Tudomány
A legeredményesebb őszibúza kutatási projektet díjazták az Egyesült Államokban
A Haifai Egyetem professzorait és a Kaliforniai Davis Egyetem munkatársait díjazta az Egyesült Államok-Izrael Binacionális Mezőgazdasági Kutatási és Fejlesztési Alap (BARD). Amely elismerte az élelmiszer-bizonytalanság elleni küzdelemben elért eredményeiket.
A Haifai Egyetem (Izrael) és a Californiai Davis Egyetem 20 éves kutatói munkáját ismerték el – tájékoztatott The Jerusalem Post.
A tanulmány a marker-asszisztált tenyésztést (MAB) módszerét használta fel azért, hogy sikeresen azonosítsa a búzában azokat a géneket, amelyek növelhetik a szemfehérje-tartalmat, valamint ellenállhatnak a vörösrozsda néven ismert gombabetegségnek.
A Haifai Egyetem professzorait és a Kaliforniai Davis Egyetem munkatársait díjazta az Egyesült Államok-Izrael Binacionális Mezőgazdasági Kutatási és Fejlesztési Alap (BARD), amely elismerte az élelmiszer-bizonytalanság elleni küzdelemben elért eredményeiket.
Az elismerés azt a „kiemelkedő tudományos eredményt és kiválóságot” jelöli, amelyet Tzion Fahima professzor, a Haifai Egyetem Evolúciós Intézetének Növénygenomikai és Betegségellenállási Laboratóriumának vezetője, valamint a Kalifornai Davis Egyetem professzora, két évtizedes együttműködésükért ért el. A 20 éves tanulmány során Fahima és Dubcovsky marker-asszisztált nemesítés (MAB) használva, sikeresen azonosította azokat a géneket, amelyek növelhetik a szemfehérje-tartalmat, valamint ellenállhatnak a vörösrozsda néven ismert gombabetegségnek.
A tanulmány eredményeként a búzaszemek fehérjében és más ásványi anyagokban gazdagabbá tehetők, táplálóbbá téve őket. Ezenkívül ellenállóbbá teszi őket a gombabetegségekkel szemben, lehetővé téve a nagyobb terméshozamot és dollármilliók megtakarítását a világgazdaság számára.
A BARD a 40 éves története során lezajlott 1330 különböző program közül a három legfontosabb sikeres projekt egyikeként ismerte el a tanulmányt.
Nemrég befejeztük a BARD 40 éves kutatási hatásvizsgálatát. Az értékelési folyamatot felügyelő külső felülvizsgálati bizottságot mélyen lenyűgözte a kutatási megközelítés, valamint a vadon élő tönke búzának a sikeres genetikai feltérképezése, és a klónozásával elért kivételes eredmények ”- írta Yoram Kapulnik, a BARD ügyvezető igazgatója a Fahimának címzett levelében.
Ez nagy megtiszteltetés számomra és minden hallgatóm számára, akik közül néhányan már az akadémia vezető tisztségét töltik be Izraelben és számos kutatóintézetben az egész világon ”- mondta Fahima a hír hallatára a nyilatkozatában.
Kétségtelen, hogy ez az eredmény a tudósoké – és ez a két ország kiváló tudományos együttműködésének a bizonyítéka – tette hozzá Kapulnik.
Mivel az élelmezésbiztonságot világszerte tesztelik, rendkívül fontos támogatni az ilyen jellegű kezdeményezéseket, és tovább kell fejleszteni azokat a tudásokat, kutatásokat és technológiákat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy mindenki hozzáférhessen egészséges, tápláló ételekhez. Ezek a típusú kezdeményezések segíthetnek ennek a megvalósításában.
Forrás: The Jerusalem Post
Cikket fordította: Dr. Szilágyi Gergely
Képek megnevezése és forrása
- kép: Vad tönke búza – interomics.eu
- kép: Tzion Fahima professzor (Haifai Egyetem) – deeb.haifa.ac
- kép: Jorge Dubcovsky professzor (Kaliforniai Davis Egyetem) – pnas.com
- kép: BARD logója – Facebook
Mezőgazdaság
Digitalizált szakirodalom segíti az erdészeti kutatásokat
Több évszázad erdészeti szakirodalmát digitalizálták
Több évszázad erdészeti szakirodalmának anyaga a fenntarthatósági gondolatkör kialakulásának lenyomata, amely ma már digitális formátumban mindenki számára elérhető – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára Budapesten, szerdán, a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár projekt bemutató rendezvényén. A 2007 óta tartó digitalizációs program eredménye nemzetközi összehasonlításban is jelentős, 1500 dokumentum mintegy háromszázezer oldalnyi anyagával az egyik legnagyobb magyar nyelvű adatbázist jelenti.
Az államtitkár kiemelte, a 18. századra visszanyúló erdészeti szakirodalom tudásanyaga felbecsülhetetlen értéket képvisel, az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárában őrzött könyvek a gyakorlati fenntarthatóság több évszázados szakmai történetéről szólnak.
Hozzátette, az erdőkezelés 1700-as években megalapozott hagyománya a fenntarthatóság és a zöldvagyon-kezelés fogalmain keresztül kapcsolódik a ma emberéhez. Magyarország jelenleg mintegy 2,3 millió hektárnyi erdőterülete nem létezne anélkül a szakismeret és tradíció nélkül, amelynek tudásanyagát és emlékeit az ágazati szakkönyvtárban őrzött könyvek és folyóiratok tartalmazzák – emelte ki Zambó Péter. Hazánknak azért lehet erdővagyona, mert a magyar erdészek évszázadok óta fenntartható módon kezelik ezt a nemzeti természeti erőforrást. Amikor a trianoni diktátum elvitte tőlünk a legértékesebb részeit, szakértelemmel, erkölcsi kitartással és szakmai összefogással száz év alatt megdupláztuk az ország erdővel borított területeinek arányát – húzta alá.
Zambó Péter elmondta, az erdészeti szakirodalom tudásanyaga a digitalizáció segítségével szabadon elérhetővé és feldolgozhatóvá vált, immár 300 ezer oldal terjedelemben, amely egyben a mesterséges intelligencia számára is hatalmas adatbázist jelent. A projekt az Agrárminisztérium támogatásával a Wagner Károly Alapítvány digitalizációs programja keretében valósult meg.
Tudomány
KONFERENCIA: Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon – ITT regisztrálj
A Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék és az MTA Agrártudományi Szakbizottsága – A Magyar Tudomány Ünnepi sorozatához csatlakozva – szeretettel invitál minden kedves érdeklődőt az ‘Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon’ elnevezésű minikonferencia & kerekasztal-beszélgetésre 2024. november 30-án szombaton Debrecenben, a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának székházában – tájékoztatta az Agro Jager Newst, Dr. Kövér László PhD, a Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék munkatársa.
A rendezvényen az ember-vadvilág konfliktus témakörben dolgozó hazai szakemberek közérthető előadások formájában ismertetnek sokakat érintő és érdeklő témákat. Az esemény nyitott minden érdeklődő számára, külön szeretettel várjuk a helyi lakosságot. A konferencia szervezőinek nem titkolt célja a hiteles ismeretterjesztés és szemléletformálás. Az előadásokat követően, kerekasztal-beszélgetés kereti között a közönségnek lehetősége lesz a kérdéseiket feltenni, tapasztalataikat megosztani.
PROGRAM:
Délelőtti szekció:
Stündl László és Kövér László, Debreceni Egyetem
09:10-09:35 Nemszeretem gerinctelenek
Váradi Zoltán, Természettár
09:35-10:00 Csípőszúnyogok és a bennük rejlő veszélyek
Klein Ágnes, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
10:00-10:25 A szőnyeg széléről – varjúszemmel a 3. háború küszöbén
Solt Szabolcs, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
10:25-10:50 Denevérekkel kapcsolatos konfliktushelyzetek és kezelésük
Boldogh Sándor András, Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
10:50-11:05 Kávészünet
11:05-12:00 Kerekasztal-beszélgetés a délelőtti szekció előadóival
12:00-13:30 Ebédszünet
Délutáni szekció:
városban?
Heltai Miklós, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
13:55-14:20 A láthatatlan probléma – Egy különös rágcsáló
felbukkanása lakott területeken
Németh Attila, Debreceni Egyetem
14:20-14:45 Egy ökoszisztéma-mérnökkel való egymás mellett
élés lehetőségei és kihívásai
Juhász Erika, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
14:45-15:10 Nagyragadozókhoz kapcsolódó ember-vadvilág
konfliktusok Magyarországon
Sütő Dávid, WWF
15:10-15:25 Kávészünet
15:25-16:30 Kerekasztal-beszélgetés a délutáni szekció
előadóival
Kapcsolat: Dr. Kövér László (koverl@agr.unideb.hu)
További információért kattintson az alábbi képre és tekintse meg a konferencia weboldalát!
Támogatók
A rendezvény média megjelenését a 25 éves Agro Jager News,
Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálja támogatja!
Mezőgazdaság
Élményeim a második Tokaji Bor Kongresszusról
A budapesti Liszt Ferenc repülőtérről Sárospatakra tett utazásom, a 2. Tokaji Bor Kongresszusra, hosszabbra nyúlt a tervezettnél az útépítések miatt. Azonban a nagyjából négy órás út élvezetes volt feleségemmel, Daliával és tanítványommal, Spurthivel.
Ebédszünetet tartottunk az M3GÁLLÓ étteremben, amely az E71-es út mellett, körülbelül 150 kilométerre található a budapesti repülőtértől. Itt volt lehetőségünk megkóstolni néhány kiemelkedő fogást a magyar konyha remekeiből.
A kongresszus különösen érdekes volt számomra, mivel ez volt számomra az első olyan konferencia, amely kizárólag a bor különböző aspektusaira – szőlőtermesztés, borkészítés, a bor egészségügyi hatásai, borörökség és -turizmus, valamint a bor gazdasági és politikai vonatkozásai, továbbá borászat tudományos oktatása – összpontosított. A második napon öt szekció zajlott párhuzamosan, míg a harmadik napon három szekció került megrendezésre. Minden szekció külön helyszínen zajlott, ami lehetetlenné tette, hogy minden általam különösen érdekesnek tartott előadáson részt vehessek.
Rájöttem, hogy a bor minőségét nagymértékben befolyásolja a terroir, vagyis a helyi adottságok összessége. A terroir fogalma magában foglalja azokat a környezeti tényezőket – mint a klíma, a talaj összetétele, a domborzati adottságok és a szőlőtermesztési hagyományok –, amelyek együtt meghatározzák a bor karakterét és minőségét.
Ez volt az első alkalom, hogy megismerkedtem a Tokaji borral és megértettem, hogy ez a régió különösen híres édes borairól, amelyeket nemes rothadás által érintett, Botrytis cinerea gomba által fertőzött szőlőből készítenek. Ez a borstílus jelentős történelmi múltra tekint vissza a régióban, és „a borok királya, a királyok bora” néven is emlegetik.
Fontos megemlíteni a kiemelkedő magyar Nobel-díjas tudóst, Szent-Györgyi Albertet, aki 1937-ben kapta meg az élettani vagy orvostudományi Nobel-díjat a C-vitamin izolálásával és a citromsavciklus alkotóelemeinek és reakcióinak feltárásával kapcsolatos úttörő munkájáért. Felfedezései hatással vannak a borkészítési gyakorlatokra és a bor minőségére is. Neki tulajdonítanak egy mondást, amely összefoglalja az élet alapvető lényegét a Földön: „Az életet egy apró elektronugrás hajtja, amit a napfény indít el.”
Ezt a gondolatot szem előtt tartva szeretném összefoglalni élményeimet a 2. Tokaji Bor Kongresszusról, mondván, hogy az esemény értékes bepillantást nyújtott a bor világába, különösen a Tokaji borra összpontosítva. Számomra ez egy kellemes életpillanat volt, amit egy aranyló csepp Tokaji bor varázsolt teljessé.
A Sárospatakról Budapestre, a Liszt Ferenc repülőtérre vezető visszaúton elmerengtem Liszt Ferenc virtuóz zongoraművein és a Tokaji borvidék kiváló borain. Ez a kettő tökéletes elegyet alkot, amely egy kis örömöt csempész az ember napjába.
Írta: Prof. Dr. Gideon Grafi
Francia Társult Agrártudományi és Szárazföldi Biotechnológiai Intézet,
Jacob Blaustein Szárazföldi Kutatóintézetek,
Ben-Gurion Egyetem