Keressen minket

Vadászat

Királystand

Közzétéve:

Feltöltő:

Pécsváradon, a Mecsek déli lejtőjén, közvetlenül az erdő alatt áll a Királygát nevű vendégház. Annak a forrásnak a tőszomszédságában, amelyből Béla királyunk a nagy hírű pécsváradi várba vezettette az ivóvizet. Innen eredeztetik a Királygát nevet.

Az újonnan kialakított vadászati rend, illetve az új vadászterületek kijelölésének ideje óta – ezen a területen (családi tulajdonunk) – is lehetőségem nyílt vadászni. Legelső dolgom a szóró kialakítása és a les stand felállítása volt. A szorgalmas etetés, a szóró gondozása, az erdő közelsége és a válogatott takarmány meghozta az eredményt. A vadak felvették a szórót.

Az idő múlásával az innen terítékre vitt vadak száma csakúgy, mint a standhoz köthető vadászélmények, egyre gyarapodtak. Önökkel egy öt évvel ezelőtti nyár eleji teliholdas időszak élményeit szeretném megosztani.

Szóval, az úgy történt – hogy jó vadászszokás szerint kezdjek az ismertetésbe –, hogy egy szép napon észrevettem a szórón egy nagy disznónak a nyomát. Ez időtájt már túl voltam az itt elejtett harmincadik vadamon, amelyek között volt 18 cm agyarú kan is.

Az észlelt nyom lázba hozott. Nagy izgalommal ültem ki a standra, félhold lehetett. Jó széllel, 11 óra körül meg is jelent a vad. Óvatos volt, szinte mint egy nagy fekete árnyék, olyan hangtalanul jött. A méreteit látva még nagyobb izgalom lett úrrá rajtam. Meg sem vártam, hogy teljesen keresztbe forduljon, lőttem. Hiba volt, mert csak megsebeztem. A combjából lőttem ki egy darabot, amit a fővadász barátom segítségével másnap reggel meg is találtunk.

Nyugtalanított a dolog. Rendszeresen kijártam a lesre, és még a márciusi növő hold idején – majdnem telihold volt már – kis vadászinasom társaságában, aki azóta már hivatásos vadásznak tanul, kiültem. Megint úgy 11 óra körül láttuk meg a disznót. Messze volt még, de jól megfigyelhettük, hogy bokorról-bokorra bujkálva, ki-kilesve közelít a szóróra.

Miközben minden mozdulatát lélegzetvisszafojtva figyeltük, nem vettük észre a szomszéd kutyáját az etető tetején. Bezzeg a kan! Szemvillanás alatt eltűnt.

Rettentő mérgesen, az égieket sem kímélve, szitkozódva, cserkelni indultunk. Persze sikertelenül. Visszatérve az autóhoz Gábor nevű „inasomnak” javasoltam, nézzünk rá még egyszer a szóróra. A szél felerősödött, irányt is váltott, mit lehet tudni.

És valóban: ott eszegetett a kapitális jószág! Na, gondoltam, most sikerülnie kell! A viharossá erősödő szél segítségemre volt, sikerült zajtalanul feljutnom a lesre. Gábor a földről figyelte távcsővel az eseményeket. A 30-06-os kaliberű puskám volt nálam, gondosan céloztam és lőttem.
–– Merre mozdult Gábor? – kérdezem.
–– Fölfelé –– felelt a fiú.
–– Hú, az nem jó jel! – És tényleg, a rálövés helyén nem volt vér.

Nagyon elszomorodtam. Újra itt volt egy lehetőség, és én hibáztam. Reménykedve még jóval éjfél után is kerestük a vérnyomot, de hasztalanul, így hát hazatértünk.

Reggel első utam Fullér Miklós fővadászhoz vezetett, akinek meglehetős szomorúsággal meséltem el az esetet. – Nem hiszem, hogy nem találtad el. Menjünk ki, nézzünk körül. Viszem a kutyát is – biztatott.

Hosszas keresgélés után végre vért találtunk. A kutya szagot fogott és szőrrel teli szájjal tért vissza.
–– Na, megvan a disznód! –– mondta a fővadász.

Kiderült, hogy a kan a lövés helyén maradt. Szíven találtam. A hatalmas testet nem ütötte át a golyó, ezért nem találtunk vért.

A ravatalán lévő kan szépet mutatott, zsigerelve 150 kg-ot nyomott. Hát még a szájából kilógó agyar! Az volt az igazi csoda. A hivatalos bírálaton aranyérmes lett. 23,3 cm körüli, teljesen ép, nagy agyar. Gyönyörű trófea! A nevezetes éjjelen jól elszidott égiek is megbocsátottak, mert gyönyörű márciusi reggelen, ragyogó napsütésben fotózhattuk le.

Én természetesen azt hittem, hogy a combon lőtt vad az áldozat. Nagy ünneplést csaptunk, talán százszor is koccintottunk a nagy kanra.

* * *

Kislányom negyedikes gimnazista volt, és meghívta az osztálytársait a vendégházba ballagás előtti bulira, ami egy napot és egy éjszakát tartott, hatalmas hangoskodással és a hangszórók bömbölésével. Ekkor már az áprilisi hold időszakában jártunk. Feleségem hazaérkezett Olaszországból, ahol a női kamarakórussal vendégszerepeltek. Megbeszéltük, hogy ketten kimegyünk a standra és ott elmeséli az élményeit.

Tavasztól őszig, amikor nem kell fázni, szívesen jön ki velem. Elnézegeti az őzeket, szarvasokat, de lőttünk már disznót is. Ez alkalommal nyolc óra körül voltunk kint. A beszámolója érdekes volt, röpült az idő.

Úgy tíz óra körül arra lettem figyelmes, hogy megkerülve a lest, a település felől kocog egy jó disznó az etetőre. Könyökkel jeleztem a feleségemnek, akinek távcső lógott a nyakában, amit rögtön a szeméhez emelt, én pedig a puskát a vállamhoz. Ahogy keresztbe fordult, lőttem. A vad, helyben maradt.

Egy kicsit vártunk, talán még egy puszit is kaptam, majd lementünk a disznóhoz. Kalaplevétellel megadtuk a végtisztességet, majd mellé térdelve láttam, hogy vagy 7 cm-nyi agyar lóg ki a szájából, ami azt sejteti, hogy legalább a kétszerese van még belül! Nagyon boldog voltam! Nézegettük, forgattuk, készültünk a zsigereléshez, és akkor vettük észre, hogy a jobb hátsó lába, mintha el lenne sorvadva.

Szegény jószág! Hát ez volt a combon lőtt disznó nem a múltkori! Az agyara 21,5 cm lett, ezüstéremmel jutalmazták, súlya 130 kg volt a leadáskor.

Szép tavaszi idő lévén, és a két érmes kan elejtése ürügyet szolgáltatott rá, hogy összehívjam vadászbarátaimat feleségestől a tanyánkra, az elejtés színhelyére, egy eszem-iszom, dínom-dánomra. A trófeák ki voltak rakva, minden pohár bort feléjük felemelve fogyasztott el a kedves baráti társaság. Mondhatom, igazán megünnepeltük a vadászsikert, s azzal váltunk el, hogy lőjek még egyet, és hívjam meg őket újból.

Majdnem be is jött a következő hold alatt, ami már a májusi volt. Jó látási viszonyok voltak, rendes vadászhoz méltón én is kimentem és fölültem a „királystandra”. Különösen nagy reményeim nem voltak, gondoltam, lövök egy süldőt. Tizenegy óra is elmúlott, amikor halk neszt hallottam, mintha disznó szöszölne. Visszahőköltem, megszorítottam a puskámat: „Ez nem lehet igaz, magányos nagy disznó!”

Na, ez már nekem is sok volt, elfogott a cidri. Nem tudom hogy történt, de lőttem – bár nem kellet volna. Kapkodtam, a hátsó csülkét sikerült lelőnöm, amit a rálövés helyén talált csontok alapján állapítottunk meg.

Nem hagyott nyugodni az eset, másnap szóltunk a szomszéd társaság hivatásos vadászának, Horváth Jánosnak, és megkértük, hozza magával a vérebet is. Reggel hattól kerestük délig, többször láttuk a helyet, ahol megfeküdt, hatalmas vértócsákat is találtunk, de a disznó nem lett meg.

Már-már el is felejtettem a történteket, amikor hallottam a hírt, a szomszéd területen meglőtték a sánta kant. Az agyar 20 cm fölötti volt, de sajnos törött.

Annak a három hónapnak történetét meséltem el, amely azzal a tanulsággal szolgál, hogy a munka, a befektetett energia meghozza a várt eredményt, csak kellő alázattal és „A” vad iránti tisztelettel kell begyűjteni. Én összesen tíz kant lőttem, kettőt lövettem, számtalan tarvadat és süldőt hoztam terítékre.

Felejthetetlenek azok a vadászélmények amelyek ehhez a helyhez kötődnek. Ezért is királystand a királystand az én számomra, nem csak a történelmi múlt és a telekkönyvi bejegyzés miatt.

Vadászat

Vadásztanfolyam indul Szabolcs megyében

Vadásztanfolyamot indítanak Nyíregyházán 2025. január 15-én.

Published

on

2025. január 15-én a Vadásztársaságok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szövetsége vadásztanfolyamot indít Nyíregyházán.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Az Országos Magyar Vadászkamara a hivatásos, valamint a sportvadászok önkormányzattal rendelkező, közfeladatokat, továbbá általános szakmai érdekképviseleti feladatokat is ellátó köztestülete, (Ábra: OMVK)

A megyei Szövetség már több mint 20 éve, minden igényt kielégítő elméleti és gyakorlati képzésben részesíti a leendő vadászokat. A felkészítés célzottan a kamara vizsgakövetelményeihez alkalmazkodik, nagy oktatói tapasztalattal, a vadászat-és vadgazdálkodás valamennyi területén szerzett gyakorlati háttérrel zajlik.

A Vadászkamara és a megyei Szövetség szoros együttműködése eredményeként, ezidáig közel 2500 fő vizsgázott sikerrel. Az oktatás személyesen, modern digitális eszközök használatával történik.

Nagy előny a helyszíni, szimulációs lövészeti gyakorlat a sörétes lövészet alapjainak elsajátításában, mely az eddigi visszajelzések alapján nagy sikernek örvend. A lövészeti gyakorlat ugyanazon a lőtéren zajlik, ahol vizsgázni fognak a leendő vadászok. Az oktatói kollektíva hiteles, saját szakterületén elismert szakemberekből áll. A vadászjelöltek a szervezők rugalmasságának köszönhetően egy jó légkörű, gyakorlati elemekben gazdag képzésben vehetnek részt.

Információk a meghirdetett felkészítő tanfolyamról:

Helyszínek:

  • elméleti oktatás: Kamara székházában (4481 Nyíregyháza, Muskotály u. 87/A)
  • gyakorlati oktatás: Buji Táncsics Vt.
  • lövészet: Nyíregyházi Polgári Lövész Egyesület (Nyíregyháza, Stadion u.); Székely

A vadászvizsga felkészítő tanfolyam díja: 170.000 Ft

Érdeklődni:

telefonon: 06-30/239-4635

emailben: vadasztanfolyam.szabolcs@gmail.com

személyesen a Szövetség irodájában (Nyíregyháza-Sóstóhegy, Muskotály utca 87/A)

Jelentkezés:  a megadott e-mail címen

 

Forrás: OMVK

 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

A születésnapi dámbikám

Published

on

Gerho Balázs ötvenedik születésnapja alkalmából különleges ajándékot kapott a párjától.  Dámszarvasbikára vadászott Nógrád vármegyében, Bátonyterenye határában fekvő Csente Vadásztársaság területén.

Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fantasztikusan szép vadásznapot tölthettem el a Csente VT-nél, ahol elejthettem életem első dámbikáját, amit az ötvenedik születésnapom alkalmára kaptam, részben a páromtól.

A vadászat napján, megérkezésemkor, elég erős ködös idő fogadott a Nagyaszólapos területrészen. Túl messzire nem lehetett látni. A vendéglátóm, Csaba, úgy gondolta, hogy beiratkozás előtt tegyünk egy gyors kört és keressük meg a bikákat, akiket már előtte délután látott azon a részen. Hamar meg is találtuk őket, egy bekerített telephely mögötti erdős kaszálón mentek felfelé a domb oldalában. Csabi mondja: ott vannak a bikák. Én meg rákérdeztem: hoooool, mert én nem látom! Nem állt rá a szemem elsőre a köd miatt. Aztán megálltunk, és távcsővel láttam őket. Örömmel mondtam én is: ott vannak a bikák! Vagy 30-40!

Fotó: Gerho Balázs – Agro Jager News

Őket láttam tegnap délután, ugyanitt. Szóval akkor itt lesznek. Körbenéztünk a területen és láttunk még bikákat másfelé is. Azt mondja Csabi: most bemegyünk és beírunk erre a részre. Úgy is lett. Beírás után kiérkeztünk a Nagyaszólápos nevű területrészre, ami Mátraverebély külterületére esik. Ahogyan átértünk egy szélesebb kökényes soron, akkor a völgy túloldalán megláttam két fiatal bikát, de be is mentek a kökénysávba és eltűntek. Leereszkedtünk a völgy aljába és áthajtottunk a túlsó oldalba, ahol a bikák eltűntek előlünk. Leállítottuk az autót és innen gyalogosan cserkelve indultunk el. Rövidesen elérkeztünk egy leskosárhoz, ahol volt egy kivágott léniás rész, ahol csendben át tudtunk menni a túloldalra, ahol egy mélyebb völgy terült el a két domb között. Távcsöveztem a területet, ahol a bikákat láttam, de sehol semmi nem mozdult. Csabi csendben odaszólt: itt van egy bika előttünk a völgyben, vagy 60 méterre, de csak egy nagyon kis része látszik ki a lapát tetejéből

Fotó: Gerho Balázs – Agro Jager News

Letérdeltünk egy pici bokor mögött, amiben állt három szál erősebb kökény. Mivel a lőbotot mindketten otthon felejtettük, így csak egy rögtönzött lőbotot törtünk segédletnek. Letérdeltünk a bokor mögé, a bika fentebb jött a völgyből, de nem eléggé, csak annyira, hogy meglássuk, mekkora gyönyörű lapátot visel a fején. Ahogyan ezt megmutatta, abban a pillanatban egy kisebb bika sétált fel a völgyből és egyenesen felénk jött. Gyanúsak voltunk neki, mert odajött hozzánk vagy 20 méterre. Csak nézett minket, mi meg őt. Ahogy nyugtázta magában 20 perc elteltével, hogy nem vagyunk veszélyesek, visszatért a völgybe, ahonnan jött és eltűnt. De amíg vele voltunk elfoglalva, az előző nagy bika mögött egy öreg, igazi szép hosszú lapátú bika mutatkozott, de ő is csak addig jött fel, amíg a szemágtól felfelé megmutatta a trófeáját. Csabi elbírálta és mondta, ha tetszik, akkor meglőhetem, ha feljön a völgyből. Igen ám, de őfelsége valamit nagyon megneszelhetett vagy érzett, mert egyenesen felénk meredt és semmi nem tántorította el a figyelmét.

Fotó: Gerho Balázs – Agro Jager News

Egy fél óráig térdeltünk, félig behajolva, görnyedve. A kényelmetlen testhelyzetből már muszájból változtatni kellett, mert kezdtem elzsibbadni. A bika nem mozdult, csak felénk bámult. Mondtam Csabinak, hogy megpróbálok lassan célozva, a bokron támasztva felemelkedni és ha meglátom a nyakát, akkor ott meglövöm. Nem sokat tudtam mozdulni, mert az öreg abban a pillanatban már vitte is az egész csapatot be a völgybe. Voltak vagy 40-en. Elszaladt mind. Egy jó nagy félívben futottak, fel a völgyből a dombra és olyan 200 méterre megálltak, majd lassan lépegetve mentek tovább. Csabi szólt, hogy a második csoportnak az elején van egy hasított lapátú bika, világos színű a szőre. Mondom neki: igen, látom. Na, akkor azt meglőheted – hangzott el a válasz. Közben a szél picit megmozdult és a ködöt elég jól elfújta. Lehetett bírálni is és célozni is, messzebbre. Mondja Csabi: ha szeretném, meglőhetem, de kb. olyan 200-220 méterre lehetnek. Mondtam neki, hogy nem baj, az jó távolság nekem. Lőhetem? Mondja: lőjem, ha úgy érzem. Ebben a pillanatban elengedtem a .243-as Geco Teilmantel lövedéket útjára. Gyönyörű mély becsapódással érkezett a vad testébe a lövedék, a lapocka mellé. A bika kivált a csapatból és 10 méter megtétele után összeesett.

Fotó: Gerho Balázs – Agro Jager News

Gyere, menjünk el az autóért – mondta Csabi – és odamegyünk. Én inkább gyalogolnék hozzá – válaszoltam. Úgy is lett. Odasétáltam hozzá,  akkorra Csabi is odaért. Amikor meglátta Csabi a trófeát és a plusz ágakat, akkor tudatosult benne, hogy nem mindennapi trófea birtokosa lehetek! Mikor odaléptem a bikához, én is megláttam. A könnyeimmel küszködve léptem hozzá oda és vettem birtokba életem első és legszebb trófeájával rendelkező bikáját! A töretet már csurgó könnyeim közepette vettem át. Még egyszer nagyon szépen köszönöm a vadászatot a Csente VT-nek és Csabinak.

Írta és fényképezte: Gerho Balázs

 

 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Téli vadetetés

Kuslits István és Sárközy Áron sokéves tapasztalatai a téli vadetetésről:

Published

on

Fontos a természetes vadállomány téli táplálékának kiegészítése, ezért a hideg idő beálltával megkezdődik a vadetetés. A gazdálkodók és a vadászatra jogosultak sokat tesznek azért, hogy a vadállomány egészségesen vészelje át a téli hónapokat.

Fotó: Sopron Tv – Youtube 

A TAEG Zrt. munkatársai megkezdték a cukorrépa etetését és két-három hetente nyalósóval töltik fel az etetőhelyeket, amely biztosítja a kieső természetes tápanyag és nyomelem utánpótlást. A téli takarmányozása nélkülözhetetlen és komoly hozzáértést igénylő feladat.

Fotó: Sopron Tv – Youtube 

Magyarországon ezt a vadászok végzik több hónapon keresztül, de egész évben az ő feladatuk a rájuk bízott vadállomány egyensúlyának megóvása is. Idén a szárazság is komoly gondot okozott erdőn és mezőn egyaránt, ezért a folyadék utánpótlás biztosítása is kiemelkedő feladat volt a soproni erdőkben.

Fotó: Sopron Tv – Youtube 

Magyarország mezőgazdasági kultúrája általában változatos és a vad sokféle élelmet talál a határban, de ahol szegényebbek a termőhelyi körülmények ott nagy szükség van a vad etetésére.

Fotó: Sopron Tv – Youtube 

A téli etetés azért is szükséges, mert ilyenkor a természetes tápanyagmennyiség és választék is csökken, viszont az idő előrehaladtával nagyobb mennyiségű energiára, tápanyag fellelésére lesz szüksége az erdei állatoknak. A mesterséges tápanyag utánpótlás mellett szükség esetén gyógyszerkészítmények is kijuttathatók a takarmánnyal együtt egy bizonyos területen.

Sopron Televíziónak adott riportban Kuslits István kerületvezető erdész-vadász és Sárközy Áron vadgazdálkodási előadó kollégánk osztják meg sokéves tapasztalataikat.

Forrás: TAEG Zrt. 

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom