Vadászat
Visszanéző (2019): Peti
Egy fiatal róka kalandjai Ropolyban
Részlet Kovács Gábor, A csodálatos Zselíc című könyvéből:
Augusztus végén már a bikák hangját figyelgettük. Hallgatóztunk hajnalban, este, vártuk mikor szólal meg az első. El is kezdték a bőgicsélést, mint minden évben. Egy este a ropolyi lakástól, mintegy kétszáz méternyire lévő Bagolyles névvel illetett magasleshez ballagtam ki. A magasles mögött „rudas” erdő volt, előtte a lefelé lejtő területen legelő. Ez korábban lucernás volt, de már évekkel ezelőtt kiveszett belőle a takarmánynövény. Lent a lapban csordogál a Berki-patak. Jobb kéz felől a ropolyi ház hátulsó fele látszott. Alig helyezkedtem el a lesen, kisvártatva megszólaltak a bikák. De csak kettő, azok is messze, valahol az erdőben. Egész este két őzet láttam és egy rókát, amint a réten a lakás felé igyekezett. Anyányi nagyságú, kifejlett róka volt. Hátsó combját feltűnően szép, dús szőrzet borította. Egy kis túlzással azt mondhatnám, hogy a jó minőségű kutyatáp hatása. Már korábban észrevettem ugyanis, hogy amit a kutyáim estére a táljukban hagytak a lakásajtóm mellett, az reggelre mindig eltűnt. A kutyáimat éjszakára a kenneljeikbe zártam. Így a róka nyugodt szívvel elfogyaszthatta a maradékot.
Napokkal később, sötét este, autómmal az udvarba kanyarodva fénycsóva láthatóvá tette az elszaladó rókát. De nem ment messzire, tizenöt méter után megállt, visszanézett, szaglálódott kicsit, majd kelletlenül odébbállt. Így ment ez majdnem minden este. Az elugrása után azon- ban fokozatosan csökkent az a távolság, amikor újból megállt. Utóbb már kimondottan az ő részére tettem ki nyers belsőrész darabokat, így hamar rájött, hogy a megjelenésem összefügg a táplálékkal. Mármint nem engem akart megenni, hanem azt tudta, hogy én ennivalót viszek a számára. A végén, már csak mintegy három-négy méternyire távolodott el. Akkor pedig megtörtént a csoda. Azon az este, amikor szokás szerint éhesen, firadtan hazaértem, úgy döntöttem, hogy vacsorámat kézből, kint az ajtó melletti padon üdögelve költöm el a tücskök csodás koncertje mellett.
A kultúráltabb emberek számára közlöm, hogy azért kézből, mert a sült libacombot, ami édesanyám készítette isteni pecsenye, tudvalevő, hogy kézzel is megfogható. De most nem is ez a fontos, lényeg, hogy kiültem a padra, hátamat kényelmesen a falnak támasztottam. Egy-két pillanat multán a külső lámpa fénycsóvájában, mintegy tíz méternyire megjelent Peti. Akkor már elkereszteltem Petinek.
Gyorsan szedve apró lábait, de sokszor meg-megállva odajött mellettem egy méterre lévő táljához és eszegetni kezdett. Nagy volt a meglepődésem. Így vacsoráztunk néhány percig és közben sokszor beszéltem hozzá. Amikor a libacombról lefogyott a hús nagy része hirtelen ötlettől vezérelve, lassan a róka felé nyújtottam a csontot.
Gondoltam, ha már ilyen közel van, akkor már nem lehet nagy dolog kivenni a kezemből az ínycsiklandó falatot. Harapásától, veszettségtől nem tartottam, mert láttam rajta, hogy egészséges. Tehát szőre nem kopott, csapzott, hanem kimondottan jó állapotú, jó kondícióban van, nem kancsalít, nem lóg az állkapcsa, nem nyáladzik, nem habzik a szája stb. Az, hogy közel jött hozzám, csak az idei születéséből, illetve az emberekhez viszonyuló tapasztalatlanságából adódott, nem pedig betegségből. Mert bár odajött hozzám, de megfogni, megsimogatni nem lehetett. Igaz, ezzel nem is kísérleteztem. Viselkedése pedig minden esetben feszélyezett, mint egy „ugrásra kész volt, tehát vadságát nem veszítette el egy pillanatra sem. Csak hát kíváncsi volt Istenem, nem bűn az. Akárcsak az ember gyereke, az is kíváncsi, miért ne lehetne hát egy rókafi is ilyen? Ráadásul olyan tapasztalatokat szerzett nálam, amit egy fajtársa sem. Teszem azt, melyik róka járt végig belülről egy emberi hajlékot? Vagy melyik kóstolt már jó minőségű kutyatápot? Az én Peti rókám mindezt megtapasztalhatta.
Tehát az első alkalomkor felé nyújtottam a csontot. Nem sokat teketóriázott, odajött, de nem teljesen közel, hanem kinyújtózkodott és egy határozott mozdulattal kivette a kezemből, majd odébb ment és elropogtatta a zsákmányát. Bár eleinte legalább annyira izgultam (ha nem jobban), mint ő. Miután megtörtént a szituáció, ugrálni szerettem volna örömömben. Ugrálás helyett azonban szaladtam be egy újabb csontért, vagy bármi másért, amit adhatok neki.
A kezdetek kezdetén kísérleteztem vele oly módon, hogy a csontot először kint az udvaron adtam neki a kezemből, aztán az ajtóküszöbön belülre csaltam. A végén már csalogatni sem kellett, magától bement az előszobába, gyorsan végigjárta, aztán kijött. Azzal nem is akartam próbálkozni, hogy sarokba szorítsam, mert bizonyara előtört volna belőle mindig így hát hagytam, had szaglass bizonyára ere amit akart és mindig nagy örömmel figyeltem.
Történt olyan, hogy amikor kint ültem a padon, egy csontot gasságban a térdem fölött tartottam. Ez a helyzet sem okozott fejtörést Petinek. Két első lábát a térdemre tette és így felnyújtózkodva, már könnyedén elérte a finom falatot. Amikor elvette, szokásához híven odább ment öt-hat méterre és azt már a fűben rágcsálta szét.
Számtalan fényképet készítettem róla, ezt talán mondanom sem kell. Sőt, egy alkalommal Attila főnökömet is elcsaltam Ropolyba a fényképezés miatt, de akkor pechemre még hívó szavamra sem jött elő Peti. Máskor bezzeg hívnom sem nagyon kellett, már megjelent. Halkan, minden nesz nélkül, csak benézett a nyitott ajtón. Aztán bejött, végigfutott az előszobán, majd kiment.
Bár sokszor lefényképeztem, igazán jó fotókat egy Vigh István Ádám nevű fiatalember készített róla, lévén, hogy profi fényképész. Nagyon nagy örömömre szolgált, amikor a kaposvári Művelődési Központban az említett fiatalember művészi fotókiállítását nézegetve, az első képek között ott szerepelt Peti róka fényképe. Úgy éreztem, mintha sok ismeretlen ember képe között valamely szeretett családtagom fotója is szerepelne, mintegy tudva, hogy ő hozzám közel áll.
Sohasem voltam nagy befolyásoló képességű, vagyis manipulatív típusú ember. Az iskolai vizsgák azonban sokféle ravaszságra rákényszerítik az embert. Ezúttal nem holmi elrejtett puskáról van szó, hanem tulajdonságom ellenére megpróbáltam, ha szabad így fogalmaznom, jótékonyan, gyengéden manipulálni az egyik vizsgáztató tanáromat. Vadegészségtant tanított egy szem magamnak a Hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Főiskola főigazgatója, dr. Bicsérdi Gyula. Egyedül voltam vadgazda szakos hallgató, ezért az oktatást is és a vizsgát is a főigazgató úr az irodájában tartotta. Kedves, jó tanár és nagyon emberséges. Vizsga előtt néhány perccel megmutogattam neki a Petiről készült fényképeket és emelkedett vehemenciával, nagy pátosszal magyaráztam, hogy nem lehet a róka veszett, mert nem kancsalít, stb.
– Na jó! – szólt a végén.
– Akkor az egyik vizsgatétel legyen a veszettség. – mondta.
Mosolyogni csak magamban mertem, hiszen éppen erre számítottam, ez volt a célom. A veszettség című tétel.
Ilyen testközeli ismeretséget sikerült kötni egy rókával, amely barátság egész ősz folyamán tartott. Lassanként azonban elszokott a háztól, egyre később és egyre ritkábban jelent meg. Különféle okoknál fogva egyszeribe bizalmatlanná vált az emberekhez, köztük hozzám is. Talán ráébredt igazi vadságára, valódi felnőtt rókává vált.
Ez a néhány sor legyen emlékére!
Ha már a rókánál tartok, elmondanék még egy-két apróka történetet vele kapcsolatban. Egyik alkalommal, Juhász Laci nevű, pocakos, izmos, robosztus kollégám, aki az ördögtől sem fél, ő mesélte az alábbiakat:
Amikor az egyik magasles létráján mászott felfelé és már majdnem felért, amikor szembe ugrott vele egy róka. Azt mondta Laci, úgy megijedt és rémületében akkorát kiabált, hogy minden rókának csengett a füle.
– Életemben még így nem ijedtem meg, amikor hegyibém ugrott az a nyavalyás róka. – mondta.
A sors fintora – vagy iróniája? – hogy ezen történet után néhány nappal velem is majdnem ugyanez megesett. Akkor lovaskocsival közelítettünk meg egy magaslest. Már éppen odaértünk volna, tíz-tizenöt méter választott el, amikor a leskosárból kiugrott egy róka és csak néhány létrafokot érintve, valósággal úgy repült le az építményről. Ha még pár pillanatig kitartott volna, velem is ugyan az történt volna, mint a kollégámmal. Pár alkalommal megfigyelhettem a kölyök rókák játékát is. Mint minden állat kicsinye, a kis rókafiak ugyanúgy szeretnek játszani egymással, de játékul szolgálhat bármiféle más apróság is. Száraz növényszár, kavics, csigaház, vagy más egyéb, Amit én láttam, az a szájából egy földhantot dobált a levegőbe és ügyesen elkapdosta. Majd a lábával érdeklődően piszkált egy, az út porában mászó bogarat. Nagyon kedves látványt nyújtanak az ilyen megfigyelések.
Végül pedig egy élettelen rókáról szólok néhány szót. A vaddisznóskert egyik szakasza közel van a 67-es számú főúthoz, az úgynevezett Simonfai emelkedő mellett. A kerítés mellett járván egyszer eláltam egy autóból kidobott preparált rókát. Régi darab lehetett, mert néhány helyen már nem volt rajta szőr. De azért harminc méterről nem lehetett volna felismerni, hogy nem élő róka koma. Ülő helyzetben rögzítették az alapra. Az eset után néhány nappal említettem a találmányomat Varga Gyulának.
– Tudod te, hogy mit vesztettél? kérdezte.
– Nem tudom, mit?
Egy láda pezsgőt fizettem volna abban az esetben, ha azt a kitömött rókát elhelyezted volna az úttól negyven-ötven méterre, valamelyik lucernásban és ha az Éreth Jani kollégám rádupláz… – viccelődött.
Valóban nagy átverés lett volna és bár nem történt meg, de élénken el tudom képzelni.: Hirtelen lefékez a Nívával, kiugrik, pillanatok alatt célba veszi a lucernásban üldögelő rókát. Csattan a lövés, aminek hatására eldől a preparátum, a talpát a meghökkenő vadász felé fordítva. A látszat bizony néha csal!
Írta: Kovács Gábor (2019): A csodálatos Zselic. A szerző válogatása
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu
A nagybérpusztai Pepikert festői környezetében került sor a 2024. évi barcogási időszakban terítékre hozott dámbikák trófeaszemléjére. A Vérteserdő Zrt. Kisbér-Császár elnevezésű, illetve a Hang-kút Vt., a Feketevízi Vt. és a Bakony-Vad Vt. vadászterületén elejtett dámbikák negyven trófeáját lehetett megtekinteni.
A Társaságunk Síkvidéki Erdészeti Igazgatósága a 11-251850-510 kódszámú vadászterületen két különálló erdőtömbben végzi a vadgazdálkodási feladatokat. A két területrészen két, egymástól elszigetelt dám populáció található, melyek élőhelye a vadászterületek határain túlnyúlik, így azokat a szomszédos vadászatra jogosultakkal közösen kezeljük. Az egységes vadgazdálkodói szemlélet érdekében 2021-től szakmai programok keretében törekszünk a dámvaddal kapcsolatos tudásbázist bővíteni, közös célokat és gazdálkodási elveket kijelölni. Ennek az együttműködésnek volt az egyik állomása a november 12-én megrendezett 2024. évi dám trófeaszemle is.
A szemlén a vadászati hatóság munkatársai, a Vértes és a Gerecse tájegységi fővadászai, az elejtők, az érintett vadászatra jogosultak mellett az erdőgazdaságunk vadászati szakemberei vettek részt. Az idei barcogást a vadásztársaságok képviselői, Molnár László, a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal Földművelésügyi Osztályának osztályvezetője és a szervező Síkvidéki Erdészeti Igazgatóság részéről Laki Balázs erdészeti igazgató értékelték.
A nagybéri dámtelepítésekről érdekes történeti áttekintést adott Marton Ferenc, az Ászári Aranykalász Vt. – az egykori Ászári Aranykalász Tsz. Vt. – tiszteletbeli tagja, korábbi elnöke. Ezt követően Káfony Judit vadászati szakügyintéző trófeabírálati bemutatót tartott a megjelenteknek. Összevetésre kerültek a korbecslési adatok és a fogmetszet vizsgálatok a 2023. évi barcogásban elejtett bikákra vonatkozóan.
Forrás: Kis Balázs – Vérteserdő Zrt.
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Akció a fatolvajok ellen
A lajosmizsei rendőrök november 12-én közös akciót szerveztek vadászokkal, erdészekkel és polgárőrökkel. A fatolvajokkal és az orvvadászokkal az elmúlt években több probléma is adódott Lajosmizse környékén
A lajosmizsei rendőrök november 12-én akciót hajtottak végre a polgárőrökkel, a lajosmizsei és a kerekegyházi közterület-felügyelőkkel, az Aranyhomok Vadásztársaság és a Kiskunsági Erdészeti és Faipari (KEFAG) Zrt. munkatársaival, amelynek célja a falopás megelőzése és az áldozattá válás megakadályozása volt.
Az akcióban részt vevők bejárták azokat a területeket, ahol az illegális fakitermelés gyakori probléma, valamint részletesen áttekintették a falopás elleni fellépés leghatékonyabb módjait. Az erdészek megosztották tapasztalataikat arról, hogyan lehet az erdőterületeken mozgást észlelni, valamint bemutatták azokat a dokumentumokat, amelyeket egy legális faadásvétel során ellenőrizni kell. Ezt egy faszállító teherautó megállításával és ellenőrzésével a gyakorlatban is szemléltették.
– Cél, hogy hatékonyabban együttműködjünk az erdészekkel, valamint megelőzzük a falopást és az áldozattá válást – mondja Czigány János alezredes, a Lajosmizsei Rendőrőrs vezetője. – Az elmúlt időszakban lépéseket tettünk az illegális fakitermelés megfékezésére. Rendszeresen ellenőrizzük a közutakon a fát szállító járműveket, amelyeknek megfelelő dokumentummal, szállítólevéllel, illetve cég esetében vágási engedéllyel is kell rendelkezniük.
Az alezredes hangsúlyozta, a tűzifavásárlóknak különösen óvatosnak kell lenniük, mert az illegális árusok gyakran becsapják őket. Fontos, hogy a vevők átgondoltan válasszák meg a tűzifabeszerzési forrást, és mindig ellenőrizzék az eredetet igazoló dokumentumokat. Az akció résztvevői rámutattak arra is, alapvető a jó kommunikáció a rendőrség és az erdészeti szervek között, hogy az esetleges gondokat gyorsan és hatékonyan kezelhessék.
De nemcsak a faállomány védelme volt a cél, hanem az erdők egészének megóvása, beleértve az állatvilág biztonságát is. A rendőrök megnézhették, amint az erdészek szórást hajtottak végre az állatoknak az erdőben.
– A fatolvajokkal és az orvvadászokkal az elmúlt években több probléma is adódott. A hatóságokkal való együttműködés óta azonban jelentősen csökkentek az ilyen típusú bűncselekmények.
Azonban az ördög nem alszik, a megelőzésnek nagyon fontos – mondta Madácsi Sándor, a KEFAG Zrt. erdészeti igazgatója, aki szintén megjelent az eseményen.
Az akciót sikeresnek értékelték, és a jövőben is terveznek hasonlókat, hogy tovább javítsák a közös fellépést az illegális tevékenységek ellen.
Forrás: Rádi Mónika – Rendőrség
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Földesi János: az első mátyásmadaram és a “bajomi avatás”
2024. november 23-án sikerült életem első dúvadját elejteni, amely egy mátyásmadár volt. Aznap apróvadvadászatra virradt a nap a biharnagybajomi Dózsa Vadásztársaságnál, ahova vendégként érkeztem. Éjjel szakadt a hó, ami reggelre elállt és fagyon indultunk ki a határba. Bajomba szívesen érkeztem, hiszen sok ismerősöm is van, meg na, szeretek is idejárni, mert azért ez csak a mi vidékünk: a Nagy-Sárrét.
Az első hajtásban nem sikerült a lőnöm semmit. Jóformán mindent betakarítottak a gazdák és a vadászatvezető úgy rendelte, hogy csoportokban, csatornákat, fasorokat hozzunk fel és középen majd legyen egy összehajtás. Szépen lassan meg-megállt a traktor és hol ketten-hárman, hol négyen-öten szálltak le. Osztottuk a kutyákat is, hogy kerüljön minden csapatba. Jól indult a reggel és a nap is kisütött. Repült a fácán, szaladt a nyúl. Igazán szép napunk volt, amolyan vadászias volt minden, így mondták már reggel az idősebb vadászok.
Úgy 11-12 óra felé járhatott az idő, amikor összegyűlt mindenki az összehajtásnál és nekifogtunk a második hajtásnak. Ahogy állt fel a hajtás, barátom ment elől a Lovasi erdő széléhez! Kerítette az oldalt. Mondom neki:
– Figyelj már! Te lőttél ma nyulat?
– Igen – feleli.
– Nem cserélünk helyet? Mert én még úgysem lőttem ma nyulat és hátha az erdőből kitörne egy.
Egy percet sem hezitált és na, igen jól esett, mert hát tényleg nem lőttem és itt felénk így megy.
– Gyere akkor! – felelte, amiben éreztem, hogy sürget is, mert össze kell zárni az oldalt. Hát nyakamba kaptam a lábaimat.
Megállt és úgy cseréltünk. Nem szólt emiatt senki és várni se kellett ránk. Hú, nagyon jól esett ám. Ha nem is régen vadászok, azt tudja az ember, hogy ki milyen. Felénk gyorsan kiderül ám az ilyesmi!
Már a hajtás vége fele jártunk, de egy darab nyúl se volt az erdőben, ami felém jött volna. Bent ugrott, de nem vette felém az irányt. Ott leselkedek, töröm az avart, mikor szól a barátom:
– Te Jani! Figyeld csak a szajkókat!
Láttam én a madarakat, de lövést nem sikerült rá tennem. No, elég az hozzá, hogy a leállók rájuk lőttek, kidupláztak, de egy sem esett le. Ekkor jött az izgalom, mert vissza fordultak és nekem repültek!
Egy kicsit ívesen jöttek felém. Felkaptam a puskámat és az első lövésre meg sem billent, amelyiket célba vettem. Ekkor rádupláztam, de ekkor már eléfogtam rendesen vagy két métert! A puska elsült és a madár a földre zuhant!
Fülig érő szájjal birtokba vettem életem első mátyásmadarát, de mit ne mondjak, jobban örültem neki, mint egy mezei nyúlnak!
A vadászat végén azután részese lehettem a “híres bajomi” avatásnak is – egészen testközelből! Első avató a vadászatvezetőnk volt, akit Laci bácsi követett. Beszélik még, hogy úgy 50 éve deres is volt a vadászháznál, azon végezték a műveletet. Hála Istennek, engem kint a terítéknél avattak fel!
Laci bácsi mondókája sokáig elkísér, amit most itt, az Agro Jager felületein meg is osztok mindenkivel. Úgy gondolom, hogy sokáig elkísérnek a szavai!
“Fájdalmat okoztál e vadnak, ezért neked is egy kicsi kijár belőle!” – és úgy suhogott a pálca, hogy azt, míg élek nem felejtem el!
Így lett nekem két avatópálcám és lettem szajkóvadász Biharnagybajomban, ahová, remélem még nagyon sokat eljárhatok. Köszönöm a meghívást és üdvözletemet küldöm a bajomi vadászoknak Sárrétudvariból!
Ez az én első szajkóm elejtésének a története.
Földesi János
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131