Keressen minket

Vadászat

Régi vadásztörténetek: A puska

Közzétéve:

Feltöltő:

Reneszánszukat élik a hagyományos vadászati módok, köztük az elöltöltő fegyveres vadászat. Valamikor a múlt század elején igencsak megosztotta a vadásztársadalmat, hogy melyik a jobb puska: az elöltöltős vagy a hátultöltős. Ezzel témával kapcsolatban adunk közre egy korabeli, fanyar humorú vadásznovellát Osztap Visnya ukrán vadászíró „Jó vadászatot!” című könyvéből.

visnya1

A puska olyan eszköz, amivel lőni lehet. Ha puska nincs, vadász sincs. Illetve lehet, de csak plátói alapon: az ilyen vadász, hogy úgy mondjam, árnyékvadász. Szomorúan, töprenkedve jár-kel, tekintete búbánatos, és ha összeakadtok vele, így kesereg:
– Hej, ha puskám volna! S méghozzá olyan, mint valamikor! Hány fészakalja tőkés récéről tudok! Hány tollasodó böjti récéről! …annyian vannak, mint a békalencse! Hat rókalyukat fedeztem fel! Egy csomó rókabőr lóghatna a padlásomon! Hát a farkasvacok, a Kriva-szakadékban! Lám, magának van puskája, mégis csak egy harismadarat lőtt… Hajaj, nincs puskám!

Továbbindul, de úgy tíz lépésről visszafordul, még egy pillantást vet rátok és legyint:
– Nincs!…
Hát ennyit jelent a puska a vadász számára.

Kétféle szerkezetű puskát különböztetünk meg.
1. Elöltöltős (sokan tévesen előtöltősnek mondják).
2. Centrális hordású, vagy mindennapi nevén: duplacsövű.
Tehát elöltöltős és duplacsövű.

Bizonyára tudjátok, mi a különbség köztük. Az elöltöltőst egyszerűen csőbe töltik, a duplacsövűnél ezzel szemben a kész töltényeket az úgynevezett töltényűrbe helyezik be. A puskát „letörik”, beleteszik a töltényt, aztán visszakattantják – és kész…

Persze, ti ezt mind tudjátok, csak azért mondom el mégis, mert akadhat olyan emberfia, aki világéletében sose látott puskát. Példának okáért, találkoztam valakivel, aki egy évszázadot leélt, de még nem látott görögdinnyét… Van ilyen…

Hogy melyik puska a jobb, az elöltöltős vagy a duplacsövű? Én bizony nem vállalkozom az eldöntésére, hiába is kértek, hiába is könyörögtök.

Ha mázsányi papírt irkálnánk itt össze, vagy több tízezer szót vesztegetnénk – akár a legbölcsebbeket! – annak bizonyítására, hogy a duplacsövű előbbre való, mint az elöltöltős, akkor is akadna, aki nyomban lehurrogna:

– Méghogy a duplacsövű jobb, azt mondja? Mit locsog itt összevissza? Látta az én elöltöltősömet, amelyik még a dédapámnak leszakította az ujját, amikor a ravasz megugrott? Látta?! Akkor meg mi a csudának magasztalja úgy azt a duplacsövűt? Hát mondja meg, hol van a maga csúzlija egy olyan igazi elöltöltőstől, amilyen az enyém is? Maga tán nem látta, mikor a farkas hatvan ölnyit bukfencezett, amikor odagyújtottam neki. Látta?

– Nem, nem láttam!

– Akkor meg ne beszéljen! Nem mondom, puskának puska a duplacsövű is. Az agya szép, fényes, a csöve is egyenes, jól megmunkálták… No, igen… Ha kézbe veszi az ember, valóban olyan, mint egy igazi puska. De hogy szuperál? Lőni lő, nem mondom, de nem úgy, mint az én elöltöltősöm… Megmondom úgy, ahogy van: ha tudnék szerezni jó erős acéldrótot – nem is kellene sok! –, hogy annak rendje-módja szerint hozzáerősítsem a csövet az agyhoz, oda nem adnám a világ minden kincséért sem. Máig is úgy van, ahogy megboldogult nagyapám megerősítette. Hű, micsoda drótot szerzett hozzá! Ma már egy kicsit meglazult a drót. Jól lő, csak amikor elsüti az ember, valahogy úgy tesz, mintha az utolsót rúgná… Drót kellene, hogy megszorítsam. Nem is kellene sok. Nem gyártanak ma már olyan drótot. Hű, és milyen jól hord! Egyszer megcéloztam egy böjti récét, derekasan megcéloztam, hát amikor meghúztam a ravaszt, a jobb fülem mellett ssss! – nagyobb süvöltés támadt, mintha egy gőzmozdony sípolt volna. A ravasz vágott ki, az tett úgy a fülem mellett, hogy: ssss! Odatapintok – érzem, hogy a fülem a helyén van, csak azóta egy kicsit nagyothallok. Igen erősen hord! És maga még azt állítja, hogy a duplacsövű jobb. A böjti récét nem találtam el akkor… De nem tesz semmit, másnap odalopakodtam a nád mögül – ott úszkált a part mentén –, és egy bottal leütöttem. Úgyhogy mégse menekült meg. Hát hogy ezek után felcseréljem az én elöltöltősömet holmi duplacsövűre… Soha, míg élek!

Nem, ne akarjátok bebizonyítani a duplacsövű előbbrevalóságát az elöltöltőssel szemben, se megfordítva – teljesen hiábavaló.

Én, a magam részéről a duplacsövűt kedvelem. Hogy miért? Hát – ilyen a gusztusom. Hadd szidjanak érte az elöltöltős hívei, hadd gúnyoljanak – elviselem. Úgyse tehetek egyebet.

De azzal, hogy azt mondom: „a duplacsövűt kedvelem”, voltaképpen még semmit se mondtam. Minden duplacsövűt kedvelek? Kakasost vagy kakasnélkülit?

Jaj, kimondani is szörnyű, de én például a kakasnélkülit kedvelem. Szinte már látom az olvasó vagy hallgató sajnálkozó mosolyát, szinte hallom, amint lekicsinylően mondja:

– A kakasnélkülit?… De miért épp a kakasnélkülit?… Igen, igen, miért a kakasnélkülit? A puska kakas nélkül olyan, mint egy asszony fül nélkül. Nézd, nézd… asszonynak asszony, csak valamije hiányzik. Így van ez a kakasnélküli puskával is. Tartod a kezedben, simogatod és nincs mibe belekapaszkodni. Repül a vadkacsa, te meg azt se tudod, fel van-e húzva a rugó vagy se, előretoltad-e a biztosítékot, vagy nem. Csak rángatod, rángatod a ravaszt, de hol jár már a kacsa! Ha viszont előtted a kakas, pontosan látod, fel van-e húzva, vagy nincs felhúzva… Klic-klac! Dirr-durr! A kacsa ugyan továbbrepül, de fő az, hogy lőttél és idejében lőttél. Nem, kakas nélkül a puska fabatkát sem ér. Csakis a kakasos ér valamit. Nagyapám a halálos ágyán mondta az apámnak, apám meg nekem: „Soha ne végy kakasnélküli puskát. Csakis kakasosat.”

No, jó, ha kakasos, hát kakasos, ha kakasnélküli, hát kakasnélküli. Ez azonban még korántsem minden. Milyen kaliberű puska a legjobb? A tizenkettes? A tizenhatos? A húszas? Ami engem illet, én a húszast kedvelem.

Csak el ne áruljátok valakinek, mert különben mindjárt rákezdik:
– Micsoda? A húszas?! Akkor már jobb, ha bodzapuskából lő. Az legalább olcsó, az eredmény viszont ugyanaz. Én úgy gondolom, ha már lövünk, úgy lőjünk, hogy a lövés lövés legyen, és a szórás is jó nagy. A tizenkettes – az puska! No, még a tizenhatos is megteszi. De a  húszas?! Nem is veszem puskaszámba.
– Sohasem vadászott húszassal?
– Azt nem mondom. Úgy tizenöt évvel ezelőtt nekem is volt egy húszasom. Haj, micsoda puska volt! Igaz, nagyon hangosat durrant, de ha elsütöttem, bármilyen messze volt is a vad, mindenütt elérte. De hát olyan csak egy volt. Ma már nem csinálnak olyan puskákat. Nem, nem, én már csak tizenkettes-párti vagyok. Komoly puska, megbízható, nem játékszer.

Van még egy puskafajta, amelyet csak megrendelésre készítenek, annak, aki éppen ezt kedveli. Ez az úgynevezett „kacsaölő”. Hatalmas cső, óriási agy, erő kell hozzá, hogy megtömjék lőporral és söréttel, nem viszik, hanem szállítják a tóhoz, ahol ősszel nagy csapatokban tanyáznak a vadkacsák.

És mekkorát durran! Ahhoz, hogy kacsalövővel lőhessen valaki, jól be kell gyakorolnia a hátraszaltót. A kacsaölő ugyan maga is megcsináltatja vele, de sokkal jobb, ha az ember önszántából csinálja, lövés után azonnal. Így könnyebb.
– Mi történt magával, hogy így kétrét görnyed? – kérdeztem egy vadásztól.
– Eh, régi história! Úgy tíz éve történt. Kacsaölővel lőttem. Azóta nem mozog a derekam, meg se moccan. Tíz év óta nem tudok kiegyenesedni.

A kaliberrel azonban még nem ér véget a dolog. Melyik a legjobb gyártmány, melyik a legjobb puskamárka? Melyik „márkát” ajánljuk, ha valami újonc vadász puskát akar vásárolni?

Gondolkozzunk.
Honi gyártmányaink: a tulai és a jizsevkai, jó puskák, remek puskák!
Angol gyártmány: a Perle és a Holland & Holland.
Francia: a Lebot és a Francot.
Német: a Sauer.
Cseh: a Novotný (páratlan puska!).

Melyik gyártmányt ajánljuk hát?
Tudjátok, nekem az az elvem, hogy vadászfelszerelések beszerzésére senkinek nem adok tanácsot.

Annyit azonban megteszek, hogy megismertetlek benneteket egy hagyományos taktikával. Ehhez tartsátok magatokat, akár puskáról, akár más vadászati felszerelésről van szó, ha történetesen titeket kérnek meg vagy kérnek fel, hogy mondjatok róla véleméynt.
– Látta már a puskámat? – kérdik tőletek.
– Nem, nem láttam.
– Nahát akkor nézze meg!

Veszitek a puskát, és tüzetesen megvizsgáljátok. A csövet okvetlenül tartsátok a világosság felé, kémleljetek bele, próbáljátok ki a ravaszt, latolgassátok a tenyereteken mennyit nyomhat, célozzatok vele. Célozzatok többször egymás után, gyors, heves mozdulattal rántva vállatokhoz a puskaagyat, mintegy kitapasztalva, jól simul-e a vállatokhoz.

Ezalatt a puska gazdája, feltétlenül, ilyeneket mond:
– Nagyszerűen hord! Tudja, sose hittem volna, hogy ekkora távolságból el lehet találni valamit. Tavaly ősszel lőttem egy nyulat, de hát azon mindenki bámult. Éppen csak lőttem egyet, hogy megijesszem a komát, az pedig: egy Karika… és Kész! Utána mindnyájan ellenőrizték is a puskát, mert senki sem akarta elhinni… Százkilencven méter volt a távolság! Öt sörétet kapott, és mind keresztülment rajta. Ilyen puskát még nem láttam! Így szemre nem valami mutatós, de hordani aztán hord!

– Milyen gyártmány? Nem tudom elolvasni, mi van ideírva.
– Én sem tudom. Egy idevaló mester azt mondta, hogy a cső Holland & Holland, az agy Lebot, a többi része pedig honi munka, tulai. De ha látná, hogy hord, szeme-szája elállna a csodálkozástól.
– Nekem tetszik – jegyzitek meg szemrebbenés nélkül. – Valahogy rokonszenves nekem. Kitűnően hordhat.

A puska gazdája rendkívül meg lesz elégedve a „szakvéleményetekkel”.

Később valamelyik vadásztársatok bizonyára megkérdi majd:
– Látta N. puskáját?
– Láttam. Hát maga?
– Én is.
– No és…? – kérdeztek ezúttal ti.
– Szerintem moslékkeverő.
– Szerintem is.

Végre eljutottunk ahhoz a „márkához”, amelyből a legtöbb van.
Ez pedig: a „moslékkeverő”.
A legjobb puska – a tiétek.
A többi – moslékkeverő.
A ti szemszögetekből.

Vadásztársaitok szemszögéből azonban a ti puskátok is a moslékkeverők kategóriájába tartozik. Ez persze fájdalmasan érint benneteket, de hiába, ez már így van!

Mindent egybevetve: vásároljatok csak olyan gyártmányú puskát, amilyet akartok. Számotokra az lesz a világ legjobb puskája, amely úgy hord, hogy olyat még se nem láttak, se nem hallottak.

* * *

Megvettétek a puskát. Nos, mindenekelőtt be kell lőni. Mit jelent ez? Ki kell kísérleteznetek, mennyi lőporral és milyen söréttel van a puskának a legjobb hordása.

Mit értünk a puska „legjobb hordásán”? Azt, hogy sebesen hord, a szórása egyenletes, s a sörét a lehető legmesszebb repül. Ez azonban csak elmélet.

A gyakorlatban vadászaink kilencven százaléka így vélekedik:
– Belőni?! Eh! Micsoda puska az, amelyiket még be kell lőni? Itt az enyém: rakhatsz bele annyit, amennyi belefér. Úgy működik, mint az óra. Ez puska!

Az a vadász pedig, akinek szétesett az elöltöltőse, és elsütéskor úgy tesz, mintha az utolsót rúgná, csak a magáét hajtogatja:
– Ki hallott már olyat, hogy minden alkalomra egyfajta töltényt használjanak? És ha félszáz tőkés récének kell közibe vágnom? Akkor is ugyanolyan tölténnyel lőjek, mint egy árva böjti récére? Miket beszél itt összevissza? Ha már felderítettem, merre tanyázik egy ilyen csapat, akkor megfelelő töltényről is gondoskodom. Én bizony jól odaszórok a lőporból. A sörétet se sajnálom. Ha már odasózunk, sózzunk oda istenigazában. Csak egy acéldrótot tudnék szerezni, hogy az agyhoz erősíthessem a csövet, ahogy az már dukál. Mert ha nem tartja a drót, elsütéskor bizony isteneset rúg. De hát nem csinálnak ma már olyan drótot.

A puska belövése nem örvend nagy népszerűségnek.

A puskáról szólván, nem szabad elfeledkeznünk a sörétről és a lőporról. A söréttel kapcsolatban tudnotok kell, hogy szalonkasöréttel nem lehet medvét, kartáccsal viszont szalonkát lőni. Harapófogóval és kalapáccsal aprított szegdarabkákkal ellenben egyaránt lőhettek farkast és erdei szalonkát.

– A maga sörétje közönséges bolti áru. Az én elöltöltősömbe nem is volna jó. Túlságosan finom. Én bizony szeget aprítottam magamnak. Az aztán jól odapörköl! Úgy repül, mint a fütykös, és amit eltalál, az többé föl nem támad.

A lőpor. Tartsátok szárazon! Így mondja a bölcs népi szállóige. Jól mondja, mert a nedves lőpor nem gyullad, és nem is robban. Egyik-másik vadász, biztosítani akarván, hogy a lőpora valóban száraz legyen, még maga is szárogatja. Ezt vagy a kemencében csinálja, miután a kenyér kisült, vagy a tűzhelyen, mikor a tűz már kialudt, de a tűzhely lapja még forró. Persze előfordul, hogy a kemence szétdurran, és a tűzhely lapján felrobban a lőpor. Ez olyankor történik, ha valahol még maradt egy szikrácska.

Nagyon érdekes látvány, a tűzijátékokra emlékeztet, amilyeneket a kultúrparkban szoktak rendezni, népmulatságok alkalmával. Tehát otthon is voltatok, tűzijátékban is volt részetek.

* * *

Ahhoz, hogy igazi vadászok lehessetek, jól kell tudni lőni. Ahhoz, hogy jól lőjetek, tanulni és gyakorolni kell. Hol tanuljatok és hol gyakoroljatok? A koronglövőpályán. Itt a vadászok, amint tudjátok, kis, törékeny korongokra lőnek, amelyek a fedezékből bukkannak fel, mindig ott, ahol legkevésbé várnátok.

Felrepül a korong, mire ti:
– Durr!
– Felrepül a második, mire ti:
– Durr!
Felrepül a harmadik a negyedik és így tovább, és így tovább.

A kezdeti eredmények, persze, túl sok örömre még nem adnak okot, de idővel javul a helyzet, s végül nem is olyan akármilyen lövő válik belőletek. Még az sem lehetetlen, sőt, nagyon is elképzelhető, hogy idővel a koronglövő bajnokságig viszitek. Nem szentek gyúrják az agyagedényeket, s ez alól a korong sem kivétel.

Csak szorgalmasan, rendszeresen el kell járni a koronglövőpályára, hogy kellő gyakorlatra tegyetek szert.

Mindemellett, persze, elkerülhetetlen, hogy ilyen párbeszédek ne adódjanak a feleségetek és köztetek:
– Megvetted a cipőt? Olyan régen elvitted rá a pénzt.
– Megvettem, megvettem.
– És hol van?
– Bent hagytam a trösztben, az íróasztalfiókban. Szép cipő… varrott talpú.
– Nem nyikorog?
– Nem, nem, nagyon csendes, hogy is nyikorogna! Olyan, mintha nem is lenne a lábamon.
– Nagyon helyes. Nem szeretem, ha a cipő nyikorog.
– Nem, nem, egy csöppet sem nyikorog. Nagyon csendes cipő.
– És mi van az öltönnyel? Mikor készül már el?
– Mindennap várom, hogy készen legyen… Bizony…
– Aztán nehogy túl nagy válltömést tétess bele, mert attól olyan nehéz a zakó!
– Dehogy, egészen könnyű lesz. Nem is érzem majd. Mintha nem is lenne rajtam zakó.
– Úgy örülök, hogy téged már sikerült felöltöztetni. Most már csak engem öltöztess fel…
– Feltöltöztetünk téged is… De még hogy!… Ha adnál egy kis pénzt… Kinéztem neked egy gyönyörű kabátot… De foglalót kell adni rá…
– Jó, adok…

Bizony, a töltény nem olcsó mulatság. Ahhoz, hogy kiképezzétek magatokat, testvérek közt is legalább tízezer töltényre van szükség. Egyszóval mind a ketten felöltöztök. Cipő is lesz, ruha is kabát is, minden… De legalább a vadászaton mintalövést fogtok produkálni.

* * *

A puskát minden vadászat után meg kell tisztítani. Bár sokan ez iránt is gyanakvással viseltetnek.
– A puskát semmi esetre sem szabad tisztítani – mondják –, mert a cső belseje kivásik, és ferdén szóródik majd a sörét.
Lehetséges. Én azért tisztítom.

Utolsó figyelmeztetés. A vadászpuska, mint minden tűzfegyver, veszedelmes jószág, ezért óvatosan kell bánni vele.
De minden puska közül a legveszedelmesebb – a töltetlen puska.
– Semmi, semmi, vegye csak el nyugodtan, nincs megtöltve!
Többnyire az ilyen töltetlen puskával lövik agyon, vagy sebzik meg a vadászok magukat és társaikat.
Jegyezzétek ezt meg egyszer s mindenkorra!

Vadászat

Szebenye-pusztán találkoztak a bélusvölgyi vadászok

Published

on

Észak-Csereháton, a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában szervezte meg az ide trófeamustráját, amelyen mintegy 36 gímbika trófeáját lehetett megtekinteni, illetve ekkor vehették át ünnepélyes keretek között az elejtők. Kövér János, a vadásztársaság elnöke kiemelte, hogy amellett, hogy ismét egy forró, csapadékszegény, aszályos nyár után köszöntött be a szeptemberi szarvasvadászat, egy meglehetősen eredményes bőgést zárhattak. Eredményeikre büszke, az elért sikerek mögött pedig pontos és tapasztalt, gondos vadgazdálkodást láthatott minden vendég a területen. A munka tovább folytatódik, amelybe, a vadásztársaságon túl, a térség vadgazdálkodóinak összefogása is ott rejlik – tájékoztatta az Agro Jagert Oravecz Attila.

Megnyitó. Forrás: Oravecz Attila / Agro Jager

Egy vadásztársaság életében a trófeamustra mérföldkő. Egy-egy ilyen szemlén, nemcsak a társaság, aktuális helyzetét, lehetőségeit láthatjuk, hanem a hivatásos vadász, a vadőr is mérlegre kerül. Míg a múlt héten a Drávamentén tapasztalhattuk meg, hogy a társaság kitárta a kapuit, addig most itt Észak-Csereháton tekinthetünk körbe, hogy valójában mire képes a szarvas és körülötte az ember.

A minden agancs mellé az elejtő megkapja a grandlikat is, ízlésesen csomagolva. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A Bélusvölgye vadásztársaság ezen a napon megmutatta és akinek kedve tartotta, kilátogathatott Szebenye-pusztára, hogy milyen gímbikák estek 2024-ben. Oravecz Attila kiemelte: örömmel fogadták, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal vadászati szakigazgatásában dolgozó felügyelők elfogadták a meghívásukat, ami visszajelzés számukra, hogy a kormányhivatalban is fontos, mi történik, nemcsak itt, hanem a környező társaságok területén.

A Bélsuvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászháza. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A szarvas kettős életet él. Napjainkban számokban, íróasztalok felett is megjelennek, de igazán csak a terepen, egy-egy társaság, egy-egy térség egészében lehet megérteni, hogy mit jelent egy-egy populációval gazdálkodni, őrizni. Egy állományt nem lehet pár ezer hektárra beszorítani, azzal integráltan, egységesen kell gondolkodni. Ha jó is a kapcsolat, ha 20 éves barátságok kötik össze az itt dolgozó vadőröket, hivatásos vadászokat és működik az együttgondolkodás, azonban a jogszabályi előírásoknak meg kell felelni. Ez azonban akkor működik igazán jól, ha egy-egy térség lehetőségeire, szaknyelven fogalmazva, a vadeltartó képességére illesztik és nem egy egységes, országos direktívának kell megfelelni.

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Trófeák a Bélusvölgye Vadásztársaság bemutatóján. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Úgy gondolom, hogy ehhez időszerű lesz bevezetni egy új fogalmat is, amely a földtulajdonosok irányába mutat, miszerint mire képes, mit képes megtenni a szarvasért, a vadért a gazdaember? Szerencsés együttállás, ha vadászik, de még szerencsésebb eset, ha az agrárszektor stabil lábakon és kiszámíthatóan működik – nyugodtabb gazdasági helyzetben minden szereplő nyugodtabban reagál.

Bélusvölgye Vadásztársaság, Szebenye-puszta. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A gazdákkal, a földtulajdonosokkal való kommunikációban a Bélusvölgye vadásztársaság vonatkozásában kétoldalú kapcsolat rajzolódik ki, melyet mi sem példáz jobban, hogy egy terület bokros, elhagyatott részeit kitisztítva, Oravecz Attila megkereste a földtulajdonost, hogy ha lehetne és a tervezett munkában nem hátráltatná, akkor mentsék meg a régi almafákat. Személyes sikere Oravecz Attilának, de amellett, hogy régi almák maradtak meg a gyümölcsnemesítőknek, az erdőjáró embernek, de ott maradtak az öreg fák, amelyeket minden évben felkeres a vad is. Ez a terület kitakarítása után sem változott meg. Sőt!

A Bélusvölgye Vadásztársaság vendégét köszöntik a Szebenye-pusztai bemutatón. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Oravecz Attila kiemelte, hogy mire beköszöntött az ősz, a leseket kijavítgatták, a sózókat feltöltötték és a vadföldeket előkészítették. Ez utóbbi kapcsán sok-sok éves gyakorlat, hogy a vadföldekbe őszi árpát vetnek, amit nem takarítanak be, hanem lábon hagynak. Azon úgy bagózik a szarvas, a vaddisznó és minden vadja az erdőnek, ahogyan csak szeretné, mikor már tejesen érik. Mikor aztán odakerül a sor, hogy aratni kellene, sem vágják le. Aki ismeri az árpát, tudhatja, hogy érés után csakhamar összetörik, összeborul. Nyár közepén aztán nehéz tárcsával leforgatják, bekeverik azokat a szemeket, amit a vad elhagy, ami kipergett. Vetésre, több, mint elég. Az első augusztusi esők hatására aztán kicsírázik és őszre nemcsak bokáig érő, hanem már szárba szökkent árpa várja a szarvasokat, de jó legelője minden vadnak.

Agro Jager NewsHirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

A szarvas az elmúlt években jobban helyben maradt az Észak-Cserehátban – folytatja Oravecz Attila és a kollégákkal, vadőr barátokkal egyre kevesebbszer állunk meg egy-egy trófea előtt: Na, ezt láttam én is! Sokat beszélgettünk erről – teszi hozzá, de arra jutottunk, hogy a tarvadnak kedvezve, az sem mozdul ki messzire s a rudlikat a bikák sem keresik. Ilyen megfigyeléseket szűrtünk le, amelyet érdemes lenne itt is tudományos eredményekkel igazolni, mert tapasztalataink erre mutatnak.

Ravatalon a Bélusvölgye Vadásztársaság 36. gímbikája a társaság Szebenye-pusztai trófeamustráján. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A 2024-es bőgés nagyon jól indult és sem a meleg, sem a száraz idő nem vetette vissza a bikákat – meg is szólaltak! Szeptember 2-án terítékre került az első gímbikánk és azután sorban szólt a vadászkürt a szarvasok felett. Az összes kolléga is dolgozott a szomszédban, néha-néha tudtunk beszélni, s ha már nem hallottunk egymásról, akkor fogtuk a telefont és összecsörögtünk. Persze az utánkeresések megadták a közös hangot, mert mi is, a szomszédok is át-átmentünk a szomszéd területére. Akkor már hívtuk is a kollégát, hogy szükségünk van a segítségükre, mert nagyon úgy tűnik, hogy „vendégvadászatra” érkezünk. Ez megszokott, mindennapos – együttműködés nélkül nem tudnánk ilyen eredményeket elérni.

Pontos, precízen tervezett vadgazdálkodás az alapja a szarvasgzdálkodásnak. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Sokan kérdezik, hogy a bőgőhelyeket, hogyan gondozzuk? Mi azt látjuk, hogy az a legjobb, ha az ősi beállóhelyekre mi egyáltalán nem megyünk be – semmilyen eszközzel. Azt a birodalmat meghagyjuk a szarvasnak. Ha azt választotta, akkor mi tiszteletben tartjuk s ha a királynak megfelel, akkor mi nem akarjuk, hogy jobb legyen. Viszont körülötte, azért kedveskedünk neki. Aztán meg: mindig örülünk, ha augusztusban újra és ugyanott megszólalnak a bikák, hiszen jelzés, hogy valamit csak „eltaláltunk” idén is…

Trófeák díszítették a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházát. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

A trófeamustra idei legjobb gímbikáját 12 évesre bírálták és 9,37 kilogrammot nyomott. Remélem nem gondolja senki, hogy nagyképűség a társaságunk részéről, de ez a bika „csak” egy mellékbikája volt egy csapatbikának, „akit” lehetőségeink miatt nem hoztunk terítékre. Talán ilyet még a társaság soha nem tett, de meghagytuk. Elnök úrral sikerült egyeztetni és megmaradt nekünk jövőre, megmaradt a teheneknek. Mondhatom, lehet, hogy a valaha lőtt legjobb gímbikánk lesz. Keveset láttuk, de annál többet hallottuk. Úgy gondoltam, ha ez a bika maradhatna még egy évet, akkor olyan erős genetikával fordulhatunk rá a következő évtizedre, ami meghatározó lehet a gazdálkodásunkban.

Vendégek a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

Hogy találkozunk-e ezzel a bikával? Hogy jövőre ide fog-e beállni? Senki sem tudja. Egy viszont biztos: jó pár csatát megnyert ezen az őszön és láttuk, ahogy terelgeti a teheneit. Kell egy ilyen új dolog és nem szeretnénk ezekből az elképzeléseinkből engedni. Újat, változást szeretnénk s legyen ennek a szarvasnak az erdő az otthona, legyen még a mienk. Neveljen az erdő, neveljen az Észak-Cserehát még szarvast: sokkal jobbat! Mi, amit tudunk, megadjuk a szarvasnak. Sokkal többet már nem tehetünk hozzá, maradt hát az önmérséklet.

Díszvendégek Szebenye-pusztán: Hrabovszki János, az OMVK Békés Vármegyei Területi Szervezetének elnöke és kedves felesége. Fotó: Oravecz Attila / Agro Jager

vendégekkel, tagtársakkal, a kollégákkal jól telt a Szebenye-pusztai napunk. Szükségünk is volt erre, mert a nap, nap utáni vadászatok elfárasztottak mindannyiunkat. Korai kelések, késői fekvések és napközben a rengeteg munka, nemcsak a vadászházban, hanem területen is. Trófeakikészítések, út a kormányhivatalba, a kamarához. Krotália igénylések, dokumentációk, papírmunka, megannyi feladat, amit nem görgethetünk napról napra, azt el kell végeznünk minden nap. S arról még nem is beszéltem, hogy a tacskókopóinkkal is foglalkozni kell, mert hát a napi tréning mindenkinek kell, embernek, állatnak egyaránt.

Oravecz Attila, a Bélusvölgye Vadásztársaság hviatásos vadásza, vadőre a 2024-ben megrendezett Szebenye-pusztai trófeabemutatón. Fotó: Bélusvölgye Vadásztársaság

Panaszra egyáltalán nincs okunk, itt, a Bélusvölgye vadásztársaság területén, feladat viszont bőven terem. Hozzá kell tenni, hogy az érmes arányunk 40%-os, az érmes bikák átlagsúlya 7 kilogrammot ért el. A korosítás és a minőségi szelekció felé mozdultunk el és a fiatal, már láthatóan gyenge adottságú szarvast is vadásztuk a bőgésben – új vonulat, de nem engedtük el, ha találkoztunk. Meglátjuk, milyen eredmények jönnek, ami persze egy, két év alatt biztosan nem fog látszódni, mint ahogy az az eredmény sem, hogy a trófeamustrán annyi gyerek játszott a Szebenye-pusztán, hogy sokszor keresni kellett, kinek, merre van a sráca. S ha meg is mosolyogtuk a gyerekricsajt, azért tudni kell, hogy belőlük lesznek a következő generáció hajtói és apukájuk, a nagyapjuk, a nagybácsijuk mellett válnak olyan vadásszá, akik mellett majd mi is leállunk egy-egy standra vagy beülünk melléjük majd az autóba, mikor megállnak a házunk előtt, hogy gyerünk ki a hegyre, oda, ahová régen mi vittük őket – mesélt Oravecz Attila az Agro Jagernek a Bélusvölgye Vadásztársaság Szebenye-pusztai vadászházában…

Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Fényképezte: Oravecz Attila és Szabó Róbert

Agro Jager News
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

Tovább olvasom

Vadászat

Célkeresztben az orvvadászat

A Rendőrmúzeum 2024-ben egy vadászat, orvvadászat témájú roll-up kiállítást szervezett

Published

on

A Készenléti Rendőrség Rendőrmúzeumának kiállítása is része volt az október 26-án, Vásárosnaményban megrendezett Vadásznap és Trófeamustra rendezvénynek.

Fotó: Rendőrség

A Rendőrmúzeum 2024-ben egy vadászat, orvvadászat témájú roll-up kiállítást szervezett, melynek célja, a természet iránt érdeklődők részére betekintést nyújtani a vadászat világába, illetve különböző bűnügyek ismertetésével felhívni a figyelmet az orvvadászat jogellenességére és a vadászat veszélyeire. A kiállítás 2024 szeptemberében az Európai Unió vadászati főigazgatóinak informális ülése keretében debütált, melynek a Vásárosnaményban megtekinthető Hunor Vadászati és Természeti kiállítás adott otthont.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

A kiállítás 2024. október 26-án, a megyei Vadásznap és Trófeamustra rendezvény keretében nyílt meg a nagyközönség előtt. Ezen a napon az érdeklődők a múzeum könyvtárának vadászati tematikájú könyveibe is belelapozhattak, továbbá a vitrinekben – orvvadász bűncselekmények elkövetésénél használt, a rendőrség által lefoglalt – házi készítésű, átalakított fegyvereket is megtekinthették. Látható volt egy olyan különleges szarvasagancs is, amibe szinte „belenőtt” egy dróthuzal, ezzel jól szemléltetve a hurkolás pusztítását.

Fotó: Rendőrség

A tárlatot a Rendőrmúzeum vezetője, Kékiné Rozsnyai Éva nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy egy új típusú kiállítás megvalósítása volt a cél, amely a vadászati szakma és a vadászok számára is hasznos információkat nyújt, ugyanakkor a laikus látogatóknak is érdekes lehet. Emellett rávilágít arra, hogy a vadászat messze túlmutat a trófea megszerzésén, hiszen a törvények által szabályozott, fenntartható vadászat szerves része a vadgazdálkodásnak és a vadvédelemnek.

Fotó: Rendőrség

A vadászatra jogosult szervezetek – zömében vadásztársaságok – által végzett és az állami szervek által felügyelt vadászat segít megőrizni a fauna természeti egyensúlyát és biológiai sokféleségét, megelőzve egyes fajok túlszaporodását, vagy más fajok eltűnésétA délután folyamán a vadásznaphoz kötődően több nyilvános kerekasztal beszélgetésre is sor került, amelyen többek között a vadászati bűncselekményekről is szó esett.

Kreitz Zsuzsanna r. alezredes asszony a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Műveleti Szolgálat Bűnügyi Technikai Főosztály vezetője gyakorlati tapasztalatokkal látta el a hallgatóságot, az áldozattá vagy elkövetővé válás megelőzése érdekében.

Forrás: Rendőrség

Tovább olvasom

Vadászat

Továbbképzést tartottak vármegyénk szakembereinek

A Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor a Heves vármegye hivatásos vadászai kötelező éves továbbképzésére.

Published

on

2024. október 28-án Hatvanban a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor a Heves vármegye hivatásos vadászai kötelező éves továbbképzésére.

Fotó: OMVK

Szűcs Iván hivatásos vadász alelnök köszöntőjét követően Kovács István János tirkár ismertette a napi programot. Elsőként Dr. Kovács Imre a 310. Mátra-alja-Dél-hevesi Vadgazdálkodási Tájegység tájegységi fővadásza tartott előadást A vadkár térítési eljárás szabályai és gyakorlata címmel.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Őt követte a Magyar Madártani Egyesülettől Deák Gábor, aki az új Kerecsen Life programot mutatta be, és ismertette a már lezárult Helikon Life program eredményeit. A harmadik előadásban a Kite Zrt. képviselője, Nagy Gábor mutatta be a Mavic 3 Thermal hőkamerás drónt és ismertette a használati lehetőségei a vadgazdálkodásban.

Fotó: OMVK

Az előadásokat követően Lakatos Anna igazgatóhelyettes és Kőmíves-Rab Barbara tárlatvezető kalauzolta körbe a hivatásos vadászokat a múzeumban. A program egy közös ebéddel zárult a hatvani Svéd Korona Étteremben.

Fotó: OMVK

 

Forrás: Kovács István János s.k. titkár – OMVK

Tovább olvasom