Horgászat
Svájci kalandok 2. rész
Szabó Ábel és Tóth Anna Édua Svájcban horgásztak. Célzottan pergettek az alpesi országban, ahol rendkívül eredményesek voltak. Élményeikről beszámoltak lapunknak:
![](https://agrojager.hu/wp-content/uploads/2024/09/AJN_Szabo_Abel_svajc_horgaszat_3-225x300.jpg)
Fotó: Szabó Ábel – AJN
A következő svájci pecára egy barátnős-piknikes program keretein belül került sor. Anna korábban nem próbálta a pergetést, de szerencsémre érdekelte ez a műfaj, szóval nagy reményeket fűztem az első közös pecához. Egy pillanat alatt kapta ki a kezemből a pergető felszerelésem és egész hamar belejött a pontos dobásokba. Az első rontott felszíni kapás pláne izgalmassá tette a dobálást. Következő kapását már sikerült halra váltania és egy 40 cm feletti domolykóval pózolhatott. (Bár én is ilyen hallal kezdtem volna a pergetést…) Egy zubogó alatti részen, a csalicserét követően, ismét halat fárasztott, de gyanús volt nekem, hogy ez nem domolykó lesz…
![](https://agrojager.hu/wp-content/uploads/2024/09/AJN_Szabo_Abel_svajc_horgaszat_1-225x300.jpg)
Fotó: Szabó Ábel – AJN
Mindkettőnk meglepetésére egy sebes pisztrángot meríthettem. A helyiek elmondása szerint olyan ritka ebben a folyóban a pisztráng, mint a fehér holló, így kiváltképp felértékelődött ez a fogás. A pisztráng után a következő párbeszéd játszódott le:
-Milyen hal van még ebben a folyóban? – kérdezte Anna.
-Márna – mondtam én
Akkor fogjunk márnát! – kaptam a választ.
Pergetve azért ez nem a legegyszerűbb mutatvány, ezért ekkor már én próbáltam a kicsi gumicsalit megfelelően görgetni márna reményében. Ellesve a technikát, Anna is rápróbált olykor-olykor, de nem akarták a márnák az igazságot. Már elkezdett szürkülni, egyre hidegebb lett, jöttek a szúnyogok, fel is vetettem a hazamenetel lehetőségét, de a kisasszony minden áron maradni akart.
![](https://agrojager.hu/wp-content/uploads/2024/09/AJN_Szabo_Abel_svajc_horgaszat_-225x300.jpg)
Fotó: Szabó Ábel – AJN
Legjobb tudásom szerint kerestem az épp vízfelszínen forgó márnákat és nagy nehezen sikerült is egyet kapásra bírni. A kapást követően egyből Anna kezébe adtam a botot, mert tudtam, hogy 7 grammos bottal egy szebb márna kivétele igen nagy élmény. Ügyes fárasztás végén sikerült megmerítenem ezt az arany színezetű halat. Volt ám ujjongás rendesen A fogások öröméből ítélve azt gondolom, hogy nem ez volt az utolsó közös pecánk…
Írta és fényképezte: Szabó Ábel
Horgászat
AM: Kiemelt támogatáshoz jutnak a halastavak
A halastavak ökoszisztéma szolgáltatásainak megőrzését, fejlesztését szolgáló támogatási konstrukció keretében első körben 15 darab halgazdálkodási projekt részesült támogatásban mintegy 1,4 milliárd forint értékben. A pályázat keretösszege 3,19 milliárd forint, a következő hetekben további döntések várhatók.
![](https://agrojager.hu/wp-content/uploads/2025/02/DSC_0112-300x199.jpg)
Tarsoly Károly halászmester Biharugrán, az Agropoint Kft. halászatán. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager
A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz Irányító Hatósága megkezdte a támogatói okiratok kiadását a „Halastavak természetiérték-fenntartó szerepének támogatása” című felhívásra. Összesen 90 darab pályázat érkezett 3,9 milliárd forint értékben.
A támogatási konstrukció általános célkitűzése a vizes élőhelyek fokozott megőrzése és fejlesztése. Ennek legfontosabb eszközei az élő-, táplálkozó- és költőhelyek biztosítása, a környezeti terhelés csökkentése és az édesvízi készletek megőrzése, valamint a természeti erőforrásokat megújító technológiák alkalmazása. Kiemelt cél továbbá a halastavi ökoszisztémákhoz kapcsolódó, természetvédelmi szempontból jelentős fajok élőhelyeinek védelme.
Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálja 25 éves!
A 2014-2020-as programozási időszakban alkalmazott jó gyakorlat folytatásaként a MAHOP Plusz is támogatja a tógazdasági haltermelőket. Ennek részeként kompenzációt nyújt a természet és a biológiai sokféleség megőrzése, javítása, és a tájképi elemek megóvása érdekében nyújtott szolgáltatásokkal összefüggő többletköltségeikre. Emellett az extenzív tógazdasági technológiából származó, megújuló természeti erőforrások fenntartása érdekében elmaradt vagy kieső jövedelmük után is támogatást igényelhetnek.
![](https://agrojager.hu/wp-content/uploads/2025/02/DSC_0272-300x199.jpg)
Sirályok a halágy felett. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager
A MAHOP Plusz-2.3.1-2024 kódszámú, a „Halastavak természetiérték-fenntartó szerepének támogatása” című felhívásra a forrást az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alap, valamint Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.
Agrárminisztérium
Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Horgászat
Kanadai kalandozások folytatása: a Yukon vidéke
Horgászat a Yukon vidékén. Tóth Zoltán beszámolója:
Talán ismerősnek hangzik a név, hiszen ezen a területen kapta az ihletet és inspirációt írásaihoz az aranyásókról és a vadon szaváról az ismert amerikai író, Jack London.
Én a Velencei-tavon keszegezve, a Madárvárta környékén többek között kaptam az inspirációt, ahova fiatal kalandvágyóként belógtam, hogy hallgassam a vadon szavát. Miután változott a terep számomra, lehetőség nyílt hallgatni azt a távoli Észak-Kanadában, az eredeti helyszínen. Persze ez nem ment ilyen gyorsan és egyszerűen, hiszen nem a horgászással kezdi valaki egy új országban – az én esetemben az USA-ban.
![](https://agrojager.hu/wp-content/uploads/2025/02/Agrojager_Toth_Zoltan_amerikai_horgaszatok-4-300x225.jpg)
Fotó: Tóth Zoltán – Agro Jager News
Nekem a Yukon Territory (Yukon Terület) mindig a kalandvágyat jelentette. Az első alkalommal egy szezonális munka révén lovastúrákat vezettem, egészen Alaszkáig az Alcan (Alaska/Canada) Highway vonalán. Ez volt az első találkozásom a Yukonnal, és úgy két hét alatt keresztülhorgásztam magam rajta. Később, sok munkával eltöltött év után, ismét visszajutottam oda, ezúttal mint a Wolf Lake Lodge (Farkas-tó Horgásztanya) vendége. A tanyát csak repülővel lehetett megközelíteni Whitehorse-ból, a fővárosból, amely a Yukon folyó partján fekszik.
![](https://agrojager.hu/wp-content/uploads/2025/02/Agrojager_Toth_Zoltan_amerikai_horgaszatok-1-225x300.jpg)
Fotó: Tóth Zoltán – Agro Jager News
A fővárosnak 30 000 lakosa van, és a terület lakóinak 80 százaléka itt él. Maga a terület durván ötször nagyobb, mint Magyarország. A Yukon folyó, amelyről a terület a nevét kapta, British Columbiában ered és a Bering-tengerbe ömlik Alaszkában.
A horgásztanya lehetőséget adott a csuka és a tavi pisztráng mellett a pénzes pér horgászatára is. Ez a faj természetesen nem jellemző az otthoni vizekre, hiszen hideg és tiszta vizeket igényel. Én, miután pontyozáson nőttem fel, megtanultam műlegyezni a Sziklás-hegységben. A pér kiválóan fogható legyezve vagy könnyű villantós szerelékkel.
![](https://agrojager.hu/wp-content/uploads/2025/02/Agrojager_Toth_Zoltan_amerikai_horgaszatok-3-300x225.jpg)
Fotó: Tóth Zoltán – Agro Jager News
Számomra az exotikumot jelenti, de a távoli északi vizekben, Kanadában és Eurázsiában is bőven előfordul. Jellegzetes kiugrásai a vízből, némi hozzáértést követelnek a horgásztól, hogy sikeresen a szákba kerüljön. A méretekről talán a fotók árulkodnak. Ami a számokat illeti, az agresszíven kapó és sűrűn előforduló hal kiváló horgászélményt nyújt a folyamatos kapásokkal.
Természetesen nem felejtettem el az otthoni székesfehérvári vizeket, a Gaja-patakot, ahol, ha arra járok, szívesen pontyozok és kárászozok. Egy-egy túra után pedig legurítok néhány korsó jó magyar sört.
![](https://agrojager.hu/wp-content/uploads/2025/02/Agrojager_Toth_Zoltan_amerikai_horgaszatok-6-300x225.jpg)
Fotó: Tóth Zoltán – Agro Jager News
Ha valakit érdekel ez a terület, amely közvetlen járattal elérhető Frankfurtból, szívesen megosztom szerény ismereteimet a szerkesztőségen keresztül.
Honfitársi horgászüdvözlettel Montanából.
Írta és fényképezte: Tóth Zoltán
Horgászni szeretne Kanadában?
Keresse bizalommal Pálfai Gábort!
Van egy jó horgász-, vadásztörténete, egy szép élménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Horgászat
Süttőnél kecsegéket telepítettek a Dunába
A 2025-ös év első telepítéseként őshonos, védett halat telepítettek a Dunába Komárom-Esztergom vármegye horgászai. A KEMHESZ száznál több, egy-másfél kilós kecsegét juttatott a folyóba Süttőnél – közölte a Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége.
Zoltai Dániel, a KEMHESZ elnöke elmondta, hogy a szövetség hosszú ideje folyamatosan telepít kecsegéket. A program célja, hogy a kellő nagyságú állományt elérve szigorú méret- és súlykorlátozás mellett a kifogott példányokat meg lehessen tartani. A populáció növekedését elősegíti, hogy az utóbbi időben sokat tisztult a Duna és a környezetre érzékeny kecsege jól érzi magát a folyóban.
A KEMHESZ tavasszal további 300 kilogramm kecsegét telepít majd. Az egyedi azonosítóval való ellátás azt szolgálja, hogy információkat szerezhessenek a faj életmódjáról, szaporodásáról és viselkedéséről.
Megbízható, jó minőségű, szervizelt autót keres? Keresse Csúcs Gábort a +36 30 323 38 52 – es telefonszámon! Kattintson!
A kifogott egyedeket a horgászok mérlegelés után visszaengedik a vízbe, azonosítójukat és a fogás helyét jelentik a MOHOSZNAK.
A 2015-ben év halának választott kecsege a tokfélék családjába tartozó őshonos folyami hal, mely jellemzően a nagyobb folyók síkvidéki, alsószakasz-jellegű részén él. Akár 1 méter hosszúra is megnőhet, egy méretes példány súlya elérheti a 6-7 kilogrammot is. Rovarlárvákkal, apró csigákkal, kishalakkal és növényi törmelékkel táplálkozik.
Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége
Van egy jó története, egy szép fogása?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131