Vadászat
A vadászokat is jelentős mértékben érintette a járvány
BÉKÉS MEGYE | A koronavírus-járvány miatt egyre több család és kiránduló választott szabadtéri elfoglaltságot magának. A kirándulóknak azonban felelősen kell viselkedniük a természetben. A 7.TV vendége Hrabovszki János, az Országos Magyar Vadászkamara Békés Megyei Területi Szervezetének elnöke volt.
– Felelős magatartást kívánnak a kirándulóktól. Ez mit foglal magában?
– A kirándulók találkoznak olyan állatokkal, amelyeket esetleg csak a tévében vagy az interneten, könyvekben láthattak, ugyanakkor a természetben kézzel fogható közelségbe kerülnek velük. A felnőtt, vadon élő állatoknál ez nem jelent problémát, a gond, hogy május végén, júniusban jönnek világra a kis őzgidák. A mezei nyulak már korábban megszülettek, a fácántyúkok már fészkelnek, hamarosan kikelnek a csibék. A hozzá nem értő kirándulók számára nagy élmény a kis állatokkal való találkozás, némelyik hagyja magát az embernek. Később már kevésbé lehet megfogni őket. Viszont ennek óriási a veszélye, mivel az embernek jellegzetes szaga van és ha ez rákerül a kis növendék állatra, akkor az anyja nem fogadja vissza utána. Ezért arra kérem a látogatókat, a turistákat, hogyha látnak ilyen vadon élő állatokat, ne fogják meg. Megnézhetjük, lefotózhatjuk, de azt javaslom, hogy ne fogjuk meg. Hazavinni, otthon felnevelni nem lehet őket, erre külön jogszabály is vonatkozik. Ha megfogjuk, felemeljük, közös fotókat készítünk, sajnos az anyja nem fogadja vissza és halálra van ítélve, elpusztul az állat.
– Mi a teendő akkor, ha valaki úgy ítéli meg, hogy sérült állatot talál?
– Sajnos sokszor találkozunk ilyen esettel. Az állatok egymást is megsértik a rivalizálás, a területfoglalás kapcsán, de járművel és más módon, akár mezőgazdasági gépektől is megsérülhetnek. Minden területnek megvan a hivatásos vadásza, a helyi vadásztársaságot kell értesíteni. Ebben nagy segítség a rendőrség is, a testülettel nagyon korrekt együttműködési megállapodásunk van. Többnyire a gépkocsival ütközés kapcsán, annak kezelése miatt találkozunk velük. Ők pontosan tudják, hogy melyik területrészen melyik vadásztársasághoz tartozik ez a területi egység, és akkor tudunk segíteni benne.
– Ejtsünk néhány szót a vadászkamara járvány alatti működéséről.
– Ahogy a vírus az egész országot és a világot befolyásolja, úgy a vadászkamarának a tevékenységét is. A napokban kezdünk újra teljes gőzzel dolgozni, nagy szünet volt. Nem működött a vadászjegykiadás, nem volt rá igény, mivel a határok le vannak zárva. Most egy vadfajra, az őzbakra lehet vadászni Magyarországon, más pillanatnyilag nem vadászható. Elmaradtak a külföldi vadászvendégek, akik jelentős pénzeket hagytak itt az elmúlt években. Számítások szerint 300–400 millió forint kiesés van a megyében emiatt. Nagyon komoly feladat a vadászoknak megvédeni a növénykultúrát, hogy ne legyen a mezőgazdászoknak kárigénye irányunkban. Szorítunk érte, hogy a vadászidényben legjelentősebb árbevételt jelentő mezei nyulat az olasz és a francia piac fölvegye. Ha nem, akkor tényleg nagyon nagy probléma lesz és nem tudom, hogy fogjuk kezelni. Komoly összegeket kell a vadgazdálkodásra fordítani azért, hogy Békés megye az ország gyöngyszeme legyen, hisz az utolsó olyan megye az országban, ahol a mezei nyúl és a fácán ilyen populációval él.
– A rendezvényekre is tekintsünk ki. Nyár végén szokták megrendezni a Békés Megyei Vadásznapokat. Idén hogyan tervezik ezt?
– Ez lenne a 27. vadásznapunk. Minden megyében évente egyszer a civil lakossággal vesszük fel a kapcsolatot, amely a vadászatot remélhetőleg nem rosszindulatúlag ismeri, inkább csak nem találkozik ezzel a sporttal, ezért próbáljuk megismertetni a lakossággal. Erre az évre Békéscsabára terveztük. Az elmúlt két évben már közösen, a megyei horgász szövetséggel együtt tettük ezt. Nagyon nagy sikere volt. A horgászat és a vadászat nagyon közel áll egymáshoz, így közösen 4–5 ezer embert mozgat meg egy ilyen program. Egyelőre augusztus 15-ére, szombatra terveztük a város vezetésével a CsabaParkba a programot. Kérdéses, hogy fog ez működni, mert augusztus 15-ig van érvényben a rendezvényszervezési stop. Örömmel mondhatom azt, hogy újra működik Békéscsabán, a Bajza utcán a Vadászszövetség teljes erővel, illetve létszámmal. Ezzel párhuzamosan néhány héten belül a vadászvizsga letételére is újra lehetőség lesz.
Vadászat
Elindult a #vadateszem kampány
Új lendületet jelent a vadhús népszerűsítésében a #vadateszem kampány elindítása
Új lendületet jelent a vadhús népszerűsítésében a #vadateszem kampány elindítása, amely az egészséges és változatos táplálkozásra is ráirányítja a figyelmet – mondta dr. Felkai Beáta Olga élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkár pénteken, Budapesten, a kezdeményezés beharangozó sajtótájékoztatóján.
A helyettes államtitkár a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy a vadhús kiemelkedő táplálkozási értékekkel rendelkezik. Többek között magas fehérjetartalom, jelentős B- és E-vitamin, valamint ásványi anyag-tartalom jellemzik. „Az alapanyag tökéletesen illeszkedik az egészségtudatos életmódba is” – tette hozzá a helyettes államtitkár.
Dr. Felkai Beáta Olga kiemelte, hogy a rövid ellátási láncok erősítésével és a helyi termékek fogyasztásával a környezetvédelmi célokat is támogathatjuk, illetve további lendületet adhatunk a vadhúsipar fejlődésének is. Nagy előrelépés, hogy egyre több feldolgozó és étterem dolgozik innovatív technológiákkal, és igyekszik elérhetővé tenni a vadhúst a hazai fogyasztók számára. Kifejtette, a karácsonyi időszak különösen jó alkalom arra, hogy a vadhús az ünnepi asztalok részévé váljon. „Az olyan hagyományos fogások, mint a vaddisznó- vagy őzpörkölt, könnyen elkészíthetők, és új színt vihetnek az ünnepi menükbe – fűzte hozzá.
Hangsúlyozta, fontos, hogy a magyar vad nemzeti kincsünk maradjon, ezért különös figyelmet kell fordítani a fiatalabb generációk oktatására, valamint az otthoni főzés népszerűsítésére, hiszen a megfelelő elkészítési technikák ismerete jelentős szerepet játszik a vadhús iránti érdeklődés növelésében. Megjegyezte, hogy hazánkban az egy főre jutó éves vadhúsfogyasztás mindössze ötöde az európai átlagnak, ezért a #vadateszem kampány célja, hogy a magyar vad nemcsak exporttermék, hanem a hazai gasztronómia kiemelt alapanyaga is legyen. A kampányhoz eddig 78 vendéglátóhely csatlakozott, kínálatuk már elérhető a www.vadateszem.hu oldalon.
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Vadászat
A hátráltató tényezők ellenére is eredményesen zárult a barcogás Kelebián
A Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. trófeaszemlét szervezett
A XIII. trófeaszemlén Sulyok Ferenc vezérigazgató úr köszöntőbeszédében kiemelte, hogy ez a nagyszerű eredmény nem jöhetett volna létre a hosszútávú szakmai elkötelezettség és együtt gondolkodás nélkül. A 11 450 hektáros Kelebiai vadászterület többségében állami tulajdonban van, ugyanakkor nem csekély azon területrész nagysága sem, amely a magánszférához tartozik.
A siker kulcsa az, hogy különböző típusú hasznosítási intenzitásokkal találkoznak a különféle gazdálkodási elképzelések a szomszédos vadgazdálkodókkal való együttműködés keretein belül. Ahhoz, hogy egy ilyen trófeagyűjtemény összeállhasson, elengedhetetlen a térségi összefogás. Az erdőgazdaságnál összenő, ami összetartozik, az erdő és a vad. Vad nélkül az erdők üresek lennének, a gazdálkodás pedig a vadásztatás és vadgazdálkodás nélkül hiányos, és szegényes lenne. Amikor egyben tudják kezelni a területet, számtalanszor megtapasztalják, hogy az erdőgazdálkodás és a vadgazdálkodás nagyszerűen kiegészíthetik egymást. Különösen egy olyan évben, amikor az erdőkezelés eredményei meglehetősen szerények. A szemmellátható vadgazdálkodási eredmények nem jöhetnének létre a kollégák odaadó és magas szaktudást feltételező munkája, de a vendégek kitartása és bizalma nélkül sem. Az aszályos időszak miatt a szakszemélyzet nem volt túl bizakodó a barcogás kezdetén, ugyanakkor minden nehezítő körülmény ellenére nagyszerű érmes arány és jó átlagtömeg jellemezte a trófeákat.
Tóth Attila, erdészeti igazgató idényértékelésében kitért arra, hogy a trófeaszemlék nagyszerű alkalmat adnak, hogy bemutassák, hogyan alakul a gazdálkodás eredménye évről-évre. A későn induló barcogásban a kevés vadásznap ellenére is eredményes időszakot tudhatnak maguk mögött. Nemcsak a szakszemélyzetet, de a vendéglátásban tevékenykedőket is megilleti a köszönet, hiszen ők is a tudásuk legjavát tették bele az idei vadászidénybe is. El kell fogadni, hogy ez egy gazdasági tevékenység, amelyben a vad és erdő összhangja mindennél fontosabb. A hasznosítás most a csúcson van, sem többet sem kevesebbet nem lehet kivenni az állományból. Ez az a pont amikor a 40 körüli lapátos bika terítékre hozatala nem rótt terhet a vadállományra. Minden bizonnyal a szomszédokkal együttműködve a térség el fogja bírni ezt terhelést.
A klimatikus szélsőségeket illetően kevés ilyen év volt, mint az idei. Kelebia az ország egyik legmelegebb vidéke volt, a legkevesebb csapadékkal és a legtöbb napsütéses órával. Az előző évek jó állapotú vadföldjei kiégtek. Még csak most zöldülnek a lucernák. A vadföldek is vontatottan kelnek, emiatt a kiegészítő etetést a barcogás végétől megkezdték a rendelkezésre álló cukorrépával. Az átlagszámok azt mutatják nem különösen kiemelkedő, de jó átlagú évnek mondható az idei. Köszönhetően annak, hogy a dám elviseli és szereti a meleget főképp, ha a víz biztosított.
A barcogás október 15-e után kezdődött. 7-10 napig nagyon intenzív volt, ez idő alatt több, mint 20 bika került terítékre. Mindez a már jól bevált állományszabályozási irányelvek figyelembevétele mellett. Miszerint fiatal korban a gombos, gyenge kanalas bikákat selejtezni kell. Középkorban szisztematikusan válogatni, és az ígéretes bikákat korosbítani. Bírálatra 35 lapátos bika került, ebből 18 öreg és 17 középkorosztályú. 23 arany, négy ezüst és négy bronzéremmel jutalmazták őket. Öt bika 5 kilogramm fölötti, ebből 200 CIC pontnál többet három trófea kapott. A szabadterületen 4,37 kilogramm az átlagtömeg, az érmeseké pedig 4,5 kilogramm.
Forrás: KEFAG Zrt.
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK