Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Barkás suta

Print Friendly, PDF & Email

Visszanéző (2002): A bátaszéki barkás suta

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

A fiús suta történetének kezdete még 2002-re nyúlik vissza. Hivatásos vadászunk, Szabó Tibor és bátyám selejt őzbak elejtését tervezték április végén a Bátaszéki Vadászegylet Zsizsák nevű területrészén.

Fotó: Agro Jager News 

A területen lévő őzbakok megfigyelése közben vették észre a barkás agancsot növesztett sutát. Azonban a lőtávolon belül látott selejtbak elejtésének lehetősége sokkal inkább lekötötte őket, úgyhogy még aznap töret került bátyám kalapjára.

2003-ban a hivatásos vadász területét bejárva már nem találkozott vele, idén azonban ismét feltűnt ugyanazon a helyen, mint két évvel korábban. Késő nyáron több alkalommal is körülnéztem ott, de nem láttam. Mintha a föld nyelte volna el. Azután teltek a hónapok, és elérkezett december 23-a. Ezen a napon a szokott csapat  a hivatásos vadász, Csapó Attila vadásztársam és jómagam  reggel 8 órakor elindult őzsuta és őzgida selejtezésre.

Az időjárással nem voltunk teljes mértékben megelégedve. A pár napja lehullott hó még megmaradt foltokban, 2 fok volt a hőmérséklet, és egy kicsit zavaró volt a közepes erősségű déli szél. A vadkár megelőzésének érdekében a szőlőültetvényeken illetve azok közelébe terveztük utunkat.

Az összeverődött rudliból a hozzáértő szemek gyorsan kiválasztották a selejtezésre érett sutát vagy sutagidát. Ez nagy segítség volt, csak a pontos lövésre kellett koncentrálnom. Sajnos a terület emberek és gépjárművek által nagyon zavart – és itt nem csak a vadászokra gondolok–, így a vad mozgás nélkül csak másodpercekig várja be a közeledő embert. Ezért is jó, hogy már négy éve együtt vadászunk és mindhárman tudjuk, hogy gyorsnak kell lennünk, ha szakszerűen és eredményesen akarunk vadászni.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Én maximálisan megbízok vadásztársaim tudásában, és ők is tudják, hogy csak azt a sutát ejtem el, amit ők selejtezésre alkalmasnak talának. Három órával indulásunk után egy sutát és egy sutagidát sikerült elejtenünk. Természetesen lett volna még több lehetőségünk, de nem volt semmiféle indok a többi példány kilövésére.

Az idő előrehaladta miatt csak a zsizsáki területet nézhettük meg. A szántás közepén hattagú rudlit láttunk. A bírálók tették a dolgukat, én a napos tájat néztem.

– Ott az agancsos suta! – mondja Tibor.

Persze mindezt teljes nyugalommal. Vérnyomás, adrenalin emelkedőben, nem is kicsit. Attila megerősíti a hírt. Ennek a fele sem tréfa, gondoltam. Úgy 300 méterre voltak tűlünk és távolodtak. Haladási irányunkon úgy változtattunk, hogy a vonuló csapat hozzánk minél közelebb kerüljön. Ez bevált, de a felénk araszoló őzek szél alá kerültek.

A fiús suta volt a vezérük, agancsa segítségével egy tőle még nagyobb sutát noszogatott maga előtt. A céltávcsőben már én is láttam az agancsát. A suta helyzetéről folyamatosan megerősítettek a megfigyelők: első, második a sorban, ne lőj, mert mögötte van egy másik stb.

Vonalunkba érve tőlünk kb. 220 méterre megálltak és a 22-250 kaliberű Remington fegyveremből 1130 m/s kezdősebességgel elindult lövedék. A másodperc tizedrésze alatt csapódott a suta testébe, a lapocka felett a gerincbe. A suta azonnal összeesett és szenvedés nélkül múlt ki.

A hagyományoknak megfelelően megadtuk a tiszteletet az elejtett vadnak. Zsigerelt súlya 19 kg volt, életkorát nyolc évre becsültük. A bal agancsszár 12 cm hosszú, a jobb oldalon 2 cm hosszú és 2 cm széles csontkinövés található. Mindkét agancs barkában volt, ugyanúgy, mint két évvel korábban is.

A petefészkek épek voltak, de semmilyen jel nem utalt arra, hogy korábban utódot hozott volna világra. Az emlője előtt fiús szőrpamacs volt látható kisebb dudorral együtt. A felvágáskor láttuk, hogy a dudort zsírlerakódás okozta.

Titkon reméltem, hogy nekem sikerül majd elejteni, mert ez nem mindennapi trófea egy vadász életében. Édesapám, aki 1956-tól 39 évig vadászott ezen a területen, nem emlékszik arra, hogy ilyen suta élt volna itt.

Köszönöm a vadásztársaimnak, hogy az elejtésben segítségemre voltak. Bízom benne, hogy nekik is örök élmény marad a közös vadászatunk. Igazi csapatmunka volt.

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom