Keressen minket

Természetvédelem

A Vízügy szerepe a “Tisztítsuk meg az országot!” című projektben

Tisztítsuk meg az országot! című projektben az illegális hulladék felszámolására (a 1598/2020.(IX.21.) sz. Kormányhatározat született – amelynek az egyik oszlopos tagja országos szinten a Vízügy. 

Közzétéve:

Tisztítsuk meg az országot! című projektben az illegális hulladék felszámolására (a 1598/2020.(IX.21.) sz. Kormányhatározat született – amelynek az egyik oszlopos tagja országos szinten a Vízügy. 

Tisztítsuk meg az országot! – program keretében a Vízügy Magyarország területén látja el a feladatait.

Alaptevékenységeik közé tartozik az élő vizeink, vízpartjaink védelme, a szükséges vízkészletek biztosítása és megóvása. Az elmúlt évtizedek alatt azonban nem csak a szélsőséges időjárási jelenségekkel – aszállyal és villámárvizekkel – kellett szembenézniük, de az emberek felelőtlenségével is. A hullámtereken illegálisan elhelyezett hulladékot az ár könnyen magával sodorja, ami szennyezi a környezetet, veszélyezteti a természetes vizek és az ivóvíz tisztaságát, emellett a vízparti turizmust is visszavetheti. A helyzetet nehezíti, hogy a szennyezés a vizek mozgása miatt könnyen szétterül a folyókon, és
hosszú folyamkilométereken át okoz problémát. Ezt tetézi az áradások során külföldről, elsősorban az Ukrajnából és Romániából érkező hulladék, amely a hazai területeken lerakott szemét mellett további feladatot jelent az ágazatnak. A Tisztítsuk meg az országot-projekt résztvevőjeként az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az irányítása alatt álló 12 vízügyi igazgatóság szakemberei lehetőséget kapnak arra, hogy a már jól bevált akcióikat folytassák és kibővítsék, valamint új kezdeményezéseket indítsanak el – társszervekkel közösen -, illetve ara, hogy infrastrukturális fejlesztésekkel még hatékonyabbá tegyék
a munkát. Emellett a több szervezet együttműködésének köszönhetően most olyan területekre is irányulhatnak az erőfeszítéseink, ahova eddig nem jutottunk el. Az anyagi források lehetővé teszik. hogy besegítsünk ezeken a helyeken is. A pilot-projekt keretében az OVF és a 12 vízügyi igazgatóság szakemberei először felmérték a hulladéklelőhelyeket, amelyeket december 31-ig megtisztítanak a szeméttől. Ezen kívül meghatározták, hogy a szemét gyűjtéséhez, szétválogatásához és újrahasznosításához – a meglévő infrastruktúra mellett – hol és milyen depóniákra és eszközökre van szükség. A gyűjtési munkákat
saját kollégáink, közfoglalkoztatottak, valamint már bevált partnerek – alvállalkozók, civil szervezetek, pl. PET Kupa-önkéntesek – bevonásával indítottuk el.
Forrás: Facebook

Természetvédelem

Magyarországon először fogtak tamariszkusz poszátát

Published

on

A szegedi Fehértavi Ornitológia Tábor munkatársai 2024. november 1.-én hazánk legújabb madárfaját, egy fiatal tamariszkusz poszátát (Curruca mystacea) fogtak meg és gyűrűzés után engedtek szabadon. Amennyiben az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nomenclator Bizottsága az adatot hitelesíti, ez a 427. faj, amely hazánkban bizonyítottan előfordult.

Tamariszkusz-poszáta a szegedi Fehér-tavon (Fotó: Tokody Béla)

2024. november 1-én a szegedi Fehér-tavon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Csongrád Megyei Helyi Csoportja által működtetett madárgyűrűzőtáborban, egy kisméretű poszáta-félét fogtak be a helyi csoport munkatársai, amely az alapos szemrevételezés után egy fiatal tollazatú tamariszkusz poszátának ( Curruca mystacea) bizonyult.

Tamariszkusz-poszáta a szegedi Fehér-tavon (Fotó: Tokody Béla)

A faj rendkívül ritka egész Európában, mindössze két alkalommal került elő; egy 2007-ben Olaszországban, valamint 2012-ben Görögországban, Leszbosz-szigetéről.
A tamariszkusz poszáta Közép-Ázsiában költ, a Kaszpi-tenger régójában; Georgia, Örményország, Azerbajdzsán, Kelet-Törökország és Irán északi része a költőterülete.

Részletekért kattintson a feliratra!

Vonuló madár, a telelőterülete Irán, az Arab-félsziget és Északkelet-Afrika Szudántól egészen Szomáliáig. Néhány előfordulását feljegyezték Jordániában és Izraelben is.

A madárról részletes fényképek készültek, ezen felül az összes fontos biometriai adat lemérésre került. A helyszínre siető madarászok megerősítették a madár helyes meghatározását és ezek után a madár jó kondícióban elengedésre került.

Fiatal tollazatú tamariszkusz poszáta a szegedi Fehér-tavon ( Tokody Béla)

Amennyiben az MME Nomenclator Bizottsága hitelesíti az adatot, a tamariszkusz poszáta Magyarország 427. madárfaja lesz.

Forrás: MME
Írta és fényképezte: Dr. Tokody Béla

Tovább olvasom

Horgászat

Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság – Kezdődik a Tisza-tó “téliesítése”

Published

on

A Tisza-tó téli vízszintjének beállítását ezúttal két lépcsőben tervezik végrehajtani. Első lépcsőben a tározó vízszintjét az alacsonyabb téli vízszintre, tehát Kisköre-felső: 560 plusz-mínusz 10 cm-re csökkentik a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. és a KÖTIVIZIG együttműködése alapján készített monitoring terv alapján. A vízszintcsökkentés végrehajtását természetesen befolyásolhatja, módosíthatja egy esetleges tiszai árhullám – tájékoztatott a Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság.

A november 4-én kezdődő első lépcsőben kezdetben napi 10 cm-es, majd napi 7-8 cm-es ütemben csökkentik a tározó vízszintjét, így várhatóan november 24-én érik el a Kisköre-felsőn mért 560 plusz-mínusz 10 cm-es vízállást. A Tisza-tó téli vízszintje beállításának második lépcsőjéről, amelyben az alacsonyabb téli vízszintet a magasabb téli vízszintre állítják be, tehát Kisköre-felső: 620 mínusz 10 cm, itt külön tájékoztatót adnak ki.

A Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság felhívja az érintettek figyelmét arra, hogy a vízi eszközök (hajók, csónakok, úszóművek, stégek) üzemeltetésénél, illetve lekötésénél, továbbá a kompok üzemeltetésénél a várható jelenségekre (vízszintváltozás) fokozottan számítsanak, és a szükséges intézkedéseket tegyék meg.

Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság
Fotó: Téli Tisza-tó, Tóth Gábor

Tovább olvasom

Természetvédelem

Magyar gyűrűs széki lilét figyeltek meg Olaszországban

Published

on

Először figyeltek meg magyar színes gyűrűs széki lilét Olaszországban. A madarat idén június közepén gyűrűzte Sápi Tamás ornitológus még fiókaként a Kelemen-széken. A jelölt egyedet augusztus és október között négy alkalommal is megfigyelték Olaszország északi részén, az Adriai-tenger partjainál – tájékoztatott a Kiskunsági Nemzeti Park.

A madarat 2024. június 13-án gyűrűzték fiókaként a Kelemen-széken (fotó: Sápi Tamás)

A széki lile (Charadrius alexandrinus) meglehetősen apró, átlagos testhossza 15-17 centiméter, szárnyfesztávolsága 42-45 centiméter, testtömege 39-56 grammot nyom. Felismerhető a nyakoldalon lévő foltról, ami a mellén nem ér össze. A hím tarkója vörhenyes barna, fehér homlokát felülről fekete tollak szegélyezik. A tojó ennél egyszerűbb, fakóbb színezetű.

“A faj hazánkban fokozottan védett,

természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.”

A talajon mozgó rovarokat, pókokat vagy a sekély vízben nyüzsgő apró gerinctelen élőlényeket fogyasztja. A földön fészkel, így fészekalja folyamatos ragadozóveszélynek van kitéve.

A jelölt egyedet augusztus és október között négy alkalommal is megfigyelték Olaszország északi részén (fotó: Mattia Bacci)

A széki lile állományának nagy része Eurázsia és Észak-Afrika tengerpartjain és sós tavain költ. Hazai állománya vonuló. A vonulási stratégia kevert: a többségük rövidtávú, de akadnak hosszútávú vonuló egyedek is. A mediterrán madarak állandók. Kárpát-medencei előfordulása kisszámú ugyan, de rendszeres. A fészkelő állomány szinte mindenütt fogyatkozik Európában, így hazánkban is. Magyarországon az egyik legveszélyeztetettebb fészkelő madárfaj, a megfigyelések szerint már csak néhány pár jelenik meg nálunk évente.

Forrás: Kiskunsági Nemzeti Park

Tovább olvasom