Keressen minket

Mezőgazdaság

Megjelent a méhek környezetterhelési monitoring vizsgálati eredmények

0

Megjelent a Méhegészségügyi és környezetterhelési monitoring vizsgálat legújabb eredményeit bemutató kiadványunk. A tanulmány az 57/2019 (XII. 14.) AM-rendelet 26. § „Méhegészségügyi és környezetterhelési monitoringvizsgálat” című jogcím keretében jött létre, és finanszírozása is ebből valósult meg.

0

Közzétéve:

0

Megjelent a Méhegészségügyi és környezetterhelési monitoring vizsgálat legújabb eredményeit bemutató kiadványunk. A tanulmány az 57/2019 (XII. 14.) AM-rendelet 26. § „Méhegészségügyi és környezetterhelési monitoringvizsgálat” című jogcím keretében jött létre, és finanszírozása is ebből valósult meg.

A nagyüzemi táblás gazdálkodás során használt idegmérgek bevezetése a méhek számára a mai napig nagy probléma. A teljes faj eltűnhet az emberi vegyszerhasználat miatt (Fotó: Pixabay)

Az összefoglalót az OMME monitoringbizottságának tagjai, valamint kutatóintézeti munkatársak készítették a megyei szaktanácsadók és több méhész bevonásával. Az elvégzett munkáért az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) külön köszönetét fejezi ki minden szakembernek, továbbá valamennyi közreműködő méhésznek.

Segítsük a hazai méhészeket a termékeik megvásárlásával (Fotó: OMME)

Az elmúlt időszakban a járványhelyzet ellenére folytattuk a hazai méhészetek egészségügyi vizsgálatait, amelyek során nemcsak a méhek atka-nozéma fertőzöttségét, hanem az állományokban található vírusok és spiroplazmák jelenlétét is ellenőriztük.

A „mászkáló” méhek és ezek kaptáraiból gyűjtött virágporminták növényvédő-,illetve atkaölőszer-szennyezettségét is vizsgáltuk. Az eredmények alapján nyomára jutottunk sajnos atkaölőszer-túladagolásnak, de találtunk olyan virágportételt is, amelynek igen alacsony (néhány ppb) klórpirifosz-tartalma hozható összefüggésbe a jelenség kialakulásával. A „mászkáló” méhek rendellenes viselkedésének további vizsgálatát a virágzó kultúrákban nappal kijuttatható növényvédő szerek tesztelésével kívánjuk folyatni 2021-ben. Ezzel kapcsolatosan viszont megjegyezzük, hogy az elmúlt években több növényvédő szer hatóanyagra vonatkozón végeztünk már ilyen méréseket. Ezeknek a méréseknek az eredményeként az acetmiprid, és a tiakloprid hatóanyagú rovarölőknek a tebukonazol hatóanyagot tartalmazó gombaölőkkel történő együttes kijuttatását korlátozta is a hatóság. A mászkáló méhek problémakörére visszatérve viszont azon is érdemes volna elgondolkodni, hogy az említett tünetegyüttes kialakulásában mekkora szerepet játszhatnak azok a növény által kiválasztott biológiailag aktív hatóanyagok, amelyek vizsgálatára eddig még nem tértünk ki.

Idén végre sikerült befejezni az atkaölő szerek fiproniltartalma miatt elpusztult méhészetek mézének és viaszának elemzését. Szerencsére igen kevés minta esetében sikerült detektálni a szennyeződéseket. Ettől függetlenül az időközben beérkezett tapasztalatok felhasználásával azt a tanácsot adtuk a károsultaknak, hogy szigorú jegyzőkönyvezés mellett semmisítsék meg a fiproniltartalmú szerrel kapcsolatba került lépeiket akkor is, ha a laboratórium nem tudta bennük kimutatni az említett hatóanyagot. Munkánk során ugyanis kaptunk olyan visszajelzéseket, amelyek azt igazolják, hogy ha a műszerek által szermaradék mentesnek jelzett lépeket a tüneteket nem mutató (tehát nem a fipronilszennyezett készítménnyel kezelt) családokba helyezzük át akkor a lépek behelyezését követően megindul a méhek pusztulása… Sajnos a lépek megsemmisítésére nem minden esetben kerülhetett sor, ugyanis azóta már több olyan helyszínen is sikerült igazolni az említett vegyület jelenlétét ahol a fipronilszennyezett atkaölőket nem alkalmazták.

Három egymástól távoli méhészetben több éven keresztül folytattuk a virágporszedőkből gyűjtött virágpor növényvédőszer-tartalmának és botanikai összetételének vizsgálatát. Az eredmények alapján látható, hogy a virágpor tükrözi a gyűjtési területeken végrehajtott növényvédelmi munkák során felhasznált szerek hatóanyagait. Ezek között kiemelt szerepet kap a klórpirifosz, illetve a korábbi években főleg a gyümölcsök virágporában kimutatott klotianidin és tiametoxam (erről korábbi kiadványunkban emlékeztünk meg). Ez utóbbi két szennyeződés forrása vagy a virágzást megelőzően szabálytalanul alkalmazott permetszerek valamelyike, vagy a gyümölcsös közelében végrehajtott vetés alkalmával leporló csávázószer lehetett. Az első lehetőséggel kapcsolatosan meg kell említeni azt, hogy a neonikotinoid hatóanyagoknak valamint a klórpirifosznak a virágzást megelőző felhasználását a méréseink idején érvényben lévő jogszabályok egyértelműen tiltották, tehát a gazdálkodó mindenképpen szabálytalanul járt el az említett szerek alkalmazásakor. A neonikotinoid hatóanyagoknak a virágporban történő megjelenésének második eshetőségét a vetés alkalmával kötelezően előírt deflektor alkalmazásának elmulasztása okozhatta, ugyanis ennek használata 2013-óta kötelező Magyarországon. Továbbá az engedélyokiratok is tartalmazzák azt az előírást, hogy a vetést vagy netán a permetezéseket nagy szélben tilos elvégezni. Tehát könnyen belátható, hogy a csávázó szerrel kezelt területek közelében található virágzó gyümölcsösök virágporának a szennyeződése példáinkban többnyire valamilyen emberi mulasztásnak, szabálytalan technológia alkalmazásának az „eredménye”.

Néhány esetben foglalkoztunk a méhészek által gyűjtött zugépítmények szennyeződésével is. Az eredmények szerint sajnos a zugépítmények egy részében is előfordult növényvédő szerből származó szennyeződés, de igen érdekes adatnak számít az is, hogy néha olyan atkaölő szer (például kumafosz) nyomaira is bukkanunk, amelyet az adott méhészetben már évek óta nem használt a tulajdonos.

Idén mutattuk be a 2019 nyarán a Nébih és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereivel közösen elvégzett mintavételeinkhez kapcsolódó ökotoxikológiai szakvéleményeket, amelyekből világosan látszik, hogy hol milyen szabálytalanságok feltárására került sor az elmúlt esztendőben. Ugyanennek a munkának a keretén belül 2020-ban is végeztünk mintavételeket, amelyek előzetes eredményeit szintén ismertettük. Az elmúlt években végrehajtott ellenőrzéseink során tapasztalt rendellenességek közül néhányat (például Nemesvámos, Tótvázsony környékén) sikerült felszámolnunk, ugyanakkor Enying térségében ugyanolyan jellegű szabálytalanságot észleltünk, mint tavaly. Itt virágzó napraforgóval határos cukorrépa tábla klórpirifosszal történő permetezése történt megfigyeléseink szerint már másodszor.

Kiadványunkban bemutattunk néhány olyan mérgezési esetet is, amelyek közül az egyik (Királyszentistván) azért számít igen érdekesnek, mert ugyanabban a röpkörzetben ismétlődött, mint egy évvel korábban, a másik két Pest megyei eset viszont arra példa, hogy a permetezésektől függetlenül is történhetnek egészen meglepő módon kivitelezett mérgezések…

A kiadvány ITT található.

Forrás: OMME

0

Kiemelt cikk

Újabb településen erősítette meg a hatóság a kiskérődzők pestise betegséget

Published

on

+1

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

NÉBIH: 2025. február 1, szombat

A Zalai vármegyei Nagymétnekpuszta, valamint Lenti településeken tartott juhállományoknál is megerősítette a kiskérődzők pestise betegséget a Nébih. A szentgyörgyvölgyi esethez hasonlóan ezúttal is az állatok és a ragályfogó tárgyak hanyag, illetve felelőtlen szállítása játszhatott szerepet a vírus terjedésében. A hatóság kéri, hogy minden állattartó haladéktalanul jelentse, ha állatainál a betegség tüneteit észleli.

A betegség terjesztésében a legnagyobb szerepet az élőállatok közvetlen és közvetett találkozása játssza. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

A Szentgyörgyvölgyön 2025. január 24-én megállapított kiskérődzők pestise járványkitörés után újabb Zala vármegyei településeken, Nagymétnekpusztán és Lentiben merült fel a betegség gyanúja. A járványügyi nyomozás még folyamatban van, melybe az országos főállatorvos utasítására a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága is bekapcsolódott. Az eddigi információk alapján a szentgyörgyvölgyi telepről személyi mozgással, illetve a széna szállítása révén kerülhetett be az állományokba a betegség. A járványügyi nyomozás során a takarmányszállításról azonban az állattartók csak késve tájékoztatták a hatóságot, ezért már mindkét telepen tüneteket mutató állatokat találtak a helyszínre érkező állatorvosok.

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

 

A betegség terjesztésében a legnagyobb szerepet az élőállatok közvetlen és közvetett találkozása játssza, így különösen nagy kockázata van az élőállat-kereskedelemnek, az állatszállításnak, valamint a ragályfogó tárgyaknak. A már beteg állatok rendkívül nagy mennyiségű vírust üríthetnek, ami még tovább növelik a terjedés kockázatát.

A Nébih felhívja az állattartók figyelmét a szabályok betartásának fontosságára, és egyben kéri minden érdekelt gazdasági szereplő együttműködését a betegség mielőbbi felszámolásában és terjedésének megakadályozásában. Fontos, hogy az állattartók azonnal jelentsék, ha állataikon a betegség tüneteit észlelik, vagy bármilyen kapcsolatba kerültek az érintett gazdaságokkal.
A kiskérődzők pestise járvány közvetlen és közvetett gazdasági kára óriási mértékű lehet. Azt enyhíteni, elérni a hazai és a nemzetközi korlátozások feloldását, csak az előírt állategészségügyi intézkedések szigorú betartásával lehet!

Nébih

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Kiemelt cikk

A kiskérődzők pestise okán elrendelt hazai intézkedések

Published

on

+1

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

NÉBIH: 2025. január 31, péntek

A kiskérődzők pestise (KP) a juhok és a kecskék nagy gazdasági kárral járó, rendkívül ragályos vírusos megbetegedése. Terjedésében legnagyobb szerepe az élőállatok közvetlen és közvetett találkozásának van, emiatt különösen nagy a kockázata az élőállat-kereskedelemnek és -szállításnak. A járvány mielőbbi felszámolása érdekében az országos főállatorvos szigorú intézkedéseket vezetett be.

Veszélyes állatbetegség a kiskérődzők pestise. Fotó: Dr. Szilágyi Bay Péter / Agro Jager

A KP terjedésében legnagyobb szerepe az élőállatok közvetlen és közvetett találkozásának van, de az állományba való behurcolása megtörténhet ruházattal, eszközökkel, gépjárművel, továbbá a takarmány és az alomanyag is hordozója lehet a vírusnak.

A járvány kitörésével Magyarország elvesztette a nemzetközi szervezeteknél nyilvántartott eddigi mentes státuszát. Ennek következtében a hatósági állatorvosok nem állíthatják ki az állatok vagy termékek szállításához szükséges bizonyítványt, ezért exportpiacunk jelentősen szűkül. Az Európai Unión belül a kihirdetett korlátozott területeken kívülről, a megfelelő szabályok betartásával lehet kiskérődzőkkel kereskedni.

A vírus, valamint a betegség terjedésének jellemzői alapján az országos főállatorvos az alábbi intézkedéseket hozta:

  • Valamennyi Zala vármegyében található kiskérődzőt tartó vadasparkban, állatsimogatóban, falumúzeumban 2025. február 10-ig látogatási tilalom lépett életbe.
  • Február 15-ig tilos Magyarország teljes területén kiskérődzők vásárokba történő bevitele, valamint kiskérődző kiállítások rendezése.
  • Zala vármegye teljes területén február 6-ig forgalmi korlátozás lépett életbe a kiskérődzők vonatkozásában.
  • Az ATEV szállítási útvonalába eső településeken valamennyi (kereskedelmi és magáncélból tartott) kiskérődző állományból mintát kell venni KP betegségre irányuló szerológiai és virológiai vizsgálat céljából.
  • Zala vármegyéből az ország más területeire január 15. óta elszállított kiskérődzőket az állategészségügyi hatóság felderíti és KP betegségre irányuló diagnosztikai vizsgálatnak veti alá.
  • A betegség újabb behurcolásának megelőzése érdekében tilos Romániából juh- és kecskeszállítmányok magyarországi rendeltetési címre történő beszállítása!
  • A vármegyei kormányhivatalok és a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága fokozott figyelmet fordít a Romániából érkező tranzit szállítmányok ellenőrzésére, az esetleges illegális állatszállítások felderítésére a rendőrség, valamint a NAV bevonásával.

A hatóság valamennyi elrendelt diagnosztikai vizsgálatot állami költségre hajt végre!

védő- és megfigyelési körzeteket ábrázoló országos térkép, a Zala vármegyét érintő térképrészlet, valamint a korlátozással érintett települések listája megtekinthető a NÉBIH oldalán!

A betegség által okozott közvetlen és közvetett károk mérséklése érdekében a Nébih kéri az állattartók, élőállat-kereskedők és -szállítók felelős magatartását és együttműködését az állategészségügyi hatóságokkal. Minden érintett közös érdeke a betegség terjedésének sikeres megakadályozása és a járványkitörés mielőbbi felszámolása!

A hatóság kéri a gazdálkodók fokozott figyelmét, valamint a betegség gyanújának felmerülése esetén a szolgáltató vagy hatósági állatorvos azonnali értesítését. A bejelentésre rendelkezésre áll a Nébih 24 órában hívható ZöldSzáma (+ 36-80/263-244) is.

NÉBIH

Agro Jager News

Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131

+1
Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Veteményezéshez készülnek a Komádi Önkormányzatnál

Published

on

+1

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Január 26-án seregélyeket láttak, majd egy napra rá két barázdabillegető is feltűnt Komádi alatt, Hajdú-Bihar vármegye déli részén, Nagyváradtól bakugrásnyira, a Sebes Körös jobb partján. A polgármesteri hivatalban, annak ellenére, hogy még át sem fordult a naptár februárra, már nagy a sürgés-forgás. Véglegesíteni kell a tavaszi zöldségvetőmag-rendeléseket, meg kell rendelni a vegyszereket, indulnak a metszések és a jelentős munkatöbbletet Komádi város önkormányzatának a munkaszervezéséhez is illeszteni kell. Az elmúlt években, a közmunkaprogrammal, a semmiből értéket teremtettek és az önerőből kitakarított, elhanyagolt, elhagyatott házhelyekkel, néhány fóliasátorral, évente, 4-5 millió forint áru zöldséget, gyümölcsöt termelnek meg, ami a város konyhájára kerül, köszönhető ez a kormány közmunka programjának – fogadott Tóth Ferenc, Komádi város polgármestere.

Kora reggel a Komádi Polgármesteri Hivatalban: balról Szabó Károly városgazda, középen Tóth Ferenc polgármester és Márkus László, a település fejlesztési iroda vezetője

Lassan tavaszodik és azokat a feladatokat, amelyeket még ősszel elterveztek, amelyekben megegyeztek Komádiban, azokat most végre kell hajtani: eljött az idő. A kistérségben Komádi meghatározó szerepet tölt be, sok feladattal, amelynek megoldása azonban gyakran nemcsak pénz-, hanem elhatározás kérdése is.

Itt, Hajdú-Bihar vármegye déli részén, Békés vármegyével határosan, nem könnyűek a mindennapok, a téli hetek, hónapok. A feladatokat nem lehet másra bízni és itt a munkát nem végzi el helyettünk senki, csak mi – fogalmazza meg Tóth Ferenc polgármester, aki vallja, hogy úgy kell forgatni, alakítani az önkormányzatra háruló feladatokat, hogy működjön, élhető és tiszta maradjon a város.

Az önkormányzat traktora elhagyott egy rönköt, amivel fűtik a közintézményeket. Szabó Károly azonnal megáll, hogy segítsen.

Miközben várjuk Márkus Lászlót, a település fejlesztési iroda vezetőjét, mert le kell adni a vetőmagrendeléseket, befut egy hívás, miszerint villanyvezetékek mellől kellene kivágni egy öreg, korhadozó fát.

Szabó Károly városgazda a vonal másik végén, akivel éppen a polgármester beszél:

  • Hozd be a fotókat és beszéljük meg! Ha van szakemberünk vágjuk ki, de értesítsétek az Opusz Titászt is, beszéljétek meg s oldjuk meg. Igen! Igen. amiatt ne legyen áramszünet, hogy rádől a vezetékekre és leszagatja.
  • Dobai-pusztán, ahol az elmúlt évben már jártunk, főleg paradicsomot termelnek, de ezenkívül paprikát, tököt, sütő- és főzőtököt, uborkát, cukkinit, vöröshagymát, retket, zöldhagymát és salátát is termelnek.

Évjárattól függően, hol kisebb, hol nagyobb volumenben, de minden évben a város erejéhez mérten megtermeljük a szükséges mennyiségű palántát – folytatja Tóth Ferenc, így azzal fordulunk rá a májusra. Fontos, hogy jó minőségű vetőmagokat vásároljunk, a döntés súlya a kollégák vállát nyomja. Felelősségteljes, mert ennek a kertészeti munkának ez az alapja és arról nem is beszélve, hogy túl azon, hogy értéket állítanak elő, azért a friss fogyasztásra szánt zöldségeket várják a köznevelési, a szociális intézmények lakói is.

Id. Balogh Sándor markolós megelőzött bennünket, már szedi is fel az úttestre esett hasábot.

Van ennek valami bája, hogy az itteni gyerekek, az időseink itteni ízeket kapnak az asztalukra – mondja Komádi polgármestere. Valóban, van ebben valami törődés és kapaszkodó is azoknak, akik valami miatt egyelőre nem kapnak munkát. S milyen az ember? Megy, mert nem lehet otthon ülni, valamit tenni kell, valamit segíteni kell..

Szeretnél egyedi fotósorozatot a babádról? Akkor  hívd a +36 30 / 635 81 28 – es telefonszámot vagy kövesd a berettyóújfalusi Karácsony-Tóth Fannit a Facebookon! Kattints a képre!

A zöldség mellett azonban lassan, lassan talpra áll a gyümölcsfaprogram is. Ebbe tényleg hatalmas energiákat fektetett be az önkormányzat, mert az elhanyagolt, magára maradt házhelyeken lévő szemetet, piszkot, régi, összedőlt házakat lebontották, ha úgy vesszük, rekultiválták a telkeket és Komádi szerte gyümölcsfákat telepítettek.

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!

Ez egyáltalán nem volt könnyű feladat, de szükséges lépés volt, mert az önkormányzat képviselőtestülete elkötelezett volt abban, hogy szedjük föl a szemetet, bontsuk le a düledező épületeket és tegyük élhetővé, szebbé Komádit – szögezte le Tóth Ferenc polgármester.

Ha már találkoztunk id. Balogh Sándorral, akkor gyorsan egyeztettek is, hogy miként lehetne kivágni a veszélyes fát. Komádi szerte ismert, hogy a precíz, pontos, a gépet szerető ember.

Hangzatos szavak – folytatja -, de oda ki kellett mennie a dolgozóknak, át kellett szervezni a napi munkát. Gépet, rakodót, pótkocsikat kellett vinni és az összeszedett szemetet el kellett szállítani. Ez mind költség, munkaóra, amortizáció. Szinte végeláthatatlan a számla vége. Azonban a lelkiismeretes munka szó szerint meghozta a gyümölcsét, mert mintegy 10 házhelyet ültettünk be s ha a Jóisten is mellénk áll, akkor 2025-ben már lesz annyi gyümölcs, hogy a város savanyító üzemében talán már lehet egy-egy új termék, amivel büszkélkedhetünk, büszkélkedhetnek a munkatársaim.

Komádiban sokan járnak kerékpárral és a Fő utcán végig, sőt még a Sebes Körösig kerékpárút vezet a veszélyes, de annál kalandosabb horgászvízhez.

Szabó Károly, a városgazda fut be, hallom, ahogy a titkárságon már engedik is.

Metszések, a tavaszi lemosó permetezések a téma: eszközök, vegyszerek és persze a hivatalos része is rendben – kérdez rá a polgármester, de a munkatársak zöld könyvével,  növényorvos felügyelete mellett, Komádiban törvényesen juttathatják ki a növényvédő-szereket, ha arra éppen szükség lenne. Okszerű növényvédelem, vidéken nagyon tudják, hogy ez egyre fontosabb.

Komádiban megkezdték a magágykészítést!

Nincs könnyű dolga a kollégáimnak – mondja a polgármester, mert itt vidéken, ha nem is mindenki végzett szakember, de a paraszti fogások még elevenen benne élnek az emberekben s ahogy elindulunk a kertészetbe Szabó Károllyal csak megjegyzi, hogy nagyon kéne otthon is ásózni!

Át kell rakni az uborkás kordonokat.

Odakint már az uborkás kordonokat rakosgatják az emberek és találtak még megmaradt kihajtott vöröshagymát s hogy az se menjen kárba, hát eldugdossák, ahogy nagyanyáik tették. Palántás cserepek, miegymás kerül a szemem elé, állítgatják az öntöző szórófejeit, miközben egy sorral már rotátorozzák a fóliasátort.

Semmi nem megy kárba. A hajtásnak indult vöröshagymából jó ízű lesz a zöldhagyma.

Alig egy hónapja nyílt meg a határ Körösnagyharsánynál Nagyvárad felé. Ha látványosan még nem is, de azért ízlelgeti már a vidék, határon innen és túl, hogy milyen a szabadság. A mindennapokban azonban mindenkinek el kell sepregetnie a háza előtt a járdát. Dolgozni kell, segíteni kell. A munkát nem végzi el helyettünk senki.

A tavaszi munkák dandárjában találtam a Komádi Önkormányzat munkatársait.

Jó időt hoz a déli szél, sarjad a fű s ha nem lesz fagy, még a kaszálások is hamarabb indulnak. A városgondnokságnak napról, napra több és több feladat jut, hiszen indul az év és most mindenkinek bele kell feküdni a hámba, a munkába – tájékoztatta a tavaszi előkészületekről Tóth Ferenc polgármester az Agro Jager Newst.

Írta és fényképezte:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M., lapigazgató

KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban

Részletekért kattintson!
+1
Tovább olvasom