Keressen minket
[wpml_language_selector_widget]

Vadászat

Január végi kirándulás

Közzétéve:

Feltöltő:

Print Friendly, PDF & Email

Szögi Tibor vadászlevelei

Szia egy szem Barátom!

Mi van veled, hogy nem jelentkezel?
Vagy nagyon jól megy sorod és nem gondolsz a szegény barátodra, vagy nagyon rosszul, és kisebb gondod is nagyobb annál, minthogy velem foglalkozz. Vagy netán tönkrement a géped és a címem odaveszett?

No, de nem akarok szemrehányóskodni. Beszéljünk inkább a szép dolgokról. Most nálunk gyönyörű napsütéses idő van. Tizenkét-tizenhárom fokos nappali és valamivel nulla alatti éjszakai hőmérséklettel. Érzem már a tavasz illatát. És ha tavasz, akkor itt a nagy szabadság eljövetele. Május 15-én elmegyek évi szabadságra és már nem is megyek vissza dolgozni, csak a búcsú bulira. És majd élem a gondtalan nyugdíjas éveket. Remélem, akkor majd sokkal több időt tudok szentelni a vadászatra és horgászatra. Remélem így lesz!

Mert az idén is azt terveztem, hogy többet vadászok, úgy mint a régi szép időkben, de mégsem lett belőle semmi. Mindig közbejött valami. Mentem, mentem eleget, de mindig csak bejártam a területet, cserkeltem, nyomoztam, de nem találtam alkalmas helyet, ígéretes csapát, ahova érdemes lett volna kiülni lesbe. Úgyhogy egész szezonban egyszer se voltam disznó- vagy rókalesen. Az idéntől megváltozott a vadásztörvény. A kant és a süldőt egész évben lehet vadászni, úgy mint régen. Csak a kocára és a malacokra van tilalom január 1-jétől június 30-ig.

Január utolsó hétvégéjén, péntek-szombaton Padén voltam. Nagyokat csavarogtam két négylábú társammal, Lilivel és Pamaccsal. Pénteken: Rogácsásút, Jézda-kanális, Morotva, Mumper, Csikóstanya, Gólya-sziget. Itt az etetőm mellett megebédeltem (finom császárszalonna, lila hagyma, szentmiklósi ropogós házi cipó, no meg, hogy ez az egész könnyebben lecsússzon, meglocsoltam egy kis jófajta nedűvel). Nem sok izgalomban volt részem. Rengeteg őz, pár nyúl, fácán és egy öttagú fogolycsapattal találkoztam. Fönt a magasban hatalmas libacsapatok utaztak délnek.

Úgy terveztem, hogy hazafelé, a jézdai kanális nádasa mellett megállok egy kicsit leskelődni. Délután négy óra körül járt az idő, amikor közeledtem a jézdai nádas felé. Ballagok az úton, már majdnem odaérek a lucai kanális hídjához. Az út mellett jobbra, tudod ott van az a mély árok, a partja benőve akác és vadszilva surjával. Az árok alján alig másfél méter széles, térdig érő vízzel.

A szemem jobb sarkával inkább sejtem, mint meglátom a mozdulatot. Alig hallható vízcsobbanás. A puska repül le a vállamról. Most már a célzósín fölött kutatom az árok alját, hogy képzelet volt-e vagy valóság az előző moccanás. Vízipocokra gondoltam. De már eresztem is le a puskám csövét. Egy hatalmas barna test csúszik tovább, mint egy árnyék, mint egy képzelet. Se csobogás, se surranás. Vidra. Ezt nem szabad bántani. Védett. Nagyon kevés van belőlük.

No de… Villámgyorsan fölkapom a puskám, és úgy hat-hét méterről tarkón lövöm. Ugyanis ahogy a jószág tovább haladt a résen, ahol átláttam a sűrű bokrok között, a karcsú vidratest helyett egy zömök nagy fenék, majd egy henger alakú farok jelent meg. Egy hatalmas, tíz kiló körüli hódpatkány (nutria). Nem volt időm gondolkodni. Nagyot hibáztam. Habár a hódpatkány nem őshonos, szabad rá vadászni, de nekem nincs szükségem rá. Se a bőrére, se a húsára. De most már késő.

Kivágtam a Buck bicskámmal egy félkar vastagságú akácfát és a kampós végével kihalásztam a zsákmányt. Most mi a fenét csináljak? Ha már lelőttem, nem illik itt hagyni. Fölhívom a Nagy Tibit, kell-e neki. Nem kellett! Ekkor eszembe jutott egy Elektrovojvodinás munkatársam, aki nem vadász, de gyűjti a különleges bőröket. Azt is fölhívtam. Neki kellett. Nagyon megörült neki.

Most kezdődött az én kálváriám. Másfél-két óra gyaloglás hazáig. Fehér maszkír ruhába voltam öltözve. A hódprém véres-vizes. Ha nem akarom összekenyni magam, szállítás közben jól el kell tartanom a kezem. Eleinte ez nem is volt olyan nagy gond. De ahogy múlt az idő, a zsákmány egyre súlyosabb lett. Végül már azt hittem leszakad a karom. Percenként cseréltem kezet, de így is csupa vérfoltos lett a lábam szára mire hazaértem. Mérges voltam magamra a meggondolatlanságom miatt. Nemcsak hogy kifáradtam, de elmaradt a rókales is. Pedig útközben többször is hallottam rókaugatást a jézdai és a plyostinai nádasból. Megkezdődött a párzás. No de majd holnap…

* * *

De aztán másnap se lett semmi. Pedig gyönyörű, libázásra való ködös idő volt. Reggel hétkor indultam. Végig a pöcéri kacsató bal oldali töltésén, végig a bátkai „hóttisza” mellett, majd föl a nagytöltésre. Még tizenegy órakor is csak 50–60 méterig lehetett látni. Egy megveszett liba vagy kacsa nem szállt fölém, de másfelé se nagyon, mert nem hallottam a hangjukat sem. Pedig nagyon reménykedtem. A csónakból kicsit-kicsit szólt a puska, reméltem, hogy egyes csapatok kifordulnak a töltés fölé. De nem – mind a Tisza fölött maradt.

A Komanov körtése és az akácerdő közti kukoricást (ahonnan fácánvadászatkor fölugrottak a disznók) is átjártam. De semmi friss nyom vagy fekvés. Nincs mit tenni. Visszamentem a töltésre és lelógó orral megindultam hazafelé.

Zenta, Vajdaság

Vadászat

Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Klaus Iohannis államfő kihirdette kedden a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvényt.

Ahogyan beszámoltunk róla, ezt a Bucsecs-hegységben történt tragédia nyomán összehívott rendkívüli ülésszak során, július 15-én szavazta meg a képviselőház. Az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károm megelőzése érdekében.

Fotó: Maszol

Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezik a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére.

A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a jogszabály a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A kedden kihirdetett törvény előírja, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomonkövetésére.

Tánczos Barna a Maszol megkeresésére korábban hangsúlyozta, önmagában ez az intézkedés még nem oldja meg a medve-problémát, a környezetvédelmi minisztériumnak továbbra is feladata, hogy a villanypásztorok beszerzésére a finanszírozást elindítsa.

Forrás: Maszol

 

Tovább olvasom

Vadászat

Lőkészségfejlesztő nap hivatásos vadászok részére

Print Friendly, PDF & Email

Lőkészségfejlesztő napot szerveztek hivatásos vadászoknak a Magyalosi Lőterén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az OMVK Kiemelt programjaira beadott pályázat megvalósítására július 19-én került sor Ravazdon. A lőkészségfejlesztő napon, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. Magyalosi Lőterén 37 hivatásos vadász jelent meg.

Fotó: OMVK

A regisztrációt követően Varga András, négyszeres Európa Bajnok és sokszoros magyar bajnok sportlövő, lőoktató tartott elméleti oktatást a jelenlévők részére. Az oktatáson a hivatásos vadászok mindennapi teendői során jellemző fegyverkezelési helyzetek, szituációk is bemutatásra kerültek, figyelemfelhívás célzattal a helyes viselkedésre, fegyverhasználatra.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A szükséges eszközök (fegyver, lőszer) felvételét követően a résztvevők, a kapott rotte-beosztások szerint jelentek meg az egyes korongvadász pályákon, ahol különböző színű és méretű, más és más vadfaj röpképét, mozgását imitáló korongra adtak le lövéseket, nem egy esetben nehezített körülmények között, megküzdve a terepi adottságokkal is.

Fotó: OMVK

A délután folyamán, a résztvevők futó disznóra történő kisgolyós lövésekkel mérhették fel lőtudásukat. A program ezen része változatos eredményekkel zárult, volt, akik kifejezetten jó köregységeket teljesítettek.

Hangulatát, szakmaiságát, megítélését tekintve, az egész rendezvény minden résztvevő megelégedése mellett zajlott.

 

Vadászüdvözlettel: Nagy Balázs hivatásos vadász alelnök – OMVK

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Újra mentes az ország a magas patogenitású madárinfluenzától

Print Friendly, PDF & Email

Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét. A teljes országra vonatkozó kedvező státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálymentes kereskedelmét az egyes harmadik országokkal.

Fotó: NÉBIH

Hazánk magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét a WOAH hivatalosan is megerősítette weboldalán. A kedvező besorolás visszamenőleg, július 3-tól érvényes, tehát az ezt követően készült baromfitermékekre már vonatkozik. A mentességről dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos hivatalos levélben tájékoztatja a partnerországok illetékes hatóságait az importkorlátozások feloldása érdekében. Fontos, hogy mentességünk visszanyerésével a harmadik országok felé történő szállítások nem automatikusan indulhatnak meg, hanem meg kell várni a visszajelzésüket. A harmadik országokkal kapcsolatos naprakész kereskedelmi információkról a Nébih honlapján tájékozódhatnak az érintettek.

A mentesség visszanyerése azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a járványvédelmi fegyelmen. A vírus vadon élő madarakban hazánkban és a környező országokban jelen van, így a kórokozó bármikor újra bekerülhet a baromfiállományokba.
Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es, járványvédelmi minimum feltételeket előíró országos főállatorvosi határozat továbbra is érvényben van, az abban leírt feltételek teljesítése kötelező. Így például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot szintén zárt helyen kell tárolni, vagy utóbbit fóliával letakarni, hogy ne férjenek hozzá vadon élő madarak.

A madárinfluenza betegséggel kapcsolatosan tudnivalókról és aktuális információkról a Nébih tematikus oldalán tájékozódhatnak az érintettek.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom