Vadászat
Egy vérebes utánkereső Baranyában
2023. december 4.-én a kora esti órákban hívott az egyik jóbarátom, hogy egy vadásztársával egy nagyobb kaszáló egy-egy lesén ülve, sajnos mindketten gímszarvast sebeztek. Besötétedett, vért sem találtak már, így kérte hogy másnap Dodóval, a 8 éves bajorhegyi vérebemmel “nézzünk rá” a sebzésekre.
Reggel a jóbarátom által megsebzett bikával kezdtük a keresést. Elmondása szerint az erdőszélre kiváltó rudliból, egy fiatal, dárdás bikára tett lövést. A lövés után a bika “támolyogva” váltott be az erdőbe.
A rálövésnél kevés vágott szőrt találtak, majd az erdőben, ahol a bika beváltott, pár csepp vért. Miközben keresték a további nyomokat, észrevette, hogy a bika előtte kb. 50 méterre felkel, újabb lövést tett rá, mire a sebzett elszaladt. Innen már további sebzésre utaló jeleket nem találtak. Mi a rálövéstől kezdtük meg a munkát, Dodó szépen felvette a nyomot, és határozottan megindult a beváltás megjelölt helyén át az erdőbe.
Pár csepp vért találtunk mi is, pár kört itt tett a kutya, majd a második rálövés helyétől határozottan elindult egy nyomon. Csapaigazoló jelet már nem találtunk,de bíztam a kutyában. 2,2, km vér nélküli vezetékmunka után találtunk rá a bikára. Az első lövés egy üres nyaklövés volt, a második lövés is talált, alacsonyan,gyomortájékon. Gratuláció. Töret átadás az elejtőnek, visszasétálás az autóhoz, és nekiláttunk a másik sebzésnek is. Arról annyit tudtunk, hogy az első lövés valószínűleg az első lábat érhette, majd az erdő szélén megálló ünőre még egy lövést leadott a sebző. Keresőtávcsővel megnézte a vadász, és úgy látta, hogy az ünő fekszik. A kötelező cigi szünetnyi idő után birtokba akarta venni az elejtett vadat, ami felugrott és “betegen” elment. Nagyon helyesen nem mentek tovább utána.
A rálövésnél a réten kezdtük ezt a munkát is. Csöves csontok igazolták a láblövést. Határozottan felvette Dodó a csapát, az erdőben megtaláltuk a sebágyat, ahonnan előző este a sebzett felkelt. 1800 méteres, jól kontrollálható vezetékmunkával beértük a sebzettet. A sebágyban váltottuk meg a további szenvedéstől.
Az első lövés alacsonyan a lábát érte, a második a hátsó combot.Eddigi közel 20 éves vadászéletem alatt még nem tapasztaltam ilyent, mint ennél a keresésnél : az aranysakálok még éltében elkezdték megenni a sebzettet.
Írta és fényképezte: Béldi Balázs vérebes utánkereső
Vadászat
Vadkamera buktatta le az orvvadászokat
Az elmúlt hetekben tucatnyi hurkot helyeztek ki ismeretlenek Bázakerettyén egy erdőbe. Elfogták őket
Egy vadász tett bejelentést a rendőrségre, hogy az elmúlt hetekben tucatnyi hurkot helyeztek ki ismeretlenek Bázakerettyén egy erdőbe. Ezért az erdészet vadkamerát szerelt fel, hogy lebuktassák a rapsicokat. A felvételeken látszott, hogy ketten rendszeresen kijártak ellenőrizni a csapdákat, míg november 4-én elejtettek egy vaddisznót.
A rendőrök aznap el is fogták a két elkövetőt, akikről kiderült, hogy hegyi birtokuk egymás szomszédságában van. A vadállatot személyautóval vitték el egyikük lakására, ahol feldolgozták. A disznó bőrét és belsőségeit visszavitték az erdőbe és szétszórták.
Az 50 éves bázakerettyei és az 58 éves borsfai férfiakat lopás vétsége és orvvadászat bűntette miatt hallgatták ki a Nagykanizsai Rendőrkapitányság nyomozói.
Forrás: Rendőrség
Vadászat
Béldi Balázs: Utánkeresés Dorkával
November elsején, a kora esti órákban hívott fel az egyik nagyon kedves kollégám és egyben jó barátom, hogy holnap reggel ráérnék-e esetleg egy utánkeresésre. Ez az a kérdés, amin egy vérebvezető nem sokat szokott gondolkodni, még akkor sem, ha a másnapi bokros teendők átszervezést is igényelnek. Megyünk és igyekszünk segíteni – mesélte az Agro Jager érdeklődésére Béldi Balázs vérebvezető.
A barátom elmondása szerint, a lővilág utolsó perceiben, egy friss gabona vetésen, egy villás bikára tett lövést. A vad „jelezte” a találatot, majd látszólag „ betegen” távozott, egy nagy kiterjedésű, nádas-sásos, olajfüzes erdőrészbe. Sötét színű vért talált a rálövés helyén. A beváltás helyét gondosan megjelölte, majd nagyon helyesen úgy döntött, hogy a sűrűbb részre már nem megy a sebzett után. Úgy észlelte, hogy a bika még megy előtte és az időközben beállt sötétben, már célzott lövést nem tudna tenni a sebzett vadra.
Részletekért kattintson a képre!
Másnap reggel 7 órára beszéltük meg a találkozót. Mindkét kutyámat, a 9 éves bajorhegyi vérebet, Dodót és a 1,5 éves hannoveri vérebet, Dorkát is magammal vittem. Dorka, becsületes nevén Uda Devana, tavaly májusban került hozzám ing. Ludovit Pitonak úr kiváló szlovákiai tenyészetéből. Sok-sok megtett kilométer mesterséges csapán és néhány sikeres munka gazdagítja már a közös élményeinket. Úgy döntöttem, hogy Dorkával próbálom terítékre hozni a tegnapi sebzett gímbikát.
A rálövés helyéről indítottam Dorkát, aki „kattogó, zakatoló” orral gyűjtötte az információkat az elugrás helyén, majd határozottan megindult a beváltás irányába. Viszonylag jól kontrollálható vérnyomon, biztosan haladtunk a sűrűben, a vadváltókkal gazdagon átszőtt területrészen. Egy tisztább foltban friss vaddisznótúrások voltak, itt már alig-alig volt vér, de Dorka néhány kör után kibogozta a helyes irányt és párszáz méter után, a már dermedt vadhoz vezetett minket. A vezetékmunka hossza 710 m volt. A lövés alacsonyan testközépen érte a bikát, másik oldalon lágy részen távozott a lövedék.
A kölcsönös gratuláció, töret átadás és a fotók elkészítése után már csak a szokásos kérdés következett: hogyan visszük ki innen…
Írta és fényképezte: Béldi Balázs
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Második éve visszajáró 6 fős német csoportunk terítéke Aliréten. A vendégeket Nagy Árpád, Váczi Sándor, Tomka Ákos, Veres István, Uracs István, Mónos Zoltán és Jakus László kísérte.
„A bőgés után a selejtezés időszaka következik, mikor is a gyenge képességű bikákat szelektáljuk ki az állományból. Ezeknek az egyedeknek az agancsai nem a kívánalmaink szerint alakulnak és nem szeretnénk, hogy a nem kívánatos formát továbbörökítsék.
Ez a privilégium a legjobb képességű agancsosokat illeti meg, a vadgazda célja ezeknek a kiemelkedő példányoknak az állományban tartása a golyóérettségi kor eléréséig. A terítéken fekvő egyedek (dám és gímbikák) zömében a fiatal korosztályból kerültek ki” – Jakus László, a SEFAG Zrt. Szántódi Erdészetének vadgazdálkodási ágazatvezetője.
Forrás: SEFAG Zrt.