Vadászat
Gróf Széchenyi Zsigmond halálának 50. évfordulójára emlékeztek
Gróf Széchenyi Zsigmond halálának 50. évfordulója alkalmából rendeztek megemlékezést Sárpentelén, a Szent Kereszt Felmagasztalása templom sírkertjében. A magyar vadászati kultúra kimagasló alakja kalandos élete során bejárta Afrikát, Indiát, Alaszkát és Európát. Vadászkönyvtára Magyarország legjelentősebb vadászati szakkönyvgyűjteménye.
A megemlékezés díszvendége Gróf Széchenyi Zsigmondné, Mangi néni volt. Hertelendy Margit, Mangi néni 1959-ben Keszthelyen kötött házasságot Gróf Széchenyi Zsigmonddal. A most 92 esztendős Mangi néni 27 évvel volt fiatalabb Széchenyi Zsigmondnál, életfeladatának a férje támogatását tartotta. Gépelte a kéziratokat, sokszor el is kellett dugnia a sokadik tisztázás után, mert a szerző-férj újra és újra belejavított. (Sólyom László köztársasági elnök a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetésben részesítette Mangi nénit 2010-ben. A kitüntetést a magyar vadászati kultúra, a magyar vadászati szép- és szakirodalom ápolása, megőrzése érdekében kifejtett nem mindennapi tevékenységéért ítélték oda. – A szerk.)
Fazekas Sándor agrárminiszter és Bitay Márton Örs állami földekért felelős államtitkár nevében is köszöntötte a jelenlévőket Ugron Ákos Gábor állami földekért felelős helyettes államtitkár. Mint mondta, egy „olyan keresztet avatunk ma, amilyet a bölcső fölé tesznek a családok, hogy útmutatóul szolgáljon. Gróf Széchenyi Zsigmond ilyen útmutatóval szolgál a vadásztársadalomnak.”
| „minden vadászzsákmány legszebbike – az emlék”
Számos írásával tanít minket arra Széchenyi Zsigmond, hogy nem a trófeáért és a húsért, hanem valójában azért vadászunk, hogy olyan emlékekkel és élményekkel legyünk gazdagabbak, amelyek bizonyos értelemben jobb emberré tesznek bennünket – mondta L. Simon László országgyűlési képviselő a sárpentelei Holfelder-ház udvarán, amikor Széchenyi Zsigmond műveinek irodalmi jelentőségéről beszélt. „A természet ismerete, szeretete és a természeten keresztül a teremtett világnak a megértése, elfogadása, alázattal való megközelítése jobb emberré kell, hogy tegyen bennünket.”
Széchenyi Zsigmond, a nagy vadász számos, máig népszerű könyvet írt utazásairól. Az „Ahogy elkezdődött…” című művében megemlékezik boldog, felhőtlen gyermekkoráról, Sárpenteléről, a családi birtokról, valamint apjáról, aki „habár tevékeny életének pihenő óráiban szívesen elvadászgatott, a lovat mindig előbbre valónak tartotta a puskánál”. Kisgyermekként élete egyik első „vadászleckéjét” is apjától kapta, amidőn vadlúdra vadászva egy mocsaras helyen apja magára hagyta, rásötétedett, s torkaszakadtából bömbölni kezdett félelmében. A nagy vadász egész életében emlékezetébe véste apjának komoly szavait, miszerint „komoly vadászember nem szokott ám megijedni, ha rásötétedik”.
- afrikavadasz.hu
- A Széchényiek Sárpentelén – tudományos konferencia (április 25.)
- A Duna TV filmje a nagy magyar vadászról
- Széchenyi Zsigmond nyomában (a HM Verga Zrt. filmje, 2012)
- A Széchenyi Zsigmond kilátó átadása (2014)
Széchenyi Zsigmond gyermekkorát a Sárpentelén töltötte, középiskoláit a székesfehérvári Állami Főreáliskolában, majd a budapesti Ferenc József Főgimnáziumban végezte. 1915-ben érettségizett, ezután azonnal besorozták és az első világháborúban 1916–1918 között csapatszolgálatot teljesített. Ezután jogi tanulmányait kezdte, de 1919-ben abbahagyta, mert életcéljának a természet és az állatvilág tanulmányozását tekintette. Felsőfokú iskoláit 1920–21 között Münchenben, Stuttgartban, majd 1922–23-ban Oxfordban és Cambridge-ben bővítette nyelvtudását és zoológiai ismereteit. 1924–1932 között a Somogy megyei Kőröshegyen gazdálkodott, erre az időre esett első afrikai állatgyűjtő és vadászexpedíciója. 1927-től vadászott Egyiptomban, Líbiában, Szudánban, Kenyában, Tanganyikában és Ugandában. 1935-ben Alaszka következett, 1937–38-ban India, majd 1938-ban ismét Afrika. A második világháború alatt nagy veszteség érte. Leégett budapesti Istenhegyi úti villája, és megsemmisült trófeagyűjteménye. 1947-től vadászati felügyelőként dolgozott az Országos Erdészeti Központban. 1950-ben a Mezőgazdasági Múzeumban, szakmúzeológus, de 1951-ben kitelepítették egy Hajdú megyei Polgár melletti tanyára. A Rákosi-korszakban sok igazságtalanság érte és munkát sem kapott. Az 1950-es években került a Keszthelyi Helikon Könyvtárba, itt dolgozott egy szakbibliográfián a vadászati irodalomról négy nyelven. 1955-ben a Szépirodalmi Könyvkiadó ismét kiadta a már negyed százada megjelent Csui!...-t. Felesége Hertelendy Margit bátorítására és biztatására ismét írni kezdett. 1960-ban hivatalos állami expedícióval Kelet-Afrikában járt. 1964-ben kilencedszer, de egyben utoljára jutott el Afrikába. Élete utolsó éveiben megadatott neki, hogy a szocializmusban is elismerjék munkásságát. 1967. április 24-én Budapesten hunyt el.
szekesfehervar.hu
Gróf Széchenyi Zsigmond (1960) és Gróf Széchenyi Zsigmondné (1972) hangfelvételei
[sc_embed_player_template1 fileurl=”https://vadaszat.corpz.hu/archivum/radio/szechenyi1.mp3″]
[sc_embed_player_template1 fileurl=”https://vadaszat.corpz.hu/archivum/radio/szechenyi2.mp3″]
Vadászat
Visszanéző: 2024. július
Az Agro Jager News, hazánk legnagyobb online vadászati portálja, számos érdekes hírt közölt az idei évben. Júliusban például rendkívüli hőhullámok sújtották az országot: több melegrekord is megdőlt, és időnként 41 Celsius-fokot mértek az ország több pontján.
Az óriási aszály ellenére a vadászok felejthetetlen élményekkel gazdagodtak, amelyekről részletesen beszámoltunk. Az óév végén összegeztük a legérdekesebb híreket, azért hogy Olvasóinkkal együtt idézhessük fel 2024 legemlékezetesebb pillanatait.
Kattintson a címekre! Kellemes időtöltést kívánunk!
Berta Bálint: A László-napi vadkan
Berta Bálin vaddisznóra vadászott:
Beda Tamás élménybeszámolója:
Komoly fegyverarzenált tartott az orvvadász
Vádat emeltek egy kunsági orvvadásszal szemben
Vadásznapot szerveztek Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei vadásznap:
Idei első süldőm
Ugróné Czinege Anita vadkárelhárító vadászaton vett részt
Baranyai hivatásos vadászokkal a Kopácsi-réten
Az OMVK Baranya vármegyei Területi Szervezete szakmai tanulmányutat szervezett
Hogyan pótoljuk a vadászjegyünket?
Az OMVK-tól tájékoztatást kértünk a vadászjegy pótlásával kapcsolatban
Farkasok garázdálkodnak Kárpátalján
Farkas rabolt egy kiskutyát Ukrajnában – videóval:
Nagy értékű gímszarvasok pusztultak el villanypásztorba gabalyodva
Mintegy négy, nagy értékű gímszarvasbikát találtak elpusztulva a Drávamenti Szarvas Vadásztársaság területén.
Augusztus közepéig tart az őzek párzása
Iohannis kihirdette a medvekilövési törvényt
Klaus Iohannis államfő kihirdette az új medveállomány kezeléséről szóló törvényt.
Csáki Gábor élménybeszámolója:
Agancsot tisztít a Körösvölgyi Állatpark gímszarvas bikája
A Körösvölgyi Állatpark tíz esztendős gímszarvas bikája agancstisztításba kezdett
Kislétán 182 kilogrammos kan esett
Agro Jager News
Juhász György, Csongrád-Csanád vármegyében társasapróvad-vadászaton vett részt Dócon, a Sasér Vadásztárssaság területén. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Tegnap is korán keltem. Háromszáz km autózás és jön a várva várt, gazdag terítékű apróvadvadászat az Alföldön. Harmadszor dolgozott hajtáson a 20/70- es Beretta (köszi Ádám). Nagyon nagy élmény volt meghívottnak lenni, egy virtigli aprovadas területen, amikor a tölgyerdőben szinte folyamatosan dörögnek a puskák. Az erdei nyúlhajtás is újdonság volt nekem. Annak a szerepe, hogy az időnként megálló hajtólánc, szinte varázsszóra kiugrasztja a tapsifüleseket lapulási stratégiájukból. Sajnos a lőkészségem további fejlesztésre szorul, jóval több volt a hibázásom az elfogadható szintnél 😞 .
Érdekes módon, a találataim mind egyszerre lövések voltak, és a vendéglátók abban a pillanatban nekem adták sikert (erős kétségek mardossák az önbizalmamat). Két erdei nyúlhajtás volt és négy, jól repülő, előnevelt fácánhajtás a nádas, zsombékos területeken. Itt is volt esélyem, de sikerem nem. Az élményeket és a hangulatomat tovább fokozta, a rendkívüli vendégszeretettel párosuló kiszolgálás, bőséges reggeli a három órás autózás után és a négyfogásos ebéd a megfáradt vadászoknak. Az ebéd után, az emelkedett hangulat tetőpontján, Ördögh sógor munkába fogott tangóharmonikája és az együtténekelt dalok, felejthetetlen élménnyel gazdagítottak.
Igazán a Doberdói csatatér megéneklése párásította be a szememet, mivel Buress Vencel dédapám ott nyugszik a Nagy Háború hőseként.
Írta és fényképezte: Juhász György
Vadászni szeretne Dócon, a Sasér Vadásztársaság területén?
Keresse bizalommal Kovács Krisztiánt!
Tel: +36 30 425 5808
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Németh Géza, 2024 november elején, egyéni vaddisznó vadászaton vett részt a Győr-Moson-Sopron vármegye déli részén található, Iván település határában, amely 28 kilométerre fekszik északra, Sárvártól.
Németh Géza osztotta meg élményeit lapunkkal:
Este nagyjából tíz órakor megérkezett egy körülbelül 20 egyedből álló konda a területre. Éreztem, hogy várni kell, a búgás idején pedig főleg. Sejtésem beigazolódott, öt percel később láttam ám a fák között, hogy jön utánuk egy nagy testű kan. Gyors bírálat után egy jó blattlövéssel sikerült terítékre hoznom. Húsz métert tett még meg, aztán végleg az örök vadászmezőkre távozott.
Súlya 102 kg, kora 4 éves.
Tisztelet és Békesség a Vadnak!
Írta és fényképezte: Németh Géza