Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Karácsony a Pilisben

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

VADÁSZKARÁCSONY
– 2011 –

Napokig esett a hó, az erdő hófehér ruhába öltözött. Mintha tudatosan készült volna arra, hogy szebbé, hangulatosabbá tegye a Karácsonyt. A természetben magasra nőtt fenyőfák terpeszkedő ágain kényelmesen pihentek a hótappancsok. Az erdő lombhullató fái, a fenyőfélékkel vegyülve, havas koronáikkal harmonikus egységben díszítették a hegyoldalt. A sokszínű természet, a szunnyadó avar békés csendben várta a megérkező Karácsonyt.

Vártam én is. Gyermekkorom óta szeretem ezt az ünnepet. Szeretem a meghitt hangulatát, felnőttként is át tudom élni a gyermekek örömét, ajándékozásuk izgalmait. Szenteste a családoké. Ilyenkor természetes, hogy együtt van a család; más programokkal nem volna ildomos megbontani az összetartozását. Habár a havas téli erdő, engem ilyenkor is igen csak erős vonzalommal hívogat.

Nehezen tudom visszafogni a gondolataimat, hogy ne gondoljak élő, eleven mozgó képeire. Hogy a lelki szemeim előtt ne lássam a fák között, a fehér, havas háttérben óvatosan közeledő vadkant. Ezért gyakran előfordult már velem, hogy karácsony napján, amikor havas volt a tél, a késő délutáni órákban magamra öltöttem a vadászgúnyát és kimentem a vadászterületre. Így volt ez most is. Úgy voltam vele, hogy ilyenkor már szabad. Ez már nem zavarja a család békéjét. Ez a nap és az este már a vadászé lehet. Ezt a megértő, a vadászattal kapcsolatban oly sokszor türelmet tanúsító vadászfeleség sem ellenzi.

Szolid vadászházunkban, a Pilis alján, a cserépkályhába be volt készítve a száraz gyújtós. A ház még igazán ki sem hűlt, a falai némileg őrizték a temperált meleget. A házban nem volt senki, karácsony napjára a beíró könyv nem jelezte újabb vadász érkezését. Bár még jöhetnek – gondoltam én – hiszen még csak kora délután felé jár az idő. Viszont ilyenkor már igen hamar esteledik.

Ezért igyekeztem én is; haraptam pár falatot, összekészítettem a holmimat és jó melegen felöltöztem. A hátizsákomba nem felejtettem el berakni a termosz meleg teát. Némi gondolkodás után még valamit elhelyeztem a hátizsákom mélyén, amit máskor soha nem tettem, mégpedig a lőszeres tasakomat. Ez teljesen szokatlan volt tőlem, nem is tudtam megmagyarázni magamnak, hogy mi volt ez a késztetés.

Mintha valami azt súgta volna, hogy „hagyd most a fegyveredet, ne töltsd be, karácsony napján ne essél kísértésbe, a vadaknak is jár a békés karácsony!” Legszívesebben a fegyveremet sem vittem volna magammal, de az üres vadászházban azt még sem hagyhattam.

Eközben megszólalt egy belső hang, hogy „de hát nem vadászni jöttél?” „De igen! – viaskodtam magammal, de hányszor mondtam már azt is, magamnak és másoknak, hogy a vadászat nem csak a vad elejtéséből áll! No, ugye?” – erősítgettem magamban most is ezt a felfogásom és mintha minél előbb le akartam volna zárni ezt a belső viaskodást, bezártam a vadászház ajtaját és elindultam az erdőre, a beíró könyvben bejegyzett útvonalon. Úgy terveztem, hogy mielőtt még leszáll az este, cserkelek a havas terepen. A látási viszonyok ehhez kitűnőek voltak; az erdő mélyébe messzire lehetett látni, a puha hó pedig elnyelte a lépések zaját.

A vadászházunktól több száz méterre, az erdő mélyén állt egy magasles, oda akartam eljutni az esete beálltáig. Tudtam, hogy az erdő fái között, a hófehér terepen ekkor is jó lehet majd látni. Igen csak szokatlan formában; hátizsákkal a hátamon, vállamon az üres fegyver, nyakamban a kereső látcső, s így kezdtem el a cserkelést.

Alig távolodtam el a vadászháztól, mintegy száz méterre, észrevettem, hogy a fák között áll egy szarvastehén a borjával. Azok már észrevettek engem, mert feszülten figyeltek. Igyekeztem mozdulatlanná válni, majd nagyon lassan a szememhez emeltem a látcsövet. Igen jó állású, nagyfejű, nagy fülű tehén volt; olyan, amit egyébként nem lett volna szabad kilőni. A borja is igen fejlett volt. Néztük egymást egy darabig, s ahogy megmozdultam, a tehén elugrott és lendületesen vitte magával a borját az erdő mélyére.

Én még álltam ott egy ideig. Élveztem a csendet és a mérhetetlen nyugalmat, amelyet a téli erdő árasztott felém. Szinte fájó volt a fülemnek, amikor egy szajkó éles károgása megtörte ezt a csendet. De nem haragudtam rá, mert úgy voltam vele, hogy ezzel a vadak mozgását jelzi nekem. Abból az irányból jött a jelzése, amerről a szarvastehén elfutott a borjával, de az is lehet, hogy valami mást vett észre, mert a madár szüntelenül rikácsolt.

Nem volt kellemes hangja, de mégis zene volt a fülemnek, mert reméltem, hogy valamilyen vad megjelenésére számíthatok. És nem is gondoltam rosszul, mert nem sokkal ezután a fák között, a hófehér háttérben egy koca, három malacával közeledett felém a lejtős hegyoldalban. Lassan turkálva haladtak a hóban, majd hirtelen irányt változtatva elporoszkáltak távolabbi céljaik felé.

Újra csend lett és nyugalom az erdőn. Lassan haladtam én is a célom, a választott magasles felé. Cserkelés közben gyakran megálltam, hallgatóztam, távcsövezgettem. Nem volt értelme sietnem. A közeledő este mintha szürke hályogot kezdett volna borítani a szemeimre, de a hófehér környezet ennek egy ideig ellenállt. Odaértem a magasleshez, amelyet már szabad szemmel, távolabbról is észrevettem a fák között.

Jól megépített, tetővel fedett magasles volt, kényelmes ülőkével ellátva. Igyekeztem kényelmesen elhelyezkedni a lesen, gondolván, hogy egy-két órát eltöltök itt, s mint a színházban, végig nézem a „karácsonyi előadást” az erdőn. Bele nyugodtam, hogy most ebből fog állni a vadászatom. Az izgalom csupán az lehet benne, hogy nem tudom, milyen „felvonások” következnek.

Az elsőre nem sokáig kellett várni, mert éppen hogy elhelyezkedtem a les ülőkéjén, ismét megszólalt a szajkó, mintha jelezte volna az előadás kezdetét. Kisvártatva egy róka jelent meg a színtéren és a lestől alig ötven méterre megállt, majd leült a hóba, miközben jobbra-balra figyelgetett. Mintha csak lövésre kínálta volna magát. Mintha tudta volna, hogy a „nézőtéren” üres puskával ül egy vadász, aki megfogadta, hogy ma este nem tesz kárt a vadakban. Aki e pillanatban úgy érezte, hogy már megbánta a fogadalmát, mert a rókának gyönyörű, színes, tömött bundája volt.

De mit lehetett tenni? A fegyver töltetlenül pihent a les sarkában, a lőszerek meg a hátizsák mélyén lapultak. Így meddő volt a kísértés. A fegyverem után nyúlva tettem egy óvatos mozdulatot, mert a céltávcsővel is meg akartam nézni a rókát, hogy legalább a célzási illúziómnak eleget tegyek, de a róka a legcsekélyebb neszt is meghallotta és egy pillanat alatt eltűnt a látótérből.

Ez után egy jó ideig nem történt semmi. Csendben üldögéltem a magaslesen és élveztem a karácsony csendjét és hangulatát az erdőn. Vadászéletem során már számtalanszor ültem így, kint a havas terepen, mint most, ráadásul töltött fegyverrel, vadat várva, de azoknak az eseteknek valahogy ne volt ilyen varázsa, mint most, karácsonykor. Béke és nyugalom vett körül. Közben a közeledő éjszaka felváltotta a nappalt, de az éj lepelével mégsem tudta teljesen birtokba venni a tájat, mert a hótakaró, mintha tompított fénnyel világított volna az éjszaka szemébe.

Távcső nélkül is kiválóan lehetett látni az erdő fái között. Jól éreztem magam, habár egy kissé kezdtem fázni a lesen. Kezdtem készülődni, hogy visszamegyek a vadászházba. Ott a cserépkályha már nyilván bemelegítette a szobát.

Összekészítettem a felszerelésemet és felálltam a lesen; a látcsövemmel végig pásztáztam az előttem lévő, belátható terepet. Kerestem, kutattam, hogy a fák között nem látok-e mozgó vadat az erdőben, de nem vettem észre semmit. Már éppen indulni akartam lefelé a létrán, amikor a hátam mögött mintha disznó szimatolását hallottam volna. Hátra fordultam és a fák között, a lestől alig harminc méterre egy magányos vaddisznó állt.

Hogy került ez ide? – tettem fel magamnak a kérdést. Hogy-hogy nem hallottam a közeledését? A disznó csak állt, mintha megkövült volna, de mély fúvásokkal, szimatolásokkal életjeleket adott magáról. A kereső látcsövem egészen közel hozta az alakját. Nem fért hozzá kétség, hogy egy magányos kan jött be a képbe. A látcsővel még az agyarát is jól lehetett látni.

Na, most mit csináljak? Mégsem állhatok neki a hátizsákom mélyén – ami ekkor már a hátamon volt – kotorászni a lőszerek után, hogy meglőjem a kant. Azt a cihelődést úgy sem várná meg. Meg egyébként is; megfogadtam, hogy ezen a karácsony estén nem teszek kárt a vadakban. Legyen nekik is ez alkalommal békés karácsonyuk.

Legyen hát a kannak is az! Ki tudja, hogy éppen nem ez lesz-e az utolsó karácsonya? Még egy kis ideig engedte magát távcsövezni, de észrevehette, hogy körülötte nincs minden rendben. Szagot ugyan nem kaphatott, mert jó volt a szelem. Néhány bizonytalan lépést tett még előre, majd újra megállt. Halk morgással jelezte, hogy észrevett valamit a mozgásomból. Nyilván jobbnak látta menteni a bőrét és erőteljes fújással elköszönve, megfordult és futásnak eredt az erdő mélye felé. Nem tudhatta, hogy én most nem jelentek rá veszélyt.

Így ért véget az erdőn ez a karácsonyi „műsor”. Visszafelé ballagva a vadászhoz, még néhányszor észleltem itt-ott a vadak mozgását, de már nem jöttem lázba. A karácsony ünnepi hangulatától nyugalmat kaptam és én is nyugalmat adtam ezen az estén az erdő lakóinak, a vadaknak. Úgy fogtam fel, hogy részemről egyszer egy évben ez kijár nekik, hiszen az év egészében ezt úgy sem kapják meg másoktól.

– Jó érzéssel, békés lelki nyugalommal ballagtam a vadászház felé! …Végül is jót vadásztam!

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom