Vadászat
Különös szalonkales
Szalonka vadászata 2008-ból
Késve indultunk a területre, bár nem kellett messzire menni, csak a pár száz méterre a nagybátyám házától, fel a dombtetőig. Fél hat volt, de sűrű esőfelhők takarták az égboltot, így korábban sötétedett azon a márciusi estén.
– Ülj fel a lesre – javasolta Bandi bátyám. – Lehet, hogy kijön a szóróra a nagy koca a malacaival.
– Inkább szalonkáznék.
– Kijár itt egy nagy róka! Meg kellene lőni!
Az más, ha róka is jár erre, akkor irány a les kímélni kellene a környék két utolsó fácánját. A felső csőbe skeet sörét kerül, az alsóba nyolcas, kifejezetten a koma kedvéért, amint elhelyezkedem a meglepően kényelmes lesdeszkán. Gyorsan sötétedik, az erős borulat közelebb hozza az alkonyatot.
A környék bokrosaiban énekes és feketerigók dalolnak, egy vörösbegy csetteg, aztán a két utolsó fácán egyike kakatol felgallyazás közben. A szél éppen a legjobb, szemből fúj, hátrafelé meg nem is tudnék lőni a lesdeszkát tartó akácfa sűrű ágai miatt.
Nemsokára valami mozdul előttem úgy tizenöt lépésnyire! Egy suta óvakodik ki a dombgerincen vezető útra és megáll a szélső vadrózsabokor mögött. A felázott földön teljesen hangtalanul jött. Vár egy darabig, csak akkor pattan át az úton, amikor a pár száz lépésnyire lévő háznál ugatni kezdenek a kutyák. A nyomában jár tavalyi gidája. Nemsokára már csak a tükrük villogását látni a kanadai aranyvessző elszáradt gazcsomói között. Hangtalanul ugrálnak, de fehér tükrüket még akkor is jól ki lehet venni amikor a szemközti domboldal kökénybokrai közé érnek.
Pár perc múlva valami szöszmötölést hallok a hátam mögül éppen arra fúj a szél, úgyhogy nem lehet vad. Kóbor kutyára számítva szorítom a sörétes agyát… A következő pillanatban elballag a les alatti földúton egy asszony. Sötétedik már erősen, de látom, amint nem sokkal odébb befordul az erdei ösvényre.
Disznót már aligha látok ma, viszont a les alatt megpillantom a vörösbegyet. Csetteg egy bokor szélső ágán, aztán dalra fakad. A feketerigó hímek még mindig versenyt énekelnek, a róka is másfelé jár.
Már alig látni, amikor egyszer csak szalonka cippantásait hallom! Vagy csak képzelődtem az imént? Egyszer, pár éve Bandi bátyám jól megtréfált egy gumilabdával… De nem! Nem a fülem csalt meg, már látom a hosszúcsőrű madarat! Jobb kéz felől érkezik a bokrok felett, éppen a les előtt fordul… Alighanem észrevett, mert olyanformán vált irányt, ahogyan a pillangó libben… Már távolodik… Nem is tudom, hogyan történik, kapásból lövök rá, valahogy úgy, ahogyan lélegzem észre sem veszem, miféle reflexek irányították a kezemet, a szememet, a puskacsövet… A madár pedig leesik vagy húsz méterre!
Ismervén hitvány sörétlövő tudományomat, lehetséges ez? Jó, vannak véletlenek, meg öngyilkos madarak… A szalonka a felső csőből kapta az 1,9 milliméter átmérőjű skeetsörétet de vajon megtalálom-e?
A puska dörrenésére elhallgattak a rigók, megnémult a vörösbegy… Sietek is arra a helyre, ahol leesni láttam. Éppen csak hogy látni még a földet, amikor keresni kezdem a madaramat, de nem lelem. Egyre rosszabb érzéssel és mind kevesebb reménnyel bujkálok a kökény- és a vadrózsabokrok, az elvadult szilvafacsemeték és a galagonyák között. Eszembe jut közben az is, hogy vétettem a vadászetika ellen, hiszen az év első madarát illene kalapot emelve elengedni, én meg lesen ülve, meggondolatlanul rálőttem…
Nemsokára halk fütty, megjött Bandi bátyám.
– Megvan?
– Leesett.
– Nem a rókára lőttél?
Éppen nézem a sűrűbb bokrokat, nem akadt-e fenn a madaram, de semmi…
– Szalonka volt!
Aztán egyszer csak, egy vaddisznótúráson hirtelen meglátom!
Tenyerembe fektetem a madaramat, simogatom gyönyörű, csíkos fejét, aztán a kalapomra teszem, amíg Bandi bátyám lefényképez vele.
– Ígérd meg, hogy nem lősz többet – emeli fel utána a mutatóujját szigorúan–, de szalonkázni azért kijárhatunk – enyhül meg a hangja a mondat második felére.
Igen, hátha jön a róka, vagy látjuk a vaddisznókat.
Kalapomra fektetve viszem le a szalonkát a dombtetőről, közben szemerkélni kezd az eső nagy, langyos, egyre sűrűsödő cseppekben érkezik az égi áldás.
Közben van idő gondolkodni: a lesről leadott, gyors és pontos kapáslövésnek örülhetek, a szalonkámnak még jobban. El is határozom, hogy kitömetem. Aztán a másodikkal már mit kezdene az ember tényleg, mit? A korábbi évek teljes eredménytelensége mellett egy vacsoráravaló emberei számítás szerint csak a következő évtized második felére jönne össze belőlük.
Ámbár… Ki kellene használni a lehetőségeket, amíg egyáltalán adottak. Nem tudhatjuk, miféle merényletekre készülnek a hazai vadásztársadalom ellen az ugyancsak hazai hivatalosságok, s az idény elején hirtelen bevezetett kvótarendszer vajon minek a nyitánya lesz?
“Kevesen vagyunk itt, akiknek valamelyik fegyvere ne viselné magán Pisti keze nyomát, legyen az javítás, szerelék felrakás, vagy pusztán csak belövés…őrizzük az ujjlenyomatot emlékünkben és mindig jusson eszünkbe majd, ha célzásra emeljük a tust.”
Így búcsúztunk Tőle egykor, hiszen már 10 éve, hogy nincsen közöttünk Geges István a mindig vidám, a lősportot és a vadászatot szerető és tisztelő családfő, vadásztárs és barát.
Ilyenkor, ősszel szerveztük mindig a Somogyi Vadászok Lőbajnoksága versenyeket – amelynek dolgos házigazdája is volt Pista -, és amely versenyek a Geges család messzeföldön híres vendégszeretetéről, a barátságról, az együtt eltöltött kellemes emlékektől, vidám napokról voltak híresek.
„Elmegy lassan a berek, az erdő,
el a nádas, a tél, a nyár,
a hegy, a völgy, a nappal s az éjjel,
a szememlátta egész határ…
Elmegy? De talán mégsem egészen,
Meglátom tán az örök vizen,
Hiszen a szépség maga az Isten!
Lelkemben ott lesz, hiszem, hiszem!”
(Fekete István: Búcsú)
Őrizzük Geges István emlékét!
Forrás: Dr. Kemenszky Péter – OMVK
Révész Zsolt, a Csíkvölgyi Wass Albert Vadásztársaság területén egyéni vadászaton vett részt. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Hát röviden, kissé hihetetlen, ahogy történt. Kiültem a múlt héten a társaság egyik szórós lesére. Általában az autó kesztyűtartójába több doboz cigi is szokott lenni, de ez most nem így volt. 21 óra körül jöttem le a lesről és akkor szembesültem azzal, hogy nincs egy szál cigarettám sem. Akkor pakoltam és mentem a közeli városba vásárolni.
Ahogy visszaértem a területre, a földes út kezdete után, 50 méterre megálltam és gondoltam elszívok egy cigit, ott, ahol egy gazos rész van. Kiszálltam a kocsiból és még a cigarettát meg sem tudtam gyújtani, már kamerán láttam, hogy tőlem nem messze turkálgat. Hátsó ajtó kinyit, lőbot felállít. Belenézek a kamerába, még mindig ott van. Oké. Majd puska betölt.
Útjára engedtem a lövedéket. A kan súlya, megközelítőleg 180 kilogramm lehetett. A hatósági bírálat bronzéremmel jutalmazta a trófeát.
Írta és fényképezte: Révész Zsolt
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
Az Országgyűlés a 2023. évi CIII törvény keretében elfogadta a digitális állampolgársági programot, amelynek elsődleges törekvése az állami szolgáltatások digitális térbe való költöztetése. A Vadászkamara online térben intézhető hatósági ügyeit is közvetlen befolyásolja a kormányzati rendszereket érintő változás.
Megszűnik az Ügyfélkapu, amely jelenleg az online vadászjegy érvényesítést és a vadászati engedély igényléséhez szükséges bejelentkezési felületet is biztosítja. A rendszert pont a vadászjegy érvényesítési dömping kezdetével, 2025. január 16-án vezetik ki, és ideiglenesen az Ügyfélkapu+ lesz használható helyette, de az is csak 2025. december 31-ig. Az Ügyfélkapu+ lényegében a kétlépcsős azonosítás bevezetése, ami a felületekre történő bejelentkezéshez egy megerősítést (QR-kód beolvasását vagy egy generált 6 jegyű kódot) kér az általunk választott háromféle hitelesítő alkalmazáson keresztül. Ennek beállítása csupán pár percet vesz igénybe, a felhasználó egy videóból is segítséget kaphat, amely elérhető ide kattintva.
A másik azonosítási lehetőség a Digitális Állampolgárság (DÁP) mobilalkalmazás, a jövőben kizárólag ezt az azonosítási módot tudjuk majd igénybe venni. Ez egy jóval összetettebb szolgáltatáscsomagot kínál, amelynek csupán egy eleme az e-azonosítás.
Az eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezők kényelmesen, az applikáción keresztül is tudnak regisztrálni abban az esetben, ha az igazolványuk a személyigazolvány PIN kódjával aktiválásra került. Azok, akik 2021. június 23-a előtt kiállított okmánnyal rendelkeznek, a regisztrációt Kormányablakon keresztül tudják megtenni. Az ügyintézéshez külön ügymenetet biztosítanak: ha előzetesen letöltöttük az alkalmazást, az ügyintéző által kinyomtatott QR-kódot beolvasva tudjuk azonosítani magunkat a rendszerben, tehát maga az ügyintézés csak néhány percet vesz igénybe.
Az állami alkalmazás segítségével történő bejelentkezés során csupán QR-kód beolvasására van szükség, vagyis nem kell minden alkalommal megadnunk a felhasználónevünket és a jelszavunkat, majd pedig a külön applikációban generált hitelesítő kódot, mint az Ügyfélkapu+ esetében.
Jó tudni: egy mobileszköz csak egy profilt tud kezelni, és a DÁP mobilalkalmazást sem tudja az összes mobiltelefon használni (technikai feltételeknek megfelelő okos készülék kell hozzá). Érdemes tehát elsősorban a DÁP mobilapplikációt preferálni, hiszen hosszútávon az azonosítás ezen keresztül fog történni, és a bejelentkezés folyamata is egyszerűbb, mint az ideiglenes Ügyfélkapu+ esetében.
Az egyéb igénybe vehető szolgáltatásokról érdemes bővebben tájékozódni, azonban kiemelten fontos, hogy az új azonosítást a vadászoknak minél hamarabb célszerű megtenni annak érdekében, hogy a Vadászkamara által biztosított ügymenetek gördülékenységét – így elsősorban január 17-étől a vadászjegy érvényesítését – a kormányzati azonosítási szolgáltatások változása ne akassza meg.
Forrás: OMVK
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36 70 330 91 31
You must be logged in to post a comment Login