Tudomány
2020 év végére megjelenhet az El Niño
Fizikusok figyelmeztettek, hogy a csendes-óceáni térségben 80% a valószínűsége 2020 végére egy újabb El Niño-ciklus kialakulásának. A kutatócsoport jelenleg bővíti az algoritmust annak érdekében, hogy előre jelezze az időjárási jelenség erősségét és hosszát. A megállapítást német és izraeli kutatók tették a Justus Liebig Egyetemről (JLU), a Potsdami Klímahatás-kutatási Intézetből (PIK) és a Bar-Ilan Egyetemről (BIU).
A Bar-Ilan Egyetem nyilatkozata szerint a kutatók által kidolgozott előrejelzési módszer egy olyan algoritmuson alapul, amely a csendes-óceáni térség léghőmérsékleteinek hálózati elemzésére támaszkodik. Bár az általánosan használt modellek jelenleg nem mutatnak közeledő vihar jeleket, a kutatók szerint az előrejelzések alapján 2020 végére az El Niño újra kialakul. “Ez az algoritmus korábban helyesen jelezte előre az elmúlt két El Niño eseményt (2014-ben és 2018-ban)” – hangsúlyozta a Bar-Ilan kutatója.
Az algoritmus kidolgozásában részt vevő, az izraeli Bar-Ilan Egyetem díjnyertes fizikusa, Shlomo Havlin, elmondta: „Az El Niño befolyásolja a globális éghajlatot, és megzavarja a normál időjárási viszonyokat, melynek eredményeként helyenként erős viharok, másutt aszályok jelenhetnek meg”.
“Ide tartozik az aszály Afrikában, Dél-Amerikában, Ausztráliában és Indonézia részein, az üres halászhálók és a heves esőzések Peruban, további csapadékok Kaliforniában, hurrikánok az Atlanti-óceánon és a monszun Indiában” – mondta. “Az El Niño karácsony körül rendellenes időközönként fordulhat elő, amely körülbelül ciklusonként egy évig figyelhető meg.”
Arra a kérdésre, hogy ez hogyan befolyásolhatja az időjárási viszonyokat Izraelben, Havlin elmondta: „Az El Niño befolyásolja a csapadékot ezen a télen Izraelben”, hozzátéve, hogy „az átlag feletti csapadék /áradás volt Izrael északi részén.” Havlin elmagyarázta, hogyan működik az algoritmus: „Ez az új klímahálózati megközelítés nagyon ígéretes az El Niño előrejelzés javítására.
“Ahelyett, hogy csak a Csendes-óceán hőmérsékleteit vizsgálnánk, a globális éghajlati hálózat változásait is elemezzük” – mondta.
Armin Bunde, a giessen-i Justus Liebig Egyetem fizikusa, aki doktorandusz hallgatójával, Josef Ludescher-rel együtt kezdeményezte az algoritmus fejlesztését, kijelentette, hogy “a hagyományos módszerek nem képesek 6 hónapnál hosszabb, megbízható El Niño-előrejelzések elkészítésére.
“Módszerünkkel erőteljesen megdupláztuk a megelőző figyelmeztetési időt” – hangsúlyozta Bunde.
Ludescher, aki jelenleg a Potsdami Klímahatás-kutatási Intézet-ben dolgozik, hangsúlyozta, hogy ők szintén jósoltak egy újabb El Niño-t a 2019-ben a tavalyi év végére. Csak július óta értünk egyet hivatalos előrejelzésekkel – tette hozzá. “
A csapat jelenleg bővíti az algoritmust annak érdekében, hogy előre jelezze az időjárási jelenség erősségét és hosszát a jövőben.
Hans Joachim Schellnhuber, a Potsdami Klímahatás-kutatási Intézet emeritus igazgatója kiemelte, hogy a mért adatok és a matematika ilyen kombinációja „egyedi betekintést nyújt számunkra – amit az érintett emberek számára elérhetővé teszünk”.
„Rámutatott, hogy az előrejelzési módszer nem nyújt 100% -os bizonyosságot. Az El Niño valószínűsége 2020-ban körülbelül 80%. De ez elég jelentős. ”
A Bar-Ilan Egyetem szerint a kutatók „a légköri hőmérsékleti adatok hálózatát használják a trópusi Csendes-óceánon, amely 14 rácspontból áll az egyenlítői „El Niño ”magterületén és 193 pontból a Csendes-óceánon a központi területen kívül.
“A fizikusok felfedezték, hogy már az El Niño előtt egy évvel, a magterületen belüli és azon kívüli léghőmérsékletek közötti távkapcsolat hatása, jelentősen erősebbé válik” – mondta. “Különösen ezt a hatást használták előrejelző algoritmusuk optimalizálására.”
Havlin elmondta a Jerusalem Postnak, hogy többek között az ilyen hosszú távú előrejelzések „relevánsak, például a mezőgazdaság tervezésekor”, és segítséget nyújthatnak a mezőgazdasági termelőknek a felkészüléshez és a vetés ennek megfelelő tervezéséhez.
A predikciós módszert először 2013-ban, a „Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratának” cikkében tették közzé.
A kutatásokhoz az 1950 eleje és 2011 vége közötti időszakra vonatkozó megbízható adatok a kutatók rendelkezésére álltak.
„Az 1950 és 1980 közötti időszak tanulási szakaszként szolgált a riasztási küszöbök meghatározásához. Ennek az algoritmusnak a segítségével az ‘El Nino’ eseményeket előre lehet jelezni és összehasonlítani a tényleges eseményekkel – mondta az egyetem. “Az esetek 80% -ában a riasztás helyes volt. Az El Niño pontosan megjósolható volt az előző évben.”
Cikket fordította: Dr. Szilágyi Gergely PhD.
Az angol nyelvű cikk az alábbi linken érhető el:
https://www.jpost.com/International/El-Ni%C3%B1o-could-hit-at-the-end-of-2020-physicists-warn-612747
Képek megnevezése:
- Justus Liebig Egyetem, Giessen
- Potsdami Klímahatás-kutatási Intézet
- Bar-Ilan Egyetem
- Professzor Dr. Shlomo Havlin
- Professzor Dr. Armin Bunde
- El Niño szemléltető képe a Csendes Óceánon
Képek forrása:
- https://kpfu.ru/eng/news-eng/30-years-cooperation-giessen.html
- https://www.leibniz-gemeinschaft.de/en/institutes/leibniz-institutes-all-lists/potsdam-institute-for-climate-impact-research.html
- https://www.calcalistech.com/ctech/articles/0,7340,L-3758225,00.html
- https://en.wikipedia.org/wiki/Shlomo_Havlin#/media/File:Shlomo_havlin.jpg
- https://www.ub.edu/web/ub/en/menu_eines/noticies/2010/entrevistes/Armin_Bunde.html?
Tudomány
A Svájci Szövetségi Kutatóintézet nemzetközi kutatásába kapcsolódott be a Bakonyerdő Zrt.
A Bakonyerdő több, mint egy éve csatlakozott a My Garden Of Trees projekthez, mely egy önkéntes részvételen alapuló kutatási projekt az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes európai erdőkért.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
A Bakonyerdő több, mint egy éve csatlakozott a My Garden Of Trees projekthez, mely egy önkéntes részvételen alapuló kutatási projekt az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodni képes európai erdőkért. Az első megfigyelési év eredményei láthatóak a grafikonon, mely a 2024-ben különböző származási helyekről elültetett magok csírázását és a csemeték túlélését mutatja a kísérleti parcelláinkban.
Az erdészek évszázadok óta végeznek származásvizsgálatokat, melyek során különböző eredetű magok növekedését hasonlítják össze ugyanazon az élőhelyen. Ilyen származási kísérletet, a Svájci Szövetségi Kutatóintézet nemzetközi kutatását indítottuk el három bakonyi helyszínen, a Farkasgyepűi Erdészet Forrasztókői Egzótakertjében és a Bakonybéli Erdészet Kőris-hegyi és Kék-hegyi erdőrészleteiben.
A mikrokertekbe közönséges jegenyefenyő (Abies alba), kaukázusi jegenyefenyő (Abies nordmanniana), Borisz-király jegenyefenyő (Abies borisii-regis), közönséges bükk (Fagus sylvatica) és keleti bükk (Fagus sylvatica subsp. orientalis) magokat vetettük el, melyek 13 ország 23 különböző régiójából származnak.
A My Garden Of Trees projekt több száz kisméretű származásvizsgálatból, úgynevezett mikrokertekből álló hálózatot hoz létre szerte Európában. Ennek előnye, hogy a különböző genetikai eredetű származások sokféle kombinációban vizsgálhatók eltérő környezeti feltételek mellett. Nyomon követhető, hogy a fák milyen mértékben képesek alkalmazkodni az eredeti termőhelyüktől eltérő körülményekhez. A projekt résztvevői öt évig kísérik figyelemmel a csemeték fejlődését, ez a kutatás tehát elsősorban a korai életszakasz túlélési és növekedési tulajdonságainak megfigyelésére, elemzésére összpontosít.
Ha a projekt során végzett megfigyelések azt támasztják alá, hogy ezeknek a rokonfajoknak jobb a csírázása és a fejlődése, az erdészek fontolóra vehetik a behozatalukat, mely az úgynevezett támogatott fajvándorlás.
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Digitalizált szakirodalom segíti az erdészeti kutatásokat
Több évszázad erdészeti szakirodalmát digitalizálták
Több évszázad erdészeti szakirodalmának anyaga a fenntarthatósági gondolatkör kialakulásának lenyomata, amely ma már digitális formátumban mindenki számára elérhető – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára Budapesten, szerdán, a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár projekt bemutató rendezvényén. A 2007 óta tartó digitalizációs program eredménye nemzetközi összehasonlításban is jelentős, 1500 dokumentum mintegy háromszázezer oldalnyi anyagával az egyik legnagyobb magyar nyelvű adatbázist jelenti.
Az államtitkár kiemelte, a 18. századra visszanyúló erdészeti szakirodalom tudásanyaga felbecsülhetetlen értéket képvisel, az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtárában őrzött könyvek a gyakorlati fenntarthatóság több évszázados szakmai történetéről szólnak.
Hozzátette, az erdőkezelés 1700-as években megalapozott hagyománya a fenntarthatóság és a zöldvagyon-kezelés fogalmain keresztül kapcsolódik a ma emberéhez. Magyarország jelenleg mintegy 2,3 millió hektárnyi erdőterülete nem létezne anélkül a szakismeret és tradíció nélkül, amelynek tudásanyagát és emlékeit az ágazati szakkönyvtárban őrzött könyvek és folyóiratok tartalmazzák – emelte ki Zambó Péter. Hazánknak azért lehet erdővagyona, mert a magyar erdészek évszázadok óta fenntartható módon kezelik ezt a nemzeti természeti erőforrást. Amikor a trianoni diktátum elvitte tőlünk a legértékesebb részeit, szakértelemmel, erkölcsi kitartással és szakmai összefogással száz év alatt megdupláztuk az ország erdővel borított területeinek arányát – húzta alá.
Zambó Péter elmondta, az erdészeti szakirodalom tudásanyaga a digitalizáció segítségével szabadon elérhetővé és feldolgozhatóvá vált, immár 300 ezer oldal terjedelemben, amely egyben a mesterséges intelligencia számára is hatalmas adatbázist jelent. A projekt az Agrárminisztérium támogatásával a Wagner Károly Alapítvány digitalizációs programja keretében valósult meg.
Tudomány
KONFERENCIA: Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon – ITT regisztrálj
A Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék és az MTA Agrártudományi Szakbizottsága – A Magyar Tudomány Ünnepi sorozatához csatlakozva – szeretettel invitál minden kedves érdeklődőt az ‘Ember-vadvilág konfliktusok Magyarországon’ elnevezésű minikonferencia & kerekasztal-beszélgetésre 2024. november 30-án szombaton Debrecenben, a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának székházában – tájékoztatta az Agro Jager Newst, Dr. Kövér László PhD, a Debreceni Egyetem MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék munkatársa.
A rendezvényen az ember-vadvilág konfliktus témakörben dolgozó hazai szakemberek közérthető előadások formájában ismertetnek sokakat érintő és érdeklő témákat. Az esemény nyitott minden érdeklődő számára, külön szeretettel várjuk a helyi lakosságot. A konferencia szervezőinek nem titkolt célja a hiteles ismeretterjesztés és szemléletformálás. Az előadásokat követően, kerekasztal-beszélgetés kereti között a közönségnek lehetősége lesz a kérdéseiket feltenni, tapasztalataikat megosztani.
PROGRAM:
Délelőtti szekció:
Stündl László és Kövér László, Debreceni Egyetem
09:10-09:35 Nemszeretem gerinctelenek
Váradi Zoltán, Természettár
09:35-10:00 Csípőszúnyogok és a bennük rejlő veszélyek
Klein Ágnes, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
10:00-10:25 A szőnyeg széléről – varjúszemmel a 3. háború küszöbén
Solt Szabolcs, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
10:25-10:50 Denevérekkel kapcsolatos konfliktushelyzetek és kezelésük
Boldogh Sándor András, Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
10:50-11:05 Kávészünet
11:05-12:00 Kerekasztal-beszélgetés a délelőtti szekció előadóival
12:00-13:30 Ebédszünet
Délutáni szekció:
városban?
Heltai Miklós, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
13:55-14:20 A láthatatlan probléma – Egy különös rágcsáló
felbukkanása lakott területeken
Németh Attila, Debreceni Egyetem
14:20-14:45 Egy ökoszisztéma-mérnökkel való egymás mellett
élés lehetőségei és kihívásai
Juhász Erika, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
14:45-15:10 Nagyragadozókhoz kapcsolódó ember-vadvilág
konfliktusok Magyarországon
Sütő Dávid, WWF
15:10-15:25 Kávészünet
15:25-16:30 Kerekasztal-beszélgetés a délutáni szekció
előadóival
Kapcsolat: Dr. Kövér László (koverl@agr.unideb.hu)
További információért kattintson az alábbi képre és tekintse meg a konferencia weboldalát!