Keressen minket

Vadászat

Vadászat egy nemes ügyért

Közzétéve:

Feltöltő:

Lassan hagyománnyá válik, hogy december 27-én jótékonysági vadászatot szerveznek a Fejér Megyei Vadászkamara és a Nádor Vadásztársaság vezetői. A 2013-as siker láttán 2014-ben ismét összejöttek az ország segítő szándékú vadászai. A mostani mérleg: 900 ezer forint, amelyből egy intenzív ágyat vásárolhat a korábban is támogatott intézmény, a székesfehérvári Szent György-kórház gyermekosztálya.

Dér ül a fák ágain, s a reggeli verőfényben úgy ragyog, mintha gyémántporral szórták volna be éjszaka. A fasor végén a Nádasdy-kastély terpeszkedik. Tornya, falai, az erőt sugárzó ódon formák láttán az ember azt várja, hirtelen majd előgördül egy ébenfekete régi Maybach, vagy sokkal inkább egy bécsi fiáker, és a szolganép sürgő hada máris ott terem, hogy a téli hidegből a fűtött szalonba tessékelje a messziről érkezett grófokat, bárókat.

De hiába meresztjük a szemünket, csak nem jönnek azok a díszes kocsik. Bóklászik azonban a park mellett vagy négy-öt tucat vadász. Kisebb csoportokba verődnek, beszélgetnek, némelyik a ruháját igazítja, mások meg a kutyákat biztatják az indulás előtt.

Nádasdladány és a Nádasdyak
Sárladány, a későbbi Nádasdladány 1851-ben került Nádasdy Lipót birtokába, s ott hamarosan egy kúriát építtetett. Ezt halála után fia, Nádasdy Ferenc bővíttette ki, illetve alakíttatta át romantikus stílusú kastéllyá. A család egyébként több szállal is kötődik a vadászathoz. Az 1842. június 28-án született Nádasdy Ferenc kora elismert vadászati szakembere, szakírója volt, a Vadász- és Versenylap, illetve a Vadász Lap című újságokban megjelentetett cikkeit Cserkésző álnéven jegyezte. Ennél is fontosabb azonban, hogy ő volt az 1881-ben megalakult Országos Magyar Vadászati Védegylet felállításának első kezdeményezője, alapító elnöke is.
– Egy nemes ügy hozott ide bennünket – fordul hozzánk Pechtol Lajos, a házigazda Nádor Vadásztársaság elnöke és a Fejér Megyei Vadászkamara titkára. – Segíteni szeretnénk a gyermekek ápolásában, kórházi ellátásában, méghozzá szenvedélyünkön, a vadászaton keresztül. Ezért szerveztük meg ezt a mai rendezvényt, és ezért ajánlottuk fel a bevételt a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház gyermekosztályának, amely egy intenzív ágyat vesz a 900 ezer forintos összegből.

A rövid és ünnepélyes köszöntő, valamint a gyors eligazítás után a társaság átvonul a kastély szomszédságában lévő területre. Pechtol Lajos közben arról beszél, hogy ez már a második jótékonysági vadászat, amelyet Fejér megyében szerveznek. Az ötlet évek óta ott motoszkált a fejekben, a különböző összejöveteleken nemegyszer szóba került: tenni kellene valamit a közösségért; valamit, ami túlmutat a vadászaton, de közben nem is nagyon távolodik el tőle.

– Ennél viszont nem igazán jutottunk messzebb a tervezésben, egészen addig, amíg egy vadásztársunk meg nem jegyezte, hogy időnként felajánlásokkal segíti a Szent György-kórház gyermekosztályát. No, ez ám a jó cél – gondoltuk, és megkerestük a főorvost, Simon Gábort. Ő is egyetértett velünk, majd elmondta: az osztályának két infúziós pumpára lenne szüksége. Ezek a készülékek rendkívül fontosak a koraszülöttek, illetve a kis súlyú csecsemők intenzív ellátásában, nélkülük ugyanis szinte képtelenség lenne megfelelően szabályozni a folyadék és a gyógyszerek éren keresztüli bevitelét – magyarázza Pechtol Lajos.

A megyei kamara a 2013-as év karácsonyát követő napra, december 27-re tűzte ki a jótékonysági vadászatot, a programot pedig jó előre meghirdették. Pechtol Lajos emlékei szerint a helyek alig egy hét leforgása alatt beteltek, és a támogatók között akadtak olyanok is, akik az adott időben nem tudtak eljönni Nádasdladányba, de az ügyet annyira fontosnak tartották, hogy ennek ellenére támogatójegyet váltottak. Végül 44 vadász, 26 kutyás felvezető és tucatnyi hajtó jelent meg a vadászaton, amelynek végeztével 69 fácánból és öt nyúlból raktak díszes terítéket, a 900 ezer forintot pedig januárban adták át a kórháznak.

– Többen búcsúztak úgy: jövőre találkozunk!, és a siker láttán nem is volt kétségünk afelől, hogy ez valóban így is lesz. Nagyszerű érzés volt együtt látni ezeket az embereket, akiket a segítő szándék hozott össze – jegyzi meg a Fejér megyei titkár.

Ropognak a puskák, sörét hasítja a levegőt, s a rozsdabarna vizsla már szalad is az elejtett fácánok után.

– Sokan szeretik ezt a területet, mert kiváló adottságai vannak, a kastély közelsége miatt ráadásul könnyű azt érezni, hogy egy régi romantikus film szereplői vagy időutazók vagyunk, ami nem rossz dolog – mutat körbe Pechtol Lajos. A környező földeket, a néhai Nádasdy-birtok egy részét, körülbelül 5000 hektárt a Nádor Vadásztársaság gondozza. A főúri család egyébként a 19. század második felében telepedett meg itt, és az első perctől kezdve a magas színvonalú vadgazdálkodásra törekedtek erdeikben, mezőiken.

– Büszkék vagyunk erre a 130 évre, és igyekszünk méltó örökösei lenni a Nádasdyaknak – fűzi hozzá a társaság elnöke.

Pechtol Lajosék különös gondot fordítanak a vadállomány fejlesztésére. Mint mondja: „A legfontosabb, hogy a vadat a természetes környezetében és állapotában igyekszünk megőrizni. A növendék fácánokat ezért az első adandó alkalommal kihelyezzük a szabadba, ahol a törzsállományt erősítik, gazdagítják. Persze a munka ezzel nem ér véget, hiszen az időjárási viszonyoktól függően gondoskodni kell a szabadban élő vad takarmányozásáról. Folyamatosan ellenőrizni kell a területet más körülmények, például az itatók állapota miatt is. Számunkra tehát nincs hétvége és ünnepnap: a felelős vadgazdálkodás véletlenül sem csak abból áll, hogy ha kedvünk szottyan, kirándulunk ide, és lövünk valamit.”

Dél múlik, mire az utolsó hajtás véget ér. Ahogy minden kezdetet, ezt is a kürtösök adják a jágerek tudtára. Ki-ki a zsákmányát szorítva lépdel visszafelé, majd a nyulak és a több tucat fácán a nagy műgonddal összerakott terítékre kerül. – Tisztelet a vadnak és teremtőjének! – rebesgetik páran, miközben az áldozati lángokat tekeri-csavarja a hideg téli szél. Aztán valaki a mellette álló vállára csap: „Jövőre ugyanitt?”

mno.hu

Vadászat

Aranyérmes trófeák Sárosfőn

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt.

Published

on

Sárosfőn tartotta hagyományosnak mondható trófeaszemléjét a Bakonyerdő Zrt. A trófeamustra állományában a szeptemberben elejtett bikák közül 118-nak az agancsát láthatták a résztvevők – adta hírül a vármegyei hírportál.

Fotó: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

A veol.hu beszámolója szerint a kiállított trófeák jól tükrözték a Bakonyerdő Zrt. gímbikaállományának minőségét. A látványos méretű, érmes trófeák mellett, számos érdekes, torz agancs és nem kívánatos, úgynevezett selejt is helyet kapott a trófeamustra állományában.

A hagyományos szezonértékelő találkozón Varga László vezérigazgató és Pölöskei Balázs vadgazdálkodási osztályvezető köszöntötte az esős idő ellenére szép számban összegyűlt kollégákat és vendégeket.

Varga László vezérigazgató örömét fejezte ki, hogy a kollégákon kívül számos visszatérő vendég érkezett a rendezvényre. Elmondta, hogy a pandémiás időszakban elindult szakmai munka eredményei egyre markánsabban látszanak, ami a szakszemélyzet munkáját dicsérik. Az erdőgazdaság szeptemberi vadászati teljesítményéről úgy fogalmazott, a tervet kissé túlteljesítve zárták a hónapot, a gímbika szezon száz millió forintot meghaladó bevételt hozott a társaságnak.

Ha karácsonyi ajándékot keresel, akkor itt az Agro Jager Shopja! Kattints a képre!

Pölöskei Balázs osztályvezető elmondta, a szeptember szokatlan módon indult a nagy hőséggel, majd a csapadékos, viharos szeles időjárás nehezítette a körülményeket, ennek ellenére a tervezett mennyiségű és minőségű vadat sikerült terítékre hozni. Mindez számokban azt jelenti, hogy 130 vendégvadászt fogadtak az erdészetek, zömében német ajkúakat, köztük 43 hazai vendéget is. A bérvadászok 150 bikát hoztak terítékre a bőgésben. Ezek közül három aranyérmes, 21 ezüstérmes és 61 bronzérmes bika került bírálatra eddig.

Pölöske Balázs arról is szólt, komoly kihívás előtt állnak az erdőgazdaságok, hiszen a társadalmi és gazdasági nyomás miatt előírás a vadlétszám jelentős csökkentése, így a gímszarvasoké is. Ezért a következő időszakban folytatódik a szarvasvadászat immár a szakszemélyzet által. Hangsúlyozta, a vadbiológia és a vadgazdálkodás kéz a kézben jár. A kevesebb vad, egymásra és a környezetére is kisebb hatással van.

A trófeamustra jó hangulatban telt és kiváló lehetőséget nyújtott a baráti beszélgetésekre, a szakmai tapasztalatok és élmények megosztására is.

Forrás: Haraszti Gábor – VEOL – OMVK

Tovább olvasom

Vadászat

Három a magyar igazság!

Published

on

Bozsolik Dániel élménybeszámolója:

A kánikulát követő hidegfront okozta lehűlés meghozta az idei bőgés kezdetét vadászterületünkön. Először szeptember 10-én találkoztunk, ezen a napon 8 bika hallatta hangját környékemen. Naplemente után négy fiatal bika (egy bőgve) jelent meg a dombélen, ahol a legények egymásnak feszülve tesztelték fejdíszüket. Egyikőjük jobb szára érdekes képet mutatott, osztott középágúnak vélelmeztem, azonban a folyamatos harc miatt nem tudtam egyértelműen elbírálni.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Fordult a szelem, úgy döntöttem nagyot kerülve alulról rájuk cserkelek. Félúton járva egy elhagyatott szőlőből kilépett egy harmadik agancsú bika, melynek bal szárát látván a keresőtávcsövet gondolkodás nélkül puskára váltva terítékre hoztam.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Másodjára, szeptember 25-én, ismét a lucernatáblára esett a választásom, ez alkalommal a szarvasok várt kiváltó helyétől nem messze, egy diófán helyezkedtem el. Az erdőből 200 m-re öt bika váltott ki, köztük a rendellenes agancsot viselő.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Folyamatosan mozgásban volt, míg a legnagyobb bika visszazavarta őt az erdőbe. Pár perccel később néhány reccsenés hallatszott az erdőből: hátha, visszajön. Szív kalapál, majd .. megjelenik két süldő a keresőtávcső túloldalán, túrkáltak, mintha tudták volna, ma szabadon garázdálkodhatnak.

Fotó: Bozsolik Dániel – AJN

Harmadjára: elmélyedve figyeltem a disznók munkáját, mikor megpillantottam szemem sarkában a kiszemeltet, miközben kb. 70 m-re nyugodtan legelt. Az egyre erősödő szürkület miatt már csak az alkalmas pillanatra vártam, majd keresztbe fordult..

Írta és fényképezte: Bozsolik Dániel

 

Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom

Vadászat

III. Takács Tibor Emlékverseny

Jótékonysági Koronglövő Versenyt szerveztek Takács Tibor emlékére

Published

on

Jótékonysági Koronglövő Verseny Takács Tibor emlékére. A verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Harmadik alkalommal rendezte meg a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Fejér Vármegyei Területi Szervezetével karöltve, a Takács Tibor Koronglövő Versenyt. A nevezési díjak az alapítvány számlájára folynak be.

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12. napján, életének 57. évében hunyt el. (Fotó: VADEX Zrt.)

A Soponya és Aba közötti Sportlőtér október 11-én adott helyet az előre meghirdetett gyorsított korongvadászatnak. Szép számmal jelentkeztek a megmérettetésre, összesen 21-en indultak a dobogós helyezésekért, vadász- és sportlövő kategóriában. A kiírásban a szervezők a verseny céljaként fogalmazták meg a vadászati kultúra ápolását, a szakmai sport- és baráti kapcsolatok erősítését, a versenyzési lehetőség biztosítását.

Fotó: OMVK

Tarró István, a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítvány elnöke nyitotta meg a rendezvényt, majd a Soponyai Sportlőtér vezetője, Szolga József elmondta, hogy a verseny lebonyolítása a FITASC és a MVE szabályai szerint történik.

Fotó: OMVK

Alapítvány a hivatásos vadászok megsegítésére

A vármegyei vadászkamara jótékonysági céllal hozta létre a Fejér Megyei Hivatásos Vadászokért Alapítványt: – Az idei esztendőben is több, arra rászoruló hivatásos vadászt támogattunk gyerekeik beiskolázásakor, vagy éppen egy életpálya lezárásaként, nyugdíjba vonulásakor. Jövőre, a közhasznú jogállás megteremtésével, lehetővé válik a személyi jövedelemadó 1 %-os felajánlása az alapítványunk számlájára.

Fotó: OMVK

Reméljük, hogy a rendezvények, egyéb felajánlások bevétele fedezetül szolgál a jelenleginél is több, arra érdemes hivatásos vadász megsegítésére. Minden fórumot megragadunk ahhoz, hogy tudatosítsuk, milyen támogatásban részesülhetnek a hivatásos vadászok munkavégzés közben elszenvedett baleset, tartós betegség esetén. Céljaink között szerepel elhunyt hivatásos vadászok gyermekeinek pártfogásában, esélyegyenlőségük megteremtésében, anyagi helyzetük javításában való részvétel. További célunk hivatásos vadászok lakhatásának elősegítése, nyugdíjas, illetve idős hivatásos vadászok gondozása, támogatása. A mai, Takács Tibor személye előtt tisztelgő, rá emlékező, alapítványi koronglövő verseny üzenete: Lám, jó jónak lenni! Megemelni a kalapot annak is, aki elesett, annak is, aki kopott és fáradt, mert mindent, de mindent visszakap az ember, az ütést is, meg a simogatást is – fogalmazott Tarró István, az alapítvány kuratóriumi elnöke.

Fotó: OMVK

Takács Tibor emlékezete

Takács Tibor (1964 – 2021) a VADEX Zrt. fővadásza 2021. április 12.-én, életének 57. évében hunyt el. Az életerős vadászembert legyőzte a koronavírus. Évtizedes munkájának eredménye, hogy a cég legjobb gímbikái ma már a fehérvárcsurgói kertből kerülnek ki, ugyanígy a szikaszarvas-gazdálkodás és a pisztrángtelepítés kidolgozása, a Gaja-völgy megújulása is Tibor érdeme.

Fotó: OMVK

A gyorsított korongvadászat dobogós helyezettjei:

Vadász kategóriában (országos versenyen nem indulók): I. Zángó Zoltán II. Szekeres Gábor III. Szabó Máté

Sportlövő kategóriában (országos versenyen indulók): I. Házi Gergely II. Csákány Csaba III. Komáromi Ferenc (pályasúlyozással)

Különdíjban részesült: Molnár Istvánné sportvadász

Forrás: OMVK

Tovább olvasom