Vadászat
Áprilisi apróságok
DISZNÓÁRNYÉK
Virágpompában tündökölt még pár napja az erdőszél, a kökénybokrok hófehér menyasszonyi ruhában köszöntötték a tavaszt. Mostanra lehullottak a megbarnult szirmok, de a vadkörte még csak most kezd fehéredni, a vadcseresznye pedig éppen legszebb virágjában pompázik.
A kukoricát elvetették a napokban, a disznók pedig igencsak gyorsan felfedezték a terített asztalt, mert mindenfelé túrások tarkítják a szántóföldek széleit. Irány tehát a vadkárelhárítás, ráadásul éppen teliholdkor indulhatunk cserkelni!
Kocsival megyünk ki a területre, majd gyalogszerrel járjuk az erdőszéli vetések poros földútjait. Balra egy patak folydogál, partján nagyra nőtt fűvel és fűzfákkal. Jobbra húzódnak a szántóföldek, fasorok választják el őket egymástól, meg néhány kisebb nádas. Elmúlt már éjfél, a holdat időnként felhők takarják, de azért jut a fényéből nekünk is.
– Elmegyek a kocsiért. Jössz velem, vagy cserkelsz tovább az úton? – kérdezi halkan a vendéglátóm úgy két órányi puskasétáltatás után.
Természetesen maradok, hiszen szinte világos van, a földúton pedig hangtalanul lehet járni.
A hold éppen felhő mögé bújik, amikor a patak túloldalán, egy nagy fűzfa alatt vaddisznóforma fekete foltot veszek észre. Vadászaton persze minden fekete folt, legyen az bokor, fatuskó, kő, árnyék, mind-mind disznóformát ölt miért lenne hát éppen ez a kivétel? Nézegetem azért jó darabig öreg binokuláris távcsövemmel, de nem mozdul. Közben egy felhő mögül előbújik a hold.
Nézzük csak ! Balról jön a holdfény, ha bokor lenne, nem lehetne épp ott és annyira fekete hacsak nem a fűz árnyéka esik épp oda valahogy. Nem, nem bokor ez! Mintha szép, magas marja is lenne, mint a kanoknak A fekete gombóc már hosszú percek óta mozdulatlan, lépek hát felé kettőt mire egy közepes erejű fújás, két-három reccsenés, a fekete folt pedig volt, nincs! Mégiscsak disznó volt!
Csodában reménykedve várok még egy kicsit, de a vad már aligha jön vissza. Fújok egyet én is, mint előbb a disznó, aztán magamban örülök! Éppen a napokban mesélte valaki, hogy meglőtt egy magányos, kan formájú disznót, ami végül mégiscsak koca lett. Az én disznóm is egyedül volt, termetesnek is tűnt, alkata is kant mutatott legalábbis árnyékként. Akárhogyan is volt, nem lőttem volna rá. Az ugyanis a legbiztosabb megoldás
Virágpompában tündökölt még pár napja az erdőszél,
a kökénybokrok hófehér menyasszonyi ruhában köszöntötték a tavaszt
MARTILAPU A HEGYEN
Martilapu nyílik az öreg bükkös és a vágás között kanyargó ösvény szélén a kerek, sárga virágok valósággal világítanak a barna avar és a szürke fatörzsek között. A völgyek aljában már el is virágzott nagy részük, itt, a hegyen meg még csak most bontanak szirmot az elsők.
Érdekes, de ezekben az erdőkben nem is olyan ritka növény a martilapu. Az öreg bükkfák, amikor nem a fűrész végez velük, hanem természetes halált halnak egy-egy erősebb szélviharban, sokszor háromajtós szekrény nagyságú földdarabokat fordítanak ki gyökereikkel az erdő talajából. Ezek hosszú évekig emelkednek ki földhányásszerűen, mintha kis partfalak lennének.
Ezen fagyökerek közé szorult, vödörnyi földdarabok napsütötte részein is megtelepszik szélfútta, ejtőernyős magjainak köszönhetően a martilapu. Húzza aztán pár évig, hiszen amikor neki a legtöbb fényre van szüksége a virágzáshoz, a bükkös még kopasz. Amint a kidőlt fa helyén záródik a túlélők lombkoronája, a csapadék meg lemossa, a fagy szétmállasztja, a szél elhordja a talajt a kidőlt fa gyökerei közül egyszer csak a sárga virágok sem emelik fel bimbófejüket kora tavasszal.
Mindenesetre csodaszámba megy az a szívósság és élni akarás, ahogyan ez a kis növény az alföldi árokpartoktól a bükkösök övének felső határáig megmarad!
Martilapu nyílik az öreg bükkös és a vágás között kanyargó ösvény szélén
VALLOMÁS A SZENVEDÉLYRŐL
Este vadászni mentem a feleségem unokatestvéréhez, s maradtam a hajnali cserkelésre is. Előbb disznó után jártunk a kukoricavetéseken, aztán virradatkor kipróbáltunk egy cserkelő ösvényt, ami nagy részt felhagyott, erdővé sűrűsödött, öreg gyümölcsösökön át vezet, de lövéshez sehol sem jutottunk.
Nem baj persze: egyrészt nem hibáztunk, másrészt nem sebeztünk, harmadrészt nincs gond a lőtt vadra sem. Ráadásul sikerül megtakarítani a sokszor elhúzódó, kényelmes otthoni felkelést is: kora reggelre már haza érek, az ajtónyitásra éppen csak hogy ébredezni kezd a család.
– Mit lőttél? – hallom a feleségem szokásos kérdését az ágyból.
– Hajnalban kiállt a tisztás szélére egy szép, nagy, kerek kecskesajt
.
– Mi?
– Kecskesajt! Azt jól oldalba lőttem!
Előveszem a hátizsákomból a pompás tejterméket, kedves rokonaink ajándékát. Csakhogy mást is kaptam ám: egy pár szarvaskolbászt! Már az illata is mennyei, én úgy vélem, hasát szerető ember csakis ilyen illatúnak képzelheti el a túlvilág boldogabbik, bár bizonyára kisebb részét.
– Ez meg alacsonyan repült a nádas felett, amikor meglőttem – szerénykedek a kolbásszal a kezemben, azon elmélkedve, hogy vajon az asszonynak eszébe jut-e, hogy csak a golyós puska volt nálam. Nem épp korunk Dianája, de ennyit tud a vadűzésről.
Most azonban nem ilyen éber – korán van –, így megnyugodva pakolhatom a zsákmányt a hűtőbe. Közben azért megfordul a fejemben, mi lesz, ha később utána gondol a dolgoknak? A végén még nem hiszi el, hogy valóban vadászni voltam pedig Isten látja lelkemet, máshová nem nagyon kívánkozom
Magasles az Ipoly Erdő Zrt. salgótarjáni erdészetének karancsi vadászterületén
Vadászat
Erdei tragédia
Agócs Tibor egy kútban felakadt, elpusztult dámszarvasbikát talált Lajosmizse határában:
Agod Tibor Bács-Kiskun vármegyében, Lajosmizse határában túrázott párjával az Aranyhomok Vadásztársaság területén, amikor egy kútban felakadva egy elpusztult dámszarvasbikát talált. Megfigyelését megosztotta lapunkkal:

Fotó: Agod Tibor – Agro Jager News
A tegnapi napon túráztunk a párommal Lajosmizse határában, a Lajosmizsei Aranyhomok Vadásztársaság területén, amikor egy régi szemétteleptől nem messze, egy erdőrészben figyeltünk fel egy nagy kútra. A kútban lógott egy szerencsétlen állat — gyakorlatilag felakasztotta magát egy régi szőnyegdarabra. Borzasztó lehetett, mennyit szenvedhetett. A tetem körülbelül két hetes lehetett.
Húsz éve járom az erdőket, de még csak hasonlót sem láttam. Az adott területen, az erdőben és annak minden részén sajnos még mindig rengeteg a szemét: különböző madzagok, drótok, stb. Ezek között élnek a dámszarvasok, őzek — és sajnos valószínűleg ez a tragédia is így történhetett meg.
Írta és fényképezte: Agod Tibor
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
A várva várt nap – Az első őzbakvadászatom
A nap már aranyszínű fátylat borított a tájra, amikor megérkeztünk a Százhalombattai Benta Völgye Vadásztársaság Elvira-major területére. Az őzek előszeretettel járnak ide, főként a hajnali, illetve esti órákban.
Csendben lopakodtunk be a gyümölcsösbe, ahol a fák között már mozgolódott néhány őzbak és suta. Tovább cserkeltünk egészen egy hatalmas vetésig, amely a gyümölcsös két oldalán terült el. Ott megakadt a szemünk egy érett, érdekes agancsú bakon, aki éppen a gyümölcsös felé sétált a sutájával. Türelemmel figyeltük őket, kivártuk a megfelelő pillanatot.

Fotó: Gargyánszki Alexander – Agro Jager News
Felállítottuk a lőbotot, beállítottuk a puskát is, majd megkaptam az engedélyt a vadászmestertől az őzbak kilövésére, amint megfelelőnek látom a pillanatot. A célzás pontos volt, a lövés megtörte a késő délutáni csendet. Az őz összeesett. Megkönnyebbülve néztünk össze, de a vadászat itt még nem ért véget.
Cigarettaszünet után lassan elindultunk a rálövés helyére, ami megközelítőleg 150 méterre volt. Amikor azonban odaértünk, az őz nem volt ott – csak friss vérnyomok vezettek át a gyümölcsösön egy darabig. Később, amikor már nem találtunk több nyomot, távolabb mentünk egymástól, és egy vonalban, átfésülve kerestünk tovább a gyümölcsösben. Végül észrevettük: sebágyában feküdt. Megriadt, és elfutott, így utánamentünk. Végül Gargyánszki Alexander, a társaság vadőre megadhatta neki a kegyelemlövést, hogy ne szenvedjen tovább.

Fotó: Mészáros Tibor – Agro Jager News
Mielőtt kivittük volna a vetésre, még pár percig magamra hagyott a vadászmester és édesapám, hogy méltón elbúcsúzhassak tőle. Ahogy a hagyomány is megkívánja, a vadászmester az őzbak szájába helyezte az utolsó falatot, a sebhez töretet tett, a vérrel megfestett töretet pedig nekem adta. Miután megadtuk a kellő tiszteletet, fényképeket készítettünk.
Végül sor került az avatásra is, amit a vadászmester és édesapám végeztek el – a vadászmester átadta az avatás megkezdésének jogát apámnak. Az avatás során édesapám szemében ott csillogott a büszkeség, a vadászmester mozdulatai pedig tiszteletteljesek voltak. Végül mindannyian meghajtottuk fejünket az őzbak fölött.

Fotó: Mészáros Tibor – Agro Jager News
Azt hiszem, ez a vadászat nem csupán egy elejtett bak története. Ez összeköt édesapámmal, a természettel, a vadászati hagyományokkal. Ahogy visszanéztem a gyümölcsös felé, már csak az emlék maradt – a naplemente fénye, az őzek nyoma és a természet örök rendje.
Írta és fényképezte: Mészáros Nóra
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Az idei év első őzbakja
Diana április 19-én, szombat délután kegyes volt hozzánk. Jani barátommal vártuk ezt a bakot, de nem jött ki a megszokott helyén. Az utolsó, lővilág előtti időben Jani úgy döntött, hogy rácserkelünk, és megnézzük, miért hisztizik folyamatosan a bakunk. Napsütéses, késő délután, három sutával, a kiszemelt terület melletti spaléton riasztott folyvást-folyvást.

Fotó: Agro Jager News
Hála Istennek, inkább a sutákkal volt elfoglalva, mint velünk, így sikerült lőtávra közelíteni. Elsőre elhibáztam 😞, és másodikra sem volt jó a találat. Kb. 250 méter volt a távolság. Sántikálva elfutott a sutákkal. Sebzett vadat nem hagyunk szenvedni!!! Sietve utána eredtünk, ami jó döntés volt. Majd kb. 180 méterről eleresztettem a lövést. Egy gerinclövéssel tűzben rogyott, és sikerült terítékre hozni az idei évem első bakját. Nagyon köszönöm Jani barátomnak, köszönöm a Zsámbéki Medence Vadásztársaságnak, nem utolsósorban az elnök úr barátomnak, Pistának! Békesség a vadnak.
Írta és fényképezte: Kovács Péter
You must be logged in to post a comment Login