Mezőgazdaság
Mi lesz a mezőgazdasági gépek hulladékká vált gumiabroncsával?
Új szabályokat vezettek be a használt gumiabroncs-hulladékok kezelésében
A Magyar Közlöny 2023. évi 95. számában jelent meg a 274/2023. (VI. 29.) Korm. rendelet, melyben részletes szabályokat fogalmaznak meg a gumiabroncs-hulladékokkal kapcsolatban. Először is fontos tisztázni, hogy mely termékekre vonatkozik a szabály: 4011 vámtarifaszámú új, gumi légabroncsra, valamint a 4012 vámtarifaszámú újrafutózott vagy használt gumi légabroncsra, a tömör vagy kisnyomású gumiabroncsra értendő, a gumiabroncs-futófelület és gumiabroncs-tömlővédő szalag kivételével.
A mezőgazdasági vagy erdőgazdasági gépekhez és járművekhez használatos abroncsokat pedig jellemzően a 401170-es kód alatt találjuk meg.
A rendelet értelmében a gumiabroncs forgalmazónak szerződést kell kötni a koncessziós társasággal (MOHU) és 2023. október 1-től át is kell vennie a visszavitt abroncsokat a forgalmazás helyén, illetve arra kijelölt helyen nyitvatartási időben. Kiemelendő a szabályból, hogy az átvételt nem köthetik új abroncsok vásárlásához! A visszavett gumiabroncsok elszállításáról a koncessziós társaság gondoskodik.
Mivel a rendszer „a szennyező fizet” elvére épül, a gyártónak kell fizetnie a díjat, mely fedezi a hulladék kezelésével kapcsolatos költségeket, így a kormany.hu közleménye is megerősíti a logikát, hogy a hulladékká vált terméket leadó személynek az átvételért nem kell majd fizetni.
A hulladékot átvevő telephelyek listája frissült, mely a MOHU oldalán található meg hulladék típusok szerint, így látható, hogy az ország több pontján van már gumiabroncs átvételére szakosodott partner.
Forrás: Pető Krisztina – NAK
Mezőgazdaság
Veteményezéshez készülnek a Komádi Önkormányzatnál
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Január 26-án seregélyeket láttak, majd egy napra rá két barázdabillegető is feltűnt Komádi alatt, Hajdú-Bihar vármegye déli részén, Nagyváradtól bakugrásnyira, a Sebes Körös jobb partján. A polgármesteri hivatalban, annak ellenére, hogy még át sem fordult a naptár februárra, már nagy a sürgés-forgás. Véglegesíteni kell a tavaszi zöldségvetőmag-rendeléseket, meg kell rendelni a vegyszereket, indulnak a metszések és a jelentős munkatöbbletet Komádi város önkormányzatának a munkaszervezéséhez is illeszteni kell. Az elmúlt években, a közmunkaprogrammal, a semmiből értéket teremtettek és az önerőből kitakarított, elhanyagolt, elhagyatott házhelyekkel, néhány fóliasátorral, évente, 4-5 millió forint áru zöldséget, gyümölcsöt termelnek meg, ami a város konyhájára kerül, köszönhető ez a kormány közmunka programjának – fogadott Tóth Ferenc, Komádi város polgármestere.
Lassan tavaszodik és azokat a feladatokat, amelyeket még ősszel elterveztek, amelyekben megegyeztek Komádiban, azokat most végre kell hajtani: eljött az idő. A kistérségben Komádi meghatározó szerepet tölt be, sok feladattal, amelynek megoldása azonban gyakran nemcsak pénz-, hanem elhatározás kérdése is.
Itt, Hajdú-Bihar vármegye déli részén, Békés vármegyével határosan, nem könnyűek a mindennapok, a téli hetek, hónapok. A feladatokat nem lehet másra bízni és itt a munkát nem végzi el helyettünk senki, csak mi – fogalmazza meg Tóth Ferenc polgármester, aki vallja, hogy úgy kell forgatni, alakítani az önkormányzatra háruló feladatokat, hogy működjön, élhető és tiszta maradjon a város.
Miközben várjuk Márkus Lászlót, a település fejlesztési iroda vezetőjét, mert le kell adni a vetőmagrendeléseket, befut egy hívás, miszerint villanyvezetékek mellől kellene kivágni egy öreg, korhadozó fát.
Szabó Károly városgazda a vonal másik végén, akivel éppen a polgármester beszél:
- Hozd be a fotókat és beszéljük meg! Ha van szakemberünk vágjuk ki, de értesítsétek az Opusz Titászt is, beszéljétek meg s oldjuk meg. Igen! Igen. amiatt ne legyen áramszünet, hogy rádől a vezetékekre és leszagatja.
- Dobai-pusztán, ahol az elmúlt évben már jártunk, főleg paradicsomot termelnek, de ezenkívül paprikát, tököt, sütő- és főzőtököt, uborkát, cukkinit, vöröshagymát, retket, zöldhagymát és salátát is termelnek.
Évjárattól függően, hol kisebb, hol nagyobb volumenben, de minden évben a város erejéhez mérten megtermeljük a szükséges mennyiségű palántát – folytatja Tóth Ferenc, így azzal fordulunk rá a májusra. Fontos, hogy jó minőségű vetőmagokat vásároljunk, a döntés súlya a kollégák vállát nyomja. Felelősségteljes, mert ennek a kertészeti munkának ez az alapja és arról nem is beszélve, hogy túl azon, hogy értéket állítanak elő, azért a friss fogyasztásra szánt zöldségeket várják a köznevelési, a szociális intézmények lakói is.
Van ennek valami bája, hogy az itteni gyerekek, az időseink itteni ízeket kapnak az asztalukra – mondja Komádi polgármestere. Valóban, van ebben valami törődés és kapaszkodó is azoknak, akik valami miatt egyelőre nem kapnak munkát. S milyen az ember? Megy, mert nem lehet otthon ülni, valamit tenni kell, valamit segíteni kell..
A zöldség mellett azonban lassan, lassan talpra áll a gyümölcsfaprogram is. Ebbe tényleg hatalmas energiákat fektetett be az önkormányzat, mert az elhanyagolt, magára maradt házhelyeken lévő szemetet, piszkot, régi, összedőlt házakat lebontották, ha úgy vesszük, rekultiválták a telkeket és Komádi szerte gyümölcsfákat telepítettek.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Ez egyáltalán nem volt könnyű feladat, de szükséges lépés volt, mert az önkormányzat képviselőtestülete elkötelezett volt abban, hogy szedjük föl a szemetet, bontsuk le a düledező épületeket és tegyük élhetővé, szebbé Komádit – szögezte le Tóth Ferenc polgármester.
Hangzatos szavak – folytatja -, de oda ki kellett mennie a dolgozóknak, át kellett szervezni a napi munkát. Gépet, rakodót, pótkocsikat kellett vinni és az összeszedett szemetet el kellett szállítani. Ez mind költség, munkaóra, amortizáció. Szinte végeláthatatlan a számla vége. Azonban a lelkiismeretes munka szó szerint meghozta a gyümölcsét, mert mintegy 10 házhelyet ültettünk be s ha a Jóisten is mellénk áll, akkor 2025-ben már lesz annyi gyümölcs, hogy a város savanyító üzemében talán már lehet egy-egy új termék, amivel büszkélkedhetünk, büszkélkedhetnek a munkatársaim.
Szabó Károly, a városgazda fut be, hallom, ahogy a titkárságon már engedik is.
Metszések, a tavaszi lemosó permetezések a téma: eszközök, vegyszerek és persze a hivatalos része is rendben – kérdez rá a polgármester, de a munkatársak zöld könyvével, növényorvos felügyelete mellett, Komádiban törvényesen juttathatják ki a növényvédő-szereket, ha arra éppen szükség lenne. Okszerű növényvédelem, vidéken nagyon tudják, hogy ez egyre fontosabb.
Nincs könnyű dolga a kollégáimnak – mondja a polgármester, mert itt vidéken, ha nem is mindenki végzett szakember, de a paraszti fogások még elevenen benne élnek az emberekben s ahogy elindulunk a kertészetbe Szabó Károllyal csak megjegyzi, hogy nagyon kéne otthon is ásózni!
Odakint már az uborkás kordonokat rakosgatják az emberek és találtak még megmaradt kihajtott vöröshagymát s hogy az se menjen kárba, hát eldugdossák, ahogy nagyanyáik tették. Palántás cserepek, miegymás kerül a szemem elé, állítgatják az öntöző szórófejeit, miközben egy sorral már rotátorozzák a fóliasátort.
Alig egy hónapja nyílt meg a határ Körösnagyharsánynál Nagyvárad felé. Ha látványosan még nem is, de azért ízlelgeti már a vidék, határon innen és túl, hogy milyen a szabadság. A mindennapokban azonban mindenkinek el kell sepregetnie a háza előtt a járdát. Dolgozni kell, segíteni kell. A munkát nem végzi el helyettünk senki.
Jó időt hoz a déli szél, sarjad a fű s ha nem lesz fagy, még a kaszálások is hamarabb indulnak. A városgondnokságnak napról, napra több és több feladat jut, hiszen indul az év és most mindenkinek bele kell feküdni a hámba, a munkába – tájékoztatta a tavaszi előkészületekről Tóth Ferenc polgármester az Agro Jager Newst.
Írta és fényképezte:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M., lapigazgató
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Mezőgazdaság
Határidő hosszabbítás az eGN beadásához
Megváltozott az elektronikus gazdálkodási napló beadási határideje:
Az elektronikus gazdálkodási napló új beadási határideje 2025. február 3. A Nébih tájékoztatja az érintetteket, hogy az elektronikus gazdálkodási napló (eGN) beadási határideje a vonatkozó rendeletek* alapján egy nappal meghosszabbításra került.
Mivel a határidő utolsó napja nem munkanapra esik, ezért az csak a következő munkanapon jár le, így 2025. február 3. éjfélig (23 óra 59 perc 59 másodperc) feltölthető az eGN.
Kapcsolódó jogszabályok:
*2022. évi LXV. törvény (KAP törvény), 54/2023. (IX. 13.) AM rendelet 28. §-a, valamint a 321/2024. (XI. 6.) Korm. rendelet 50. §
Forrás: NÉBIH
Mezőgazdaság
Megjelent Magyarországon a kiskérődzők pestise
Kiskérődzők pestise vírus jelenlétét mutatták ki Zala megyében
Kiskérődzők pestise vírus jelenlétét mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Zala vármegyében. Az állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították Magyarországra. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van. További intézkedésig nem érkezhetnek Romániából kiskérődző szállítmányok hazánkba.
A kiskérődzők pestise (peste des petits ruminants, PPR) a juhok és a kecskék vírusos megbetegedése, mely heveny, lázas általános tünetekkel, a száj és az emésztőcsatorna nyálkahártyájának gyulladásával járó, bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség. Mindemellett jelentős gazdasági károkat okozhat. A betegség Magyarországon ezt az esetet megelőzően még nem fordult elő.
A Zala vármegyei Szentgyörgyvölgy településen lévő állattartó telepen vett mintákból mutatta ki a vírust a Nébih laboratóriuma. Az állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították Magyarországra 2025. január 15-én. Keleti szomszédunknál ebben az évben még nem jelentették a betegség előfordulását, azonban 2024-ben számos kitörést regisztráltak .
Az érintett állomány felszámolása folyamatban van, valamint a gazdaság körül az állategészségügyi hatóság kijelölte a 3 km sugarú védőkörzetet és a 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet, mely átnyúlik Szlovénia területére is. Az érintett körzetekben megkezdődtek a juhok és a kecskék szűrővizsgálatai.
Az eset kapcsán további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző – juh és kecske – szállítmányok Magyarországra.
A Nébih arra kéri a juh- és kecsketartókat, mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy megakadályozzák a vírus állományukba való bekerülését. Kiemelt jelentőséggel bír a járványvédelmi előírások szigorú és következetes betartása és az előírt vizsgálatok elvégeztetése!
A kiskérődzők pestisével kapcsolatban további információkat olvashatnak a Nébih tematikus cikkében: https://portal.nebih.gov.hu/-/tajekoztato-a-kiskerodzok-pestiserol
Forrás: NÉBIH