Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Áprilisi apróságok

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

DISZNÓÁRNYÉK
Virágpompában tündökölt még pár napja az erdőszél, a kökénybokrok hófehér menyasszonyi ruhában köszöntötték a tavaszt. Mostanra lehullottak a megbarnult szirmok, de a vadkörte még csak most kezd fehéredni, a vadcseresznye pedig éppen legszebb virágjában pompázik.

A kukoricát elvetették a napokban, a disznók pedig igencsak gyorsan felfedezték a terített asztalt, mert mindenfelé túrások tarkítják a szántóföldek széleit. Irány tehát a vadkárelhárítás, ráadásul éppen teliholdkor indulhatunk cserkelni!

Kocsival megyünk ki a területre, majd gyalogszerrel járjuk az erdőszéli vetések poros földútjait. Balra egy patak folydogál, partján nagyra nőtt fűvel és fűzfákkal. Jobbra húzódnak a szántóföldek, fasorok választják el őket egymástól, meg néhány kisebb nádas. Elmúlt már éjfél, a holdat időnként felhők takarják, de azért jut a fényéből nekünk is.
–– Elmegyek a kocsiért. Jössz velem, vagy cserkelsz tovább az úton? ––– kérdezi halkan a vendéglátóm úgy két órányi puskasétáltatás után.

Természetesen maradok, hiszen szinte világos van, a földúton pedig hangtalanul lehet járni.

A hold éppen felhő mögé bújik, amikor a patak túloldalán, egy nagy fűzfa alatt vaddisznóforma fekete foltot veszek észre. Vadászaton persze minden fekete folt, legyen az bokor, fatuskó, kő, árnyék, mind-mind disznóformát ölt – miért lenne hát éppen ez a kivétel? Nézegetem azért jó darabig öreg binokuláris távcsövemmel, de nem mozdul. Közben egy felhő mögül előbújik a hold.

Nézzük csak…! Balról jön a holdfény, ha bokor lenne, nem lehetne épp’ ott és annyira fekete – hacsak nem a fűz árnyéka esik épp’ oda valahogy. Nem, nem bokor ez! Mintha szép, magas marja is lenne, mint a kanoknak… A fekete gombóc már hosszú percek óta mozdulatlan, lépek hát felé kettőt – mire egy közepes erejű fújás, két-három reccsenés, a fekete folt pedig – volt, nincs! Mégiscsak disznó volt!

Csodában reménykedve várok még egy kicsit, de a vad már aligha jön vissza. Fújok egyet én is, mint előbb a disznó, aztán magamban – örülök! Éppen a napokban mesélte valaki, hogy meglőtt egy magányos, kan formájú disznót, ami végül mégiscsak koca lett. Az én disznóm is egyedül volt, termetesnek is tűnt, alkata is kant mutatott – legalábbis árnyékként. Akárhogyan is volt, nem lőttem volna rá. Az ugyanis a legbiztosabb megoldás…

„Virágpompában tündökölt még pár napja az erdőszél,
a kökénybokrok hófehér menyasszonyi ruhában köszöntötték a tavaszt”

MARTILAPU A HEGYEN
Martilapu nyílik az öreg bükkös és a vágás között kanyargó ösvény szélén – a kerek, sárga virágok valósággal világítanak a barna avar és a szürke fatörzsek között. A völgyek aljában már el is virágzott nagy részük, itt, a hegyen meg még csak most bontanak szirmot az elsők.

Érdekes, de ezekben az erdőkben nem is olyan ritka növény a martilapu. Az öreg bükkfák, amikor nem a fűrész végez velük, hanem természetes halált halnak egy-egy erősebb szélviharban, sokszor háromajtós szekrény nagyságú földdarabokat fordítanak ki gyökereikkel az erdő talajából. Ezek hosszú évekig emelkednek ki földhányásszerűen, mintha kis partfalak lennének.

Ezen fagyökerek közé szorult, vödörnyi földdarabok napsütötte részein is megtelepszik szélfútta, ejtőernyős magjainak köszönhetően a martilapu. Húzza aztán pár évig, hiszen amikor neki a legtöbb fényre van szüksége a virágzáshoz, a bükkös még kopasz. Amint a kidőlt fa helyén záródik a túlélők lombkoronája, a csapadék meg lemossa, a fagy szétmállasztja, a szél elhordja a talajt a kidőlt fa gyökerei közül – egyszer csak a sárga virágok sem emelik fel bimbófejüket kora tavasszal.

Mindenesetre csodaszámba megy az a szívósság és élni akarás, ahogyan ez a kis növény az alföldi árokpartoktól a bükkösök övének felső határáig megmarad!

„Martilapu nyílik az öreg bükkös és a vágás között kanyargó ösvény szélén”

VALLOMÁS A SZENVEDÉLYRŐL
Este vadászni mentem a feleségem unokatestvéréhez, s maradtam a hajnali cserkelésre is. Előbb disznó után jártunk a kukoricavetéseken, aztán virradatkor kipróbáltunk egy cserkelő ösvényt, ami nagy részt felhagyott, erdővé sűrűsödött, öreg gyümölcsösökön át vezet, de lövéshez sehol sem jutottunk.

Nem baj persze: egyrészt nem hibáztunk, másrészt nem sebeztünk, harmadrészt nincs gond a lőtt vadra sem. Ráadásul sikerül megtakarítani a sokszor elhúzódó, kényelmes otthoni felkelést is: kora reggelre már haza érek, az ajtónyitásra éppen csak hogy ébredezni kezd a család.
––– Mit lőttél? ––– hallom a feleségem szokásos kérdését az ágyból.
––– Hajnalban kiállt a tisztás szélére egy szép, nagy, kerek kecskesajt….
––– Mi?
––– Kecskesajt! Azt jól oldalba lőttem!

Előveszem a hátizsákomból a pompás tejterméket, kedves rokonaink ajándékát. Csakhogy mást is kaptam ám: egy pár szarvaskolbászt! Már az illata is mennyei, én úgy vélem, hasát szerető ember csakis ilyen illatúnak képzelheti el a túlvilág boldogabbik, bár bizonyára kisebb részét.

––– Ez meg alacsonyan repült a nádas felett, amikor meglőttem –– szerénykedek a kolbásszal a kezemben, azon elmélkedve, hogy vajon az asszonynak eszébe jut-e, hogy csak a golyós puska volt nálam. Nem épp’ korunk Dianája, de ennyit tud a vadűzésről.…

Most azonban nem ilyen éber ––– korán van ––,– így megnyugodva pakolhatom a zsákmányt a hűtőbe. Közben azért megfordul a fejemben, mi lesz, ha később utána gondol a dolgoknak? A végén még nem hiszi el, hogy valóban vadászni voltam – pedig Isten látja lelkemet, máshová nem nagyon kívánkozom…

„Magasles az Ipoly Erdő Zrt. salgótarjáni erdészetének karancsi vadászterületén”

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom