Keressen minket

Mezőgazdaság

Visszavonulóban az ár- és a belvíz a Közép-Tisza vidékén

Print Friendly, PDF & Email

Miután a KÖTIVIZIG tegnap megkezdte a duzzasztást a Kiskörei Vízlépcsőnél, felgyorsult az apadás üteme a Közép-Tiszán. A folyamatos szivattyúzás és a kedvező, napos, száraz időjárás miatt a belvizes területek nagysága is jelentősen csökkent.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

Miután a KÖTIVIZIG tegnap megkezdte a duzzasztást a Kiskörei Vízlépcsőnél, felgyorsult az apadás üteme a Közép-Tiszán. A folyamatos szivattyúzás és a kedvező, napos, száraz időjárás miatt a belvizes területek nagysága is jelentősen csökkent.

Évjárattól függően az árvíz-, és a belvíz általában minden évben megjelenik tél végén. Az idei ár levonulóban van a Közép-Tiszán (Kép: OVF)

A folyók vízjárása

Folytatódott az árhullámok levonulása a Tiszán és mellékfolyóin, a Közép-és Alsó-Tiszán egyaránt apadó vízállások figyelhetőek meg. A Kiskörei Vízlépcső március 1-én 9 órakor a Kisköre-felső vízmércén mért 690 cm-es vízállásnál megkezdte a duzzasztást, így az alatta lévő folyószakaszokon az apadás ütemét a duzzasztómű üzemrendje jelentősen befolyásolhatja.
A Tisza vízállásai ma reggel 7 órakor a következők voltak: Tiszabecs -102 cm, apadó (I. fok 300 cm, Vásárosnamény 94 cm, apadó (I. fok 600 cm), Záhony 29 cm, apadó (I. fok 500 cm), Dombrád 253 cm, apadó (I. fok 550 cm), Tokaj 504 cm, duzzasztott (I. fok 650 cm). A mellékfolyók közül a Túr Garbolcnál 79 cm, apadó (I. fok 300 cm), a Szamos Csengernél 26 cm, apadó (I. fok 500 cm), a Kraszna Ágerdőmajornál 356 cm, apadó (I. fok 470 cm), a Bodrog Felsőbereckinél 581 cm, áradó (I. fok 550 cm), a Sajó Felsőzsolcánál 153 cm, alig változó (I. fok 300 cm), és a Hernád Gesztelynél 241 cm, áradó (I. fok 250 cm).

Tiszai vízállások az igazgatóság területén ma 7 órakor:
vízmérce    vízállás  (cm)    jelleg
Tiszafüred       598             apadó
Kisköre-alsó    654             apadó
Tiszaroff          718             apadó
Szolnok           707             apadó
Tiszaug           568             apadó

A Zagyva-Tarna vízrendszerében mindenhol fokozat alatti vízállások tapasztalhatóak. A vízállás Jászteleknél ma reggel 198 cm, apadó volt.
A Hármas-Körös szintén teljes hosszában apad, a torkolat közeli folyószakaszokon a Tisza árhulláma miatt viszont csak lassú apadás figyelhető meg. Vízállások ma reggel 7 órakor: Gyoma, 400 cm, apadó (I. fok 550 cm), Szarvas 523 cm, apadó (I. fok 600 cm), illetve Kunszentmárton 612 cm, apadó volt.
A Hortobágy-Berettyón Borznál a ma reggeli vízállás 249 cm, ugyancsak apadó (I. fok 250 cm).

Árvízvédelem

A KÖTIVIZIG változatlanul I. fokú készültséget tart fenn a Tisza jobb partján Kiskörétől Lakitelekig, illetve a bal parton Kiskörétől Csongrádig, továbbá a Zagyva visszaduzzasztással érintett szakaszán, valamint a Hármas-Körös – szintén visszaduzzasztással érintett – jobb partján a torkolattól Kunszentmártonig. Így az igazgatóság jelenleg I. fokú árvízvédelmi készültség keretében összesen 408 kilométeres védvonalszakaszon lát el nappali figyelőszolgálatot.
Az elmúlt napokban felfedezett hódüregek miatt a Zagyva jobb parti töltésének 40+850, valamint 29+836 töltéskilométer szelvényében továbbra is pontszerű III. fokú árvízvédelmi készültséget tartunk fenn.

Belvízvédekezés

Az igazgatóság tegnap 18 órától I. fokúra mérsékelte a készültséget a karcagi belvízvédelmi szakaszon. Továbbra is II. fokban történik a védekezés a jászkiséri és a kiskörei szakaszokon, míg I. fokú a készültség a már említett karcagi, a kisújszállási, a mezőtúri, a kunhegyesi, a törökszentmiklósi és a cibakházi, tiszakécskei, valamint a ceglédi belvízvédelmi szakaszokon. A március 2-i reggeli összesítés szerint az elöntés nagysága ismét csökkent, jelenleg 8495 hektárt borít víz, ebből 3130 hektár vetés.
Az elmúlt 24 órában 24 szivattyútelep és 1 mobil gépegység üzemelt, melyek együttesen 724 ezer köbméter vizet emeltek át a befogadókba.
Péntek óta pontszerű III. fokú belvízvédelmi készültség van érvényben hódtorlasz miatt a Doba-csatorna 10+240 tkm szelvényében, valamint hódüreg miatt a J-III-2 csatorna 3+200 tkm szelvényében.
Az igazgatósághoz beérkezett információk alapján az önkormányzatok közül I. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn Jászkisér.

Forrás: KÖTIVIZIG

Mezőgazdaság

Újabb segítség a gazdáknak – Magasabb jövedéki adó visszatérítés jár a gázolaj után

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen megemelték a gázolaj után visszaigényelhető adó mértékét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A kormány újabb intézkedéssel segíti a gazdákat. Megjelent az a kormányrendelet, amely rögzíti, hogy 2024. május 1-től a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után visszaigényelhető adó mértéke 90 százalékra emelkedik. A magyar kormány ígéretének megfelelően a gabonaágazat helyzetének javítását célzó ötpontos intézkedéscsomagjának egyik elemeként döntött a jövedéki adó visszatérítés növeléséről – jelentette be Nagy István agrárminiszter. 

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Nagy István ismertette, hogy az európai agráriumban kialakult piaci zavarok miatt, melyet elsősorban az Ukrajnából korlátozások nélkül beáramló termények dömpingje okoz, a magyar kormányzat újabb segítségnyújtásként a gázolaj után fizetett adó visszaigénylés mértékének módosításáról döntött. A korábbi szabályozás szerint a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után megfizetett adónak a világpiaci ártól függően eddig 86, illetve 87 százaléka volt visszaigényelhető, míg az ezt megelőző években ez mindössze 82, illetve 83,5 százalékban került meghatározásra. Ezt emeli most a kormány 90, illetve 90,5 százalékra, ami hektáronként átlagosan mintegy 400 forintos többletet jelent a gazdálkodónak. Ez az intézkedés nagyságrendileg összesen 1-2 milliárd forintnyi éves többlettámogatást eredményez az agrárágazat számára – sorolta.

Míg számos uniós tagállamban a gazdálkodók a gázolaj adó visszatérítésének megvonása miatt adnak hangot elégedetlenségüknek, addig Magyarországon emelkedik a visszatérítés mértéke – hangsúlyozta.

A tárcavezető közölte, a tavalyi évben ezen a jogcímen összesen 22,8 milliárd forinthoz jutottak a gazdálkodók a hazai költségvetésből. Kiemelte azt is, hogy a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adó visszaigénylésnél az elszámolható gázolaj mennyisége továbbra is évente maximum 97 liter lehet hektáronként.

Forrás: AM

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Aszályindex információk: 2024. május 9.

Print Friendly, PDF & Email

Az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén aszály pusztít

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

A mögöttünk álló egy hétben elég változékony időben volt részünk, hétfő kivételével minden nap hullott csapadék valahol az országban. A délnyugati országrészben és a Szamosközben 20-50 mm-t mérhettünk, ugyanakkor a Dunántúl északkeleti tájain és az Alföld középső és keleti részén sokfelé a 3 mm-t sem érte el a csapadék mennyisége.

Ábra: MET

A felszín közeli talajréteg az Alföld középső tájain és a Tiszántúl jelentős részén valamint a Dunántúl északi, északkeleti területein kritikusan száraz állapotban van, míg délen, délnyugaton és északon, északkeleten kellő mennyiségű nedvességet tartalmaz. A középső talajréteg nedvességtartalma a legtöbb helyen még kielégítő, bár előbbi területeken sokat száradt az elmúlt egy hét során, míg a fél méternél mélyebb rétegben bőven van nedvességtartalék egy esetleges nyári aszály idejére.
A még sekélyen gyökerező nyári növények az Alföldön és a Kisalföldön többfelé aszályos körülmények között, az optimálisnál gyengébben fejlődnek.
Az előttünk álló egy hétben nagyrészt száraz időre van kilátás jellemzően sok napsütéssel. A talajok nedvességtartalma országszerte csökken, a nyári növényekre vonatkozó aszály területi kiterjedése az Alföldön és a Dunántúl északkeleti felén nőni fog.
Forrás: MET
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

A baromfihúsimport 21 százalékkal csökkent

Print Friendly, PDF & Email

Adatokat közölt az AKI

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja 17 százalékkal 171 ezer tonnára emelkedett 2024 januárjában az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az unió legnagyobb célországa az Egyesült Királyság volt. A közösség baromfihúsimportja 27 százalékkal 85 ezer tonnára emelkedett ezzel egy időben. Az import több mint fele Brazíliából és Ukrajnából származott.

Fotó: AKI

A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 10 százalékkal 35 ezer tonnára nőtt 2024 első két hónapjában 2023 azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a csirkehús kivitele 7 százalékkal 24 ezer tonnára, a pulykahúsé 25 százalékkal 4 ezer tonnára emelkedett. A baromfihús legnagyobb célpiacai Románia és Bulgária voltak. Magyarország baromfihúsimportja 21 százalékkal 12,5 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. Ezen belül a csirkehús beszállítása 29 százalékkal 9 ezer tonnára esett vissza, míg a pulykahúsé 36 százalékkal 831 tonnára bővült. A legtöbb baromfihús Lengyelországból és Romániából érkezett.

A vágócsirke havi termelői ára

Ábra: AKI

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 19,9 százalékkal 412,6 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 14,9 százalékkal 596,9 forint/kilogrammra csökkent 2024 első tizenhét hetében az előző év azonos időszakához képest.

További információk e témában az Agrárpiaci jelentések – Baromfi című kiadványunkban olvashatók, mely innen érhető el: 9. szám.

Forrás: AKI

Tovább olvasom