Mezőgazdaság
A kanadai mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek gazdasági stratégiája 2025-ig
A kanadai agrár- és élelmiszeripar számos iparágat ölel fel. A biztonságos és kiváló minőségű termékek sikere mögött ott állnak a termelők, a feldolgozók, az értékesítési lánc szereplőivel együtt, akik globális hírnevet szereztek az elmúlt időszakban Kanadának. 2025-re a világ vezető élelmiszer-előállítója kíván lenni Kanada.
A kanadai agrár- és élelmiszeripar számos iparágat ölel fel. A biztonságos és kiváló minőségű termékek sikere mögött ott állnak a termelők, a feldolgozók, az értékesítési lánc szereplőivel együtt, akik globális hírnevet szereztek az elmúlt időszakban Kanadának – tájékoztatott közleményében a kanadai kormány.
A világ népessége 2050-re várhatóan 10 milliárd főre növekszik, amely hatalmas lehetőségeket jelent ennek az iparágnak. A világ növekvő globális fehérje igényének kielégítése is fokozódik. Ezek nagyon jó lehetőségek, de ez nem lesz könnyű feladat – vélik Kanadában. Az ágazat erőteljes versenyhelyzete a globális és a hazai piacokon egyaránt jelentős, ami azt is jelenti, hogy az innováció terén a továbbiakban kanadai irányítással kívánnak fejlődni. Most egy dinamikus szabályozási rendszert és infrastruktúrát terveznek, amely lehetővé teszi a nagy értékű piacokra történő exportot is.
Kanada elképzelése 2025-re
Kanada, a biztonságos, fenntartható, jó minőségű agrár-élelmiszeripari termékek elismerten legmegbízhatóbb, legversenyképesebb és legmegbízhatóbb országként, az öt legnagyobb szereplő egyike. A hozzáadott értéket képviselő termékek fejlesztőjeként a lendületesen növekvő globális piacokat célozta meg. Várhatóan vezető digitális és technológia-alapú ellátási láncuk lesz, és ki akarnak emelkedni a fehérje előállítók sorából is.
Murad Al-Katib úgy fogalmazott, hogy Kanadának meg kell ragadnia a hozzáadott értékkel bíró lehetőségeket, ideértve a nagyobb kanadai feldolgozást, az agrár-élelmiszeripari termékek innovatív végfelhasználását, valamint a társtermékek gyártását, illetve melléktermékek további felhasználását.
Céljaik
2025-re 140 milliárd dollárra akarják bővíteni a belföldi értékesítést, amely 2017 évben már így is 110 milliárd dollár volt. Emellett további 85 milliárd dollárnyi exportot céloznak 2025-re, ami 2017 évben már 64,6 milliárd dollár profitot termelt.
2017 februárjában a pénzügyminiszter a gazdaság növekedésével foglalkozó tanácsadó testülete megállapította, hogy Kanada agrár-élelmiszeripari ágazata nagy potenciállal rendelkezik és a nemzet gazdasági növekedésének mozgatórugója is lehet. Komoly kihívást jelent számukra, hogy az ágazat a 75 milliárdos dollár export növekedést elérje. A globális és a hazai tendenciák, valamint a növekedési lehetőségek felmérése után most az agrár-élelmiszeripari asztal (elnökség) ambiciózusabb célt tűzött ki.
A kanadaiak megértették, hogy a hazai piac ugyanolyan fontos, mint az export lehetőségek bővítése. Ezek a növekedési célok, Kanadát, a nagy értékű piacok globális vezetőjévé tehetik és úgy tűnik, hogy a korábban elveszített belföldi lehetőségeket sikerül újra visszaszerezniük. Ezért átalakítják a szabályozásukat, ami vonatkozik az infrastruktúrára, a piac felkészítésére, az innovációra és a megfelelő munkaerő képzésére egyaránt.
A kanadai célok
Kanadának számos kritikus problémát kell megoldania, hogy megvalósíthassák törekvéseiket. A belső szabályozási rendszerek jelenleg akadályozzák az innovációt és a versenyképességet. A beruházások minden ágazatban elmaradtak, különösen az élelmiszer- és italgyártás területén. Az erős kanadai cégek, amelyek nemzetközileg is erős pozícióban lennének, jelenleg hiányoznak. Az akut infrastrukturális problémák és a szűk keresztmetszetek akadályozzák az áruk áramlását Kanadában és az exportpiacokon egyaránt. A megbízható szélessávú internet hiánya ráadásul tovább korlátozza az új technológiák előnyeinek kihasználását. A szűk munkaerőpiac, a külföldi munkavállalók korlátozott belépése és az ágazat fejlődő készségei mind kihívást jelentenek. A kereskedelmi akadályok egyre növekszenek és egyre összetettebbé is válnak.
A kanadai agrár-élelmiszeripar sikere érdekében most egy hatékony szabályozási rendszert fejlesztenek, amely támogatja az innovációt, az ipart, úgy, hogy környezetbarát technológiákat vezetnek be. Mindezt olyan üzleti környezetben képzelik el, amely támogatja a kanadai vállalatok méretének növekedését, hogy érdemes legyen a befektetőknek ezt az iparágat választania. Intelligens, összekapcsolt szállítási rendszerek, amelyek képesek nagy mennyiségű árut mobilizálni, valamint a szélessávú internet szolgáltatások fejlesztése a 21. században elengedhetetlenné vált. Ez utóbbit minden közösségnek és minden vállalkozásnak elérhetővé kell tenni – vélik Kanadában. Végül, de nem utolsó sorban a munkaerő piacot fel kell készíteni az új technológiák megismerésére és alkalmazására. Kanada belső piaca mellett a szabad nemzetközi kereskedelmet szorgalmazza.
A kanadai kormány közleménye nyomán a cikket magyarra átdolgozta:
Dr. Szilágyi Gergely PhD
Kiemelt cikk
Újabb településen erősítette meg a hatóság a kiskérődzők pestise betegséget
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
NÉBIH: 2025. február 1, szombat
A Zalai vármegyei Nagymétnekpuszta, valamint Lenti településeken tartott juhállományoknál is megerősítette a kiskérődzők pestise betegséget a Nébih. A szentgyörgyvölgyi esethez hasonlóan ezúttal is az állatok és a ragályfogó tárgyak hanyag, illetve felelőtlen szállítása játszhatott szerepet a vírus terjedésében. A hatóság kéri, hogy minden állattartó haladéktalanul jelentse, ha állatainál a betegség tüneteit észleli.
A Szentgyörgyvölgyön 2025. január 24-én megállapított kiskérődzők pestise járványkitörés után újabb Zala vármegyei településeken, Nagymétnekpusztán és Lentiben merült fel a betegség gyanúja. A járványügyi nyomozás még folyamatban van, melybe az országos főállatorvos utasítására a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága is bekapcsolódott. Az eddigi információk alapján a szentgyörgyvölgyi telepről személyi mozgással, illetve a széna szállítása révén kerülhetett be az állományokba a betegség. A járványügyi nyomozás során a takarmányszállításról azonban az állattartók csak késve tájékoztatták a hatóságot, ezért már mindkét telepen tüneteket mutató állatokat találtak a helyszínre érkező állatorvosok.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
A betegség terjesztésében a legnagyobb szerepet az élőállatok közvetlen és közvetett találkozása játssza, így különösen nagy kockázata van az élőállat-kereskedelemnek, az állatszállításnak, valamint a ragályfogó tárgyaknak. A már beteg állatok rendkívül nagy mennyiségű vírust üríthetnek, ami még tovább növelik a terjedés kockázatát.
A Nébih felhívja az állattartók figyelmét a szabályok betartásának fontosságára, és egyben kéri minden érdekelt gazdasági szereplő együttműködését a betegség mielőbbi felszámolásában és terjedésének megakadályozásában. Fontos, hogy az állattartók azonnal jelentsék, ha állataikon a betegség tüneteit észlelik, vagy bármilyen kapcsolatba kerültek az érintett gazdaságokkal.
A kiskérődzők pestise járvány közvetlen és közvetett gazdasági kára óriási mértékű lehet. Azt enyhíteni, elérni a hazai és a nemzetközi korlátozások feloldását, csak az előírt állategészségügyi intézkedések szigorú betartásával lehet!
Nébih
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Kiemelt cikk
A kiskérődzők pestise okán elrendelt hazai intézkedések
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
NÉBIH: 2025. január 31, péntek
A kiskérődzők pestise (KP) a juhok és a kecskék nagy gazdasági kárral járó, rendkívül ragályos vírusos megbetegedése. Terjedésében legnagyobb szerepe az élőállatok közvetlen és közvetett találkozásának van, emiatt különösen nagy a kockázata az élőállat-kereskedelemnek és -szállításnak. A járvány mielőbbi felszámolása érdekében az országos főállatorvos szigorú intézkedéseket vezetett be.
A KP terjedésében legnagyobb szerepe az élőállatok közvetlen és közvetett találkozásának van, de az állományba való behurcolása megtörténhet ruházattal, eszközökkel, gépjárművel, továbbá a takarmány és az alomanyag is hordozója lehet a vírusnak.
A járvány kitörésével Magyarország elvesztette a nemzetközi szervezeteknél nyilvántartott eddigi mentes státuszát. Ennek következtében a hatósági állatorvosok nem állíthatják ki az állatok vagy termékek szállításához szükséges bizonyítványt, ezért exportpiacunk jelentősen szűkül. Az Európai Unión belül a kihirdetett korlátozott területeken kívülről, a megfelelő szabályok betartásával lehet kiskérődzőkkel kereskedni.
A vírus, valamint a betegség terjedésének jellemzői alapján az országos főállatorvos az alábbi intézkedéseket hozta:
- Valamennyi Zala vármegyében található kiskérődzőt tartó vadasparkban, állatsimogatóban, falumúzeumban 2025. február 10-ig látogatási tilalom lépett életbe.
- Február 15-ig tilos Magyarország teljes területén kiskérődzők vásárokba történő bevitele, valamint kiskérődző kiállítások rendezése.
- Zala vármegye teljes területén február 6-ig forgalmi korlátozás lépett életbe a kiskérődzők vonatkozásában.
- Az ATEV szállítási útvonalába eső településeken valamennyi (kereskedelmi és magáncélból tartott) kiskérődző állományból mintát kell venni KP betegségre irányuló szerológiai és virológiai vizsgálat céljából.
- Zala vármegyéből az ország más területeire január 15. óta elszállított kiskérődzőket az állategészségügyi hatóság felderíti és KP betegségre irányuló diagnosztikai vizsgálatnak veti alá.
- A betegség újabb behurcolásának megelőzése érdekében tilos Romániából juh- és kecskeszállítmányok magyarországi rendeltetési címre történő beszállítása!
- A vármegyei kormányhivatalok és a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága fokozott figyelmet fordít a Romániából érkező tranzit szállítmányok ellenőrzésére, az esetleges illegális állatszállítások felderítésére a rendőrség, valamint a NAV bevonásával.
A hatóság valamennyi elrendelt diagnosztikai vizsgálatot állami költségre hajt végre!
A védő- és megfigyelési körzeteket ábrázoló országos térkép, a Zala vármegyét érintő térképrészlet, valamint a korlátozással érintett települések listája megtekinthető a NÉBIH oldalán!
A betegség által okozott közvetlen és közvetett károk mérséklése érdekében a Nébih kéri az állattartók, élőállat-kereskedők és -szállítók felelős magatartását és együttműködését az állategészségügyi hatóságokkal. Minden érintett közös érdeke a betegség terjedésének sikeres megakadályozása és a járványkitörés mielőbbi felszámolása!
A hatóság kéri a gazdálkodók fokozott figyelmét, valamint a betegség gyanújának felmerülése esetén a szolgáltató vagy hatósági állatorvos azonnali értesítését. A bejelentésre rendelkezésre áll a Nébih 24 órában hívható ZöldSzáma (+ 36-80/263-244) is.
NÉBIH
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Mezőgazdaság
Veteményezéshez készülnek a Komádi Önkormányzatnál
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Január 26-án seregélyeket láttak, majd egy napra rá két barázdabillegető is feltűnt Komádi alatt, Hajdú-Bihar vármegye déli részén, Nagyváradtól bakugrásnyira, a Sebes Körös jobb partján. A polgármesteri hivatalban, annak ellenére, hogy még át sem fordult a naptár februárra, már nagy a sürgés-forgás. Véglegesíteni kell a tavaszi zöldségvetőmag-rendeléseket, meg kell rendelni a vegyszereket, indulnak a metszések és a jelentős munkatöbbletet Komádi város önkormányzatának a munkaszervezéséhez is illeszteni kell. Az elmúlt években, a közmunkaprogrammal, a semmiből értéket teremtettek és az önerőből kitakarított, elhanyagolt, elhagyatott házhelyekkel, néhány fóliasátorral, évente, 4-5 millió forint áru zöldséget, gyümölcsöt termelnek meg, ami a város konyhájára kerül, köszönhető ez a kormány közmunka programjának – fogadott Tóth Ferenc, Komádi város polgármestere.
Lassan tavaszodik és azokat a feladatokat, amelyeket még ősszel elterveztek, amelyekben megegyeztek Komádiban, azokat most végre kell hajtani: eljött az idő. A kistérségben Komádi meghatározó szerepet tölt be, sok feladattal, amelynek megoldása azonban gyakran nemcsak pénz-, hanem elhatározás kérdése is.
Itt, Hajdú-Bihar vármegye déli részén, Békés vármegyével határosan, nem könnyűek a mindennapok, a téli hetek, hónapok. A feladatokat nem lehet másra bízni és itt a munkát nem végzi el helyettünk senki, csak mi – fogalmazza meg Tóth Ferenc polgármester, aki vallja, hogy úgy kell forgatni, alakítani az önkormányzatra háruló feladatokat, hogy működjön, élhető és tiszta maradjon a város.
Miközben várjuk Márkus Lászlót, a település fejlesztési iroda vezetőjét, mert le kell adni a vetőmagrendeléseket, befut egy hívás, miszerint villanyvezetékek mellől kellene kivágni egy öreg, korhadozó fát.
Szabó Károly városgazda a vonal másik végén, akivel éppen a polgármester beszél:
- Hozd be a fotókat és beszéljük meg! Ha van szakemberünk vágjuk ki, de értesítsétek az Opusz Titászt is, beszéljétek meg s oldjuk meg. Igen! Igen. amiatt ne legyen áramszünet, hogy rádől a vezetékekre és leszagatja.
- Dobai-pusztán, ahol az elmúlt évben már jártunk, főleg paradicsomot termelnek, de ezenkívül paprikát, tököt, sütő- és főzőtököt, uborkát, cukkinit, vöröshagymát, retket, zöldhagymát és salátát is termelnek.
Évjárattól függően, hol kisebb, hol nagyobb volumenben, de minden évben a város erejéhez mérten megtermeljük a szükséges mennyiségű palántát – folytatja Tóth Ferenc, így azzal fordulunk rá a májusra. Fontos, hogy jó minőségű vetőmagokat vásároljunk, a döntés súlya a kollégák vállát nyomja. Felelősségteljes, mert ennek a kertészeti munkának ez az alapja és arról nem is beszélve, hogy túl azon, hogy értéket állítanak elő, azért a friss fogyasztásra szánt zöldségeket várják a köznevelési, a szociális intézmények lakói is.
Van ennek valami bája, hogy az itteni gyerekek, az időseink itteni ízeket kapnak az asztalukra – mondja Komádi polgármestere. Valóban, van ebben valami törődés és kapaszkodó is azoknak, akik valami miatt egyelőre nem kapnak munkát. S milyen az ember? Megy, mert nem lehet otthon ülni, valamit tenni kell, valamit segíteni kell..
A zöldség mellett azonban lassan, lassan talpra áll a gyümölcsfaprogram is. Ebbe tényleg hatalmas energiákat fektetett be az önkormányzat, mert az elhanyagolt, magára maradt házhelyeken lévő szemetet, piszkot, régi, összedőlt házakat lebontották, ha úgy vesszük, rekultiválták a telkeket és Komádi szerte gyümölcsfákat telepítettek.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Ez egyáltalán nem volt könnyű feladat, de szükséges lépés volt, mert az önkormányzat képviselőtestülete elkötelezett volt abban, hogy szedjük föl a szemetet, bontsuk le a düledező épületeket és tegyük élhetővé, szebbé Komádit – szögezte le Tóth Ferenc polgármester.
Hangzatos szavak – folytatja -, de oda ki kellett mennie a dolgozóknak, át kellett szervezni a napi munkát. Gépet, rakodót, pótkocsikat kellett vinni és az összeszedett szemetet el kellett szállítani. Ez mind költség, munkaóra, amortizáció. Szinte végeláthatatlan a számla vége. Azonban a lelkiismeretes munka szó szerint meghozta a gyümölcsét, mert mintegy 10 házhelyet ültettünk be s ha a Jóisten is mellénk áll, akkor 2025-ben már lesz annyi gyümölcs, hogy a város savanyító üzemében talán már lehet egy-egy új termék, amivel büszkélkedhetünk, büszkélkedhetnek a munkatársaim.
Szabó Károly, a városgazda fut be, hallom, ahogy a titkárságon már engedik is.
Metszések, a tavaszi lemosó permetezések a téma: eszközök, vegyszerek és persze a hivatalos része is rendben – kérdez rá a polgármester, de a munkatársak zöld könyvével, növényorvos felügyelete mellett, Komádiban törvényesen juttathatják ki a növényvédő-szereket, ha arra éppen szükség lenne. Okszerű növényvédelem, vidéken nagyon tudják, hogy ez egyre fontosabb.
Nincs könnyű dolga a kollégáimnak – mondja a polgármester, mert itt vidéken, ha nem is mindenki végzett szakember, de a paraszti fogások még elevenen benne élnek az emberekben s ahogy elindulunk a kertészetbe Szabó Károllyal csak megjegyzi, hogy nagyon kéne otthon is ásózni!
Odakint már az uborkás kordonokat rakosgatják az emberek és találtak még megmaradt kihajtott vöröshagymát s hogy az se menjen kárba, hát eldugdossák, ahogy nagyanyáik tették. Palántás cserepek, miegymás kerül a szemem elé, állítgatják az öntöző szórófejeit, miközben egy sorral már rotátorozzák a fóliasátort.
Alig egy hónapja nyílt meg a határ Körösnagyharsánynál Nagyvárad felé. Ha látványosan még nem is, de azért ízlelgeti már a vidék, határon innen és túl, hogy milyen a szabadság. A mindennapokban azonban mindenkinek el kell sepregetnie a háza előtt a járdát. Dolgozni kell, segíteni kell. A munkát nem végzi el helyettünk senki.
Jó időt hoz a déli szél, sarjad a fű s ha nem lesz fagy, még a kaszálások is hamarabb indulnak. A városgondnokságnak napról, napra több és több feladat jut, hiszen indul az év és most mindenkinek bele kell feküdni a hámba, a munkába – tájékoztatta a tavaszi előkészületekről Tóth Ferenc polgármester az Agro Jager Newst.
Írta és fényképezte:
Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M., lapigazgató