Keressen minket

Horgászat

MŰCSALI LAS-SÍ-TÁS…

Közzétéve:

+2

Varga Szilárd osztotta meg a tapasztalait a téli pergetésről:

Télen, amikor jószerivel szinte az egész természet mély álomba merül és az élővilág lüktetése is jelentősen lelassul, nekünk, pergetőknek is más aspektusból kell megközelítenünk a rablóhalak elejtésének praktikáit. A téli hónapok didergős időjárásában már nem tudunk tempósan, ütemre vezetett műcsalikkal (csak egészen minimális körülmények között) halat fogni. Számunkra is itt az ideje, hogy más taktikával kutassuk fel a kevesebb aktivitást mutató rablóhalakat. Természetesen több műcsali-prezentációs lehetőség is adott számunkra, de most egy, kifejezetten süllőre sikeres, metódust szeretnék megosztani a kedves pergetőkkel.

Fotó: Varga Szilárd – Absolute Fishing

Mint ismert, az éj királynője (fogassüllő) télen jelentősen nehezebben fogható meg, köszönhetően a hideg miatt kialakuló lelassult anyagcseréjének. A lelassult anyagcsere-folyamatok (metabolizmus) miatt a tüskéshátú ragadozók is jóval kevesebbet táplálkoznak, emiatt pedig jóval passzívabban reagálnak az általunk felkínált műcsalikra. Ahogyan a korábbi írásaimban már többször kitértem az éjszakai wobbleres süllőzés hatásosságára, ez télen sincs másképp – csupán más technikákat kell alkalmaznunk a hideg évszakban.

Télen egy kifejezetten sikeres wobbleres technikának bizonyul, amikor a szembe sodrásban hagyjuk úgymond „megúsztatni” a wobblerünket. Ez egy hihetetlenül jól működő horgászmódszer, amelyben a sodrást használjuk fel arra, hogy hosszabb ideig tartsuk a wobblerünket egy bizonyos ponton, a megfelelő mélységben, a süllők számára presszionálva.

Na, de hogyan is néz ki ez a gyakorlatban?
A legmegfelelőbb, ha olyan helyeket keresünk, ahol jellemzően két folyó torkollik egymásba. Az ilyen helyeken a wobblerünket egyszerűen bedobjuk arra a pontra, ahol láthatóan a két folyó összefolyik. Ekkor szoktam még egy kisebb trükköt alkalmazni: a becsobbanást követően még nem csapom rögtön vissza a felkapókart, hanem hagyom, hogy a wobblert még 15-20 métert sodorja a víz, így hosszabb szakaszon is végigkutathatom a süllők esetleges jelenlétét a spoton. Miután a csalink a megfelelő pozícióba került, jön a technika lényege.

A szembe sodrásban egyszerűen csak megtartjuk a wobblerünket: a terelőjének köszönhetően bevontatás nélkül, a sodrás segítségével érjük el a műcsali megfelelő mélységét. Ilyenkor általában 4-5 másodpercig tartom egy helyben a csalit, majd egy leheletfinom, kifejezetten lassú orsótekeréssel közelebb húzom a wobblert. Ezután ismét megállítom és hagyom, hogy a sodrás mozgassa a műcsalit további 4-5 másodpercig. Ezt a folyamatot ismétlem, amíg a süllők nem reagálnak.

Ha a süllő táplálkozási szándékot mutat, nem fog ellenállni a műcsalinknak. Ha pedig épp nem éhes, ezzel a technikával akkor is megfoghatjuk, mivel a süllő, territóriumát védelmező halfaj. Sokszor előfordul, hogy a süllő egyszerűen „leüti” a nem kívánatos halakat a közeléből és ilyenkor a wobblert állal érinti, amely a prezentálás közben kívülről az állkapcsába akad.

Fotó: Varga Szilárd – Absolute Fishing

Fontos, hogy télen teljesen le kell lassítanunk a csalink vezetését, különben elveszítjük az esélyt, hogy egy szép fogast tereljünk partra. Ezekben a hónapokban a legjobb barátunk a türelem és a kitartás. Másképp nem megy! Wobbleres süllőzésre télen is az éj leple lehet a legalkalmasabb.

A wobbler méretét tekintve nálam a móka 13 cm-nél kezdődik. Sokan ezen meglepődnek, de bátran kijelentem, hogy egy 40 centis süllő is gond nélkül torokra tud venni egy ekkora műcsalit.

Az alsó képen láthatjátok, hogyan néz ki egy ilyen horgászat. A két piros nyíl mutatja az egymásba torkolló folyókat (a folyásirányokkal együtt), a zölddel megjelölt sáv pedig a meghorgászandó területet.

Ajánlom mindenkinek ezt a technikát – nagyon sikeresen lehet vele süllőt fogni! Szóval ha tél, akkor lassuljunk vissza mi is egy kicsit! 🙂

Görbüljön mindenkinek! 😉

Írta és fényképezte: Varga Szilárd – Absolute Fishing

 

Érdekel a pergetés világa? Csatlakozz te is az Absulte Fishing közösségéhez!

+2

Horgászat

Amikor egy álom valóra válik

+1

Takács Szabolcs élménybeszámolója:

+1

Published

on

+1

Takács Szabolcs számára egy álom vált valóra, amikor sikerült kiemelnie élete eddigi legnagyobb csukáját – egy olyan halat, amelyről már a ’90-es évek vége óta álmodott.

Takács Szabolcs élménybeszámolója:

Tehát az egész úgy kezdődött, hogy 1972 őszén megszülettem. Kb. 7–8 éves korom környékén vettem először a kezembe egy horgászbotra emlékeztető szerkezetet, ami bambusznádból készült, és egy kicsi, úgynevezett „tároló” orsóval volt felszerelve. Kicsi horog, ólom, valamint kacsa- vagy libatollból készült úszó tartozott hozzá. Így ment ez sokáig. Ahogy teltek az évek, és fejlődött a horgászmódszerek világa, én is próbáltam lépést tartani a technikai újításokkal.

Fotó: Takács Szabolcs – Agro Jager News

Gyakorlatilag életem minden szakaszában horgásztam. Aztán a ’90-es évek végén teljesen elvarázsolt a pergetés. Ez a szenvedély azóta is töretlenül része az életemnek – sőt, az élettársamnak is, mivel ő is rákapott erre a fantasztikus időtöltésre. Körülbelül tíz éven át intenzíven, versenyszerűen pergettem, de néhány éve már felhagytam a versenyzéssel.

Ennek ellenére a mai napig járjuk kis országunk minden zegét-zugát, és horgászunk, amikor csak szabadidőnk engedi. A versenyévek alatt rengeteg új ismeretség és barátság született, számos ismeretlen víz és kihívás várt ránk. A pergetéssel töltött évek–évtizedek alatt sikerült találkoznom több 10–35 kilós harcsával is, valamint fogtam már 6 kiló feletti süllőt is. De a csukával kapcsolatban mindig is nagy álmom volt, hogy egyszer sikerüljön egy méter fölöttit fognom.

Így kerültem egy ismerősöm révén Heves vármegyébe, egy csodálatos, 20 hektáros tóra, amelyről annyit tudtam, hogy sok, nagy testű csuka lakja. Felbuzdulva, párommal, Szilvivel együtt meglátogattuk a tavat. Már az első alkalommal három darab, 85–96 cm-es csukát fogtunk. Csodálatos, egészséges, szép rajzolatú, vehemens halak voltak!

Égtem a vágytól, hogy újra ott lehessek, mert valami azt súgta: itt valóra válhat az álmom – a nagy csuka! Egy újabb alkalommal ismét útnak indultunk Szilvivel, és vízre szálltunk csónakkal. Bár az időjárás nem kedvezett, mi a tapasztalatainkra hagyatkoztunk, és ez a halak viselkedésén is látszott – egy kapásunk sem volt.

Ahogy a számunkra kedvezőtlen déli szél egyre jobban felerősödött, egy csendes, szélvédett, nyugodt öböl felé irányítottuk csónakunkat, ott lekötöttünk. Dobáltuk a jónak vélt gumicsalikat, amelyek igencsak méretesek voltak… és egyszer csak elnehezedett a bot a kezemben!

Először azt hittem, valami víz alatti faág vagy egyéb akadó lehet. Szilvi is kérdezte: – Apa, hal vagy csak akadó? Mire válaszolhattam volna, az „akadó” elindult!

Még ekkor sem gondoltam, hogy 53 évesen most fogom életem legnagyobb csukáját. Fárasztottam a halat a csodaszép, tiszta vízben. Egyszer csak megjelent a sziluettje – hosszú, erős testével ezüstösen verte vissza a nap sugarait. De még mindig nem sejtettem, hogy mekkora jószággal van dolgom!

Fotó: Takács Szabolcs – Agro Jager News

Egyre nagyobb óvatossággal fárasztottam, hagytam, hadd dolgozza le magát. Majd amikor a csónak oldalához ért, akkor tudatosult bennem: talán – sőt, biztosan – ez az eddigi legnagyobb csukám, amire már nagyon régóta vágytam.

A hal aztán a csónak alá szaladt, én pedig majdnem eláztam, ahogy korrigáltam a mozgását. De Szilviám rutinosan alányúlt a merítőhálóval, és gyakorlatilag beleúszott életem csukája! A csónakban a halmatracra fektettük, hogy megnyugodjon. Próbáltuk megmérni, pontos méretet nem tudtunk venni, de 111 cm-t mértünk! Ez idáig ő a GIGA csukám!

Remélem, minden sporttársamnak lesz egyszer egy ilyen csukája, mert ez leírhatatlan élmény!

Sok sikert és kitartást kívánok mindenkinek!
Tisztelettel:
Takács Szabolcs

+1
Tovább olvasom

Horgászat

Halőr és horgászok a pácban

+1

Egy halőrt vesztegetés elfogadása bűntettében mondtak ki bűnösnek

+1

Published

on

+1

A Pécsi Fellebbviteli Főügyészség a vesztegetés miatt indult büntetőügyben fenntartotta a súlyosításra irányuló ügyészi fellebbezést.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

A rendelkezésre álló adatok szerint a középkorú férfi 2023. május 1-től halász és haltenyésztő munkakörben dolgozott a Somogy vármegyében lévő halastavaknál. Feladatai közé tartozott a halak őrzése és védelme. 2023 szeptemberében három férfi megegyezett vele, hogy némi készpénzért horgászhatnak a tavakban, és még a biztonsági kamerákról is tájékoztatja őket. A pénz átadása után negyedórával a halőr – tartva attól, hogy elveszítheti a munkáját – visszahívta a három férfit, visszaadta a pénzt, és próbálta lebeszélni őket a horgászatról. Az orvhorgászok azonban pár nappal később negyedik társukkal együtt 46 db pontyot fogtak ki és tulajdonítottak el mintegy 100.000 forint értékben. A halőr által előzetesen értesített rendőrök a lopást követően feltartóztatták a hallal és horgászfelszereléssel telepakolt autót.

Az elsőfokon eljárt Kaposvári Törvényszék a halőrt vesztegetés elfogadása bűntettében mondta ki bűnösnek, ezért 1 év 6 hónap, végrehajtásában 2 év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte; a három orvhorgászt vesztegetés bűntettében és lopás vétségében mondta ki bűnösnek, ezért 1 év 6 hónap és 2 év közötti időtartamú szabadságvesztésre ítélte őket, kettejük esetében a végrehajtás felfüggesztése mellett.

Az ítélet ellen az ügyész két vádlott terhére súlyosítás végett, a vádlottak és védőik felmentésért és enyhítésért fellebbeztek.

A Pécsi Fellebbviteli Főügyészség fenntartotta a súlyosításra irányuló ügyészi fellebbezést.

A fellebbezésekről a Pécsi Ítélőtábla fog döntést hozni.

+1
Tovább olvasom

Horgászat

Kitekintő: USA – Pisztrángtúra Montanában a Feketelábúak földjén – magyar felségjellel

Published

on

+1

Talán könnyen ki lehet találni az elnevezésből – Feketelábúak –, hogy ez a terület egy rezervátum, és az egyik, első nemzetbeli (indián) törzshöz tartozik. A nevüket a rájuk jellemző fekete mokaszinról kapták. Aki horgászni szeretne, annak meg kell vennie egy külön horgászengedélyt a törzs vad- és halgazdálkodási irodájától. A terület maga közel 8000 km², és az USA Montana államának északi-középső részén helyezkedik el, a Gleccser Nemzeti Park (Glacier National Park) mellett, Kanadával határosan. A törzsnek 16 000 bejegyzett tagja van, igazgatási központja Browning nevű város.

Fotó: Tóth Zoltán – Agro Jager News

Ami a horgászatot illeti, azt alapvetően a pisztráng jellemzi. Az egyik kiváló horgásztó a Duck Lake (Kacsa-tó). Figyelembe véve a szezonalitást, a terület kiváló műlegyezést nyújt szivárványos pisztrángra. Ez a hal tavasszal ívik, ami itt májust jelent, mire a jég megolvad.

Én személy szerint szeretek “beöltözni” mellig érő, speciális, hőszigetelt gumiból készült ruhámba, és a vízben gázolva műlegyezni. Ez a horgászmódszer nem éppen hagyományos a magyar vizeken, ahol a ponty dominál. Én határozottan visszaemlékszem az első halamra egy Székesfehérvár melletti vízen – egy vörösszárnyú keszegre –, amit egy elcsípett léggyel fogtam.

Fotó: Tóth Zoltán – Agro Jager News

A folytatás már a Sziklás-hegységben történt, ahol megtanultam a legyezőmódszert. A part közelében nagy számban ívó pisztrángok kiváló lehetőséget nyújtanak legyezésre, durván május-június során. A megtartható halak száma napi négy darab. A méreteket a fotók elárulják.

Jellemző a korai szezonra, hogy nagy számban lehet halat fogni, ami sokszor szinte minden egyes dobásnál halat jelent. A szezon haladtával természetesen csökken ez az arány, és csökken az esély is. A halfogás mellett a Sziklás-hegység természeti szépsége külön ajándéka a természetnek az ide ellátogatók számára.

Számomra igen kedvező ez a terület, mivel autóval könnyen, egy röpke óra alatt el tudom érni, így gyakran “túladagolom” magamat pisztrángozással tavasszal. Ha valakit érdekel ez a terület, szívesen állok rendelkezésre információval a szerkesztőségen keresztül.

Honfitársi horgász üdvözlettel Montanából,

Tóth Zoltán

Horgászni szeretne Kanadában?

Keresse bizalommal Pálfai Gábort!

+1
Tovább olvasom