Keressen minket

Vadászat

Hat lépésnyi utánkeresés

Közzétéve:

Feltöltő:

Nyár derekán túl voltunk, épp’ aznap lépett második hetébe az augusztus. Végét járta az őzek násza, de azért még jó eséllyel lehetett vadászni rájuk, mert sokat mozogtak.

A Salak-hegy – Bandi bátyám vadászterületén – megér pár szót. Meddőhányó volt úgy a XX. század közepéig, valahonnan kohósalakot is szállítottak ide. A hegyet mára benőtték az akácfák és a siskanád, a rossz aszfaltút mellett pedig valamikor salakbányát nyitottak – itt terem fejtés és rostálás után a rosszabb fajta teniszpályák vörös talaja.

A kitermeléshez persze gépek kellenek, a gépek fém alkatrészeinek óvására biztonsági őr, az őrnek meg rossz idő esetére menedékhely. Így aztán konténer is van itt a különféle gépek között – még szerencse, hogy a Salak-hegy mögötti lesről nem lehet rálátni az illúzióromboló bányára.

A magasles egy L-betű formán elágazó mezőgazdasági terület sarkán áll, egy völgy aljában. Előttem az L-betű hosszabbik szára, egy őzrejtő gazos, pár éve felhagyott szántó, végében kis lucernás vadfölddel, azon túl már a salakbánya gátja.

Jobb kéz felől – az L-betű rövidebb száraként – vagy kétszáz méterre benyúlik az erdőbe a völgy aljában egy erősen parlagfüves kaszáló. Ez a les előtt úgy száz méter széles lehet, a vége felé pedig keskenyedik. A gazost és a kaszálót is a Salak-hegy felől keskeny sávban akácos övezi, felette cseres áll, a les mögött meg szép, gyertyánnal elegyes cseres-tölgyes.

A gazosban egy suta jön-megy ez évi gidájával, meg is dobogtatja időnként a szívemet. Helyettük egy rendkívül széles terpesztésű, bár rövid szárú trófeát viselő, középkorú bakra várnék – őt szánta nekem Bandi bátyám.

Vártam már vadra ezen a lesen néhányszor, télen disznóra, rókára, ma hajnalban bakra… Egy fiatal, felemás agancsút csúnyán el is hibáztam rettenetes szívdobogás közepette, torokszorongató vadászizgalmamban, kitekeredett testhelyzetből… Nem is értem, hogyan rántottam el a ravaszt, miféle reszketés futott végig akkor a mutatóujjamon? A vad ugrott egyet a dörrenésre, megállt egy pillanatra a kaszáló közepén, aztán riasztva, nagy ugrásokkal, tükrét fel-felvillantva tűnt el a szemem elől.

Nicsak, ott van a bak a gazosban! A középkorú az, fején igen kívánatos trófeával! Messze van azonban, kicsit több lehet, mint kétszáz méter… (Alföldi vadászok most biztosan nevetnek…) Száz méteren túl nem lőnék rá, a reggeli hibázás jókora visszatartó erő – majdcsak jön közelebb is, ilyenkor még későn sötétedik.

Egy kis nyugalom telepszik erdőre, kaszálóra és gazosra, van idő emlékezni.

Az a mai reggel… Benne volt abban az elkapkodott lövésben a tavalyi szezon 17 eredménytelen lese, cserkelése és barkácsolása – igaz, jártam közben néhány felejthetetlen helyen a Börzsönyben, ami azért nem utolsó eredmény.

Aztán Szent Mihály estéjén, az idény utolsó előtti napján … Csütörtököt mondott a régi puskám! Csalódottságomban ki is cseréltem a télen. Ez évben is volt pár eredménytelen les: júniusban a terület legjobb, legszebb részén akkora felhőszakadás ért kinn, amekkorára a százéves öregek is csak hazudós kedvükben emlékezhetnek.

Tegnap este meg éppen ide jöttem volna, csakhogy mire Bandi bátyámmal kiértünk, be volt írva ide valami megyei potentát. Egy erdei lesdeszkán vártam hát a jó szerencsét, azaz szurkoltam, hogy a mezítlábas közjogi méltóságnak ne jöjjön ki a nekem szánt bak.

Hab a tortán, hogy a még világosban a fülem hallatára érkezett egy disznó a közeli dagonyára. Látni nem láttam a sűrű cseres-gyertyános újulatban, de vagy harminc méterre tőlem nagyot loccsant a víz – s abban a pillanatban megszólalt a zsebemben a mobil, amit elfelejtettem lehalkítani. A disznó azonban erre sem ment el, viszont nyíltabb részre sem merészkedett ki végül.

Alig gondolom végig, már kapkodhatok is a sarokba támasztott puska után, mert a kaszáló sarkára kijön a középkorú bak! Csak átvált a gazosból az akácos szegélybe, talán hét-nyolc méternyi utat tesz meg takarás nélkül. Mire azonban gyorsan, de óvatosan a vállamhoz emelem a puskát, már el is nyelte a tisztást szegélyező sűrű.

Alkonyatig úgy telik el az idő, hogy lőhető helyzetben nem látom viszont a kívánatos vadat: még vagy háromszor-négyszer megpillantom a gazosban, egyszer úgy jó százötven méterről meg is célzom, de nem szánom el magamat a lövésre: tisztán csak a nyakát látni, ahogyan egy bokor hajtásait csipegeti. Inkább a gazost figyelem tehát, mert ott jár inkább a kiszemelt vad.

Így telik el sötétedésig az a pár óra: akármilyen hosszúnak is tűnt még délután a vadászatra fordítható idő, az alkonyat már közeledik, egyre lejjebb bukik a nap a távoli hegyek mögött. Fogynak a vadászatra fordítható percek, lövésre már szinte esély nincs…

A következő pillanatban majd kiesik a keresőtávcső a kezemből, mert egy bakot veszek észre a jobb kéz felé eső kaszáló közepén! Hogy nem vettem észre eddig? Már fogom is a puskát, óvatosan emelem, nehogy odakoppanjon a mellvédhez…

A bak pedig közeledik a les felé! Nem a középkorú, széles terpesztésű azonban, hanem az a fiatal felemás agancsú, amelyiket ma reggel elhibáztam! A bal szár rendes hatos, a jobb pedig villás – akárhogyan is van, lőhető!

A bak pedig még mindig közeledik. Torkomban ver a szívem, a vadászláz megremegtet, a szálkereszt nem akar megállni….

„Nem kell lőni!” –– nyugtatom magamat. A bak úgyis jön…. De ki tudja, lesz-e még alkalmam máskor is fegyvert emelni rá? Tavaly 17 sikertelen vadászat, aztán az elképzelhető legtisztább helyzetben a cserbenhagyó fegyver, idén is mindig volt valami baj… Egyszer már el is hibáztam ugyanőt….

Nagy levegőt venni, nagy levegőt!

Az őz megáll úgy százhúsz méterre, néhány magasabb kóró leveleit csipegeti, aztán szépen keresztbe fordul… A szálkereszt már biztosan ül a lapockáján, a fegyvert jól fel tudom támasztani a tenyerembe… Aztán – magam sem tudom, hogyan – dördül a lövés…

A vad megfordul, szemmel nem is követhető a gyorsaság, ahogyan az akácosba veti magát… Még egy kis csörtetés, aztán csend lesz…

Mi történt itt? Új lőszert ismétlek a töltényűrbe, elteszem az üres hüvelyt a jobb felső zsebembe – gyűjtöm a vadlövő üres hüvelyeket, hátha ez lesz ebből is – aztán csak nézem a sötétedéssel mindinkább elszürkülő tisztást. Úgy érzem, jó helyre ment a lövedék, szerintem a baknak tűzben kellett volna rogynia… Egészen biztos, hogy eltaláltam – de hol?

Már telefonál is Bandi bátyám, aki a Salak-hegy túloldalán lévő lesre ült fel.
–– Megvan? –– jön a szokásos kérdés.
–– Elment.
–– Hallottam a becsapódást.
–– Elvitte.
–– Megyek, megnézzük.

Nem bírom ki azt a tíz percet, amíg ideér, a telefont letéve lekászálódok a lesről. Tudom, hogy várni kellene még – de azt is, hogy perceken belül sötét lesz, előtte jó lenne megjegyezni azt a helyet, ahol a vad az erdőbe ugrott. Megkeresem a rálövés helyét, biztos támpont az a néhány magasabb kóró, ahol a bak csipegetett.

Találni azonban nem találok semmit, de már sötétedik is erősen. Harminc méterrel odébb azonban, ahol a vad az erdőbe ugrott, az elemlámpa fénye néhány sötétvörös vércseppet mutat a gyalogbodza- és a csalánleveleken. Nem sok, de mégiscsak reménykeltő!

Megérkezik Bandi bátyám is, csóválja a fejét, hogy még várhattam volna, nehogy túl messzire menjen a sebzett vad, aztán megnézi a sötétvörös vércseppeket is. Azt mondja, túl magas a kenés, ha volt ereje a baknak ekkorát ugrani, még jól elmehet. Vigasztal, hogy majd reggel megtaláljuk, most már sötét is van, zavarni sem érdemes, hadd betegedjen meg valahol minél közelebb.

Szörnyű, a nappaliban álmatlanul végigforgolódott éjszaka után, hajnali öt óra körül már újra a kaszálón vagyunk. A vércseppeket megtaláljuk könnyen, rászáradtak már a levelekre. Bandi bátyám bújik elsőnek a fák közé. Jó sűrűn állnak a fiatal akácok, de azért járható az erdő alja.

–– Itt a bakod –– hallom egyszer csak a hangját.

Aztán oldalt áll, hogy elsőként én léphessek az erdőszéltől legfeljebb öt méterre fekvő vadhoz. Este elemlámpával benéztünk ugyan a sűrűbe, de a bak oldalt ugrott, miután az erdőt elérte, ráadásul egy talajhorpadás alján feküdt, ahol nem láthattuk.

Levett kalappal, meghatódva térdelek a vad mellé. A trófea vékony szárú, szinte gyöngy nélküli, elég világos színű – látszik, hogy akácosban élt – és valóban felemás, viszont mégiscsak hatos. A jobb száron a hátsó ág azonban nincs egy centi, azt nem láttam távcsővel sem.

Bandi bátyám félrehúzódva vár, hadd örüljek a zsákmánynak, aztán gratulál, még sok szép vadászélményt kívánva.

Itt találtunk rá a salak-hegyi kis bakra

Kivisszük a vadat az erdőszélre, következhet a zsigerelés, ami egyben boncolás is: hol érte a lövedék, hogy így elszaladt?

Nos, a 11,7 grammos, 30-06-os Sellier & Bellot lövedék szilánkosra törte a jobb felkarcsontot – lehetséges, hogy egy ujjnyival előbbre küldtem a golyót a kelleténél, nem állt azért teljesen keresztbe a vad, de mozdulhatott a lövés pillanatában is – ez már sosem derül ki.

Mindenesetre a lövedék és leváló köpenyének darabjai a szívet sértetlenül hagyták, viszont szó szerint lerombolták a két tüdőlebenyt, csak a jobb oldali tüdőcsúcsból maradt meg egy cigarettásdoboznyi darab. A lövedék magja átütötte a vadat, a felkarcsont szétzúzása után baloldalt, az utolsó előtti bordát eltörve és ötvenforintos nagyságú kimeneti nyílást hagyva távozott. A vad csak ezen keresztül hagyott némi vért.

A különös már csak az, hogy a szörnyű sebbel, gyakorlatilag tüdő nélkül és három lábon, a bak még elszaladt vagy harminc métert, akkorát ugorva a sűrűbe, hogy sötétedéskor nem találtuk. Később olvastam, hogy valószínűleg épp’ a belégzés állapotában van ilyenkor a vad, s a lövedék becsapódása után még reflexszerűen megkezdi a menekülést, viszik a lábai.– Így van-e vagy sem, nem tudom, de az én őzem még meg is fordult.

Akárhogyan is volt, azért abbahagyhatta volna a halálvágtát négy-öt méterrel előbb. Megkímélt volna egy rettenetes éjszakától, Bandi bátyámat és engem is egy újabb hajnali úttól a területre….

Csakhogy ennek a kis selejt baknak a történetéhez hozzátartozik már a lelkiismeret-furdalástól gyötört, álmatlan éjszaka, a hajnali felkelés, a hat lépésnyi utánkeresés – sőt, még az előző reggeli hibázás is.

Aztán még a trófea mellé párosul egy lepréselt akáclevél töret, egy kilőtt töltényhüvely, meg a vad gerincében talált babszemnyi rézdarab is a lövedékköpenyből. A történet és az élmény pedig így, mindenestül kerek – és főképpen igaz. Talán annyit érdemes még említeni, hogy az átvevők 17 kilósnak mérték a vadat, a bírálaton meg – nagykoponyával– 268 grammosnak a trófeát.

Hozzátenni meg már csak annyit tudok: köszönöm, Bandi bátyám!

Vadászat

Magyar vizslát mentettek a katasztrófavédelem munkatársai Büsüben

Published

on

Délelőtt érkezett a segélykérő hívás, ugyanis gyerekek bukkantak egy elhagyatott területen lévő kút mélyén rekedt kutyára a Somogy vármegyei Büsüben – tájékoztatott a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága.

15 méter mély kútba zuhant egy magyar vizsla Büsüben. Gyerekek találták meg. Fotó: Kaposvári Hivatásos tüzoltó-parancsnokság

Pár napja már keresték gazdái a magyar vizslát, végül gyerekek találtak rá a szomszéd telkén. A kutya szorul helyzetében egy gazzal benőtt, fedetlen kút mélyén várta megmentőit.

További vadászati hírekért látogasson el a Vadászati rovatunkba! Kattintson a képre!

A kaposvári hivatásos tűzoltók mentőkötéllel leengedték egyik társukat a mintegy 15 méteres kútba, aki a barátságos állatot ölbe vette és végül így húzták őket fel. Szerencsére a kutyának nem esett baja zuhanás közben!

Forrás:
Belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

Nem érhető el leírás a fényképhez.

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

KITEKINTŐ: Dél-Afrika – A Sziklaművészeti Kutatóintézet

Published

on

Dr. Sam Challis a Witwatersrand Egyetem Sziklaművészeti Kutatóintézet (RARI) vezetője és vezető kutatója David Pearce professzor, Dr. Catherine Namono és David Lewis-Williams professzor, emeritus professzor mellett a RARI elkötelezett a dél-afrikai sziklaművészeti örökség felfedezése és védelme mellett. Dr. Sam Challis és Dr. Catherine Namono egyaránt a Rock Art Network tagjai.  Az Intézet arra törekszik, hogy a közvélemény és az akadémiai közösség felé közvetítse a dél-afrikai és afrikai sziklaművészet összetettségét, finomságát és társadalmi értékét az őslakos hiedelmek, szokások, rituálék és életmódok tekintetében. Célja továbbá, hogy megtanítsa és képezze a jövő tudósait és technikusait, hogy elősegítsék a sziklaművészet megértését és megbecsülését, és megőrizzék azt a következő generációk számára. A RARI arra törekszik, hogy a rendelkezésére álló összes technikával rögzítse Afrika gyorsan eltűnő sziklaművészeti örökségét, és hogy a világ számára elérhetővé tegye a SARADA online digitális archívumán keresztül. Az intézet különösen azt igyekszik megérteni a sziklaművészeten keresztül, hogy az emberek Afrikában hogyan érzékelték és reagáltak a társadalmi változásokra az elmúlt tízezer év során.

Expedíció a Drakensberg-hegységben, ami a helyi nyelven Sárkány-hegységet jelent.

Sok szakértő a világ legfinomabb sziklaművészetét írja le, de ma már nem csak szépségéről ismert a dél-afrikai alkotás együttes. Az intézetben végzett több mint 35 éves kutatás hozzájárult ahhoz, hogy a dél-afrikai sziklaművészet a világ egyik legjobban megértett művészetévé válhasson. A bennszülött hiedelmek ismerete alapján a kutatók kimutatták, hogy a művészet alapvető szerepet játszott festőinek vallási életében.

Vadászokat ábrázoló kép a Drakensberg-hegységben.

A vadászó-gyűjtögető művészet a legkülönfélébb lények által lakott másik, szellemvilágot ragadta meg, ahová a táncosok szellemutazhattak, ahol erőt meríthettek és visszahozhattak gyógyulásra, esőszabályozásra és a vadállatok „megszelídítésére”. A pásztorok és afrikai földművesek művészete a vallási tapasztalatokhoz is köthető, különösen a lányok és fiúk beavatási gyakorlataihoz. A gyarmati időszak művészetét gyakran a fentiekből álló vegyes csoportok hozták létre, akik igyekeztek ellenállni a holland, majd később a brit uralom alatt.

Sok ezer éves rajzokat vizsgálnak, rögzítenek a kutatók.

Ahogy az intézet növekedett, az afrikai kontinens több régióját igyekezett kiszolgálni. Jelenleg minden dél-afrikai tartományban, valamint Zimbabwéban, Szváziföldön, Lesotóban, Botswanában, Mozambikban, Zambiában, Malawiban, Tanzániában és Kenyában folynak projektek.

További vadászati hírekért látogasson el a Vadászati rovatunkba! Kattintson a képre!

A SARADA digitális archívum több ilyen nemzet gyűjteményét tartalmazza.
Ez az új kutatás gazdag sokszínűségében; magában foglalja vadászok-gyűjtögető, a khoe és a nilotic pásztorok, valamint az afrikai földművesek, például a Chewa és az északi sotóksziklaművészetét, valamint a vegyes portyázó csoportok sziklaművészetét.

A vadászat történelmét, kultúráját örökítik meg a sok ezer éves afrikai rajzok is.

E sokrétű kutatás hátterében az afrikai sziklművészet összetett szimbolikájára való összpontosítás áll. Az intézet különösen azt igyekszik megérteni a sziklaművészeten keresztül, hogy az emberek Afrikában hogyan érzékelték és reagáltak a társadalmi változásokra az elmúlt tízezer év és a gyarmati folyamat során; ily módon az intézet arra törekszik, hogy a kontinens történelmét afrikai felfogáson, nem csupán gyarmati feljegyzéseken alapuljon.

Jobbról Damon de László, a Brandshow Alapítvány elnöke, Ben Smith, a RARI korábbi vezetőjével.

A Bradshaw Alapítvány közel két évtizede vesz részt a RARI-ban, megosztva az Intézet által végzett kutatásokat. 2007-ben Damon de Laszlo , a Bradshaw Alapítvány elnöke és Peter Robinson , annak szerkesztője csatlakozott Dr. Ben Smithhez, a RARI akkori vezetőjéhez egy sziklaművészeti expedícióban a Drakensberg-hegységben, számos helyszínt meglátogatva.

Folytatjuk..

Forrás: Bradshaw Alapítvány

California Rock Art Alapítvány CRAF Bradshaw Alapítvány
Szerkesztette:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Rábapordányi tehenészetben jelent meg az RSZKF

Életbe léptek a legszigorúbb hatósági intézkedések Rábapordányban:

Published

on

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) vírus jelenlétét igazolta egy rábapordányi gazdaságban április 17-én a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumba. A mintegy 600 állatot számláló állomány egy tehenénél 17-én reggel jelentkezett a betegség tünete a fejés során. A gyanút délutánra a Nébih laboratóriuma is megerősítette, így haladéktalanul életbe léptek a legszigorúbb hatósági intézkedések. A további korlátozás alatt álló terület újabb településekkel bővült, valamint az országos főállatorvos április 21-e éjfélig mozgatási korlátozást rendelt el a fogékony állatokra.

Fotó: Google

Április 17-én egy rábapordány tehenészetben a reggeli fejés során jelentkezett az RSZKF tünete egy tehénnél. Az állategészségügyi hatóság szakemberei egy másik tehénnél is észleltek tüneteket. A telepen haladéktalanul megfigyelési zárlatot, valamint mintavételt rendeltek el, továbbá megkezdték a kontaktkutatást. A Nébih laboratóriuma 17-én délután megerősítette a betegség jelenlétét. A 600 állatot számláló állományban soron kívül megindult a vakcinázás, valamint a tünetet mutató állatokat leölték. A többi állat leölését is a lehető leghamarabb, várhatóan 18-án reggel megkezdik annak érdekében, hogy minimálisra csökkenjen a vírusürítés.

A hatóság a kitörés körül védő- és megfigyelési körzetet állított fel, amelyekben szigorított előírások léptek életbe. A szakemberek haladéktalanul megkezdik a cenzust, azaz a fogékony állatok számbavételét, valamint ezen állományokból mintavétel is történik.

Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos elrendelte a további korlátozás alatt álló terület bővítését is Vas és Veszprém vármegyék irányába. Az érintett települések listája elérhető a https://portal.nebih.gov.hu/rszkf-korzetek oldalon. A körzetben az országos főállatorvos döntése alapján április 21-e éjfélig tilos a fogékony állatok mozgatása.

A járványügyi nyomozás elindult. A hatósági szakemberek mindenekelőtt a fertőzött telepekkel kapcsolatban álló kontaktgazdaságok felkutatására koncentrálnak, de a fertőzés lehetséges forrását is vizsgálják. Az eddigi információk alapján a vírus megjelenése nem vezethető vissza a korábbi kitörésekre. A tehenészetben március 11-én és 23-án, a vele kapcsolatban álló sertéstelepen április 4-én, 9-én és 10-én történt mintavétel, melyek mindegyike negatív eredményt adott.

Az RSZKF agresszív terjedését ez az újabb eset is alátámasztja. Az állattartók felelőssége óriási a saját állataik védelmében és az összes állattelep védelmében, a vírus terjedésének megállításában. Hatóságunk országszerte ellenőrzi az állattartó telepeket. Az állattartókra vonatkozó szabályok, ajánlások, valamint a betegséggel kapcsolatos egyéb tudnivalók elérhetőek a Nébih honlapján: https://portal.nebih.gov.hu/rszkf

Forrás: NÉBIH

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye, fogott egy szép halat, netán fényképezett valami érdekeset?
Küldje el az info@agrojager.hu címre

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom