Keressen minket

Mezőgazdaság

Tudományos beszámoló 2022. első strucc szemináriumáról – GALÉRIÁVAL

Print Friendly, PDF & Email

Hajdúnánáson több, mint 40 strucc tenyésztő találkozott a Nánás Strucc Kft. telephelyén. Az eseményről Brassó Dóra Lili strucckutató számolt be az Agro Jager Newsnak.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

2022. március 26-án a hajdúnánási Nánás Strucc Kft. hazai szinten egyedülálló strucctenyésztési szemináriumot szervezett. Az eseményre több, mint negyven tenyésztő regisztrált, ahonnan a Debreceni Egyetem Mezőgazdasági-, Élelmiszertudományi és  Környezetgazdálkodási Kar doktorandusz hallgatója, strucckutató, Brassó Dóra Lili számolt be az Agro Jager Newsnak. A fiatal kutató saját kutatási témájáról, a struccok keltetéséről tartott előadást, de a résztvevők hallhattak a struccok betegségeiről, takarmányozásáról és tartástechnológiájáról is előadásokat.

A Debreceni Egyetem agrárkarának doktorandusza, Brassó Dóra Lili, a strucctenyésztésről tartott előadást Hajdúnánáson. (Kép: Brassó Dóra Lili – Agro Jager News)

A szervező és vendéglátó, Nyakas Dániel, a farm tulajdonosa köszöntötte a hallgatóságot és ismertette a strucctenyésztés tenyésztésszervezési hátterét. Ahhoz, hogy a magyarországi állományt egységesen tudjuk kezelni és nyomon követni, szükséges az állatok egyedi megjelölése és tenyésztési, termelési adatainak a gyűjtése. Ezzel az egységes nyilvántartási rendszer létrehozása is lehetővé válik – mondta köszöntőjében Nyakas Dániel, aki mintegy százötven darab tenyészmadarat tart.

Kép: Brassó Dóra Lili – Agro Jager News

A nap második előadását Dr. Bistyák Andrea Tünde, a Nébih patológus állatorvosa tartotta, aki a megfelelő mikrobiológiai környezet kialakításának jelentőségére hívta fel a figyelmet. Kitért az egyes patogénekre, az általuk okozott – nem ritkán súlyos – bántalmakra, azok időbeni felismerésének szükségességére.

Kép: Brassó Dóra Lili – Agro Jager News

A takarmányozás kiemelt szerepet kapott a rendezvényen, melynek előadói a Schaumann Kft. képviseletében betekintést nyújtottak a takarmányozás alapjaiba. Szarvas Péter ismertette a strucctakarmányozásban alkalmazott főbb takarmányféleségeket, makro- és mikrotápanyagokat, majd Bonnay Victor bemutatta a cég történetét és jelenlegi profilját.

Kép: Brassó Dóra Lili – Agro Jager News

Jelenleg a Debreceni Egyetem Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola hallgatója vagyok. Kutatásomban többek között a strucctojások kelthetőségét és a csibék vitalitását elemzem. A rendezvényen célom a szakirodalmi ismereteim alapján útmutatás nyújtása volt a már gyakorló és a leendő tenyésztők számára. Előadásomban részleteztem, melyek azok a külső (a tenyészmadarak egészségi állapota, takarmányozás, környezeti mikrobiológia, talajállapot, környezeti hőmérséklet, páratartalom, gyűjtési időpont, tojásfertőtlenítés, tojásméret, súly, stb.) és belső (pl. tojásösszetétel) tényezők, amelyek a tojások keltethetőségét közvetetten és közvetlenül befolyásolják. Emellett felhívtam a figyelmet a tojások megfelelő kezelésének a módjára és jelentőségére. Előadásom végén kitértem néhány fontosabb paraméterre a csibék előnevelési technológiájára (tartási mód, hőmérséklet, higiénia) vonatkozóan.

Kép: Brassó Dóra Lili – Agro Jager News

Nyakas Dániel a szeminárium végén a növendék és felnőtt madarak tartástechnológiájának néhány fontosabb szempontját mutatta be. A rendezvény zárásaként a résztvevők bejárták a telepet és a gyakorlatban megtapasztalhatták, mit is jelent intenzív körülmények között struccot tartani.

Kép: Brassó Dóra Lili – Agro Jager News

Az esemény kiváló kezdeményezés volt, hiszen nemcsak a szűken vett szakma találkozhatott és cserélhetett szakismeretet és tapasztalatot, hanem a strucctartástól és tenyésztéstől távolabb állóknak is lehetősége volt, megismerni ezt a különleges haszonállatot. Különféle, struccból készült, prémium minőségű termékeket, füstölt és egyéb hentesárukat is lehetett kóstolni.

Kép: Brassó Dóra Lili – Agro Jager News

Az esemény visszhangjai máris kedvezőek. Reméljük, hogy a jövőben minél többen köteleződnek el e faj tenyésztése mellett és megteremtik azt a kohéziót, amely a hazai struccágazat fejlődésének alapját jelenti.

Kép: Brassó Dóra Lili – Agro Jager News

Írta és fényképezte:

Brassó Dóra Lili
harmadéves doktorandusz hallgató

Debreceni Egyetem
Mezőgazdasági-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar
Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskolája

 

Hirdetni szeretne? Itt jelentkezzen: marketing@agrojager.hu

Mezőgazdaság

A tavaszi esőzés egy vármegye kivételével elmosta a tűzgyújtási tilalmat

Print Friendly, PDF & Email

Jelentősen csökkent a tűzveszély

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

Az időjárási előrejelzés alapján a következő napokban borult, hűvös idő várható, helyenként záporokkal. Az előrejelzett időjárási körülmények növelik a levegő és a holt biomassza nedvességét. Ennek következtében a tűzveszély várhatóan még tovább fog csökkenni, ezért a hatóság a holnapi naptól visszavonja a tűzgyújtási tilalmat Csongrád-Csanád, Jász-Nagy-Szolnok, valamint Hajdú-Bihar vármegyék területén.

Bács-Kiskun vármegyében is hullott csapadék, ennek mennyisége azonban egyelőre nem indokolja a visszavonást, ezért ebben a vármegyében a hatóság továbbra is fenntartja a tűzgyújtási tilalmat.

Ábra: erdotuz.hu

A Nébih felhívja a figyelmet, hogy erdőterületen a tűzgyújtási tilalom visszavonása után is kizárólag szélcsendes időben, a kijelölt és kiépített tűzrakó helyeken szabad tüzet rakni. A tüzet felügyelet nélkül hagyni veszélyes és tilos, biztonságos eloltásáról minden esetben maradéktalanul gondoskodni kell.

A tűzgyújtási szabályokról a www.erdotuz.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Forrás: NÉBIH

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Még egy fagyos reggel

Print Friendly, PDF & Email

A hőmérséklet alakulása április 25-én:

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Még ma sem kímélte a hideg reggel a növényeket, sőt a korán útnak indulókat sem. Több helyen kellett kaparni az autók szélvédőjéről a ráfagyott párát.

Fotó: Időkép

A mára virradóan átvonult front mögött felszakadozott a felhőzet, a derűs, szélcsendes idő pedig rásegített a lehűlésre.

Fotó: Időkép

Holnap hasonlóan a derült, szélcsendes tájakon számíthatunk nulla fok körüli értékekre, gyenge fagyra pedig az Északi-középhegység, az Alpokalja, a Bakony fagyzugos és magasabb részein.

Forrás: Időkép

Tovább olvasom

Mezőgazdaság

Mit látnak a műholdak? Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás

Print Friendly, PDF & Email

Az MVH cikket közölt a Területi Monitoring Rendszerről

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Az új uniós előírásoknak megfelelően a 2023-as esztendőtől a Magyar Államkincstárnak műholdfelvételekre támaszkodva is vizsgálnia és értékelnie kell a mezőgazdasági gyakorlatokat és tevékenységeket, ezt a vizsgálatot végzi a Területi Monitoring Rendszer (továbbiakban TMR).

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

1. Miért vizsgáljuk?
A ’TMR – Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás’ ellenőrzés egyértelmű célja, hogy azonosításra kerüljenek azok a területrészek, vagy akár komplett igénylések, melyeken a kaszálást határozottan tiltó időintervallumon belül mégis történt kaszálás, így a nem támogathatóságuk miatt pontatlan területalapú igénylések kerülnek benyújtásra. Az ellenőrzés a VP Agrár-környezetgazdálkodás intézkedéssel érintett területeken kerül vizsgálatra, a kötelező vagy választható előírások alapján.

2. Mit vizsgálunk?
A ’TMR – Kaszált területek ellenőrzése – tiltott kaszálás’ ellenőrzés a bejelentett táblán tiltott időszakban történő kaszálás jelenlétét/jeleit keresi, azaz a tábla egy bizonyos része, vagy teljes terjedelmében a táblában lévő területrészek nagy valószínűséggel nem felelnek meg a támogathatósági kritériumoknak.

3. Milyen megoldási lehetőségekkel élhetnek a kedvezményezettek a konfliktus feloldására?
I. Valós konfliktus – részterületre
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy a kaszálást tiltó időszakban kaszálta a terület egy részét vagy egészét. Tudatában van a kaszált terület elhelyezkedésével és annak alapján módosítja az igénylés határát.
II. Valós konfliktus – teljes területre
Az igénylés beadója egyetért azzal, hogy az igényelt területen kaszálást tiltó időszakban történt kaszálás. Az igénylés visszavonását megteszi.
III. Nem valós konfliktus – Ellenbizonyítás
Az igénylés beadója nem ért egyetért azzal, hogy a területén kaszálás történt tiltott időszakban. Ennek bizonyítását a MobilGazda applikációban megkapott fényképkészítési feladatra válaszolva irányított fotó beküldésével teheti meg, melyhez rövid szöveges leírást is tehet.

A fénykép illusztráció. Fotó: Pixabay

4. Fel nem oldott konfliktusok
Amennyiben a TMR jelzésre nem reagál megadott határidőn belül a kedvezményezett, vagy a reakció nem oldja fel a konfliktust, akkor valószínűleg helyszíni ellenőrzés dönt majd a terület támogathatóságáról.

5. Példatár
Első kép: 2023-as kaszálás előtti állapotot tükröző Sentinel-2 műholdfelvétel + igényelt terület
Második kép: Konfliktust feltáró Sentinel-2 műholdfelvétel, kaszált területek geometriájával
Harmadik kép: Konfliktust feltáró Sentinel-2 műholdfelvétel + igényelt terület

1. példa

A fentebbi képsorozat egy kaszált gyep kaszálás előtti, illetve utána állapotát mutatja be Sentinel-2 műholdfelvétel alapján. A kaszálás utáni helyzetet egyértelműen igazolja a terület vegetációjának csökkenése („barnulása”).

2. példa

Forrás: MVH  

Tovább olvasom