Keressen minket

Horgászat

Tapasztalatok a fejes domolykó horgászatáról – GALÉRIÁVAL

Közzétéve:

Hazánk területén él egy különleges ragadozó halfaj, amelyet kifejezetten nehéz kifogni.

Kemény Bence a Sió-, és Nádor-csatornán óriási jártasságot szerzett a fejes domolykó horgászatában​. (Kép: Kemény Bence – Agro Jager News)

1887-ben Herman Ottó így ír a fejes domolykóról:

„A fejes domolykó fürge, ügyes és óvatos hal, mely ifjú korában a hegyi vizekben igen magasra felhatol; – BENECKE 1000 métert mond, de bizonyos, hogy magasabbra is megyen; – nagyon falánk, úgy hogy felcseperedve békázik s ha szerét teheti, egerészik is, különben rovarevő; a folyóvizet szereti, de azért ott van elevenebb vizű tavakban, sőt a hévizek árkainak még melegebb részében is. A horgászok, élénksége miatt nagyon kedvelik.

Tetemes nagyságot ér el; 40 cm. nagyság mellett súlya egy kilogrammnál több.

Elterjedés: HECKEL a Szeben, Olt, Szamos, Maros, Dráva, Mura, Zala és Balaton vizét jegyezte fel; PETÉNYI a Duna, felső Vág, Garam, Tarcza, Dacsó-Lam, Mura vizeket említi; én a Berettyó, Bódva, Borzsa, Ipoly, Körös, Kraszna, Küküllő, Latorcza, Poprád, Rába, Sajó, Szernye, Vargyas, Füle, Kormos, Zagyva, Torna vizét tehetem hozzá.”  Herman Ottó (1887): A MAGYAR HALÁSZAT KÖNYVE. MÁSODIK KÖTET. 722. pp.

Az Agro Jager News következő interjúalanya Kemény Bence, aki Tolna megyében a Sió-, és Nádor-csatornán óriási jártasságot szerzett a fejes domolykó horgászatában. A fiatal horgász osztotta meg tapasztalait lapunkkal.

Sok kitartás kell a fejes domolykó horgászatához. Kemény Bence, a tavalyi szezonban 150 domolykót fogott ki. (Kép: Kemény Bence – Agro Jager News)

Kérlek mesélj magadról!

A horgászat már gyerekkoromban megfertőzött. A kezdetektől fogva csak pergettem. Sok minden mást is kipróbáltam, de ez az aktív horgászati mód lett a kedvencem. A horgászat része az életemnek. Most 20 éves vagyok. Minden szabadidőmet a vízpartok mellett töltöm, és „kergetem” ezeket a különleges halakat. Mivel nagyon jó helyen élek, körülbelül három perc utazás után ki is érek a kedvenc területeimre.

Az elmúlt években a csuka, és a süllő horgászatát is kitanultam. Mivel sporthorgász vagyok, mindig az új kihívásokat keresem. Volt olyan év, hogy megközelítőleg 200-300 csukát tudtam zsákmányolni. Gyerekkorom óta összesen öt darab halat vittem haza a konyhára. Az egyik alkalommal véletlenül kifogtam egy fejes domolykót. Ez véletlen volt? Mennyi domolykó élhet itt, ezekben a vizekben?  Eddig mit rontottam el…? Egy év telt el tanulással, majd a következő évben ráéreztem a domolykó fogására. Megközelítőleg 150 fejes domolykót fogtam ki, amit egytől egyig vissza is engedtem.

Mi a titka a fejes domolykó horgászatának? Te mit tartasz fontosnak?

 Itt Tolna megyében a Sió, és a Nádor-csatornán a fejes domolykó állománya erős. Amikor belelendültem a fogásukba, arra jöttem rá, hogy sokkal több domolykó él ezekben a vizekben mint én azt elsőre gondoltam.

Egy méretes fejes domolykó. (Kép: Kemény Bence – Agro Jager News)

A csukához képest, ez a halfaj teljesen más. Nagyon figyelmes, okos, figyel a részletekre, és jól lát. Ha gyanúsat észlel, abban a pillanatban eltűnik, nem lehet becsapni semmivel.  A felszerelésem egy lágy bot, aminek a dobósúlya 2-8 gramm. A bot vége tűspicces. Mivel a terep elég akadós, ezért nyolcas fonott damilt használok. A végszerelékem 26-os áttetsző fluor karbonból áll, amit nem, vagy kevésbé látnak meg. Ez körülbelül 80 centiméter hosszú.

A munkám miatt akár naponta kétszer is kimehetek a vízre horgászni. Nagyon sok időt töltöttem el a megfigyeléssel, és a faj tanulmányozásával. Kezdő horgászként meghallgattam mindenkit, és utána is olvastam a témának. Például a nagyobb egyedek magányosan élnek, ha rossz az idő (vihar, eső, szél, borultsággal párosul) akkor a fogások jóval darabosabbak lesznek. Ez azt jelenti számokra levetítve, hogy kisebb halaktól (25 cm), egészen az óriásokig (>40 cm) bármi összejöhet. A legnagyobb halaimat majdnem mindig ilyen időkben sikerült kifogjam. A fejes domolykó horgászatot csak türelemmel szabad végezni, másképp biztos nem fog működni. Vannak olyan időszakok, amikor se egy kapás, se egy ütés nem éri a felkínált csalit. Ez nagyon el tudja az ember kedvét venni. Ez a lemorzsolódási időszaka a domolykó horgászoknak. Ilyenkor derül ki az, hogy ki válhat igazi „domi” horgásszá. Nem a halért utazunk és kelünk korán, hanem az élményekért. A víz és a természet olyan nyugodtságot ad, amit semmi nem tud pótolni. Amikor megközelítem a vizet, azt nagyon lassan és óvatosan teszem meg. Még arra is odafigyelek, hogy az öltözékem színe hasonlítson a természetre, ami körülvesz bennünket. Mivel egyes helyeken a víz mélysége nem több mint 70 centiméter, ezért folyással felfele gumiruhában is szoktam pergetni. Hasonlóan mint a parton, a vízben is nagyon csöndben, lassan szabad mozogni. Eggyé kell válni a természettel, mert ha ez nem sikerül, bármeddig kergethetjük a domolykókat nem lesz kapásunk. A hónap kiválasztása sem mellékes. Áprilisban, amikor már jobb az idő, a felmelegedés előhozza őket. Nyáron a rekkenő melegben is lehet fogni domolykót. Ez mindig attól függ, hogy éppen milyen kedvük van és mennyire éhesek.

A csali választásnak szerintem egy a titka: minél kisebb legyen a felkínált gumihal vagy wobbler. Ha igazán nagy halat szeretnénk fogni maximum három-négy centis wobblerekkel próbálkozzunk.  Eddigi tapasztalataim alapján a sötétebb színű csalikat a nagyobb halak kedvelik. A kisebb halak viszont rajonganak az élénk színű wobblerekért és gumihalakért.

Fejes domolykóra horgászni művészet, amihez nagyon sok idő kell és kitartás szükséges. Minden nehézség ellenére egy nagyon sportos, igazi vadhal, ami sok örömet szerezhet a horgászoknak.  Mindenkinek más-más stratégia vált eddig be, de mindig vannak újítók, akik változtatják az addig bevált jól működő stratégiákat. Szívesen cserélnék tapasztalatot más domolykó horgásszal is. -nyilatkozta Kemény Bence.

Írta: Dr. Szilágyi Gergely

Képek: Kemény Bence

***

A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.

 

 

 

 

Horgászat

Menyhal horgászata a Bodrogon

Fodor János élménybeszámolója:

Published

on

Fodor János Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye Sárospataki járásában, Bodrogolasz határában menyhalra horgászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

Közel másfél éve választottam hobbiként a horgászatot, melynek eredménye minden évszakban élményekkel volt tele. Legutóbbi horgászataim során, ismét a Bodrog folyó menti egyik faluban, Bodrogolasziban található kis tanyát választottam, amely alacsony vízállású és nagy részben kövezéses. Késő délutáni/esti órákban érkeztem a horgászhelyemre, ködös, hűvös időben.

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

A menyhalfogás volt a célom, öröm volt látni a kapások sorozatát. Általában a jól bevált feeder botjaimat választom társamnak, ez most is így történt: 26-os monofil főzsinórral, 22-es trabucco előkével, süllőző horoggal. Csalinak halszeleteket használtam , amelyekkel közel 8 óra horgászat alatt, 10-15 menyhal akadt a horgomra. Átlagosan olyan 30-35 cm méretűeket sikerült kifognom, de aznap a legnagyobb köztük 43 cm volt. Mindegyik nagyon szép kapást csinált, gyönyörűen mentek a vízben, a sorozatos kapások nagy élménnyel szolgáltak.

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

Azt tapasztaltam, hogy abban az időpontban a halszeletek másfajta halakat is bevonzottak, ugyanis halkockát alkalmazva, egy jó pár darab süllőt is sikerült fogni. Kíváncsian várom a következő alkalmat kint a parton, hiszen sose tudni mekkora hal akad a horgomra!

 

Írta és fényképezte: Fodor János

Tovább olvasom

Horgászat

Harcsázás a Pó-folyón

Polinszky Attila élménybeszámolója:

Published

on

Polinszky Attila élménybeszámolója:

A horgásztársammal sikerült újra egy hétre eljutnunk a Pó-folyóhoz, (Olaszország) harcsára horgászni. Amikor megérkeztünk, a folyó vízszintje másfél-két méterrel alacsonyabb volt, mint a szokásos. Csak a hét közepén kezdett el emelkedni. Majdnem egész héten esett és elég hűvös idő volt.A napok során több harcsát is fogtunk, kb. másfél métereseket, de kapitális példány nem akadt horogra. Gondoltuk, keresünk egy új helyet, ahol még nem voltunk.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Ezért úgy döntöttünk, hogy a camping (aminek a területe több kilométer hosszú, ahol csalihalat lehet beszerezni, csónakot vízre bocsájtani, tisztálkodási lehetőség van) területének legtávolabbi végére hajózunk el.  Október 18.- àn, délután, lehorgonyoztuk a két csónakot. Bevittük a csalikat, lerögzítettük a helyükre és fákhoz kötöttük. Sajnos rövid időn belül, úgy 18.00 óra felé, annyit emelkedett a víz szintje, hogy újra kellett a botokat a csalikkal együtt beállítanunk a víz szintjéhez mérve.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Egy nyugodt naplemente után, hajnal 3 óra felé, telihold fényében, arra ébredtünk, hogy a bot hozzácsapódik a bottartóhoz. A kapásjelző csörög, az elektromos jelző visít és az orsóról nagy sebességgel fut le a zsinór. Miután bevágtunk, elengedtük a csónakot a főcsónaktól és beindítottuk a motort. Fogtam a botot, próbáltam a hal ellen dolgozni, a társam pedig elindította lassan, a hal irányába, a csónakot. Mikor a közelébe értünk, éreztem, hogy ez nem lesz egy átlagos hal. A fárasztás során többször megpróbált minket a fák közé húzni, ezért erősen kellett ellene tartani, vigyázva arra, nehogy leszakadjon..Kicsit később kifordult a nyílt víz felé és sodrással szemben húzta kettőnkkel a csónakot.

Fotó: Polinszky Attila – Agro Jager News

Megpróbált minden irányba kitörni. Csak úgy forrt körülötte a víz. Jó 45 perces fárasztás után sikerült nagy nehezen beemelnünk a csónakba. Ott láttuk csak meg igazán a hal óriási méreteit. Jó 5-7 percbe került, mire visszajutottunk a főcsónakunkhoz, hogy le tudjuk rendesen mérni. A mérete 2m 57cm volt, alig fért bele a csónakba.

Többféle csalit használunk pl. pisztrángot,kárászt. Ez a kapitális példány kárászra kapott. Mivel nem szeretjük kínozni a halakat, (kötéllel partra húzni, kikötni,várni a világost a jobb fényképért) ezért csináltunk pár fényképet, videót és utána óvatosan visszatettük a vízbe. Megvártuk, amíg elkezd rendesen mozogni, újra erőre kap és magától szeretne elúszni.Miután elköszöntünk ettől a csodálatos élőlénytől, megünnepeltük ezt az élményekben gazdag, izgalmas találkozást a Pó-folyó urával.

 

Írta és fényxképezte: Polinszky Attila

 

Agro Jager News

Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Tovább olvasom

Horgászat

Domolykó a Rábcából

Published

on

Meleg Ábel szeptember végén Rábca Hanságligeti szakaszán kapitális domolykót akasztott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Igazából úgy kezdődött az egész, hogy az egyik barátommal megbeszéltük, hogy pergetünk egyet. Csónakból pergettünk csukára a Rábca hanságligeti  szakaszán.Több kilométert csorogtunk különösebb eredmény nélkül. Úgy gondoltuk, hogy nincs értelme tovább maradni. Koromsötétben elindultunk visszafelé, de volt egy érzésem, hogy még dobnom kell párat. És nagyon jól éreztem.

Fotó: Meleg Ábel – AJN

A semmiből érkezett egy hatalmas ütés és azonnal megindult a hal.Először nem tudtuk eldönteni hogy mi lehet a horgon, mert nagyon jól küzdött.De a végén mindketten meglepődtünk a gyönyörű domolykó láttán.

A hal 46 cm és 2+ kiló volt.

Egy Fox Rage 20 -80 grammos botot használtam, egy 3000-es daiwa orsóval, 22-es Berkley fonott főzsinórral és 70-es monofil előkével.

A csali meg egy 70mm-es Salmo Slider volt

 

A MOHOSZ szerint a rekordot Vágenhoffer Tamás tartja, aki 2019. október 11-én fogott ki egy 1,90 kg súlyú, 51 centiméter hosszú halat a Marcal folyón Koronco térségében műléggyel. 

 

Írta és fényképezte: Meleg Ábel

Tovább olvasom