Horgászat
Egy harcsahorgász soha nem adja fel!
Peták Edvin Dél-Magyarországon, Csongrád-Csanád megyében látta meg a napvilágot, Szegedhez közel, egy kis négyezer fős községben, Bordányban. Az itteni emberek híresek a zöldség-, és gyümölcstermesztésben elért sikereikről és a szorgalmukról. Aki a növénytermesztésben szerzett tapasztalatokat, csak türelmes ember lehet – főleg akkor, ha mellette még horgászik is.
Peták Edvin Dél-Magyarországon, Csongrád-Csanád megyében látta meg a napvilágot, Szegedhez közel, egy kis négyezer fős községben, Bordányban. Az itteni emberek híresek a zöldség-, és gyümölcstermesztésben elért sikereikről és a szorgalmukról. Aki a növénytermesztésben szerzett tapasztalatokat, csak türelmes ember lehet – főleg akkor, ha mellette még horgászik is.
Edvin az Y generáció szülöttje, ami azt jelenti, hogy az internetnek köszönhetően, bármit képes önerőből megtanulni. Gyerekként egy bordányi kis öntözőgödörben ízlelgette a horgászatot, ahol keszegeket és főleg ezüstkárászokat fogott úszós készséggel. Az évek előrehaladtával a Szegedhez közeli tavakban szerzett tapasztalatokat. A fiatal horgász, édesapjával megismerte a Lencsést, a Sárgát, Sziksósfürdőt és a Tiszát is. Itt a Szeged közeli vizeknél megismerhette a horgásztársadalmat, sok-sok fiatal kis srácot és az ellenőrzési mechanizmust is, ami olykor talán túl drákói módon lép fel a horgászatban kikapcsolódást kereső emberekkel szemben.
Családi okok miatt a horgászat több mint hét évig szünetelt. Azonban 17 éves korában újra feltámadt az érdeklődés a horgászat iránt. Minden feltétel adott volt a középiskola hamadik évében ahhoz, hogy a szenvedélyének hódoljon. Ekkor utána járt mindennek és a hivatalos tanfolyamat követően, letette a horgászvizsgát. Legnagyobb meglepetésére, vele szemben 10 évesnél fiatalabb horgászok is próbálták megfejteni a kérdéssor válaszait. Régebben, ha egy gyerek horgászott, nem igazán bántotta senki semmivel, mert az életkora, tapasztalata, felszerelése miatt vélhetően nem a legnagyobb haltolvajok egyike – véli Edvin.
Közben teltek az évek, és Edvin szabadabb világot keresve, inkább a Duna-Tisza közé, és a Dunára utazott horgászni. Magát sporthorgászok közé sorolva, mindig az élményeket kereste Szegeden és máshol is. A vadvizeken járva, főleg a márnákat és a keszegeket ismerte ki, ebben vált a maga szintjén és korosztályában kiváló horgásszá. A bojlis botjaival a Duna egyes szakaszain sokkal izgalmasabb volt egy háromkilós hallal küzdeni, mint egy tavi állomány békés halaival. Ha jött egy hal a Dunán, az mindig egyre nagyobb és kapitálisabb lett a fiatal horgász életében. A Dunán sokkal jobb horgászni, szabad az ember, akár napokra is kiszakadhat a hétköznapokból – a szabályok maximális betartása mellett természetesen. Az egyik éjszaka márnákra lesve, a csendet óriási rablások törték meg. Ez egy olyan élményt adott a vízparton, ami bevezette a pergetés sejtelmes világába. A megfelelő felszerelés beszerzése követően, egyre másra jöttek a kisebb, nagyobb testű ragadozóhalak. A Kiskunsági-főcsatornán történő pergetés azonban egy életre megváltoztatta az életét. Régi babona, hogy ha nagyon nem megy a pergetés és merülnek az akkumulátorok, akkor 100 dobást még meg kell tenni. Legyen ez bármennyire nehéz. A horgászok egy picit babonásak. Így van ez Edvinnél is, ami a végén csak meghozta a szerencséjét, mert az utolsó dobásnál egy hatalmas csukát akasztott meg, amit 40 perces fárasztást követően vehetett birtokba.
Ez az élmény olyan maradandónak bizonyult, hogy félelemmel vegyes tisztelet kezdett kialakulni Edvinben a nagy ragadozóhalak iránt. A csuka természetesen folytathatta az életét a megszokott kis életterében mint a terület ura, csúcsragadozója, amit emberen kívül, maximum vidra képes zsákmányolni. Az internet világának és a közösségi hálónak köszönhetően megtalált egy szürkeharcsás csoportot, ahol nagy halakkal találta magát szemben, persze csak virtuálisan. Ekkor született meg a döntés: ő is szürkeharcsa horgásszá szeretne válni.
Minden kimondott szót, döntések követnek – és evvel összhangban egyből jöttek a nehézségek is. Edvin édesapja, aki kudarcoktól szerette volna megóvni fiát, előre figyelmeztette. 100 szürkeharcsa horgászból fiam maximum egy marad, a többi belefárad, lemorzsolódik. Edvin semmit nem törődve mások véleményével belevetette magát a szakmai videókba, ahol hazánk nagy, kiemelkedő horgászai (Koós Ferenc, Szedlák Péter, Pintér Zsolt) mellett angol nyelvű szakvideókat is tanulmányozott és lelkesen gyűjtögette az álmokhoz szükséges alapvető információkat.
Egy közeli boltban egy év gondolkozást követően mindenben segítettek, felhívták a figyelmét a részletekre. Egyszer le-, máskor rábeszéltek, mit, hogyan tegyek – milyen úton induljak el. Talán hallgatnom kellett volna édesapám szavaira. Az első hónapban megkeresett fizetését felszerelésre költött el a horgász, és evvel kezdődött meg a harcsaűzés-, vadászat kálváriája, ami igencsak hosszúra, és fájdalmasra sikerült.
Miért?
Mert nemhogy harcsát nem láttam, hanem még kapást sem. A sors pedig úgy döntött, hogy még jobban nehezíti az életemet, mert a horgászhelyeimen egyetlen egyszer sem tudtam fogni tökéletes csalihalat, azaz ezüstkárászt. Két év alatt egyet sem!!! Ez nagyon elkeserített..
Mivel az ezüstkárász idegen honos halfajnak számít, ezért nem lehet magunkkal vinni, mert a szabályok ezt nem engedik meg. Ha ez megtörténik akkor újra kezdeni mindent elölről, vizsgázni, ami nem kevés időt és utánajárást von maga után. Sokszor úgy érzem, hogy a horgászbot olyan, mintha lőfegyver lenne, legalábbis néhányan úgy kezelik.
A szürkeharcsákat próbáltam nadállyal megfogni, de az volt a problémám, hogy szinte minden hal érdeklődött irántuk, ugyanakkor a nadályok kereskedelmi ára meglehetősen magas. Vagyis a nadályról hamar váltottam. Maradtam a csalihal vadászat mellett, ami során csak keszeg-féléket tudtam megfogni, és időnként pontyokat is, ami soha nem sikerült ilyen jól, mint akkor…Érthetetlen, így visszagondolva.
Jó csalihalat szinte soha nem tudtam fogni. A sikertelenségem és az eltöltött éjszakáimnak a száma pedig gyorsan emelkedett. Másnap meg dolgozni kellett menni, ami miatt egy kissé feszültté váltam. Édesapám óvó szava pedig éjszakáról, éjszakára ott csengett a fülemben. Stratégiát váltottam, kipróbáltam az összes létező technikát, amit eddig ember ki tudott találni a szürkeharcsák kézrekerítése érdekében. Szinte profivá váltam a bójás technikában, az u-pose szerelékben és a stupekben is, a behúzós ólommal, igazán sok gyakorlati tapasztalatot szereztem. A víz soha semmit nem adott, csak a türelmemet és a kitartásomat tesztelte. Bárcsak fogtam volna egy süllőt, vagy csukát, de még az sem sikerült.
Éjszakáim csöndesen teltek, se egy rablás, se egy nagy hal vagy véletlen egy kapás, szakadás, vagy egy szörny, ami bevitt volna a vízbe. Semmi nem adatott meg.
Közben telt az idő, repültek a hónapok. A szürkeharcsa szerelem szépen csöndben elkezdett csökkenni. Ezt igazán csak azok tudják megérteni, akik elkezdenek örlődni a tényeken, mert a harcsahorgászat nem olcsó szórakozás, a hosszúra nyúlt éjszakákról nem is beszélve. A sokat tapasztalt horgászok képesek ülve aludni a bot mellett, várva a nagy kapást, az orsó fékének hangját és a fárasztás izgalmát. Edvin is megélte mindezt, egy kapás és egy darab szürkeharcsa nélkül. A család is természetesen várta az áttörést, ami nem akart bekövetkezni. Ilyenkor egy fiatal harcsahorgász fejében minden megfordul. Hibáztam? Rosszul döntöttem? Türelmetlen vagyok? Hiba van a módszerben, amit tökéletesnek gondoltam? – nehéz ezt hideg fejjel átgondolni és helyesen kiértékelni. Egy viszont tény, a nagy harcsák annyi idősek, mint egy fiatal felnőtt, és ha nincs kapás, talán ők is tudják, mire megy ki a játék.
Újból hónapok teltek el, majd egy hirtelen döntésnek köszönhetően Edvin az édesapjával ellátogatott egy Fejér-megyei vadvízre, aminek a mérete megközelíti a 240 hektárt. Új víz, új lehetőségek, de a sokat tapasztalt szürkeharcsa horgász azért aggódott a jövőn – természetesen joggal. Teltek a napok, és éjszakák. A szürkeharcsák pedig a vízi világukban, a fészkeikben ülve pedig élték a napi megszokott életüket, amikor is mindenre vadásznak, ami kisebb náluk. Edvin elhatározta azt, ha most nem jön harcsa, akkor vége, befejezi ezt az elérhetetlen álmot és boldogan fog majd egyszer meghalni szürkeharcsák nélkül. Nincs mit veszíteni: amit megtehet egy fiatal horgász, annak bőven eleget tett. Halat fogni, legális úton, más módon, eszközzel nem lehet, kizárt – gondolta akkor még tévesen…
A sors azonban az utolsó éjszakán közbe szólt. Amit eddig kímélet nélkül elvett, most adott is. 23:32-kor a kapásjelző megszólalt, a fék akarva akaratlanul tudatta, hogy valami a horogra akadt. A megkímélt orsó, a bevágást követően, most dolgozott. Az éjszaka amennyire nyugodt és csöndes azok számára, akik nem félnek kint a sötétben, egyúttal olyan félelmetes is tud lenni a harcsavadászat közben. A tapasztalat azt mondta, hogy a hal nem lesz országos rekord, de hogy hal, az egészen biztos. Ekkor a fejlámpák fényében egy kis bajszos jelent meg a márványos testével a víztükrön. A fény megcsillant a különleges testén, és azok a pici gombszerű szemek – amelyek egyértelmű értelmet sugallanak, egyenesen ránéztek. Megdöbbentő volt a csalihal mérete és a szürkeharcsa, mert a tenyérnyi csalihalat úgy támadta meg, mintha 50-szer nagyobb lenne méreteihez képest.
Az a bizonyos átok megtört, a vadászláz amit oly sokan megéltek már, ezerszeresen újra fellángolt, feledtetve minden kudarcot, ami Edvint érte az elmúlt szűk két évben. Az éjszaka azonban tartogatott még meglepetéseket. Két óra 30 perckor a másik bot is megszólalt: ez más volt, érződött már a boton, hogy ez a hal más lesz. A mikroalvás véget ért, a bot zsinórja megfeszült és elkezdődött a fárasztás. Az újabb hal lassan szemrevételezhető lett a partról; sikamlós kígyószerű teste időnként fel-feljött, néha kitört. A horog jól akadt, esélye sem volt a menekülésre. Ez nem egy feeder bot gilisztával csalizva. Most haladó szinten álló harcsahorgászokba botlott véletlenül a nagytestű hal a sötétben. A siker úgy hiányzott, mint egy falat kenyér. Fel a kesztyű és már kint is a hal a vízből. Megannyi eltöltött éjszaka most sikert hozott, a második harcsa is ott volt a vizes fűben, a parton! Apa és fia úgy örült, mint még soha. Édesapja egy nagyobb maflással Edvint szürkeharcsa horgásszá avatta, aki ugyanúgy örült a sikernek, mint a fia. Fiam megcsináltad! Sok ember elbukott, de neked sikerült. Gratulálok!
A nagyobbik harcsa kifogását nem adja vissza semmi, azt meg kell élni! Az a hatalmas száj, a gerebenfogak sokasága, és az a nézés, amit egy harcsa tud produkálni, felejthetetlen élménnyé tette az apa fia több napos horgászatát.
Milyen tanácsokat szeretnél adni másoknak?
Edvin talán egyik legfontosabb tanácsa az, hogy soha semmilyen körülmények között ne adjuk fel a szürkeharcsák vadászatát. Legyen az bármilyen nehéz, még ha félig ki is átkoznak emiatt, akkor is csinálni kell. 100 horgászból a végén csak egy szürkeharcsa horgász marad, 99 pedig feladja az álmait. Próbáljuk másoktól minél többet tanulni, és a küzdelmes napokat, vagy akár heteket is, osszuk meg a családunkkal, barátainkkal, barátnőnkkel. A szürkeharcsa horgászok először magányosan kezdik a harcukat, de utána lépésről lépésre egyre jobban társasági lényekké válnak. Talán a harcsák ezt akarják megtanítani nekünk, szürkeharcsa horgászokkal.
Milyen üzenetet szeretnél átadni a többi horgásznak?
Egymásra ne ellenségként tekintsünk, hanem mint barátokra. A halak világa még most sem ismert, hazánk bajnokai is sokszor eredmény nélkül térnek haza, és ez így van rendjén – mert a halak számunkra felfoghatatlan szabályok mentén élik a napi kis életüket. A kudarcból tanuljunk, mert a sikert csak így lehet elérni, sok-sok munkával, tanulással és küzdelemmel. Idegen horgászvizeken: Dél-Londonban, a Wandle folyón című cikkben olvastam, hogy az angolok mindenféle kérdés nélkül segítik, megosztják a tapasztalataikat egymással. Tegyük jobbá a világot mi, horgászok itt Magyarországon, segítsünk a másikon. Örüljünk egymás sikereinek és ne legyünk irigyek a másikra, vagy ha még is – azt egészséges módokon gyakoroljuk. Most már felnőttként látom, hogy egyre kevesebb az időm, családalapítás előtt állok. A munka pedig mindenkire vár, a horgászat pedig egy örök szenvedély marad.
Kifejezetten fontosnak tartom megemlíteni a legfiatalabb korosztályt, akit tiszteljünk a magunk módján, kellő tapasztalattal a hátunk mögött. Ha látunk fiatal kis srácokat, egy jó szó, egy tanács is jobbá teheti a következő generáció számára a horgászatot. Ezért is kérek mindenkit, hogy segítsünk nekik is, és ne fitogtassuk a saját tudásunkat, amit mi is tanultunk valahonnan valakitől. Ezen üzenetek tovább adása miatt a barátaimmal megalapítottuk a Koga Carp Team nevű Facebook horgászcsoportot. Eljárunk együtt versenyekre horgászni, és a szemléletünket próbáljuk átadni a fiatalabb generáció számára, akiknek kellhet a segítségünk, úgy, mint ahogy én fordultam másokhoz évekkel ezelőtt, amikor szürkeharcsa horgásszá próbáltam válni.
A horgászat köré felépülő bürokráciát nem tartom teljesen egészségesnek. Aki haltolvaj, azt büntessék meg a törvény szigorával, de elvenni engedélyeket, mert valaki hozzáért egy bothoz, vagy éppen a halfertőtlenítő nincs a pontymatrachoz betonozva, nem tartom helyesnek. A mértéket kellene Csongrád-Csanád megyében megtalálni a horgászokat ellenőrző hivatalos személyeknek. Magyarország halállománya nemzeti kincs, amihez jól képzett professzionális szakember gárda szükségeltetik, amivel minden horgász egyet kell hogy értsen, mert az a fenntartható jövő alapja. Vélhetően a megye haltolvajai nem vasárnap, fényes nappal a családjukkal ülve szegik meg a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvényt, hanem többed magukkal, éjszaka leple alatt, célzottan felkészülve, messze lakott területektől vadvizeken, és halastavakon szerzik meg zsákmányukat. Őket kell tetten érni!!
A legfontosabb tanács, amit átadhatok egy kezdő-, és haladó horgász részére, hogy soha ne bízzuk el magunkat semmiben, és soha ne gondolja azt senki, hogy képes ezüstkárászt fogni. Ha valaki felcsap szürkeharcsa horgásznak biztos lehet benne, hogy az ezüstkárászok valahogy ezt megérzik, mivel a legkedveltebb csalihala az éjszakai nagyurainak.
Minden jót kívánok a horgászoknak ! és görbüljön!
írta: Dr. Szilágyi Gergely – Agro Jager News
Képek: Peták Edvin – Koga Carp Team
Polinszky Attila élménybeszámolója:
A horgásztársammal sikerült újra egy hétre eljutnunk a Pó-folyóhoz, (Olaszország) harcsára horgászni. Amikor megérkeztünk, a folyó vízszintje másfél-két méterrel alacsonyabb volt, mint a szokásos. Csak a hét közepén kezdett el emelkedni. Majdnem egész héten esett és elég hűvös idő volt.A napok során több harcsát is fogtunk, kb. másfél métereseket, de kapitális példány nem akadt horogra. Gondoltuk, keresünk egy új helyet, ahol még nem voltunk.
Ezért úgy döntöttünk, hogy a camping (aminek a területe több kilométer hosszú, ahol csalihalat lehet beszerezni, csónakot vízre bocsájtani, tisztálkodási lehetőség van) területének legtávolabbi végére hajózunk el. Október 18.- àn, délután, lehorgonyoztuk a két csónakot. Bevittük a csalikat, lerögzítettük a helyükre és fákhoz kötöttük. Sajnos rövid időn belül, úgy 18.00 óra felé, annyit emelkedett a víz szintje, hogy újra kellett a botokat a csalikkal együtt beállítanunk a víz szintjéhez mérve.
Egy nyugodt naplemente után, hajnal 3 óra felé, telihold fényében, arra ébredtünk, hogy a bot hozzácsapódik a bottartóhoz. A kapásjelző csörög, az elektromos jelző visít és az orsóról nagy sebességgel fut le a zsinór. Miután bevágtunk, elengedtük a csónakot a főcsónaktól és beindítottuk a motort. Fogtam a botot, próbáltam a hal ellen dolgozni, a társam pedig elindította lassan, a hal irányába, a csónakot. Mikor a közelébe értünk, éreztem, hogy ez nem lesz egy átlagos hal. A fárasztás során többször megpróbált minket a fák közé húzni, ezért erősen kellett ellene tartani, vigyázva arra, nehogy leszakadjon..Kicsit később kifordult a nyílt víz felé és sodrással szemben húzta kettőnkkel a csónakot.
Megpróbált minden irányba kitörni. Csak úgy forrt körülötte a víz. Jó 45 perces fárasztás után sikerült nagy nehezen beemelnünk a csónakba. Ott láttuk csak meg igazán a hal óriási méreteit. Jó 5-7 percbe került, mire visszajutottunk a főcsónakunkhoz, hogy le tudjuk rendesen mérni. A mérete 2m 57cm volt, alig fért bele a csónakba.
Többféle csalit használunk pl. pisztrángot,kárászt. Ez a kapitális példány kárászra kapott. Mivel nem szeretjük kínozni a halakat, (kötéllel partra húzni, kikötni,várni a világost a jobb fényképért) ezért csináltunk pár fényképet, videót és utána óvatosan visszatettük a vízbe. Megvártuk, amíg elkezd rendesen mozogni, újra erőre kap és magától szeretne elúszni.Miután elköszöntünk ettől a csodálatos élőlénytől, megünnepeltük ezt az élményekben gazdag, izgalmas találkozást a Pó-folyó urával.
Írta és fényxképezte: Polinszky Attila
Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Horgászat
Domolykó a Rábcából
Meleg Ábel szeptember végén Rábca Hanságligeti szakaszán kapitális domolykót akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:
Igazából úgy kezdődött az egész, hogy az egyik barátommal megbeszéltük, hogy pergetünk egyet. Csónakból pergettünk csukára a Rábca hanságligeti szakaszán.Több kilométert csorogtunk különösebb eredmény nélkül. Úgy gondoltuk, hogy nincs értelme tovább maradni. Koromsötétben elindultunk visszafelé, de volt egy érzésem, hogy még dobnom kell párat. És nagyon jól éreztem.
A semmiből érkezett egy hatalmas ütés és azonnal megindult a hal.Először nem tudtuk eldönteni hogy mi lehet a horgon, mert nagyon jól küzdött.De a végén mindketten meglepődtünk a gyönyörű domolykó láttán.
A hal 46 cm és 2+ kiló volt.
Egy Fox Rage 20 -80 grammos botot használtam, egy 3000-es daiwa orsóval, 22-es Berkley fonott főzsinórral és 70-es monofil előkével.
A csali meg egy 70mm-es Salmo Slider volt
A MOHOSZ szerint a rekordot Vágenhoffer Tamás tartja, aki 2019. október 11-én fogott ki egy 1,90 kg súlyú, 51 centiméter hosszú halat a Marcal folyón Koronco térségében műléggyel.
Írta és fényképezte: Meleg Ábel
Horgászat
Harcsahorgászat Franciaországban
Hol is kezdjem… Igazából kb. 4 éve tervezem és készülök harcsahorgászatra. 4 év után végre nyílt egy jó lehetőség és a Carpspecialist oldalán lefoglaltuk a szállást arra a tóra, ahol a legnagyobb sűrűséggel fognak harcsát. Ez a hely végül a Domein des Iles lett, amely az apró Offoy faluban helyezkedik el Franciaországban.
Hétfői nap, amint megérkeztünk, 11 órára szinte azonnal feltérképeztem a helyet, illetve leradaroztam az előttünk terülő kb. 2 hektáros területet.
Körülbelül 30 méterre meg is találtam az első helyet, amit folyamatosan a párom horgászott meg. Itt kb 2.5 méterről mélyült hirtelen 3.7 méterre. Természetesen egy bottal a part közelében próbálkozott, ahol olyan 1.5 méter mély víz volt. A másik oldalon, hasonló stratégiát folytatva, egy bottal a legmélyebb pontot (2,4m), míg a másik, 2 pontyos bottal keresőpecát folytattam. Mindkettőnk harcsás botját, fenekező szerelékkel, bevittük a 2 fő etetésünk közé, egyenlő távolságra. A radar rengeteg halat mutatott, de ezzel sajnos csak arról győződhetünk meg, hogy nagyjából hol mozognak a halak.
Az első este már meg is hozta a gyümölcsét a taktikánknak. Nemsokkal fél 12 felé, egy erőteljes, füstölős kapásra rohantunk ki. Egy körülbelül negyedórás farasztás után, máris a matracban tudhattuk, a körülbelül 165 cm hosszú, 30 kilogrammos bajszost. Párom életének első harcsája volt.
Lenyűgöző élmény volt már ez is. A következő jelentkező az én csalimra figyelt fel, egy hozzávetőleg 15 kilogrammos harcsa személyében, kedd reggel, 7 órakor.
Sajnos, ezt követően, egészségügyi okok miatt, nekem vissza kellett vezetnem Belgiumba. Így szerda délután folytattunk mindent, ott, ahol abbahagytuk. Csütörtök hajnal 2 környékén riadtunk meg a jelzőre. Mire a rodpodhoz értem, a botot csak az orsó tartotta a kapásjelzőn lógva. Masszív fél óra harc után sikerült szákba terelnem az új egyéni rekordomat, egy 25 kilogrammos hatalmas tőponty személyében.
Farokuszonyán látszott a harcsák túlzott elszaporodásának nyoma. Kíméletesen visszaengedtük őt is egy gyors fotó, illetve fertőtlenítés után. A következő bajszos a 3.7 méteres gödörből bújt elő, délután fél 4 előtt 10 perccel. Ezek után átszereltem a harcsás szerelékemet egy upózosra, amin két hatalmas gilisztacsokrot kínáltam fel. A nadályt sajnos errefelé nem ismerik. Fél ötkor a partszéli botom sült el. Körülbelül 2 perc után elszakitotta a 35-ös monofil főzsinóromat. Itt nem tudom, hogy akadó vághatta el vagy csak elgyengült a zsinór. Itt megjegyezném hogy a tavon engedélyezett a fonott főzsinór, sőt erősen ajánlott! Már értettük, miért is.
Este fél kilenckor jött a következő jelentkező, aki majdnem elvitte párom botját is. Körülbelül 40 perc fárasztás után, megláttuk mit is akasztott a párom. Egy hatalmas, 193 centis 50+os harcsát. A szájában meg mindig ott volt az a termérdek mennyiségű etetés, amit a pontyoknak vittünk be.
Ezen a ponton már nem is próbáltunk szeparálni, csak elfogadtuk, hogy ezen a helyen többnyire harcsát fogunk fogni. Pedig rengeteg 20+-os ponty fedezhető fel a vízben. 50 kilós barátunk után nem sokáig tudtunk pihenni. Ismét az én harcsásom jelzett. 40 kg 173 centivel mérlegeltük a látogatónkat.
A pénteki napunk csendesen telt. Az első kapásra este fél nyolcig kellett várni. Megakasztás után éreztem, hogy ez sem békés hal lesz. Viszont fel óra fárasztás után, már a parton is volt a közel 50 kilogrammos 183 centis óriás. Gyors fotó, illetve halápolás és ment is vissza. Iszonyatos mennyiségű horgot szedtünk ki a halak szájából. Szerencsére csak az előke volt a horgon, így legalább azt láttuk, hogy a halak nem vonszolnak maguk után komplett omlós szerelékeket. Újra elhelyeztem a botomat ugyanarra a pontra, a már meglévő horogcsalival, mert szinte még semmi baja nem volt. Kb másfél órára rá meg is jött a következő. Ő valamivel rövidebb volt. mint előző társa, viszont súlyra szerintem a túra egyik legnehezebb hala volt. 178cm hosszú és hozzávetőleg 60 kilogrammos, nagyhasú bajszos volt a bot másik felén. Alig tudtuk elhinni.
Természetesen ő is, a lehetőségekhez képest, a leggyorsabban visszanyerte szabadságát. Az éjszaka további része csendben telt el. Vasárnap 10 órakor az egyik partszéli botja bejelzett páromnak. Egy izgalmas intenzív harc után már a szakban is volt új rekordpontyja, ami 22 kilogrammot nyomott. Végül, de nem utoljára, este hatkor látogatott meg minket a túra utolsó hala, egy 177 centis harcsa személyében. A harcsáson dupla 20-as, illetve szimpla 30-as Halibut pellett kínáltunk fel, egy 16 mm-es pop uppal kikönnyítve. A bojlis botokon pedig az édes vonalat erőltettük, de azt is felvette a harcsa.
Ezek után az este folyamán volt meg két kapás, de ők megúszták a fotózkodást. Szóval összeségében 8 harcsát fogtunk 1.5 métertől egészen majdnem 2 méterig, illetve 2 darab 20+-os pontyot. Mi, teljes mértékben sikeresnek érezzük ezt a túrát. Amiért mentünk, bőven megkaptuk. Viszont jövő nyáron még visszamegyünk, már akkor jobban felkészülve a bajszosokra.
Írta és fényképezte: Kecskeméti Sándor
Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre