy borz, vörösróka vagy az aranysakál az eltérő prédaállatok hangjára. Az Ormánságban az aranysakál felbukkanásával a vörösróka szinte eltűnt, alig lehet egy-két egyedet megfigyelni. Ezt egészen elképesztő volt megtapasztalni – mesélte Béla.
A vendégvadászat első napja eredménytelenül zárult. Bár még fényes nappal meglátott egy sánta aranysakált, amint egy tuskósor felé tartott, de a lövés ekkor nem sikerült. A sakál a fogyatékosságához képest, villámgyorsan eltűnt a fedett területen. Ismétlésre nem volt lehetősége, és ez követően a köd leszálltáig már nem volt több akció
Másnap gidahanggal próbálkozott. A hívást követően, szinte a semmiből, egy aranysakál bukkant fel, ami szabályosan lepásztázta a területet. Amikor a ragadozó körülbelül 70 méterre lehetett, lövést tett a vadra. Most nem hibázott: az aranysakál, a lövést követően, tűzbe rogyott. Ezt követően sípjával a nyúlvészsirámot utánozta. Fel is bukkant egy vörösróka, de amint meglátta a magaslest, azonnal el is tűnt. Nagy valószínűséggel ez volt az a róka, ami később, ugyanott, hívás nélkül is mutatta magát és a későbbi sakálok megjelenése előtt el is tűnt.
Kicsivel később, a Hangyál Józsi-féle vaddisznómalac sípot vette a kezébe. A malachangra megelevenedett az erdő. Pontosan milyen állat mozgott benne, nem lehetett megmondani. A vaddisznómalac vészsirámja kiválthatja a vaddisznók ösztönös védekezési mechanizmusát is, azaz védik egymást, főleg azokon a helyeken, ahol a sakál vadászik rájuk. A hívás után, közel 40 percen keresztül, nem történt semmi, majd három aranysakál jött elő az erdőből. Talán taktikáztak, és vártak 40 percet a hívás után? A sakálnál előfordulhat, de lehet a vadászszerencse miatt alakult így.
Még egy lövést dördült, amit még kettő követett. Újabb sakál került terítékre, a másik kettő az erdő irányába szétrebbent.
A tapasztalt ragadozó vadászok szerint, az aranysakálokat a tavaszi időszakban, ahol azt már kiismerték, a nyúlsirámmal kevés eséllyel lehet megtéveszteni. A vörösróka jobban reagál erre a csalihangra. Tapasztalatuk szerint a csalihangok preferenciája időszakosan megváltozik, de egyes esetekben ez a változás akár hirtelen is bekövetkezhet. A vadászok egyéni tapasztalatai sok egyezőséget mutatnak az ország különböző régióiban.
Azokon a területeken, ahol rendszeresen sípokkal vadásszák a vörösrókát és az aranysakált, ott a jól ismert csalihangok inkább riasztólag hatnak. Ezért kell mindig változtatni – mert kiismerik a vadászokat. Az elkövetett hibákat nagyon nehéz kijavítani, aki nem fejlődik, nem képzi magát, eredménytelen lesz. A hívás mellett fontos a helyszínek változtatása is, mert a magaslesek helyét is megtanulják a rókák és a sakálok is.
Az aranysakál jelenléte természetvédelmi kérdéseket is generál, mivel az eredetileg őshonos aranysakál visszatelepülése ugyan gazdagítja a magyar faunát, de súlyos vadgazdálkodási és természetvédelmi problémákat is okoz. A hazai ragadozók, évtizedek óta folyamatosan növekvő állományát, tervszerű és szakszerű gyérítéssel lehet egyensúlyban tartani, hogy a vadgazdálkodási szempontból jelentős, vagy akár egyéb védett és fokozottan védett fajok életterét biztosítsuk – zárta beszámolóját Takács Béla egyetemi hallgató.
Írta: dr. Szilágyi Gergely
Fényképek forrása: dr. Takács Béla
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31