Vadászat
Az első bakom
Kóródi Kornél, Fejér vármegyében életében először őzbakra vadászott a Velencei-tavi Vadásztársaság területén, amely a Velencei-tó partjától keletre fekszik. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Kóródi Kornél – Agro Jager News
Évek óta vártam a pillanatot, amikor végre elejthetem életem első trófeás vadját. Augusztus 8.-án végre eljött ez a nap… őzbakra fogok vadászni! Az ébresztő 03:50 perckor szólalt meg, de ez a kelés mégis könnyen ment. A Velencei-tavi Vt. vadászmestere kísért, Hauser László, akinek már megannyi felejthetetlen vadászélményt köszönhetek. Velünk tartott még Varga Mihály vadőr is, hiszen ő ismeri a legjobban a területen elhelyezkedő bakokat. A vadászat 5:00-kor kezdődött és több területrészt bejártunk. Számomra ez volt eddigi vadászataim közül a legizgalmasabb. A nyári reggel fényei, az illatok és a panoráma magával ragadott. Távcsővel kémlelve a szántásokat, a sok repülő bogár, ahogy a nap megsütötte őket, úgy beszippantott, hogy egy pillanatra el is felejtettem, miért is vagyunk ott.
FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!
Barkácsolás közben sikerült besípolni egy bakot, ami ugyan hatos volt, de hamar elszaladt. Így nem volt lehetőség bírálni sem. Első baknak mindenképpen egy hatosat szerettem volna lőni. Folytattuk a keresést, amikor a vadőrnek eszébe jutott egy hely, ahol már több, nekem megfelelő vadat látott. Útközben láthattam mezei nyulakat, ahogy hajtják egymást. Először ilyet látni, elég különleges volt. Amikor közel értünk a réthez, amit meg akartunk nézni, kiszálltunk az autóból és cserkelve folytattuk utunkat. Épphogy odaértünk a fasor széléhez, a vadászmester megpillantott egy bakot, egyedül legelni a rét közepén. Rövid bírálat után már mondták is, ha tetszik, lőhetem. A hír hallatán felélénkültem. Miután ráhelyeztem a szálkeresztet, jó alaposan megnéztem magamnak. Ő is minket nézett, de a jó szelünknek és helyzetünknek hála, nem ismert minket fel. Nem szaladt el, sőt még csak sietni se sietett. Miután oldalra fordult, hogy nekem is megmutassa koronáját, már tudtam is, hogy nekem ő kell. Innentől kezdődött az izgalmas rész, hiszen el kezdett az erdő fele sétálni, de nem úgy, ahogy terveztük, hanem rövid megállásokkal és rossz pozíciókban. Így nem tudtam leadni rá lövést. Már fejjel a fák között volt, amikor hirtelen megállt. Tudtam, hogy itt az alkalom, nem lesz másik. Megcéloztam és leadtam a lövést.

Fotó: Kóródi Kornél – Agro Jager News
Az állat jól jelezte a találatot, a hátára borult és rövid időn bellül már nem érzett fájdalmat. Jó találat volt… tüdő. Odasétáltunk és birtokba vehettem az elejtett herceget. Megköszöntem neki az áldozatát és terítékkészítés és fotózkodás után megkezdődött az avatás. A vadászmestert választottam keresztapának és sok bölcs dolgot mondott, mielőtt felavatott volna. A vadőr is hasonlóképp tett. Gratuláltak az elejtéshez és elmesélték ennek a baknak a történetét. “Pár éve már láttuk őt egy másik bakkal harcolni, amiből győztesen jött ki. Utána viszont már nem láttuk a mai napig”. Ez a történet még jobban közel hozta a szívemhez a vadat. Felejthetetlen élmény volt és örökre a szívemben hordozom majd ennek a vadászatnak az emlékeit. Hatalmas tisztelet és békesség az öreg harcosnak odaát!
Írta és fényképezte: Kóródi Kornél
Vadászat
Csabai Béla: A húsvéti őzbakom
Jász-Nagykun-Szolnok vármegye, az őzbakvadászok között, fogalomszámba megy. Persze jó, erős, mutatós őzbakok esnek máshol is, de a “jászsági” és úgy az egész vármegye olyan őzállománnyal bír, hogy nagyon bízom benne, ennek a titkát soha nem fejtik meg. A nagy távolságok, a sokszor elérhetetlen messzeségben, a végtelen búzamezőkön kiálló őzbakok után, csak sóvárog az ember, miközben akad itt ártér és komoly erdők is. Aki járt erre, sose felejti el és ha csak egy-egy alkalommal lógott a vállán puska, sokáig elkíséri. Most az Agro Jager News érdeklődésére Csabai Béla meséli el, hogyan ejtette el a Szolnoki Diána Vadásztársaságnál a képen látható őzbakot, amelyre Dávid Valentin hivatásos vadász kísérte.

Csabai Béla őzbakjával. Fotó: Dávid Valentin / Agro Jager
Csabai Béla: Április 18-án történt. A Szolnoki Diána Vadásztársaságnál már 12 éve vagyok tag. Akkor nap, már hajnalban, de még sötétben mentünk ki Valentinnal, mivel előző napon a vadőrünk, az utolsó lővilágban látta az előtte megfigyelt őzbakot. Mivel az őzbak az ártérből váltott ki, így a gáton, a Tisza-folyó mellett foglaltunk helyet. Ahogy kezdett pirkadni egy nyúlcsalád jelent meg. Percekig nézegettük őket, közben mögölünk egy suta és tavalyi két bakgidája váltott ki az erdőből. A vadőrünk mondta, hogy átmegy a fasor túloldalán lévő repcetáblára, hogy megnézze, hogy talán ott van-e a kiszemelt. Egyedül maradtam.
15 perc után hív, hogy menjek utána, mert a repcetábla melletti réten kint látja az őzbakot. Összeszedtem a felszerelésem és elindultam a vadőr után. Miután odaértem hozzá, mutatja, hogy ott a mi kiszemeltünk. Na, láttam én, de úgy 400 méterre tőlünk, több más őzzel egyetemben. A kísérőm javasolta, hogy menjünk visszább két művelőnyommal, amit a gépek vágtak a repcében. Igen ám, de a legszélső művelőnyomban egy “hatos” fiatal bak állt. 200 métert cserkeltünk a repcében, miközben eláztatott minket egy tavaszi zápor is. Hirtelen jött, nem is tudtunk rá felkészülni.

Csabai Béla kívánatos őzbakja. Fotó: Csabai Béla / Agro Jager
Mikor a kiszemeltünkkel egyvonalba értünk, felkelt a repce szélén még egy fiatal őzbak, ami minket méregetett. 20 perc mozdulatlan várakozás közben csatlakozott hozzá még egy fiatal őzbak. Azt hittük, most elállt mellőlünk Diana. Azonban még 20 perc várakozás után egy egerészölyv elrepült a két fiatal őzbak felett, amitől megriadtak és odébb álltak. No!
Mégis csak ránk mosolygott Diana, így el tudtuk foglalni a megfelelő helyünket. Lehasaltunk a repce szélére, hogy ne tűnjünk ki a környezetből és vártunk, mert a a mi őzbakunk meg eközben lefeküdt. 45 percet hasaltunk a vizes fűben, miközben záporok áztattak minket, de kitartottunk. A vadőr egyszer csak suttog, hogy jön felénk a suta és nagyon a mi irányunkba nézeget. Én nem láttam még akkor, de 30 másodperc múlva megint megszólal, hogy jön a kiszemeltünk is a suta után.
Én ekkor láttam meg a sutát. Nem sokkal később pedig megláttam Őt! Folyamatosan követtem. Amikor először megállt, akkor pont úgy állt meg, hogy egy fűcsomótól nem láttam tisztán. Amikor újból elindult, láttam meg újra, de egy nádas gödör szélén állt meg, ám ekkor már 72 méterre volt tőlünk és ott kezdett el szedegetni. Ekkor mondta a vadőr: most jó és ha gondolom!

Jó kísérővel sem egyszerű a vadászat. Fotó: Csbai Béla / Agro Jager
Nem tudtam a puskát rendesen a vállamba fogni és célzás közben is tudtam, hogy ez nehéz lesz. Mindent megtettem, de a lövés pillanatában is láttam, hogy hátracsúszott. Így is jelzett és rögtön beugrott a nádasba. Vadőr is megerősítette a találatot és egy kis várakozásra kért engem. Mit tehettünk mást?

Emlékezetes maradt az idei húsvéti őzbakom története. Fotó: Dávid Valentin / Agro Jager
Dohányoztunk és miután végeztünk a kis szünetünkkel, elindultunk a nádas gödör azon pontjához, ahol beváltott az őzbakunk. Mikor odaértünk a beváltási helyéhez, már meg is pillantottuk. Dermedten feküdt előttünk, úgy öt méterre. A vadőrünk gratulált nekem és ott hagyott az őzbakkal, hogy töretet és a terítékhez szükséges gallyakat begyűjtse. Gyönyörködtem ez idő alatt eme remek őzbakban és a trófeámban.
Így esett el az én húsvéti őzbakom…
Írta és fényképezte:
Csabai Béla
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása
A NÉBIH szigorításokat vezetett be a járványok megelőzése érdekében:
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay
A kibővített adattartalmú látogatási napló vezetését a Magyarország állattenyésztését fenyegető és sújtó madárinfluenza, afrikai sertéspestis, kiskérődzők pestise és kiemelten a ragadós száj- és körömfájás állatbetegségekkel összefüggésben a betegségek továbbterjedésének megakadályozása és a kártételének csökkentése érdekében rendelték el.
Minden olyan személyt, aki belép a telepre, de nem szerepel a – már megszokott – jelenléti íven, valamint minden olyan gépjárművet, amely nem tartozik a mindennapi telepi munkavégzéshez szükséges járművek közé, a látogatási naplóban naprakészen rögzíteni kell. A napló hiánytalan vezetéséért a telepvezető/tartó/tulajdonos felel.
Amennyiben az állattartó nem tartja be a határozatban foglaltakat, az illetékes hatóság bírságot szabhat ki.
Minden további információ elérhető a Nébih portálon:
https://portal.nebih.gov.hu/rszkf
https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza
https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis
https://portal.nebih.gov.hu/kiskerodzok-pestise
Forrás: NÉBIH
Vadászat
Magyar vizslát mentettek a katasztrófavédelem munkatársai Büsüben
Délelőtt érkezett a segélykérő hívás, ugyanis gyerekek bukkantak egy elhagyatott területen lévő kút mélyén rekedt kutyára a Somogy vármegyei Büsüben – tájékoztatott a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága.

15 méter mély kútba zuhant egy magyar vizsla Büsüben. Gyerekek találták meg. Fotó: Kaposvári Hivatásos tüzoltó-parancsnokság
Pár napja már keresték gazdái a magyar vizslát, végül gyerekek találtak rá a szomszéd telkén. A kutya szorul helyzetében egy gazzal benőtt, fedetlen kút mélyén várta megmentőit.
A kaposvári hivatásos tűzoltók mentőkötéllel leengedték egyik társukat a mintegy 15 méteres kútba, aki a barátságos állatot ölbe vette és végül így húzták őket fel. Szerencsére a kutyának nem esett baja zuhanás közben!
Forrás:
Belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főigazgatóság