Természetvédelem
A fenséges…
Rétisast figyeltek meg a Kiskunságban
Fenséges. Talán ez az a szó, ami kifejezi, hogy milyen is egy rétisas. Ez a kétméteres szárnyfesztávval rendelkező ragadozó, amikor a földről a magasságokba emelkedik nem fogható semmi máshoz. A földön látunk egy csodaszép, 3-4 kilogrammos madarat “esetlenül totyogni”. Egyszer csak megnyitja a hatalmas szárnyait és a levegőbe emelkedik. A levegőbe, ahol ő az úr. Egy éve éppen túzokokat filmeztem, fotóztam.
A túzokok mellett egy hatalmas nagy lilik csapat legelészett. Miközben arra figyeltem, ahogy a túzokok már megkezdik a dürgési táncukat, egy “vijjantást” hallottam. A másodperc töredéke alatt több száz lúd emelkedett a magasba, majd a túzokok is megindultak. Fantasztikus élmény volt, ahogy a fejem felett húzott el ez a hatalmas tömeg. Egy rétisas szállt az égen. Megszólalt. Majd minden madár menekült. Mégis hatalmas kontrasztot látok ennek a madárnak az életében. Sokszor néhány varjú, vagy holló meg tudja keseríteni az életét. Körbeveszik ezt a félelmetes ragadozót és hol hátulról, hol oldalról felváltva támadják. Tépik a tollait.
Sokszor igazzá válik a mondás: sok lúd disznót győz. Sok varjú pedig sast. Minden alkalom ünnep, amikor megláthatom ezeket a teremtményeket. Ha azt gondolnánk, hogy ez nem nagy dolog, gondoljunk arra, hogy Magyarországon jelenleg kb 300-350 párt tartanak nyilván. Ezek az egyedek itt fészkelnek. A téli időszakban ez a szám ugyan megduplázódhat, mert az északi részeken költő példányok is megjelennek nálunk, hogy élelemhez juthassanak. Ha mindezt egybevesszük, akkor is körülbelül 1400 példány lehet az országunkban. Magyarország területe 93.000 km2. Ez azt jelenti, hogy 66 km2-re jut egyetlen példány. 2023-ban mintegy 100 példányt számláltak meg a Kiskunságon. Ha voltál valaha ezen a területen, melynek a jelentős része végeláthatatlan puszta, akkor tudhatod, mekkora áldás ezekkel a madarakkal találkozni. Persze az ember leleményes lény. Van könnyebb megoldás is, ha sast szeretnél látni, és fotózni. Egy általam is nagyra tartott természetfotós megalkotott jónéhány fotós lest az állatok természetes élőhelyén. Ezekből a lesekből, egészen közelről, fantasztikus képeket tudott készíteni. Ma már lehetőség van kibérelni ilyen lest. Sok esetben klímatizálható lesekről beszélhetünk.
Egy speciális refllexiós üveg mögül, egy hangszigetelt épületből figyelheted meg őket. Számomra ez a lehetőség, azonban nem vonzó. Némi magyar forint segítségével, megfelelő technika használatával garantált a siker. Nagyon sok ilyen képet lehet ma látni az Interneten. Tűéles képek, elmosott háttérrel, sasok verekednek, miközben hollók, varjak, sirályok vannak a háttérben. Mindez megfelelő mennyiségű hús kiszórása után nem nagy csoda. Én se szeretek fázni. Nem szeretem, ha 40 fokban lihegek. Azonban nekem pontosan ez adja meg a vadfotózás örömét. Megküzdeni egy pillanatért. Szeretek közel lenni az állatokhoz, de csak természetes módon. Bizonyos fajok esetében pedig mindenképpen tartom a távolságot. Ilyen a túzok, a daru és a rétisas is. Annyit nem ér egy felvétel, hogy ezeket az állatokat megzavarjam. Fokozottan védett állatokról van szó. Ezért az általam a filmezéshez, fotózáshoz használt technikát fejlesztem, hogy minél közelebbi felvételeket tudjak készíteni nagy távolságból is. Sokszor a feleségemmel együtt szoktunk fotózni. Ez azon kívül, hogy egy csodás közös kikapcsolódás, könnyebbség is. Egyszerre tudunk képeket és filmet készíteni. Sajnos a sas fotózásakor egyedül voltam kint a területen. Így váltogattam a fotózást és a filmezést. Ebből kifolyólag a dolmányos támadásáról csak fénykép készült. Azonban sikerült filmre vennem, amint a sas beszáll egy nagy csapat lúd és réce fölé. A filmezés nagyon fontos a számomra. Arra készülök, hogy egy nagy filmet készítsek a Kiskunságról. A KKNPI 2025 január 1-én ünnepli az 50. születésnapját. Szeretném, ha erre a napra összeállna a film. Azt tervezem, hogy ebből a filmből némi bevételt szerezzek.
Azonban, mint eddig soha, ebből se szeretnék saját bevételt produkálni. Ha megvalósulnak az álmaim, akkor jótékony célokra fog befolyni az ebből megszerzett összeg. Miután ez megtörtént, ingyenesen megtekinthető lesz a film, mindenki számára a youtube csatornánkon. Mivel a filmet is egyedinek szeretném elkészíteni, nem egy dokumentumfilm elkészítésére készülök. Szeretném átadni azokat a csodákat, amiket az elmúlt években megélhettem a Kiskunságon.
Írta és fényképezte: Kreisch Zoltán természetfotós
***
A cikk teljes tartalma (szöveg és kép) a linkre mutató hiperhivatkozással, és ugyanazon cím feltüntetésével felhasználható, bárki számára előzetes engedélykérés nélkül is.
Természetvédelem
Magyarországon először fogtak tamariszkusz poszátát
A szegedi Fehértavi Ornitológia Tábor munkatársai 2024. november 1.-én hazánk legújabb madárfaját, egy fiatal tamariszkusz poszátát (Curruca mystacea) fogtak meg és gyűrűzés után engedtek szabadon. Amennyiben az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nomenclator Bizottsága az adatot hitelesíti, ez a 427. faj, amely hazánkban bizonyítottan előfordult.
2024. november 1-én a szegedi Fehér-tavon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Csongrád Megyei Helyi Csoportja által működtetett madárgyűrűzőtáborban, egy kisméretű poszáta-félét fogtak be a helyi csoport munkatársai, amely az alapos szemrevételezés után egy fiatal tollazatú tamariszkusz poszátának ( Curruca mystacea) bizonyult.
A faj rendkívül ritka egész Európában, mindössze két alkalommal került elő; egy 2007-ben Olaszországban, valamint 2012-ben Görögországban, Leszbosz-szigetéről.
A tamariszkusz poszáta Közép-Ázsiában költ, a Kaszpi-tenger régójában; Georgia, Örményország, Azerbajdzsán, Kelet-Törökország és Irán északi része a költőterülete.
Vonuló madár, a telelőterülete Irán, az Arab-félsziget és Északkelet-Afrika Szudántól egészen Szomáliáig. Néhány előfordulását feljegyezték Jordániában és Izraelben is.
A madárról részletes fényképek készültek, ezen felül az összes fontos biometriai adat lemérésre került. A helyszínre siető madarászok megerősítették a madár helyes meghatározását és ezek után a madár jó kondícióban elengedésre került.
Amennyiben az MME Nomenclator Bizottsága hitelesíti az adatot, a tamariszkusz poszáta Magyarország 427. madárfaja lesz.
Forrás: MME
Írta és fényképezte: Dr. Tokody Béla
Horgászat
Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság – Kezdődik a Tisza-tó “téliesítése”
A Tisza-tó téli vízszintjének beállítását ezúttal két lépcsőben tervezik végrehajtani. Első lépcsőben a tározó vízszintjét az alacsonyabb téli vízszintre, tehát Kisköre-felső: 560 plusz-mínusz 10 cm-re csökkentik a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. és a KÖTIVIZIG együttműködése alapján készített monitoring terv alapján. A vízszintcsökkentés végrehajtását természetesen befolyásolhatja, módosíthatja egy esetleges tiszai árhullám – tájékoztatott a Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság.
A november 4-én kezdődő első lépcsőben kezdetben napi 10 cm-es, majd napi 7-8 cm-es ütemben csökkentik a tározó vízszintjét, így várhatóan november 24-én érik el a Kisköre-felsőn mért 560 plusz-mínusz 10 cm-es vízállást. A Tisza-tó téli vízszintje beállításának második lépcsőjéről, amelyben az alacsonyabb téli vízszintet a magasabb téli vízszintre állítják be, tehát Kisköre-felső: 620 mínusz 10 cm, itt külön tájékoztatót adnak ki.
A Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság felhívja az érintettek figyelmét arra, hogy a vízi eszközök (hajók, csónakok, úszóművek, stégek) üzemeltetésénél, illetve lekötésénél, továbbá a kompok üzemeltetésénél a várható jelenségekre (vízszintváltozás) fokozottan számítsanak, és a szükséges intézkedéseket tegyék meg.
Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság
Fotó: Téli Tisza-tó, Tóth Gábor
Természetvédelem
Magyar gyűrűs széki lilét figyeltek meg Olaszországban
Először figyeltek meg magyar színes gyűrűs széki lilét Olaszországban. A madarat idén június közepén gyűrűzte Sápi Tamás ornitológus még fiókaként a Kelemen-széken. A jelölt egyedet augusztus és október között négy alkalommal is megfigyelték Olaszország északi részén, az Adriai-tenger partjainál – tájékoztatott a Kiskunsági Nemzeti Park.
A széki lile (Charadrius alexandrinus) meglehetősen apró, átlagos testhossza 15-17 centiméter, szárnyfesztávolsága 42-45 centiméter, testtömege 39-56 grammot nyom. Felismerhető a nyakoldalon lévő foltról, ami a mellén nem ér össze. A hím tarkója vörhenyes barna, fehér homlokát felülről fekete tollak szegélyezik. A tojó ennél egyszerűbb, fakóbb színezetű.
“A faj hazánkban fokozottan védett,
természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.”
A talajon mozgó rovarokat, pókokat vagy a sekély vízben nyüzsgő apró gerinctelen élőlényeket fogyasztja. A földön fészkel, így fészekalja folyamatos ragadozóveszélynek van kitéve.
A széki lile állományának nagy része Eurázsia és Észak-Afrika tengerpartjain és sós tavain költ. Hazai állománya vonuló. A vonulási stratégia kevert: a többségük rövidtávú, de akadnak hosszútávú vonuló egyedek is. A mediterrán madarak állandók. Kárpát-medencei előfordulása kisszámú ugyan, de rendszeres. A fészkelő állomány szinte mindenütt fogyatkozik Európában, így hazánkban is. Magyarországon az egyik legveszélyeztetettebb fészkelő madárfaj, a megfigyelések szerint már csak néhány pár jelenik meg nálunk évente.
Forrás: Kiskunsági Nemzeti Park