Keressen minket

Vadászat

Egy vérebes utánkereső tapasztalatai 2023-ban IV.

Print Friendly, PDF & Email

Gősi László vérebes utánkereső tapasztalatai

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Győr-Moson-Sopron vármegyei Gősi László vérebes utánkereső is megosztotta  a bőgésről a tapasztalatait lapunkkal.  A bősárkányi vadász a civil életben mérnökként dolgozik. Tudatosan készült a szeptemberre, az egész évi szabadságát a gímbikák utánkeresésére fordította.

Fotó: Gősi Laci – Agro Jager News

Az évek során egyre jobban érdeklődött a vérebes utánkeresők munkája iránt és elkezdett foglalkozni a vérebes szakmával. Körülbelül hat évvel ezelőtt kezdett el bajorhegyi vérebekkel vadászni. A tanulást az alapoktól kezdte el. Beszerezte az összes vérebekről írt  magyar nyelvű szakkönyvet, amire lehetett, rákeresett az írott és az online médiában. Sok év kellett ahhoz, mire kutyáival teljesen megbíztak egymásban. Mása és Putyin folyamatosan együtt dolgozik. Ruszinkovics Dani javasolta a “kétkutyás” megoldást, így a vérebek jobban lefoglalják a vad figyelmét.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kutya, az utánkeresés megkezdése előtt és közben is folyamatosan kommunikál a gazdájával. A vérebek metakommunikációja rendkívül fejlett, csak olvasni kell a viselkedésükből. Ha felveszi a csapát a kutya, viselkedése megváltozik, szinte extázisba kerül. Ha időnként kinéz, hátrafordul, azt jelzi  a gazdának, hogy valami gond lehet. Hajszára akkor engedi el kutyáját, ha érződik rajta, hogy rendkívül feszült, figyelmes és feláll a hátán a szőr. A kutya ösztönei megkérdőjelezhetetlenek.

Fotó: Gősi Laci – Agro Jager News

Az utánkeresések során egy Mauser M12 8×57-es fegyvert használt. Az utánkeresések többségét Győr-Moson-Sopron vármegyében végezte.  Folyamatosan csörgött a telefonja, csak a munkák egy részét tudta elvállalni. Egy átlagos nap megközelítőleg két- három , legfeljebb négy bika utánkeresésében vett részt – abban az esetben, ha nem volt nagy a távolság. A kutya teljesítménye is látványosan lecsökkenhet, mert ugyanúgy fárad, mint egy ember.

A kutyák teljesítményét nagymértékben befolyásolta a szeptemberi rekord meleg. Az átlagosnál gyakrabban kellett megállniuk az ebekkel, mert hamar kifáradtak a nagy melegben. Ilyenkor minden esetben vizet kapnak, amit a gazdájuk vitt magával. Gősi Laci, barátja Lajkó minden utánkeresésre elkísérte és segített a munkájában. Mivel szeptemberben a nagy meleg mellett alig volt eső, ez nehezítette a keresést. Ha párás, ködös volt a reggel, az szinte minden esetben kedvezőbb volt a kutyák számára. Egy pár milliméteres esőtől a kutyák aktívabbak lesznek, mert a szagnyomokat jobban érzik.

Fotó: Gősi Laci – Agro Jager News

Több esetben járt Veszprém vármegyében, utánkeresett a Vértesben is. Az idei bőgésben egyes helyeken, mint például a Hanságban, a bikák már augusztus végén el kezdtek bőgni. A vármegye többi részén a bőgés rosszul indult. A bikák főleg este, éjszaka bőgtek, ami rendkívül megnehezítette a vadászatukat.

A főbőgés körülbelül szeptember 10-15-én kezdődött, és a hónap végéig tartott. Ekkor már a bikák reggel és napközben is megszólaltak. A trófeasúlyok alakulása rendkívül diverz képet mutatott. Több esetben még olyan szakemberek is tévedtek, akik sok-sok éve, évtizede együtt dolgoznak a gímszarvassal. Előfordult olyan eset, amikor a becsült nyolc kilogrammos trófeasúly ennél jelentősen több lett a bírálaton. A régióban az ellenkezője sem volt ritka.

Ha vadászruházat, akkor     ->  E W I D E N T ->      Az áruházat a fényképre vagy ide kattintva éred el!

Ebben a régióban a sötétebb agancsszín jellemző. Veszprém és környékén világosabb agancsokat látott, míg a Vértesben a világosbarna szín dominált.

Körülbelül hat év alatt több mint 300 sikeres nagyvad utánkeresésben vett részt. 2023-ban 45 esetben indította Mását és Putyin gímbikák után, amiből 23 vad mellett gratulálhatott a sebző vadásznak es adhatta meg a végtisztességet a vadnak.

Körülbelül 8-10 bika kapott érmes minősítést a bírálat során. Az idei évben 10 alkalommal kérték a segítségét  lövéskontroll ellenőrzésében. 12 esetben nem találták meg  a trófeás vadat.

Fotó: Gősi Laci – Agro Jager News

A 12 meg nem talált bikából nyolc esetben könnyű húslövött, három esetben gerinctüske és volt egy láblövött bika is, amit kilenc kilométeren keresztül kerestek, de nem tudták beérni. Több esetben előfordult négy-öt kilométeres keresés is.

A 23 gímbika közül nyolcat dermedten találtak meg, 15 hajszából 13 alkalommal láblövött bikát hozott terítékre. Egy alkalommal szegy-, egy másik alkalommal csökelövött bikát kerestek meg.

Szeptember hónapban megközelítőleg 58 kilométer volt a vezetékmunka, a megtett hajsza elérte a 30 kilométert.

Az ország ezen pontja rendkívül sokszínű, a csatornák száma jelentős, főleg a szántóföldi növénytermesztés dominál. Éppen ezért, számos új kihívással és  élménnyekkel is gazdagodtak. A szarvasok előszeretettel keresztezik a kisebb- nagyobb csatornákat, ami a kutyának még nem akadály, annál inkább a kísérő vadászoknak.

Fotó: Gősi Laci – Agro Jager News

A több méter széles csatornák, amelynek mélysége akár elérheti a két métert is, komoly kihívás elé állította a vadászokat. Ilyenkor mindig valami kényszermegoldást kellett találni: egy mezőgazdasági kishíd, vagy egy kidőlt fa, amin ideiglenesen át lehet kelni, nagy segítség lehet.

Egy esetben Mása egy vasúti sínt keresztezett,  amikor jött a vonat is.  Baleset szerencsére nem történt. Az utánkeresés egy veszélyes üzem, bármi megtörténhet.

További részletekért kattintson a fényképre!

Az idei évben volt egy rendkívül szokatlan utánkeresésük is. Egy sebzett bika átváltott a szomszéd vadásztársaság területére. Gősi Laci azonnal hívta a vadászmestert, akit jól ismert. A helyzet végül úgy hozta, hogy a barátja hozta terítékre a gímbikát, nem messze a vadászházuktól, ahová a bika beváltott. Szerencse, hogy telefonált, hiszen teljesen véletlen volt, hogy a bika  a másik társaság vadászháza felé menekült.

Fotó: Gősi Laci – Agro Jager News

Idén is volt olyan bika, amire lövést tettek és elugrott. A rálövés helyén semmit nem találtak, a bika nem jelzett. Mása és Putyin alig 200 méter után “birtokba vették” a vadat, amelynél belső vérzés alakult ki.  Bármennyire is jónak gondolja magát egy vadász az utánkeresésben, a vérebekkel nem lehet versenyezni. Bármit is látunk a rálövés helyén, ami lehet egy csepp vér, vagy szőr, vagy bármi más – ez csak az embernek fontos, mint vizuális tényező. A kutyák ezekkel nem törődnek, ők a szagnyomok alapján dolgoznak.

Gősi Laci szerint megfigyelhető az a tendencia, hogy évről-évre egyre többször kérnek tőlük segítséget, a lövéskontrollban és az utánkeresésekben egyaránt.

Nem szégyen segítséget kérni, főleg akkor, ha bajba van egy vadász és nem tudják megadni a végtisztességet a trófeás vadnak – véli Laci.

Nagyon fontos egy vérebesnél, hogy amit mond vagy ígér, azt tartsa is be. Mivel szinte mindenkit ismer a szakmában, több esetben a kollégáit, barátait javasolta egy utánkeresésnél.

Ábra: Facebook

A szavahihetetlen embereket többet nem keresik a vadászatra jogosultak. Az utánkeresés előtt minden esetben érdemes megbeszélni a részleteket a felek között. Így az utánkeresés követően és a jövőben sem lesz félreértés.

Gősi Laci vérebes utánkereső szerint, ha a rálövés követően elugrik a vad és nem találjuk 100-200 méteren belül, mindenképpen kérjünk segítséget.

Ha bizonytalanok vagyunk kit, kiket keressünk, a Magyar Véreb Egylet tagjai bizonyosan segítenek. A listán szereplő vérebesek mindent megtesznek a sikeres utánkeresésért.

Az egylet garanciát is ad arra, hogy egy olyan szakembert keresünk meg, aki valóban ezzel foglalkozik és ért hozzá – zárta beszámolóját Gősi Laci bősárkányi utánkereső.

 

Győr-Moson-Sopron vármegyei vérebes utánkeresők elérhetősége itt érhető el

 

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

 

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu

Vadászat

Lencsevégen az idei első szarvasborjú – GALÉRIÁVAL

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Elkezdődött a borjazás a gemenci szarvasok életében – számolt be az Agro Jager News megkeresésére Retkes Tamás, szekszárdi természetfotós, aki a napokban fényképezett borjas gímszarvas teheneket. Hatalmas élmény volt találkozni ezekkel az állatokkkal, mesélte lapuknak, miután a legújabb fotótúrájáról is megkaptuk a beszámolóját.

Lencsevégen az idei első szarvasborjú. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Retkes Tamás élménybeszámolója

04:30-kor keltem, hogy napkelte előtt kiérjek. Még fent volt a hold, amit jól lehetett fotózni. Ködös-párás reggel fogadott, nagyon jó hangulatú fotókat lehetett készíteni reggel.

Irány Gemenc. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Beljebb érve az erdőbe, egy tisztáson legelésztek a szarvasok. Itt sokáig tudtam őket fotózni, amíg szépen átsétáltak előttem, beljebb a sűrűbe.

Vaddisznók a szórón. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Mentem tovább a megszokott utamon, benéztem egy másik tisztásra, ahol egy szóró is van, hogy esetleg van-e rajta valami. Pár disznó volt csak, én kismalacokat szerettem volna fotózni, de őket nem láttam, így lőttem pár képet a disznókról és mentem volna tovább, amikor egyszer csak, – ahogy a keresőben nézelődtem, – felbukkant egy kis fej.

Nyuszt szemez velem. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Először azt hittem kisróka, de mikor ráélesítettem, akkor láttam, hogy egy nyuszt néz velem szembe – kíváncsian.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Sikerült róla pár fotót készítenem. A reggeliző helyemre érve – ez egy olyan hely, ahol négy nyiladékot belátok, tulajdonképpen egy kereszteződés – a szembe lévő nyiladékon egy tarvad lépett ki elém.

Gímszarvas aranysakállal a Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Lőttem róla is pár fotót, aztán átváltott előttem. Jobbra fordulva láttam, hogy több tarvad legelészik, elkezdtem őket is fotózni.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Több, mint egy órán át tudtam őket fotózni, nem vettek észre és a szelem is jó volt. Volt velük egy kis borjú is, nagyon szertelen volt, ahogy össze-vissza futkározott.

Az első szarvasvorjakat már vezetik a tehenek. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Sikerült olyan jelenetet fotóznom, ahogy kétlábra állnak.

Az idei első szarvasborjú Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Visszafordulva a szembe lévő nyiladékra, láttam, hogy a távolból egy aranysakál közeledik felém, de sajnos bal oldalról ismét szarvasok váltottak ki, így a sakál jobb oldalra távozott.

Magányos aranysakál Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Miközben fotóztam a szarvasokat, reménykedtem, hogy a sakál visszajön. Szerencsém volt ismét, mert visszajött a sakál, ha csak egy kis időre is, jobbról átment előttem a nyiladékon és baloldalt eltűnt a sűrűben. Utána még jött pár tarvad, átváltottak előttem. Őket is lefotóztam, aztán tovább indultam.

Szarvasok váltanak át a nyiladékon. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Felnézve az égre egy sast láttam, készítettem pár fotót róla, de nagyon magasan, messze volt. Már a visszafele vezető nyiladékon jöttem, amikor mellettem, egész közel kiugrott egy bika.

Barkás gímbika Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Egymásra néztünk, készítettem róla pár fotót és elinalt. Egy vizes rész mellett jöttem el, óvatosan kinéztem a vízre, de csak két hattyú úszott a vízen.

Rétisas köröz Gemenc felett. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

A további úton visszafelé sajnos már nem láttam semmit, sütött a nap, kezdett meleg lenni, 11:30 körül értem vissza az autómhoz. Örültem, hogy ilyen jó mozgás volt és hogy sok szép fotót készíthettem. Meg is köszöntem a Jóistennek!

Kattintson a képre és kövesse a természetfotóst a Facebookon is!

Hazaérve Nimród kisfiam nagy öleléssel, Kedvesem pedig egy csókkal és finom ebéddel várt.

Írta és fényképezte: Retkes Tamás

 

Tovább olvasom

Vadászat

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Print Friendly, PDF & Email

Nagy István agrárminisztern nyilatkozott a Karcagi Nagykun Vadásztársaság alapításának 150 éves jubileumi ünnepségén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra – közölte Nagy István agrárminiszter a Karcagi Nagykun Vadásztársaság alapításának 150 éves jubileumi ünnepségén, szerdán.

Fotó: AM

A tárcavezető a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy tájegységeink jellegzetes arculatához az egyes vadfajok ugyanúgy hozzátartoznak, mint a hegyek, a síkságok, a folyók vagy az erdők. Az egészséges, jó genetikai értékekkel rendelkező vadállomány fenntartásában pedig a vadászat kulcsfontosságú. Mindannyian büszkék lehetünk a vadállományunkra, amelyre szerénytelenség nélkül mondhatjuk, hogy a nemzeti kincsünk. Ezzel az értékkel pedig felelősen kell gazdálkodnunk, hogy megőrizzük a jövő generáció számára – tette hozzá.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A miniszter kiemelte, kisebb létszámú, de jobb minőségű vadállomány kialakítására kell törekedni, olyan optimális létszámra, ami megteremti a vadgazdálkodási ágazat összhangját a mező- és erdőgazdálkodással és a természetvédelemmel. Nagy István szerint az egyedülálló adottságainknak köszönhető az is, hogy a magyar vadhús népszerű Európában. A vadhús amellett, hogy különleges ízélményt biztosít, élettani szempontból is számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik. Hagyományainkat és szokásainkat tudatosan kell megvédenünk. Meg kell becsülnünk a normalitást a gazdák és a vadgazdálkodással foglalkozó szakemberek mindennapi áldozatos és kitartó munkáját, akiknek köszönhetően biztonságos élelmiszer kerülhet a magyar családok asztalaira – hangsúlyozta.

Fotó: AM

Kifejtette, a Nagykunság szívében, Karcagon a kunok földjének lakói híven őrzik és ápolják hagyományaikat, büszkék múltjukra és jelenükre egyaránt. A közös kötelességünk pedig az, hogy a természet, a vad és az ember alkotta egyensúlyt megőrizzük és fenntartsuk az utánuk jövő generáció számára.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Vadászat

170 millió az idei kiemelt kamarai programokra

Print Friendly, PDF & Email

A Vadászkamara Elnöksége döntött a kiemelt kamarai célok forrásainak elosztásáról és a kapcsolódó pályázatokról

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A Vadászkamara Elnöksége április 25-ei ülésén döntött a kiemelt kamarai célok forrásainak elosztásáról és a kapcsolódó pályázatokról. A Küldöttközgyűlés márciusi határozata értelmében az ifjúságnevelésre, a hivatásos vadászokra, kutatásra és közönségrendezvényre 2024-ben összesen 169 531 250 forintot fordít az érdekképviselet Központja. Ezt a döntést váltotta aprópénzre az Elnökség a tanácskozáson, amelyen egyéb témák is napirendre kerültek.

Az ülésen az Elnökség tagjai egyhangúlag támogatták dr. Jámbor László elnök előterjesztéseit, így döntés született az ifjúságnevelési és hivatásos vadászok felkészültségét erősítő vármegyei pályázatokról, illetve központi feladatok finanszírozásáról is.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A vármegyék ugyan többletforrást igényeltek a korábban meghatározott kerethez képest, de más források átcsoportosításával ezt is biztosította az Elnökség (erre a márciusi Küldöttközgyűlés egyik határozata adott lehetőséget, részletek itt). Ezek alapján a feladatok és a hozzájuk rendelt pénzösszegek az alábbiak szerint oszlanak meg:

  • Az „Ismerd meg a vadászokat!” ifjúságnevelési programra idén 114 millió forintot fordíthat a Vadászkamara központja. Ebből 84,7 millió forint a vármegyei Területi Szervezetek ifjúságnak szóló kezdeményezéseinek, programjainak megvalósulását segítheti a 2018 óta működő pályázati rendszerben, a fennmaradó összegből pedig ez évben is megjelenhetnek a nagysikerű, gyerekeknek szóló „Kisvadász” foglalkoztató füzet újabb számai (részletek, letölthető korábbi számok itt).
  • hivatásos vadászok szakmai felkészültségét és munkafeltételeiket javító programokra a vármegyéktől beérkezett pályázatok alapján 49,9 millió forintot különített el az Elnökség, ebből a Területi Szervezetek rendeznek a vadőröknek képzéseket, szűréseket, szakmai tanulmányutakat.
  • A több éve futó, a mikotoxikonat és azok vadállományra gyakorolt hatását vizsgáló kutatásra 10 millió forintot szán a szervezet. Ezzel kapcsolatban Bajdik Péter főtitkár elmondta: a fő feladat, hogy a lehető legtöbb vadgazdálkodó és vadász értesüljön a problémáról, ha valaki rendellenességet tapasztal a szaporodásbiológia vagy trófeák terén, gondoljon erre az eshetőségre is. Ezt célozták a témában országszerte tartott előadások és ez a fő célja a Vadászkamara rövidesen megjelenő, helyes takarmányozási gyakorlatot ismertető szakkönyvének is. (A kutatás előzetes eredményeiről a Nimród Vadászújság 2023 májusi számában jelent meg cikk, elérhető itt.)
  • Végül, de nem utolsósorban a Vadászkamara legnagyobb éves közönségrendezvényét, az Országos Vadásznapot a szervezet Központja 10 millió forinttal támogatja. A rendezvényre augusztus 24-én, szombaton, Lakitelken kerül sor.

Ugyancsak egyhangú döntés született a bizottságok és szakbizottságok költségvetéséről. Ennek teljes kerete 19,6 millió forint, amelyet az Elnökség egyhangúlag támogatott.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A tanácskozás napirendjén szerepelt a Vadászévkönyv jövőbeni kiadásának módja. A tavalyig tartó gyakorlat, miszerint a Vadászkamara éves szakmai kiadványát a vadászok számával egyező számban készíttesse el a szervezet, az online vadászjegyváltás térnyerésével egyértelműen pazarlóvá, egyben okafogyottá vált. Felmerült, hogy csak digitálisan készüljön el a könyv, azonban ennél nagyobb az érdeklődés, és a hivatásos vadászok korábban egyértelműen jelezték: igénylik a papíralapú kiadványt. Idén az évkönyv letölthető volt vadászjegyváltáskor, illetve a Vadászkamara honlapjáról, és minden hivatásos vadász kapott egy-egy nyomtatott példányt, valamint a Területi Szervezetek 100-100-at. Ezt a hibridmegoldást továbbgondolva az Elnökség elfogadta, hogy a letöltés lehetőségét megtartva minden Területi Szervezet a saját belátása és igényei szerint rendeljen nyomtatott Vadászévkönyveket. (A Vadászévkönyvek digitális formában mind letölthetők a honlapunkról.)

Az „Egyebek” napirendi pont keretében Bajdik Péter tartott előadást a VadON tagnyilvántartó rendszer és kapcsolódó informatikai rendszerek fejlesztéséről. Ezzel összefüggésben elmondta az is, hogy idén már a vadászok 47%-a érvényesítette online a vadászjegyét, míg tavaly arányuk 39%, 2022-ben 28%, az első évben, 2021-ben pedig még csak 16% volt. (Az idei vadászjegy-érvényesítés statisztikai adatairól a májusi Nimród Vadászújságban adunk részletes tájékoztatást.) Emellett a többi között szó esett a közeljövőben tervezett ágazati jogszabálymódosításokról (a Vadgazdálkodási törvényt is módosító törvényjavaslatról részletek a Parlament honlapján). Hrabovszki János országos sportvadász alelnök és a Békés vármegyei Területi Szervezet elnöke felhívta a figyelmet az Alföldön tapasztalt őzelhullásokra, Szigethy Béla, a Bács-Kiskun vármegyei Területi Szervezet sportvadász alelnöke pedig az Országos Vadásznap előkészületeiről és helyszínéről adott részletes tájékoztatást.

Forrás: OMVK

Tovább olvasom