Vadászat
Az első érmes
Véget ért a tél, igaz nem volt nagyon hideg a mostani, és ahogy sárosra fordult az idő, hatalmas disznónyomra lettem figyelmes.Tudtam, hogy mozog a környéken egy szép, termetes vad, mert az őszi vadkárelhárító vadászaton az egyik barátom tett rá lövést, és ennek szemtanúja voltam. Akkor a kan megúszta a kalandot.
Van a területünkön egy rész, ahol szeretnek átjárni az egyik területről a másikra a disznók. Na, ide építettem a magaslest. A hatalmas lábnyomok – ahogy száradt a föld – úgy maradtak, mintha megformálták volna őket. Sokat méláztam rajta, milyen lehet, hány kilós a tulajdonosa. Aztán elterveztem, hogy csinálok egy szórót ide, próba szerencse alapon. Egy műanyag cső két végét bedugóztam, furkáltam rá pár lyukat, majd lánccal lekötöttem egy földbe vert vasrúdhoz. A csövet föltöltöttem kukoricával és vártam.
Már eltelt pár hét amikor észrevettem, hogy kiürítette valami a készüléket, de nem tudtam lenyomozni, mivel száraz volt a föld. Újra feltöltöttem, és – már májusban jártunk – egy nagyobb eső után megpillantottam a nyomait. Itt szeretném megjegyezni, a szórót egy nyílt, füves részen alakítottam ki, kicsit ingoványos rész közelében, és napraforgótábla szegélyezte. Az Alföldön vagyunk, Besenyőtelek és Kömlő határában. A napraforgóvetésen jött keresztül, így megláttam a nyomát és bizakodó lettem. Megvan, még nem ejtette zsákmányul egyik kolléga sem.
Amikor legközelebb mentem ellenőrizni, a látvány önmagáért beszélt. A cső eltűnt láncostól a vasrúddal együtt. Némi keresgélés után megtaláltam, visszavittem a helyére, és csak leraktam, úgy ahogy volt. Azon gondolkoztam, mekkora vasat üssek le, amit nem fog tudni kihúzni.
Másnap segítségem is akadt, egy kis barátom csatlakozott hozzám, ki is ültünk, hátha összefutunk az éjszakai látogatóval. Még világos volt, amikor Hunor barátom távcsövezett és szólt, hogy az erdős rész mellett valami feketeséget lát. Szemügyre vettem, és valóban ott volt a nagy disznó a lucernában, feljött a vad zab, azt szemezgette.
Másnap a Suzuki Samurájra fölraktam a kis ülőkés lest és irány a lucernatábla. Takarásban helyezkedtünk el, de hiába várakoztunk, nem mozdult semmi. A sikertelen les még egyszer megismétlődött, viszont másnapra a cső mindig kiürült. Nagy volt a a lelkesedés fiatal barátomban, és persze bennem is. A disznó most már minden nap látogatta a szórót, még vagy kétszer elszakította a láncot, elég mérges is voltam rá. A csőbe egy tizenhat literes festékes vödörnyi kukorica fért bele, ez reggelre mind egy szemig kiürült.
Megelégeltem a dolgot, elhatároztam, hogy este elkapjuk. A Hold már félig mosolygott ránk, hajnali egy órakor azonban meguntuk a várakozást és hazamentünk. Hazafélé azon morfondíroztunk, biztos szagot kapott, azért nem jött.
Reggel az volt az első, hogy kiszaladtam megnézni, járt-e a barátunk a szórón. A cső üres volt, tehát igen. Megtöltöttem ismét, és eldöntöttem, hogy másnap reggelig maradunk a lesen.
Eljött a péntek este, hoztunk magunkkal kávét, energiaitalt, ennivalót és elhelyeztem mindent pontosan, precízen, ahogy kell, minden kézre essen, a legkisebb nesz se legyen. A Hold kövéren integetett, a kakukk jelezte, hogy merre jár, a nyulak kergetőztek a térdig alig érő napraforgóban. Szép számmal voltak jelen, meg is jegyeztem, hogy már rég láttam ennyi nyulat. A kedvező időjárás jó szaporulatot produkált.
A Nap lebukott a jó öreg Mátra mögé és egyre csendesedett a madarak kavalkádja. Lassan teltek az órák, az éjszaka csendjét őzbakok riasztása tette izgalmasabbá. Eljött az éjfél, a Hold már a hátunk mögé került, ráült a csend az éjszakára. Talán ezek az órák azok, amikor – mint egy igazi szellem – a nagy öreg kanok megjelennek. Mozdulatlanul ültünk és vártunk, kávét kortyolgattam, hogy ne csökkenjen a figyelmem.
Már éjjel két óra volt, a gondolat megint ott motoszkált a fejemben, hogy talán szagot kapott. Aztán azt mondtam magamban, jön az, jönnie kell, mert az éhség nagy úr. A Hold eltűnt a mögöttünk levő kis tölgyes fölött, takarót húzva maga után besötétítette a tájat, így köszönt el tőlünk.
Ekkor Hunor barátom óvatos vállveregetésére figyeltem föl. Mutatta az irányt, ahol egy disznó kirajzolódott a sötétben, hatalmas termete mint egy zongora csúszott a szóró irányába. A keresőtávcsővel követtem a mozgását, amikor megállt és a kukoricára figyelt, a fegyverért nyúltam. A céltávcsőben csak halványan láttam, így a lámpát választottam. Egy rövid világítás – a bajor tüske megült a lapocka fölső részén –, és az öreg ZKK 600-as megtörte a csendet. A hatalmas test tűzbe rogyva zuhant össze.
Hunor barátom öt percig csak azt mondogatta: „aztamindenit, aztamindenit”. Neki ez volt az első vadászélménye, igen szép emléket szereztünk egymásnak. Megvártuk a cigarettaszüneti időt, addig összepakoltunk, és utána a vadhoz siettünk. Hatalmas kan feküdt előttem gyönyörű agyarakkal, egy csodának tűnt. A zsigerelés nem volt egyszerű, közben megvirradt. Úgy döntöttem, megérdemel egy ravatalt ez a szép vad. A füzesabonyi vadátvevő helyen megmértük, zsigerelt súlya 120 kg volt. A trófea bronzérmes lett 113,5 ponttal, a jobb agyar 19,8 cm, a bal 19 cm hosszú.
Vadászat
A hátráltató tényezők ellenére is eredményesen zárult a barcogás Kelebián
A Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. trófeaszemlét szervezett
A XIII. trófeaszemlén Sulyok Ferenc vezérigazgató úr köszöntőbeszédében kiemelte, hogy ez a nagyszerű eredmény nem jöhetett volna létre a hosszútávú szakmai elkötelezettség és együtt gondolkodás nélkül. A 11 450 hektáros Kelebiai vadászterület többségében állami tulajdonban van, ugyanakkor nem csekély azon területrész nagysága sem, amely a magánszférához tartozik.
A siker kulcsa az, hogy különböző típusú hasznosítási intenzitásokkal találkoznak a különféle gazdálkodási elképzelések a szomszédos vadgazdálkodókkal való együttműködés keretein belül. Ahhoz, hogy egy ilyen trófeagyűjtemény összeállhasson, elengedhetetlen a térségi összefogás. Az erdőgazdaságnál összenő, ami összetartozik, az erdő és a vad. Vad nélkül az erdők üresek lennének, a gazdálkodás pedig a vadásztatás és vadgazdálkodás nélkül hiányos, és szegényes lenne. Amikor egyben tudják kezelni a területet, számtalanszor megtapasztalják, hogy az erdőgazdálkodás és a vadgazdálkodás nagyszerűen kiegészíthetik egymást. Különösen egy olyan évben, amikor az erdőkezelés eredményei meglehetősen szerények. A szemmellátható vadgazdálkodási eredmények nem jöhetnének létre a kollégák odaadó és magas szaktudást feltételező munkája, de a vendégek kitartása és bizalma nélkül sem. Az aszályos időszak miatt a szakszemélyzet nem volt túl bizakodó a barcogás kezdetén, ugyanakkor minden nehezítő körülmény ellenére nagyszerű érmes arány és jó átlagtömeg jellemezte a trófeákat.
Tóth Attila, erdészeti igazgató idényértékelésében kitért arra, hogy a trófeaszemlék nagyszerű alkalmat adnak, hogy bemutassák, hogyan alakul a gazdálkodás eredménye évről-évre. A későn induló barcogásban a kevés vadásznap ellenére is eredményes időszakot tudhatnak maguk mögött. Nemcsak a szakszemélyzetet, de a vendéglátásban tevékenykedőket is megilleti a köszönet, hiszen ők is a tudásuk legjavát tették bele az idei vadászidénybe is. El kell fogadni, hogy ez egy gazdasági tevékenység, amelyben a vad és erdő összhangja mindennél fontosabb. A hasznosítás most a csúcson van, sem többet sem kevesebbet nem lehet kivenni az állományból. Ez az a pont amikor a 40 körüli lapátos bika terítékre hozatala nem rótt terhet a vadállományra. Minden bizonnyal a szomszédokkal együttműködve a térség el fogja bírni ezt terhelést.
A klimatikus szélsőségeket illetően kevés ilyen év volt, mint az idei. Kelebia az ország egyik legmelegebb vidéke volt, a legkevesebb csapadékkal és a legtöbb napsütéses órával. Az előző évek jó állapotú vadföldjei kiégtek. Még csak most zöldülnek a lucernák. A vadföldek is vontatottan kelnek, emiatt a kiegészítő etetést a barcogás végétől megkezdték a rendelkezésre álló cukorrépával. Az átlagszámok azt mutatják nem különösen kiemelkedő, de jó átlagú évnek mondható az idei. Köszönhetően annak, hogy a dám elviseli és szereti a meleget főképp, ha a víz biztosított.
A barcogás október 15-e után kezdődött. 7-10 napig nagyon intenzív volt, ez idő alatt több, mint 20 bika került terítékre. Mindez a már jól bevált állományszabályozási irányelvek figyelembevétele mellett. Miszerint fiatal korban a gombos, gyenge kanalas bikákat selejtezni kell. Középkorban szisztematikusan válogatni, és az ígéretes bikákat korosbítani. Bírálatra 35 lapátos bika került, ebből 18 öreg és 17 középkorosztályú. 23 arany, négy ezüst és négy bronzéremmel jutalmazták őket. Öt bika 5 kilogramm fölötti, ebből 200 CIC pontnál többet három trófea kapott. A szabadterületen 4,37 kilogramm az átlagtömeg, az érmeseké pedig 4,5 kilogramm.
Forrás: KEFAG Zrt.
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login