Keressen minket

Horgászat

A mártélyi amurok nyomában

Az Agro Jager News következő vadvízi horgásza Csongrád-Csanád megyében él. Szombat Mihályt kérdeztük a legutóbbi élményeiről és mártélyi holtágról…

Közzétéve:

Az Agro Jager News következő vadvízi horgásza Csongrád-Csanád megyében él. Szombat Mihályt kérdeztük a legutóbbi élményeiről és mártélyi holtágról…

Szombat Mihály és a mártélyi amurja (Kép: Szombat Mihály – Agro Jager News)

Kérlek, mesélj pár szót Mártélyról, a holtágról és annak jellemzőiről?

Csongrád-Csanád megyében helyezkedik el Mártély a Tisza bal partján, a Hódmezővásárhelyi járásban. A település nem messze fekszik Szegedtől, illetve északnyugati irányban alig 10 kilométerre van Hódmezővásárhelytől. A falu első legkorábbi írásos emléke I. István 1024-es keltezésű okleve. A Tisza közelsége miatt mindig is bővelkedett halban és vadban. Az itt lévő birtok először a zalavári apátság tulajdonába volt.

A holtágat ritkán a Tisza felpezsdíti, a friss víz mellett jelentős halállomány is érkezik (Kép: Szombat Mihály – Agro Jager News)

A helyi horgászok és természetbúvárok kedvelt kiránduló helye a mártélyi Tisza holtág, amely a szabályozás következtében alakult ki. A 19. század végén a túlfejlett kanyart átvágták, ami megalkotta a mostani holtágat. Időnként azonban, amikor árad a Tisza, egy bukógáton keresztül fel tud frissülni az itteni „Dög-Tisza” ahogy a helyiek is hívják. Nagyobb áradások alkalmával jelentős halállomány is beúszik a horgászok nagy örömére. A víz mélysége miatt a horgászok főleg a Gyémánt-kanyarban próbálkoznak. Az áradás miatt vélhetően kevesebb lesz a ruca-öröm, ami egyes években megnehezíti a horgászatot.

Kérlek, mesélj pár dolgot magadról, illetve arról miért szeretsz idejárni horgászni?

Gyerekkorom óta horgászok, közel 35 éve. Én azon horgászok közé tartozom, akik a horgászat szépségét keresik. Bárhogy is alakuljon a horgászat, nekem ünnepnapnak számít, amikor egy pillanatra a természet vesz körül, mindentől távol, ahol nem csörög a telefon és nem a munkámon gondolkozom. Éppen ezért nem is rendelkezem igen komoly felszereléssel, ha megakasztok egy keszeget annak ugyanúgy tudok örülni, mint egy két kilogrammos pontynak. Azért is szeretek ide járni horgászni, mert az áradás időnként megmozgatja az itteni vizet és halállományt. A mostani is ilyen időszak, nagyobb mennyiségű hal úszhatott be a holtágra. Felpezsdült a horgászélet, a fogásoknak híre megy. Egyre többen fognak nagytestű amurokat.

Hogy sikerült megfogni az amurodat?

Barátommal, Gáborral közösen indultunk ki holtágra. Még napvilágon kiértünk, azonnal elkezdtünk etetni és felcsaliztuk a botokat. Fűzött kukoricát alkalmaztam, amihez még gyöngykukoricát tűztem fel – ennek hatására a csali vélhetően meglebegett a vízfenéken.

Az amurt kukoricával sikerült horogra csalni (Kép: Szombat Mihály – Agro Jager News)

Teltek múltak az órák, de jelentős kapásom nem volt. Szerencsére a teljesítménykényszer engem nem hajt horgászat közben, jól éreztük magunkat a nyár utolsó igazi hónapjában. Azonban 22:30 fele a botom, mintha gyorsan el akart volna tőlem köszönni, egyenesen a víz irányába mozdult el. Szerencsére mellette ültem így azonnal tudtam reagálni. Ponty volt a kiszemelt halfajta, de az oldalazó mozgással szemben kitört és befelé indult. Tudtam, hogy amurt sikerült akasztani, a boton még csak 3 kilósra tippeltem a sötétségben. Körülbelül 10 perc fárasztás után, miután már meg tudtuk világítani, sejlett fel bennem: ha minden jól alakul, sikerül kifognom életem egyik legnagyobb amurját. A fárasztást nagyon élveztem. A pár ezer forintos felszerelésemmel, viszonylag problémamentesen, kíméletesen ki is tudtuk emelni a halat. A mérlegeléskor derült ki, hogy jóval alá becsültem a méreteit, mivel 5 kilogramm tömegű volt az amurom. Mivel az amur nem őshonos hazánkban és a helyi horgászrend is tiltja a halfaj visszaengedését, ezért haza kellett vinnem a családom részére, akik örültek a halnak. A mostani élmények annyira felvillanyoztak, hogy ha az időm engedi, akkor folytatjuk az amur horgászatot és belekóstolunk a szürkeharcsa horgászatába is – tudta meg az Agro Jager News…

Írta: Dr. Szilágyi Gergely – Agro Jager News

 

 

Horgászat

MŰCSALI LAS-SÍ-TÁS…

Published

on

Varga Szilárd osztotta meg a tapasztalait a téli pergetésről:

Télen, amikor jószerivel szinte az egész természet mély álomba merül és az élővilág lüktetése is jelentősen lelassul, nekünk, pergetőknek is más aspektusból kell megközelítenünk a rablóhalak elejtésének praktikáit. A téli hónapok didergős időjárásában már nem tudunk tempósan, ütemre vezetett műcsalikkal (csak egészen minimális körülmények között) halat fogni. Számunkra is itt az ideje, hogy más taktikával kutassuk fel a kevesebb aktivitást mutató rablóhalakat. Természetesen több műcsali-prezentációs lehetőség is adott számunkra, de most egy, kifejezetten süllőre sikeres, metódust szeretnék megosztani a kedves pergetőkkel.

Fotó: Varga Szilárd – Absolute Fishing

Mint ismert, az éj királynője (fogassüllő) télen jelentősen nehezebben fogható meg, köszönhetően a hideg miatt kialakuló lelassult anyagcseréjének. A lelassult anyagcsere-folyamatok (metabolizmus) miatt a tüskéshátú ragadozók is jóval kevesebbet táplálkoznak, emiatt pedig jóval passzívabban reagálnak az általunk felkínált műcsalikra. Ahogyan a korábbi írásaimban már többször kitértem az éjszakai wobbleres süllőzés hatásosságára, ez télen sincs másképp – csupán más technikákat kell alkalmaznunk a hideg évszakban.

Télen egy kifejezetten sikeres wobbleres technikának bizonyul, amikor a szembe sodrásban hagyjuk úgymond „megúsztatni” a wobblerünket. Ez egy hihetetlenül jól működő horgászmódszer, amelyben a sodrást használjuk fel arra, hogy hosszabb ideig tartsuk a wobblerünket egy bizonyos ponton, a megfelelő mélységben, a süllők számára presszionálva.

Na, de hogyan is néz ki ez a gyakorlatban?
A legmegfelelőbb, ha olyan helyeket keresünk, ahol jellemzően két folyó torkollik egymásba. Az ilyen helyeken a wobblerünket egyszerűen bedobjuk arra a pontra, ahol láthatóan a két folyó összefolyik. Ekkor szoktam még egy kisebb trükköt alkalmazni: a becsobbanást követően még nem csapom rögtön vissza a felkapókart, hanem hagyom, hogy a wobblert még 15-20 métert sodorja a víz, így hosszabb szakaszon is végigkutathatom a süllők esetleges jelenlétét a spoton. Miután a csalink a megfelelő pozícióba került, jön a technika lényege.

A szembe sodrásban egyszerűen csak megtartjuk a wobblerünket: a terelőjének köszönhetően bevontatás nélkül, a sodrás segítségével érjük el a műcsali megfelelő mélységét. Ilyenkor általában 4-5 másodpercig tartom egy helyben a csalit, majd egy leheletfinom, kifejezetten lassú orsótekeréssel közelebb húzom a wobblert. Ezután ismét megállítom és hagyom, hogy a sodrás mozgassa a műcsalit további 4-5 másodpercig. Ezt a folyamatot ismétlem, amíg a süllők nem reagálnak.

Ha a süllő táplálkozási szándékot mutat, nem fog ellenállni a műcsalinknak. Ha pedig épp nem éhes, ezzel a technikával akkor is megfoghatjuk, mivel a süllő, territóriumát védelmező halfaj. Sokszor előfordul, hogy a süllő egyszerűen „leüti” a nem kívánatos halakat a közeléből és ilyenkor a wobblert állal érinti, amely a prezentálás közben kívülről az állkapcsába akad.

Fotó: Varga Szilárd – Absolute Fishing

Fontos, hogy télen teljesen le kell lassítanunk a csalink vezetését, különben elveszítjük az esélyt, hogy egy szép fogast tereljünk partra. Ezekben a hónapokban a legjobb barátunk a türelem és a kitartás. Másképp nem megy! Wobbleres süllőzésre télen is az éj leple lehet a legalkalmasabb.

A wobbler méretét tekintve nálam a móka 13 cm-nél kezdődik. Sokan ezen meglepődnek, de bátran kijelentem, hogy egy 40 centis süllő is gond nélkül torokra tud venni egy ekkora műcsalit.

Az alsó képen láthatjátok, hogyan néz ki egy ilyen horgászat. A két piros nyíl mutatja az egymásba torkolló folyókat (a folyásirányokkal együtt), a zölddel megjelölt sáv pedig a meghorgászandó területet.

Ajánlom mindenkinek ezt a technikát – nagyon sikeresen lehet vele süllőt fogni! Szóval ha tél, akkor lassuljunk vissza mi is egy kicsit! 🙂

Görbüljön mindenkinek! 😉

Írta és fényképezte: Varga Szilárd – Absolute Fishing

 

Érdekel a pergetés világa? Csatlakozz te is az Absulte Fishing közösségéhez!

Tovább olvasom

Horgászat

Abádszalóki süllőzés

Published

on

Fazekas Barnabás élménybeszámolója:

Az országos bajnokság után visszalátogattunk múlt héten két napra, Abádszalókra a barátommal, csapattársammal, Varga Levivel, hogy a gyerekeinek csináljunk egy élménypecát, ami szerencsére sikerült. Jó pár nagy csukát fogtunk velük és sok balint, sügeret, kövest.

Fazekas Barnabás

Közben egy otthoni horgász cimborám, Zsolti, megkért, hogy még az alsó-tiszai szonártilalom után, menjek el vele otthon, helyben párat dobni gumival, hátha tudok mutatni neki pár gumis trükköt, újdonságot. Így is lett. Reggel fél 7 körül leértünk, bepakoltunk a csónakba, aztán elindultunk. Először egy, általa fogósnak vélt, egyenes szakaszt dobtunk meg csorogva, ahol pár kisebb süllő és egy jó köves után koppintás nélkül csorogtunk tovább; teljesen megállt a hal.

Mivel Kisköre elkezdte engedni a vizet és a szél is feltámadt, a csorgás nem volt már olyan jó opció, így mondtam, nézzünk meg pár helyet, amiket én ismerek, fixen megállva. Nem volt nehéz rábeszélni. Bekötöttünk a helyre, 1-2 kisebb koppintásunk volt, de semmi komoly. Közben egy jó barátom, Herke Zsolti (aki egyébként a tavalyi világbajnoki bronzérmes válogatott keret tagja), hívott telefonon. Beraktam a headsetet, hogy tudjak közben dobálni. Beszélgetés közben volt egy finom, de éles koppintásom, amibe nem vágtam bele; inkább rávártam, és óvatos beletekerés után jött a második, erősebb koppintás, amibe sikerült keményen belevágnom és erős ellenállásba ütköztem, amit harcsának tituláltam. Még mondtam is a srácoknak, hogy végre ütöttem egy konyhára való harcsát karácsonyra. Bár furcsa volt, mert a harcsának nem szokott ilyen kapása lenni. A hal többször kitört, átment a csónak alatt, de a felszerelés szerencsére nagyon jól működött. Egyszer csak 10 méterre a csónaktól feldobta a víz, ami már gyanús volt.

Fazekas Barnabás

“-Zsolti! Ez egy 10 kilós süllő! Ne haragudj, de leraklak. Küldök fotót, ha kijön.” Ezzel le is raktam. Persze ő elhaló hangon mondta, hogy “10 kilós süllő, mi van?!”

A másik Zsolti, a csónakban, elhaló hangon csak annyit mondott: “Hozom a merítőt!” Persze én is elmondtam 1-2 imát, hogy kijöjjön, mert nagyon könnyen kirázhatja a horgot egy ekkora süllő már a csontos pofájából. Szerencsére Zsolti halál nyugodtan és profin megszákolta. Mikor beemelte a csónakba, gyors pacsi után a vigyort az arcomról nehéz lett volna letörölni. Hatalmas! Vastag! Brutális! Nem találtam szavakat.
Nagyon gyorsan lemértük: 91 cm, kb. 8 kiló! Óriási!
Nagyon gyorsan csináltunk pár fotót. Szerencsére jól akadt, nem verte szét magát, jól viselkedett, alig sérült a hal. Gyors fotózás után sértetlenül úszott tovább. Egy ekkora halnál már nagyon fontos a kemény felszerelés. A kritikus pont mindig az akadás, hiszen már teljesen csontból van a szájuk.

Szerencsére prémium japán bot és orsó volt, PE06 zsinór, 30-as fluorocarbon előkével. Márkákat és gumit nem szeretnék írni, mert ez itt nem a reklám helye. Szerencsére a hideg éjszakák, a 10 fok körüli víz megmozdította őket. Mindenkinek hasonló fogásokat és sok év kitartó dobálást kívánok. Minél többet dobunk, annál több esély van még január végéig az ilyen sárkányainkra!

Írta és fényképezte: Fazekas Barnabás

Tovább olvasom

Horgászat

Menyhal horgászata a Bodrogon

Fodor János élménybeszámolója:

Published

on

Fodor János Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye Sárospataki járásában, Bodrogolasz határában menyhalra horgászott. Élményeiről beszámolt lapunknak:

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

Közel másfél éve választottam hobbiként a horgászatot, melynek eredménye minden évszakban élményekkel volt tele. Legutóbbi horgászataim során, ismét a Bodrog folyó menti egyik faluban, Bodrogolasziban található kis tanyát választottam, amely alacsony vízállású és nagy részben kövezéses. Késő délutáni/esti órákban érkeztem a horgászhelyemre, ködös, hűvös időben.

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

A menyhalfogás volt a célom, öröm volt látni a kapások sorozatát. Általában a jól bevált feeder botjaimat választom társamnak, ez most is így történt: 26-os monofil főzsinórral, 22-es trabucco előkével, süllőző horoggal. Csalinak halszeleteket használtam , amelyekkel közel 8 óra horgászat alatt, 10-15 menyhal akadt a horgomra. Átlagosan olyan 30-35 cm méretűeket sikerült kifognom, de aznap a legnagyobb köztük 43 cm volt. Mindegyik nagyon szép kapást csinált, gyönyörűen mentek a vízben, a sorozatos kapások nagy élménnyel szolgáltak.

Fotó: Fodor János – Agro Jager News

Azt tapasztaltam, hogy abban az időpontban a halszeletek másfajta halakat is bevonzottak, ugyanis halkockát alkalmazva, egy jó pár darab süllőt is sikerült fogni. Kíváncsian várom a következő alkalmat kint a parton, hiszen sose tudni mekkora hal akad a horgomra!

 

Írta és fényképezte: Fodor János

Tovább olvasom