Vadászat
Mindig van remény
Ismert közmondás, hogy a remény hal meg utoljára. Hallottam én is, jó néhányszor, amikor már-már kezdtem feladni a reménységemet valami iránt. A fenti mottót hallva pedig hittem is, meg nem is. Így van ez a vadászattal is, amíg kint vagyunk a vadászterületen, addig mindig van remény.
Előfordul, hogy a szeszélyes Diána istennő az utolsó pillanatban tölti meg zsebünket vadászszerencsével, amikor már csaknem elhagytuk a vadászterületet, puskánk összecsomagolva, tokba zárva a csomagtartóban pihen. Vagy éppen csak annyi történt, hogy a nap már régen felkelt, az összes vad a hűvös erdő mélyén piheni ki az éjszaka fáradalmait. A zöld kalapos siheder pedig még mindig a magaslesen pöffeszkedik.
A szerencse tündérét próbálja szóra bírni, miközben vastag izzadságcseppek gördülnek le homlokán, a tűző nyári nap hevétől. A remény már haldoklik, veszni látszik ilyenkor a hajnali izgalom – sikerül-e látni, netán lőni is? – alábbhagy jócskán. Pedig a remény még él és nem szabad feladni. Ezt egyszer én is megtanultam és azóta példaként gondolok az alábbi élményre, ha úgy érzem, kezd elhagyni Fortuna. Akkor már napok óta vadásztattunk Dániából érkezett vendégeket őzbakra. Itt megjegyzem egy rövidke pillanat erejéig, hogy manapság már bármilyen nemzetiségű vendégek számításba jöhetnek, így, ha arról van szó, hogy mi hivatásosok milyen nyelven beszélünk, bátran elmondható, mint az egyszeri emberről, hogy oroszul rosszul, csehül csahul, dánul danul.
Eme aprócska anekdota után térjünk vissza a dán vendégeinkhez. Akkor már napok óta nem volt sikeres a vadásztatás, nem lőtt egyik vendég sem bakot. Augusztus második dekádjában voltunk, az őzek üzekedésének látszólag vége volt, tehát sípolni sem volt már érdemes. A bakok – ki tudja miért – elfáradtak, csak elvétve láttunk hajnali, vagy esti les alkalmával egy-egy legelésző bakot. Az egyik nap azonban változást hozott. Még hajnali sötétség borította az erdőt, amikor kiszálltunk, a vendég és én a békebeli UAZ-ból Inkább csak sejtve, mint sem pontosan látva az utat, botorkáltunk lassan az erdőben. Akácosban ballagtunk, teljes szélcsend volt, legfeljebb néha simogatta arcunkat egy-egy kósza szellő. Az erdő széléhez érve egy tarló mellett mentünk még, vagy ötven méternyit a lesig. Még mindig csak sötét árnyékként került szemünk elé a magasles, melyet nemrégen készítettünk. A régit elbontottuk, mert már a legbátrabb bagoly sem mert megtelepedni rajta. Helyette építettük ezt az újat, melynek deszkázata megint csak bontott, hétpróbás akácdeszkából készült.
De, amikor elhelyezkedtünk a lesen, azért lehetett érezni a frissen vágott akácfa kellemes illatát, az oszlopok faragásának nyomán. A sötétség lassan, de megállíthatatlanul szürke homállyá, majd világossá változott. A két örök ellentét helyet cserélt. A derengés erősödésével, a környező tárgyak, táj, fák egyre erősödő sziluettet kaptak, majd a megszülető világosság színeket is osztott mindenkinek. Egyelőre állatokat nem láttunk, így csak a vidéket tudtuk szemrevételezni. Előttünk tarló volt, amelyet már a vadkender, vagyis a parlagfű népesített be. Távolabb, a tarló után mintegy háromszáz méternyire újabb „agácás” húzódik. Tüskési erdőnek hívják. Mögöttünk szintén akácos. A várakozás és elmélázás perceiben eszembe jutott, egy minap hallott történet a parlagfűről. Azt mondják az okosabbak, ha annak a kecskének a tejét fogyasztjuk, amelyik legelés közben sok parlagfüvet is eszik, akkor az ad egy bizonyos fokú immunitást az allergiával szemben, vagyis annak megelőzésére.
Persze nem csak egy bögrényi tejre kell gondolni. Amint ezt elképzeltem, ott a távolban, mintha kecskét láttam volna legelni, de mintegy tizedmásodpercnyi idő alatt tisztázódott bennem, hogy a látott vad – egy őz. Kapom a távcsövet, ??? … suta. Bizony ennek se szarva, se agancsa. Közben a nap már teljes egészében kibújt a horizont mögül, mintha a szemközti Tüskési erdőből emelkedett volna fel. Az imént még vörös volt, de mostanra aranysárgává változtatta színét és ontotta a forróságot, szórta a fényt. A méhek, darazsak is lustán zümmögtek körülöttünk az augusztusi kánikulában. Az egyik darázs ráadásul, miután arcunk előtt jobbra-balra ingázott a levegőben, néhány másodpercig leszállt a felső deszkára. Ezzel az ingázással, talán megfenyegetett minket, mondván; – meg ne merjünk moccanni, amíg ő itt van. Nem is hadonásztunk, helyette mozdulatlanul figyeltük ténykedését. Erős csáprágójával rágta, harapta a deszkát, amit az idő már szürkévé koptatott. Az ilyen megrágott fazúzalékból készítik a darázsfészket. Talán valamelyik másik magaslesen, amelyiken tető is van. Előszeretettel alapítanak családot az ilyen védett helyeken. Az ilyen darázskolónia aztán nem tolerálja az ember kíváncsiságát, lett légyen az vadőr, erdőt járó gyerekek, vagy magas rangú „főhajjake” vadászvendég. Ezen oknál fogva el szokták távolítani az ilyen darázsfészkeket, melynek különféle módja van. A régi, Tótokilap környéki vadászterületen apámék egy hosszú póznára kötött olajos rongyot meggyújtottak és azzal abajgatták a gorombán zümmögő famíliát. A tűz azért jó, mert pillanatok alatt megperzseli a hártyás szárnyakat és így a röpképtelen rovar már nem tud hirtelen támadni, legfeljebb csak a les padozatán mászva. Az ilyen módon harcképtelenné tett hadsereget aztán a rovarirtó pillanatok alatt elintézte. Ha viszont, csak rovarirtó szert alkalmaztak, abban az esetben egyes példányoknak még volt annyi lélekjelenléte, hogy az utolsó rohamban, mint halálvágta, képesek megtámadni. Tehát apámék a tüzes megoldást alkalmazták.
Miután elpusztították a tető alá épült darázsfészket és lakóit, meggyőződtek arról, hogy a tűz is megszűnt létezni! Mint akik jól végezték dolgukat, mentek el a helyszínről. Másnap délelőtt apám újból arra járt és amint a terepjáró gépjárművel hirtelen lendülettel kikanyarodott az erdő sarkán, majdnem kiesett az autóból rémületében. Magasles nyista! Volt, nincs! Helyette egyetlen embermagasságú, tűz égette, üszkös fekete oszlop és néhány vödör, még itt-ott füstölgő hamu. Tágra nyitott szemekkel, elkerekedett képpel szemlélte a maradványokat. Úgy látszott sikeresen leégették a darázsfészket. A hamuvá vált les helyet építettek egy újat, melyet elkereszteltek Darazsas lesnek. Ezen emlék felidézését követően kukkantsunk ki mi is az előttünk elterülő tarlóra, ahol már javában vibrál a levegő a tűző naptól, ami jócskán felhágott már az égboltra. Ma sem járunk sikerrel – gondoltam, miközben kövér izzadságcsepp csorgott végig az arcomon. Lassan készülődhetünk is, nemsokára itt lesznek értünk. Mondtam a vendégnek. Előtte azonban körülnézünk, még egyszer, utoljára. De éppen csak megszokásból, hiszen ilyen hőségben már csak mi vagyunk kint a tűző napon. Bár még csak 7-8 óra között járt az idő, máris nagy forróság lett. Alig, hogy szemem elé emeltem a távcsövet, észrevettem tőlünk balra, jó háromszáz méterre egy, az erdőből kiváltó őzet. Méghozzá bak. Elbírálni nem tudtam, de érdemesnek tartottam arra, hogy közelebbről megnézzük.
Lemásztunk a lesről és egyéb takarás nem lévén a tarló szélén lévő úton haladtunk lassan, meggörbített háttal a bak felé. Az őz annyira belemerült a legelésbe, eleinte észre sem vett. Így kisebb-nagyobb parlagfű szárakat takarás gyanánt kihasználva megközelítettük száznegyven méterre. Ekkor már észrevehető volt, hogy agancsában van valami megvastagodott rendellenesség. Ekkor vett észre minket a bak, riasztott, de nemhogy beugrott volna a biztonságot nyújtó sűrűbe, hanem még inkább eltávolodott az erdőtől húsz-harminc métert. Ezen viselkedése tapasztalatlan suhancra vallott, a fiatalok kíváncsiskodnak ilyen könnyelműen. Pedig úgy néztem, testalkata, nyaka, agancsa azt mutatta, túl van már élete delén. A vendég a célzóbotra támasztotta puskáját és miután kiadtam a tűzparancsot, rövid célzás után lőtt. A bak erre tűzben rogyott! Nagy örömmel mentünk oda, vettük birtokba a zsákmányt. Páratlan nyolcas agancs. A jobb szár agancstő sérült. Micsoda kuriózum, micsoda élmény. Viszonylag rövid, de feszült pillanatok voltak. Méghozzá az utolsó percben, amikor álmomban sem gondoltam volna, hogy sikerünk lesz, amikor a remény már-már meghalni látszott, de utolsó pillanatban megszánt minket Diána istennő és csókot lehelt homlokunkra.
(Kaposvár 2012, szeptember)
Írta: Kovács Gábor
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Hirdetni szeretne? Írjon nekünk: marketing@agrojager.hu
Vadászat
Az első vaddisznó – A babos
A kisebbik fiam, Dominik unszolására végeztem el a vadásztanfolyamot, és tettem le a vadászvizsgát 2023 karácsonya előtt. A 2023/24-es vadászidény végén a tanfolyamtársaimmal néhány társasvadászaton vettünk részt, hogy szokjuk a légkört és a szabályokat.
Az előző vadászati idényben sikerült kezdő vadászként – egyik barátom hívására, bérlőként – nem messze tőlünk, Polány-Somogygesztiben, egy 550 hektáros területen elkezdeni a vadászatot. Itt sikerült az első vadamat, egy borzot, terítékre hoznom.

Fotó: Csizmás Arnold – Agro Jager News
A terület gyönyörű, dimbes-dombos somogyi táj, három kis tóval szegélyezve. Nem vagyok nagy trófeahajhász, elsősorban rókák, borzok kerültek terítékre. Kitartó kísérőként, főleg a nyári szünetben, a fiam társaságában vadásztunk. Rengeteg hajnali kelés, hogy egy selejtbakot terítékre hozzunk – sajnos, nem járt sikerrel.
Gím- és dámbikák egyelőre védelmet élveznek, de tavaly októberben sikerült elejtenem az első rókámat, decemberben pedig az első sutámat – nagy örömömre a fiam társaságában, aki 15 éves kora ellenére vállalta az őz zsigerelését!
November végével elkezdődtek a vadásztársaság területén a társasvadászatok. Bár nagyvadas területen vagyunk, az apróvad-állomány is szép – fácánok, nyulak vannak szép számmal. A saját körzetünkben is bokrászással kerültek terítékre apróvadak. November végén leesett az első – és egyben utolsó – hó, ezzel elkezdtük a vadak etetését, a szórók feltöltését.
A tél gyorsan eltelt, hála a társasvadászatoknak – nem unalmasan!
Február közepén, lesen ülve egy szóró mellett, disznóröfögésre figyeltem fel. Tőlem 25 méterre, 10–12 süldő lakmározott a kiszórt kukoricából. Aznap este amnesztiát kaptak, bár volt két babos is közöttük.

Fotó: Csizmás Arnold – Agro Jager News
Így jött el az idei vadászati idény. Április 9-én délután a fiammal – egy kis kihagyás után – kilátogattunk a területre, ahol összetalálkoztunk az egyik földtulajdonossal: épp a kukoricát vetették. Jelezte, hogy itt az ideje a csülkösök körmére nézni, ne dézsmálják a friss vetést!
Másnap este, munka után barátommal és mentorommal, Gyuri bácsival – aki már a nyugdíjas éveit tapossa – este kilencre megbeszéltük a találkozót, és elindultunk a területre. Beírás után elosztottuk a területeket. Két helyen vetettek, ezért őt kiraktam a falu szélén lévő „Rozoga” leshez, a friss vetés mellé. Én tovább autókáztam az erdei úton az Y-nál lévő leshez.
Mire kipakoltam a kocsiból, és elindultam a les felé, este 10 óra volt. Nyakamban a hőkamera, hátamon a zsák, vállamon a puska. A leshez érve még lent a les alján körbenéztem, sajnálattal konstatáltam, hogy a vetés nem kezdődött el. A hőkamerámmal viszont észrevettem jó pár sötét foltot a tavalyi popcorn-beszántott területen. Felmásztam a lesre, izgatottan pakoltam le a cuccokat – hiszen még nem lőttem vaddisznót. Óvatosan bekapcsoltam az éjjellátót, feltekertem a hangtompítót, végül betáraztam a fegyvert.
Újabb izgalom fogott el, amikor az éjjellátó kamerájában feltűntek a süldőkorú vaddisznók, közöttük két babos mintázatú egyed. Nagyon gondosan túrták szisztematikusan a földet, mint utólag kiderült, néhol 30–40 cm mély árkot vájva.
Kiszemeltem az egyik babos süldőt, majd a céltávcsővel követtem az útját – ami nem volt egyszerű. Hol teljesen szembe fordult velem, hol társa mögé bújt el, hol egy nagyobb gödör nyújtott neki jó fedezéket. Jó 10 perces mozizás után egyedül maradt, bal oldalát mutatta. Rámértem a távolságot – kb. 120 méter –, és mivel továbbra sem mozdult, elengedtem a lövést. A kis konda szétrebbent, és a közelben lévő erdő felé rohantak. Pillanatok alatt eltűntek – a hőkamerával sem láttam már őket.
Hatalmas izgalommal kitáraztam a puskát, vállamra vettem, remegő lábakkal lemásztam a lesről, kezembe vettem a fiam által készített őzagancsos lőbotot, és a babos keresésére indultam.
Közben Gyuri bácsitól jött egy üzenet:
„Lövés felőled?”
„Igen, egy babos. Elszaladtak! Keresem a nyomot!” – volt a gyors válasz.

Fotó: Csizmás Arnold – Agro Jager News
A szántáson lassan haladtam, menet közben kémleltem a hőfoltokat, nem nagy sikerrel. Végül a lestől távolabb, a lövés irányában felfedeztem egy mozdulatlan, kisebb méretű testet, kb. 100 méterre előttem. Odaérve hatalmas örömmel állapítottam meg, hogy sikerült az első vaddisznómat terítékre hozni!
Gyorsan küldtem egy képet Gyuri bácsinak és a fiamnak, aki – mivel másnap iskola – már az igazak álmát aludta.
Krotália felkerül, majd megpróbáltam a zsákmányt kivonszolni a kocsihoz. Mivel csak az erdő széléig sikerült, visszamentem az autóért, feltettem a vadtartó rácsot a vonóhorogra, és visszaautóztam a babosért. Még jó, hogy nem látott senki, mert azt a harcot, amit a testtel vívtam – a súlya és a rács magassága miatt –, talán egy burleszkfilmben jobban mutatott volna!
Irány a tisztás, ahol már Gyuri bácsi várt. Gratuláció, majd a disznó leszállítása a rácsról. Teríték készítése, Gyuri bácsi töretet és pálcát vett magához, az utolsó falat a süldő szájába került, a véres töret barátom kalapján átnyújtásra került a részemre. Újabb gratuláció, majd az elmaradhatatlan vaddisznóvadásszá avatás pálcaütései és szövege:
„Légy mindig igaz vadász, türelmes és udvarias. Védd, tiszteld és szeresd a természetet. Ne csak lődd, etesd, gondozd is a vadat! Tiszteld és ápold a magyar vadászhagyományokat, oszd meg élményeidet barátaiddal, soha ne légy irigy vadász!”

Fotó: Csizmás Arnold – Agro Jager News
– Csak nekem lesz párás a tekintetem ezek hallatán?
Gyorsnak nem mondható zsigerelésbe kezdtünk: szív, máj, nyelv külön zacskóba, zsiger a ragadozóknak az erdőbe, süldőm a rácsra – már könnyebben. Irány a hűtő, mérlegelés: 44 kg. Beírókönyv, adatrögzítés, irány haza. Gyuri bácsit kiraktam Balatonszemesen. Otthon fürdés, hajnal 3, egy pohár jó vörösbor. Gyors alvás, korán kelés – apu reggel megy a fogorvoshoz.
Írta és fényképezte: Csizmás Arnold
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye, fogott egy szép halat, netán fényképezett valami érdekeset?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
Befejeződött a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett telepeken, Darnózselin és Dunakilitin a fertőzött állományok leölése és ártalmatlanítása befejeződött. A hatósági munka azonban, többek között a telepek fertőtlenítése, még folyamatban van. Újabb megbetegedést továbbra sem igazolt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma, de nem lankadhat a figyelem, hiszen a vírus átlagos lappangási ideje szarvasmarháknál 14 nap. Ezért rendkívül fontos, hogy az állattartók és az állatgondozásban dolgozók következetesen betartsák a járványvédelmi előírásokat saját jól felfogott érdekükben.

Fotó: Google
A Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin április elején igazolta a Nébih az RSZKF betegséget. A telepeken még aznap megtörtént a szarvasmarhák vakcinázása, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. Az állományok felszámolása mostanra befejeződött. A két telepen 3588, így összesen mintegy 8300 állat ártalmatlanítására került sor március eleje óta.
A fogékony állatok vizsgálata országszerte folyamatosan zajlik. Ezidáig több mint 1200 haszonállattartó telepről, valamint 700 vadból származó mintát vizsgált a Nébih laboratóriuma és újabb fertőzést nem igazoltak a szakemberek. A kedvező eredmények ellenére most a legfontosabb, hogy továbbra se lankadjon a figyelem, közös erővel tegyünk azért, hogy a vírus ne jelenjen meg újra. A fertőzött telepeken zajlik a fertőtlenítés. Az országos mintavétel szintén folytatódik és a hatósági intézkedések is élnek. Ezekről a Nébih portálon tájékozódhatnak az érintettek: https://portal.nebih.gov.hu/-/ragados-szaj-es-koromfajas-jar…
Kiemelten fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden előírást és állategészségügyi szabályt, hogy még véletlenül se hurcolhassák be a fertőzést a gazdaságukba. A védekezés segítése érdekében a Nébih több mint 1250 db 10 literes fertőtlenítőszert juttat el a héten a korlátozott területen lévő településekre, valamint csaknem 100 000 tájékoztatót oszt szét a kormányhivatalok segítségével a helyi lakosoknak. Hatóságunk országszerte helyszíni ellenőrzéseket is végez az állattartó telepeken és ellenőrzi az előírások betartását.
A Nébih, a kormány- és járási hivatalok szakemberei minden erejükkel küzdenek az RSZKF betegség megfékezéséért. A cél egyértelmű: megállítani a vírust és minimalizálni a károkat!
Forrás: AM
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye, fogott egy szép halat, netán fényképezett valami érdekeset?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Ferencz Károly emléke előtt tisztelegtek a koronglövészet hazai képviselői
Ferencz Károly előtt tisztelegtek a hazai koronglövő sportág képviselői
A Pilisi Parkerdő Gödöllői Erdészetének egykori kerületvezető erdésze és kiváló sportlövője, Ferencz Károly előtt tisztelegtek a hazai koronglövő sportág képviselői április 12-én, a galgamácsai sportlőtéren. Az idei évben minden eddiginél nagyobb érdeklődés övezte az emlékversenyt – közel 100 résztvevőt regisztráltak az eseményre a szervezők az ország minden részéből.

Fotó: Parkerdő
A 12. alkalommal megrendezett emlékversenyt alapvetően a tiszteletadás szándéka hívta életre, de a szervezők célként tűzték ki a sportbarátságok erősítését, a biztonságos lövészet készségének fejlesztését, valamint a koronglövő sportág népszerűsítését is. Az esemény megnyitóján Ocsovai Zoltán, a Gödöllői Erdészet vezetője köszöntötte a megjelenteket, majd a résztvevők egy emlékkoszorú elhelyezésével és egy perces néma főhajtással tisztelegtek egykori kollégájuk emléke előtt.
A verseny lebonyolítása a gyorsított korongvadászat (compak sporting) szabályai szerint, négy pályán párhuzamosan zajlott, a FITASC nemzetközi versenyszabályzat alapján. A sportlövők hét egyéni kategóriában (felnőtt, amatőr, kezdő, senior, junior, női, veterán), valamint egy háromfős csapatkategóriában nevezhettek.

Fotó: Parkerdő
Az eredményhirdetés során minden kategóriában az első három helyezettet jutalmazták. A legjobb eredmény 100-ból 96 korong volt, amelyet több versenyző is elért, így a mezőny élén rendkívül szoros eredmények születtek. A hivatalos eredményeket a szervezők www.fitascsporting.hu weboldalon tették közzé.
Forrás: Parkerdő