Természetvédelem
A 2007 FT3 aszteroida valóban becsapódik bolygónkba októberben?
A hírek korát éljük, ez vitathatatlan, mint ahogy az is, hogy általában a mennyiség a minőség rovására megy. Nincs ez másképp a média által októberre belengetett aszteroida ütközéssel kapcsolatban sem. Alaposan körbejárva egy témát, könnyen kiderülhet, hogy csekély egyezést találunk a hír és a tényekkel igazolható valóság között. Az, hogy mit is kell tudnunk erről az emberiséget, az életünket fenyegető égitestről, jöjjenek a részletek.

A fénykép illusztráció. Fotó: Youtube
Az aszteroida a 2007 FT3 nevet kapta, 2007-ben fedezték fel, és az 1.2 napig megfigyelt pályájáról 14 alkalommal rögzítettek adatot. Ez az adatmennyiség azonban roppant kevésnek bizonyult, hogy pontos jövőbeli pályaadatokkal is le lehessen írni a mozgását. Mindenesetre ezen számítások szerint úgy következtettünk, hogy 2013-ban és 2019-ben is meg kellett volna pillantanunk, de sajnos a Föld különböző pontjain lévő obszervatóriumok egyike sem volt képes megtalálni azt, egyszerűen „hiányzott”. Olyannyira pontatlan számadatokkal rendelkeztünk az aszteroida pályájáról, hogy az általunk találkozási pontként vélt időpontban az aszteroida gyakorlatilag egy 40 millió km sugarú gömb bármely pontján haladhatott.
Éppen ezért, nincs okunk aggódni, hogy ez év október 5-én ez az aszteroida a bolygónkba csapódik. A tudósok azonban reménykedhetnek, hogy ebben az időpontban egyáltalán képesek lesznek felfedezni az égbolton, hogy végre pontosan meghatározhassák pályáját, hogy majd legvégül nevet és azonosítót adhassanak neki.
A jelenlegi számítások szerint 2031. április elsején kerül a Földhöz legközelebb, akkor 0.105227 csillagászati egységre (CSE) lesz, azaz 15 millió 741 ezer 796 km-re. Mivel adatokkal nem lehet alátámasztani, hogy a bolygónkba csapódik, talán nem is annyira lényeges információ, hogy mekkora a súlya, mérete vagy, hogy a becsapódásakor hány atombomba vagy TNT erejével megegyező energiát szabadítana fel.

A fénykép illusztráció. Fotó: Youtube
Az elmúlt évtizedekben is volt már ehhez hasonló „hiányzó” aszteroida a csillagászat történelmében. A Heidelbergi Obszervatóriumban 1937. október 28-án készített fényképészeti lemezen Karl Wilhelm Reinmuth alkalmazottja észrevette egy olyan tárgy hosszú fekete nyomát, amely nagyon közel repült a Földhöz – azóta már tudjuk, hogy 740 ezer km távolságban. A további megfigyeléseket a rossz időjárás megakadályozta, és a más obszervatóriumoknak küldött távirati üzenetek pedig túl későn érkeztek meg. A titokzatos aszteroidát, az ókori görög kereskedelmi isten Hermész után nevezték el, de a 69230-as számot csak 2003-ban rendelték hozzá, amikor véletlenül újra felfedezték az égbolt felmérése során a LONEOS projekt részeként.
Az aszteroida orbitális mozgásának extrapolációja a múltba, lehetővé tette számunkra, hogy észleljük egy másik közeledését is bolygónk felé, mely 1942. április 26-án történt – akkor csak 635 ezer km választotta el tőlünk (kevesebb, mint a holdpálya két átlagos sugara). Abban az időben azonban a második világháború eseményei miatt csak szórványos csillagászati megfigyeléseket végeztek, és elmaradt az esély, hogy újra felfedezzék ezt az égitestet. Nyilvánvaló, hogy akkor nem történt ütközés vele.
Ez az idei „becsapódós” hír, inkább a minél nagyobb olvasottságra fókuszál, mint a tárgyilagos közlésre, de biztosan tökéletes a bunkerépítő iparág élénkítésére.
Írta: Lajtár Lili
A Lowell Obszervatórium Földközeli objektumokról további részletek itt olvasható.
Természetvédelem
Megjelent a 2025.évi természetvédelmi pályázat kiírása
Természetvédelmi pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium
Az Agrárminisztérium ezúton meghirdeti a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet IV. fejezetének – az agrárminiszter feladat- és hatáskörét részletező 6. pontjához, azaz a minisztérium természetvédelmi feladataihoz illeszkedő, civil feladatvállalást segítő pályázatot.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay
Támogatási igényt a Nemzeti Környezetvédelmi Program részeként jóváhagyott Nemzeti Természetvédelmi Alaptervben rögzített természetvédelmi célok elérésében közvetlenül feladatot vállaló, természet- és környezetvédő céllal létrejött közhasznú szervezetek (egyesületek vagy alapítványok) nyújthatnak be a felhívásban rögzített tematikájú tevékenységekre, projektekre.
A pályázat felhasználható keretösszege 50 millió forint. A pályázatokat 2025. április 14-től 2025. május 13-ig, kizárólag postai úton lehet beadni. Egy pályázó legalább 1 millió, legfeljebb 3 millió forint összegre pályázhat.
A pályázati felhívás szövegét, a pályázati adatlapot, valamint a pályázati eljárás során végig kötelezően figyelembe veendő beszámoló tájékoztatót itt érhetik el.
Sikeres pályázást kívánunk!
Forrás: AM
Természetvédelem
ÁPRILIS: Négy rétihéja faj szeli a magyar eget
Áprilisban javában zajlik a tavaszi madárvonulás. A rétihéják estében ez az egyik legizgalmasabb hónap, hiszen mind a négy hazai fajjal találkozhatunk. Már a költőhelyek közelében, nádasok, vizes élőhelyek felett láthatjuk a leggyakoribb fajt, a barna rétihéját (Circus aeruginosus).

Barna rétihéja. Fotó: Simay Gábor
Többségük az elmúlt hónapban érkezett meg, de a telek enyhülésével egyre több példányuk telel át. A téli vendég és gyakori átvonuló kékes rétihéja (Circus cyaneus) száma ilyenkorra már csökkeni szokott, de jelenlétükre még ebben a hónapban is számíthatunk. Az idei évben április elején még szokatlanul nagy számban vannak jelen.

Kékes rétihéja. Fotó: Simay Gábor
A fakó rétihéja (Circus macrourus) – igaz csak kis számban – átvonul hazánkon, költőhelyei Közép-Ázsiában találhatók. Igazán szerencsésnek kell lennünk, hogy összefussunk vele a pusztában. Legkésőbb a hamvas rétihéja (Circus pygargus) érkezik meg hozzánk telelő területéről, de a hónap közepén már sokfelé láthatjuk vonuló egyedeit, melyek közül egyesek itt is maradnak fészkelni.

További természetvédelemmel kapcsolatos hírekért látogasson el az Agro Jager Természetvédelem c. rovatába! Kattintson a képre!
Bár rétihéjákat sokfelé láthatunk, legjobb eséllyel gyepek felett, alacsonyan repülve pillanthatjuk meg őket, hiszen ezek a legjobb vadászterületek számukra. Így a gyepek védelmével a rétihéják védelmét is szolgáljuk!

Fakó rétihéja. Fotó: Simay Gábor
A fotókon mind a négy faj esetében hím madarat láthatunk. A tojó és fiatalabb példányok többnyire barnák és sok esetben igen nehéz elkülöníteni a fajokat.

Hamvas rétihéja Fotó: Simay Gábor
A barna és a kékes rétihéják védettek, pénzben kifejezett természetvédelmi értékük 50.000 Ft. A másik két faj fokozottan védett, a fakó rétihéja természetvédelmi értéke 250.000 Ft, míg a hamvas rétihéjáé 500.000 Ft.
Forrás: Hortobágyi Nemzeti Park
Írta és fényképezte:
Simay Gábor
Természetvédelmi Őrszolgálat
Látott, fényképezett valami érdekeset?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
A bakonyi alpesi gőte (Ichtyosaura alpestris bakonyiensis) jelenlegi ismeretink alapján kizárólag a Bakonyban és az Őrségben fordul elő, így a Kárpát-medence egyik bennszülött gerinces állata! Megőrzése – mint valódi hungaricum – ezért a mi feladatunk!
A Bakonyban az alpesi gőték többsége a hegység magasabban fekvő északi illetve középső részén él, de van egy elszigetelt populáció a Keleti-Bakonyban is, a Burok-völgy környékén. Ezt az állományt tavaly kezdtük el felmérni (korábbi írásunk itt érhető el).
Szaporodóhelyeinek többsége itt a rendszeresen járt erdészei utak pocsolyáiban található, mely komoly veszélyeztető tényező az elszigetelt populáció fennmaradása szempontjából. A taposás és a víz állandó felkavarása mellett ezek a pocsolyák ráadásul tavaly nyáron ki is száradtak, még mielőtt a lárvák kifejlődhettek volna, így ennek az egyébként is ritka állatnak nem volt szaporulata!
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) és a VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. együttműködésének köszönhetően idén komoly munkálatok zajlottak e bennszülött állatunk megmentése érdekében. A tél folyamán munkagép segítségével árkok készültek, melyekben a gőtelárvák kifejlődésére jóval nagyobb az esély. Egy részük a meglévő, kikerülhető, de sekély szaporodóhelyek mélyítésével, többségük viszont a közlekedést is nehezítő keréknyom pocsolyák mellett lett kialakítva. Utóbbiak vizét az újonnan kialakított árkokba vezettük be. Az új árkok többségéből sajnos elszivárogna a víz, ezért még kora tavasszal, a gőték szaporodása előtt elkészült ezek vízzáró bélelése is.
Forrás: Dr. Riezing Norbert – DINPI