Vadászat
Eszkimó lettem!
Grönland 2006
A XX. század találmányának eredménye a gyors információáramlás az interneten. Miért, miért is nem, ismételten a vadászati portálokon találom magam.
Grönland? Hideg, hó, kutyaszán, erőpróba? Ezek a kérdések cikáznak a fejemben. A március idusa már Koppenhágában talál. Kislányommal négy napot töltünk a gyönyörű, de dermesztő városban. Nevezetességek, múzeumok meglátogatása közben látjuk a királynőt, találkozunk a díszőrségével.
A templomok és a kocsmák fűtöttek, az elsőben gyönyörködünk, a másodikban dán sörökkel ismerkedünk, és élvezzük a konyha érdekességeit. Az emberek segítőkészek és kedvesek, barátságból, önzetlenségből még a Királyi Nemzeti Színházba is meghívást kapunk. Nyelvi nehézségek nincsenek, mert a balett nyelve nemzetközi.
Grönland-Kangerlussuaqk
A repülő, mely mindennap Koppenhágából indul, négyszáz utast visz Kangerlussuaqba, melynek lakossága 380 főből áll. A repülőtér fogadóépülete egyben tranzit, szálloda, büfé, bár, étterem, ajándékárusok és boltok helye, úgyszólván a város találkozóhelye. A többi épület a repülőtéren dolgozó emberek kiszolgálására szolgál: bank, rendőrség, erőmű, iskola, óvoda és egy pár lakóház.
Úthálózatuk tizenkét kilométer. A délelőtt megérkező repülő zsúfolásig teszi a repülőteret, de néhány múlva ismét üres lesz, mert az utasok kisebb repülőkkel elszélednek a sziget többi városkájába.
Hét vadász találkozik, hogy pézsmatulkot ejtsenek ezen a szigeten: német, spanyol, svájci és magyar nemzetiségűek, akiket hat inuit segíti céljaik elérésében. Az indulás helyén várakoznak a szánhúzó kutyák. Húszméteres lánc, két végénél leütve a fagyos földbe, melynek két oldalához kötve tizenöt husky pihen.
A szánokat az éjszakai állásukból talpra állítják és rárakják a rénszarvasbőrt. Tizenöt négyméteres zsinórt fektetnek a földre, egyik végét a szán elejére hurkolják, másik végét a kutyák hámjába akasztják. Az állatok hangos csaholással várják kényszerű pihenőjük végét.
Figyelmesen nézem több napon keresztül is, de nem látok vezérkutyát, mert folyamatosan helyet cserélnek, össze-vissza kuszálják pányvázó kötelüket. A nagy hangzavarban elosztják a vadászokat a hat kutyaszánra, csomagjaikat részben magukkal viszik, részben a csoportot követő terepjáróra helyezik.
Az indulás gyors és veszélyes, a hajtók fejszéikkel elvágják a szánt kikötő kötelet, aztán futnak a kutyaszán mögött. Ahogy a kutyák rendezték soraikat, a sebesség növekszik, az inúit felugrik a szán elejére. Hatméteres ostorral, halk vezényszavakkal irányítja az állatokat.
Széles gleccservölgyben indulunk a táborhely felé. Kétoldalt magas, kopár hegyek vesznek körül, melyeket már nem borít hó, így kilátszik a fű és a cserje. A mi kutyaszánunk, habár utolsónak indul el Mathiassal, a vadászok vezetőjével, lassan lehagyja a többi, száguldó kutyafogatokat.
A dombok tetején pézsmatulkok legelésznek, érdeklődve figyelik az alattuk haladó csoportot. Nem véletlenül, hisz nemsokára észreveszem, hogy jobb oldalamon, a hegy derekán, egy nagy, fekete tulok eldől és gurul lefelé. Már látom is, hogy mögötte egy helybéli zsákmányolt három tulkot. A bennszülött inuitok, saját szükségletükre, ejthetnek el állatokat Grönlandon.
Néhol kevesebb a hó, ilyenkor a vezető a lassuló szánról leugrik, így segít a kutyáknak. Megfigyelem, hogy milyen módon száll le és ugrik vissza, és én is könnyítek a kutyák terhén. Amíg erőmből futja, futok a szán mellett a karfát fogva, de mivel túl sok ruha van rajtam, hamar kimelegedek, a rohanás csak rövid ideig tart.
Elhagyjuk a hosszú gleccsert és jobbra fordulva átvágunk a füves völgyön. Egy befagyott tóhoz érünk, innen már Mathias mutatja is a szállásunkat mintegy öt kilométeres távolságban. Mellettünk rénszarvasok futnak el, melyeket lefényképezek, de jól is teszem, mert ezután nem látunk többet.
A tábor két sátorból és egy faházból áll. Elhelyezzük csomagjainkat, a sátorban befűtünk, és szemléljük a környező sziklákat. Vendéglátóink a délutáni órákban megjavítják a szántalpakat. Sarki nyulakat veszünk észre a hegy oldalán. Érdekes módon, messziről meg lehet ismerni őket vakítóan fehér bundájukról.
Három vadásztársam fegyvert fogva nyúlvadászatra indul, de az első nap nem kerül terítékre semmi. Julio, spanyol vadásztársam, elmegy segíteni Avatannguaqnak vizet hozni, de pechére vagy egy órán keresztül vágják a másfél méter vastag jeget csákánnyal, hogy vízhez jussanak, amiből a vacsoránk és reggelink készül.
A hajnali napfény már kint ér a kutyák mellett. Figyelem a hegyoldalt, hátha rókát pillanthatok meg. Közben gyönyörködöm a reggel fényeiben. A szánhúzó kutyák összegömbölyödve élvezik a rájuk vetődő nap melegét. Ahogy megfordulok, látom, hogy a hegytetőn egy héttagú pézsmatulok csorda legel, keresi az elszáradt füvet, mohákat. A távolból úgy néznek ki, mint valami óriási, fekete pulik, bundájuk majdnem a földig ér, épphogy csak a csánkjuk látszik.
Reggeli után belőjük puskáinkat. A fiatal inuit, Tutua, az asztalon heverő hüvelyre mutatva mondja: Mi negyven méterre kirakjuk a hüvelyt és eltaláljuk. Itt a lehetőség, mutasd meg nekem, hogy te milyen jó vadász vagy! – mondom én. Tutua hármat mellé lő.
Ekkor jön a magas, nagydarab, rövid hajú, borostás, százharminc kilós Aqqalussuaq. Kilép a faház mellől, puskájával, fiatal társát ellegyinti az asztaltól és hosszasan céloz. Kétszer mellé lő, de a harmadik lövésre eltűnik a hüvely. Én úgy látom, hogy alálőtt, és csak leesett a jégdarabról. Már azt gondolom, hogy már vége a rögtönzött célba lövésnek, de látom, hogy lassú, mackós léptekkel Aqqalussuaq elindul a célpont felé. Lehajol, felvesz valamit, és felém tart. Mikor hozzám ér, felemeli kezét és az orromhoz tartja a hüvelyt. A hüvely át van lőve!
Én nem próbálkozom, mert máris heten elindulunk a délelőtti cserkelésre. Soknak tartom ezt a létszámot, így lemaradozok, kerülőt teszek, meg-megállva visszanézek a völgybe, gyönyörködöm a tájban. Habár 6 C lehet a hőmérséklet, nem fázom, mert az emelkedő megizzaszt. El is döntöm magamban, hogy ha lehet, ma nem is lövök, inkább csak megfigyelem az állatokat, fényképezek, élvezem a csöndet.
De hát ember tervez, Aqqalussuaq végez. Int nekem és egy német vadásznak, hogy menjünk vele, mert egy három főből álló csordát pillantott meg, amelyben két bika van. A hegygerincet már négykézláb közelítjük meg, a völgyben három legelésző pézsmatulkot látunk harminc méterre. De valamit megsejtenek, és a távolságból százhúsz méter lesz. Teljesen nyugodtan, izgalom nélkül rakom távcsövem keresztjét az állatra.
A lövés után elindul a hegy felé. Társaim mondják, hogy talált, de ha lehet, ismételjek. 260 méterre megáll, újra eltalálom, de nem rogyik tűzbe, hanem halad felfelé, és már el is tűnik szemem elől.
Puskámat felkapva, gyors léptekkel indulok utána. A gerincre felérve már látom, hogy a tizenkét éves, jól fejlett pézsmatulkom kilehelte lelkét. Felé haladva letörök egy gallyat, és megtisztelem az utolsó falattal. Gyönyörködöm zsákmányomban, beletúrok hosszú, dús bundájába, tapogatom széles tülkét. A fényképezés és gratulációk után Julio pontosan megmondja, hol is lőttem. Az 50°242 hosszúság és a 66°837 szélesség találkozásánál, a tengerszint felett 165 méterrel.
Egy óra pihenő után megnyúzzák az állatot és leviszik a tó mellé, majd később kutyaszánnal leszállítják a szállásunkra. Német társam is lőtt egy tulkot, egy tizenöt éveset, de az egyik tülke le van törve, így a következő napon zsákmányol egy hibátlant.
Délutánra visszaérünk a szálláshelyünkre, kiválasztok egy kis kaliberű puskát, és elindulok nyúlvadászatra. A táborhely közelében lévő hegyre kapaszkodom fel, és annak gerincén megyek végig, miközben keresem a sarki nyulat. Egy nagy szikla alatt ül mozdulatlanul, onnan figyeli az alatta lévő völgyet. Könnyen be lehet cserkelni, sziklától-szikláig lépkedve, körülbelül száz méterről rálövök. A harmadik lövés után eltűnik. Úgy gondolom, hogy a puskával van baj.
A táborba visszaérve tüzetesen megvizsgálom a többi kis kaliberű fegyvert, és próbalövéseket teszek. Miután megtaláltam a számomra kedvezőt, kiteszek egy új hüvelyt a délelőtti helyére, és a harmadik lövés után eltűnik a célpont. Elindulok, hogy megnézzem, habár nem bízok benne, hogy eltaláltam. A nagy hótaposó alatt meg-megroppan a hó. A hüvelyt felvéve látom, hogy átlőttem. Örömömben felkiáltok, szólítom Aqqalussuaqot, nézze meg, én is eltaláltam! De nem csak neki mutatom meg, hanem mindenkinek a táborban. Inuit társam rögtön azt mondja, hogy itt két eszkimó van ő meg én.
A vacsoránál megbeszélem a többiekkel, hogy másnap főzök a tulokból egy pörköltet. Az aznapi vacsoránál megkínálom őket pálinkával, majd szalonnával és hagymával. Ezeket az inuitok csak megkóstolják, hisz ők a nyers hal és a bálna húsát eszik.
Harmadik nap délelőtt négy kutyaszánnal indulunk vadászni. Egyórás út után egy hosszú völgyben pézsmatulok csordára találunk. Mivel én nem akarok már ebben részt venni, fogom a hátizsákomat és a fegyvert, és az ellenkező irányban indulok egyedül vadászni. Becserkelek néhány pézsmatulkot a nyílt területen. Könnyű célpontnak mutatkoznak, aztán mégis rohanásnak erednek. A hegy tetejére felérve, egy nagy fennsíkot találok, amely valószínűleg az állatok pihenőhelye lehet. Több elhullott tetem is hever ott, idősebbek, fiatalabbak.
Megfigyelem, hogy a varjak hogyan lakmároznak az elhullott állatokból. Távcsövemmel egy távolabbi tetemre is figyelmes leszek, amelyen néha fel-felbukkan egy fehér folt. Ahogy közelebb érek, távcsövemmel látom, hogy egy sarki róka lakmározik a tulokból. Bemászik az állat hasüregébe, majd kis idő múlva kimászik, felmegy a tulok fejére körülnézni, nincs-e valami veszély. Hiába próbálom óvatosan megközelíteni, már hatszáz méterről észrevesz és eltűnik a cserje közt.
Közel a kempinghez újra találkozom egy nyúllal, de ismételten sikertelenül végződik a cserkelés. Sietek is vissza, a délutánom a pézsmatulok elkészítésével telik el, amelyből este ízletesen elkészített pörkölt kerül rizzsel az asztalra. Nem csak az ételbe rakok vörösbort, hanem az asztalra is jut mindenkinek egy pohárral. Olyan jól sikerül az estebéd, hogy a gratulációk után ajándékot kapok Aqqalussuaqtól, egy általa faragott csontkitűzőt. Az esti beszélgetésből kiderül, hogy többen találkoztak a tábor környéki nyúllal, de senki sem tudta terítékre hozni.
Másnap az öreg Aqqalunguaqkal kutyaszánra ülünk, elmegyünk a világ legnagyobb gleccseréhez, mely több kilométer átmérőjű, és több száz négyzetkilométert foglal el Grönlandból. A sziget szélén kb. 50100 km-es mélységig van élet, mivel a tengeri áramlatok csak rövid tavaszt és nyarat engednek a növényzet fejlődésének, ekkor zöld koszorú fogja körbe a szárazföldet.
Mivel az előző napokban a golyós fegyverek nem bizonyultak jónak, most sörétes fegyvert viszek magammal. Átszáguldunk az öt kilométeres tavon a kutyaszánnal, és egy füves, cserjés völgyben hófajdokat találunk. Hatan-nyolcan lehetnek egy csoportban. Ahogy észrevesznek, felrebbennek egy kőre vagy cserjére, és érdeklődve figyelik közeledtemet. Fehér tollazatuk még a lábujjuk között is virít. Ez a dús tollazat védi meg ezt a galamb nagyságú madarat az igen zord téltől.
Húsz méterre bevárnak, ekkor egyszerre rebben fel a csapat. Duplázásomból két fajd kerül terítékre. A madarakat bal kezemmel felemelem és hangosan felkiáltok: Eszkimó, eszkimó. Így adom tudtára idős inuit vadásztársamnak, hogy sikerült a szárnyas vadászat, jöhet értem a szánnal.
Hazafelé a befagyott tavon találkozunk Julioval és az inuit Aqqalussuaqkal, aki már hét jegesmedvét lőtt. Feléjük haladva előveszem zsebemből laposüvegemet, melyből hazai törköly szorította ki a levegőt. Ők már tudják, hogy ünneplés lesz. Kérésükre megmutatom a fajdokat, majd a jegesmedvevadász és én újra megállapítjuk hangosan és vidáman, hogy csak két eszkimó van a csapatban. Délutánomat brassói aprópecsenye elkészítésével töltöm, majd este, előételként, újra élvezhetik a magyar ízeket a vadászok.
Utolsó nap ismételten sörétes fegyverrel indulok a fehér füles elejtésére, ami eddig senkinek sem sikerült. Lelkesen ülök fel a kutyaszánra és mondom Aqqalunguaqnak, hogy most csak nyúlra menjünk. Hamar átszeljük a tavat, és hosszú, 200250 m magas hegy aljánál állunk meg.
Rövid nézelődés után a sziklák lábánál észrevesszük a füleit hegyező sarki nyulat. Leveszem a kabátom és a sapkám, hisz tapasztaltam már, ha nem sikerül első lövésre elejtenem, akkor a nyúl fel fog szaladni a hegyen lévő fennsíkra. Aqqalunguaq a kutyaszánról figyeli az eseményeket, tudom, ha szükségem lesz rá, alulról fog irányítani, hogy merre fut a nyúl.
A terep adta lehetőségeket kihasználva (sziklák, mélyedések, hóbuckák), harminc méterre megközelítem a nyulat, de előtte csete és cserje van. Közelebb már nem tudok menni. A kúszásból felemelkedek és a megriadt, futó nyúlra térdelve rálövök. A lövés nem talál, az állat a hegytető felé fut. Olyan meredek, hogy két lábon ugrál fel a csupasz sziklákon. Utánaeredek, de hamar eltűnik a szemem elől. Lenézek Aqqalunguaqára, aki bal kezével felfelé int. Feljebb megyek, és már látom is, hogy két nyúl igyekszik a magaslatra. Amelyikre rálőttem eltűnik a gerincen, a másik egy szikla alá bújik. Mivel a gerinc közelebb van, azután eredek.
Negyed óra múlva fent vagyok a kis fennsíkon, és tőlem 500 m-re meglátom a nyulat. Nagyot kerülve, háta mögé szeretnék jutni. Néhány árnyékos helyen még hófoltok találhatók, ezeket átugorva elérem a nyúl remélhető helyét. Lassú léptekkel megyek fel a kiemelkedésre, meglátom a nyulat, de már rálőni nem tudok, mivel észrevesz és eliramodik. Nem látom menekülési irányát.
Visszamegyek a másik nyúlhoz, mely nyugodtan szemléli a völgyben pihenő kutyákat, és a cigarettázó embert. Harminc méterre megközelítem, de egy apró kő elindul lefelé, s ennek zajára a tapsifüles megugrik. Ráduplázok, de nem jelzi a lövést. Betöltöm fegyverem és indulok utána. 50 m után egy fehér foltot látok.
Ezek a legizgalmasabb percek. Nem lehet eldönteni, hogy hófolt-e vagy a fehér, sűrű bundájú állat. Lépteimet meggyorsítom, de már látom, hogy sikeres ez a mai nap is. Hátsó lábainál felemelem a nyulat, és a hegygerincen, ahonnan már Aqqalunguaq is lát, ismételten beleordítok a grönlandi hegyek közé, melyek visszhangozzák: eszkimó, eszkimó.
Fél óra alatt leérek hozzá, és indulunk vissza a táborba. A sima jégen a kutyák gyorsabban haladnak hazafelé. A lakóhelyünk közelébe érve felállok a száguldó kutyaszánra, zsákmányomat felemelve többször kiáltom: eszkimó, eszkimó. Az inuitok kiállnak a faház elé és integetve fogadnak. Megérkezvén gratulálnak és elfogyasztjuk a maradék, magyar tüzes vizet. Aqqalussuaq újra elismeri, hogy csak két eszkimó van itt.
Hazatérés után jönnek az e-mailek, spanyol, német és svájci vadásztársaim írják, mennyire élvezték ezt a humoros, érdekes vadászatot.
KÉPEK A VADÁSZATRÓL
Kopóvilág: A Visszatérő! …. mondhatnám magamra, bár én nem a medvével küzdöttem, mint Leonardo DiCaprio, hanem a térdig érő vadszőlővel és a sűrű vízi akáccal a Holt Tiszánál.
Legutóbbi blogbejegyzésem épp arról szólt, hogy milyen érzés otthon várni a hajtásból hazaérkezőket és végigizgulni a napot, aggódni a hajtókért és a kutyákért, hogy mindenki épségben meglegyen a nap végére. Most viszont 2024.12.12.-én, Jász-Nagykun- Szolnok megyében a Tisza mellett cirka 1450 nap szoptatás és pelenkázás után, újra bevetettem magamat én is a hajtásba. Végre erdőben, a kutyákkal, vadászaton… Már igazán hiányzott! Nagy szerencsénkre klasszikus vaddisznóhajtás volt aznap egy, a közepestől kicsit nehezebb terepen. Bár a hajtósorban épp két kezdő volt mellettem, jobb és baloldalról is, így a megszokottnál többet kellett hallatni a hangunkat és figyelni egymásra, de nap végére igazi csapattá kovácsolódtunk.
A kutyák szépen dolgoztak és az átállások között elismerő visszajelzéseket kaptunk a vadászoktól, akik „akció” közben látták az erdélyi kopókat. Zete kutyánk, aki még csak 2,5 éves és ez a második vadászidénye, nagy hévvel hajtott egy fiatal vadkant, ami becsalta őt a bozótosba. A szemtanú vadász elmondása szerint, a kutyánk ezután felnyüszített, a vadkan pedig kirontott a sűrűből. Ezután Zete sántítva tért vissza hozzánk az első hajtás végén, egy 3-4 cm széles vágott sebbel a jobb első hónaljában. Látható volt, hogy Zetét ki kell venni a hajtásból, ehhez minden segítséget megadtak a hajtás szervezői. Terepjáróval elmentünk a gyűjtő álláshoz és ott, az elsősegély után a fedett platón, a traktorvezető felügyelete mellett várt meg minket a második hajtás végéig.
Az esti terítéknél is sok pozitív visszajelzést kaptunk az erdélyi kopóink munkájáról, de talán minden szónál többet jelent az, hogy az alföldi területen lévő helyi vadásztársaság életében rekord született, 15 db vaddisznót sikerült terítékre hozni, ami ötven százalékkal több az elmúlt évek átlagánál.
Miután Gabi bácsi finom őzraguját elfogyasztottuk, még 3 órás vezetés várt ránk, hogy Zetét állatorvos is lássa, így hajnali fél 1-re meg is műtötték őt, kiderült, hogy a fiatal vadkan egy 10-12 cm mély belső sebet ejtett (kötőszövet és részleges izomszövet roncsolódás) rajta.
Azóta már eltelt 6 nap, Hálistennek és a profi állatorvosnak (Sidó Szilveszter, Búcs, Szlovákia) Zete ma már erőteljesen nyargal, várva a következő hajtást, reméljük sokat tanult az esetből és óvatosabb lesz, mondhatni „szerencsésen” átesett a tűzkeresztségen.
Kutyás hajtó társaink voltak aznap Farago Attila Hírös-Vadász Avarral, valamint Króner György Aranyhegyi Vadorzó Zengővel és Mesivel. Érdekesség és jóleső találkozás volt számunkra. hogy Sepsiszentgyörgy környékéről is voltak erdélyi kopós hajtók.
Nagyon köszönjük a lehetőséget és az ajánlást Szloboda István barátunknak, a legendás utánkereső-bőrdíszműves- hobbittartó Sznupinak!
Forrás: Dr. Roczkó Zsuzsanna – Kopóvilág
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
RÉGI FOTÓK: Balogh Zoltán – Az első keresztúri disznóm története
A vadászházban sok szép régi fotót is láttam, melyek közül egy jó kan felkeltette az érdeklődésem és a fotóról egy újabb fotót készítettem, amelyet most, így advent idején feltöltöttem a WILD Hungary csoportba, melyre azonnal érkeztek is a kommentek, hogy ki és mikor ejtette el a remetét.
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Így történt: A nyáron Bakucz Péter polgármester úr jóvoltából, aki egyben a Sarkadkeresztúri Vadásztársaság elnöke is, őzbakok után járhattam a “keresztúri” határt. Átbogarásztuk, töviről hegyére átjártuk a területet, miközben régi iskolatársammal, Márta Józseffel, aki felettem járt a szegedi Kiss Ferenc Erdészeti Technikumban, felkerestük a régi erdőket, a kísérleti mocsárciprusokat, ahol még Zsibók András tanár úr is meg-megfordult. A vadászházban sok szép régi fotót is láttam, melyek közül egy jó kan felkeltette az érdeklődésem és a fotóról egy újabb fotót készítettem, amelyet most, így advent idején feltöltöttem a WILD Hungary csoportba, melyre azonnal érkeztek is a kommentek, hogy ki és mikor ejtette el a remetét. Természetesen felkerestem az elejtőt, Balogh Zoltánt, aki örömmel fogadta az Agro Jager érdeklődését és az alábbi történetet küldte szerkesztőségünkbe, mely mellé további fotókat is csatolt. 2010-be utazunk vissza és vadászatáról az elejtő mesél..
Előszóban el kell mondani, hogy emlékeim szerint 1985 és 1995 között a Sarkadkeresztúri Egyetértés Vadásztársaság és a Vasvári Petőfi Vadásztársaság együttműködési megállapodást kötött apró és nagyvad cserevadászatára – persze vadászatársasági szinten. Természetesen, ebből adódóan, később egyéni vadászbaráti kapcsolatok is születtek. Így történt ez az én esetemben is. A vasvári vadászbaráti kapcsolatom szinte a mai napig megmaradt. Így Vasváron 1989-től 2010-ig 53 vaddisznót és több nagyvadat sikerült terítékre hoznom.
Időközben, nálunk, Sarkadkeresztúron is elszaporodtak a nagyvadak /vaddisznó,dámszarvas, gímszarvas/, de Sarkadkeresztúron 2010-ig , az ominózus időpontig nem tudtam disznót lőni. Pedig nagyon vágyakoztam már egy “hazai hegyesorrúra”. 2010 március elején Márta Józsi barátom, a vadásztársaság titkára, így szólt hozzám:
-Na, majd én lövetek már veled egy disznót! Holnap délután 3 órakor /március 10/ találkozunk a vadászháznál és én viszlek a saját MTZ traktorommal ,mert csak azzal tudunk most bemenni a jó disznós helyekre!
Az előző napokban igen csapadékos idők voltak és a földeken, úgy, mint az utakon, mindenütt állt a víz. Március 10. délután 3 óra, vadászház – sosem felejtem el. Barátsággal üdvözöltük egymást Józsival.
-Te ülsz a Nagy-Szelesi lesre, én pedig a Vadföld 2-es lesre – mondta és már írta is a naplóba!
-Rendben – válaszoltam, de mit is mondhattam volna, hiszen ő már eldöntötte én megbíztam benne!
Felpakoltunk a szóló traktorra és elindultunk földúton a tőlünk kb 3-4 km-re lévő magaslesek felé. Nagyon durva volt az út, tengelyig érő sár és víz mindenütt.Útközben a traktorban mi csak a vadászatról beszélgettünk és az esélyeket latolgattuk, miközben megérkeztünk a Nagy-Szelesre.
-Hatóráig maradunk, azután már úgysem látunk semmit, majd jövök érted! – mondta Józsi. No, igen, akkoriban nem maradt kint senki.
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Kiszálltam a traktorból, kívántunk egymásnak egy kalappal és továbbment a Vadföldi magaslesek felé. Mire felpakoltam a lesre, körülbelül úgy, fél 4 lehetett. Körbe szemléltem a terepet. Előttem hosszú, gondozott nyiladékon kb. 90 m-re szóró és dörzsfa. Távcsövezve láttam, hogy járja a vad. Tőlem balra fiatal nyárfaültetvény, egy igen vizenyős talajon. Jobb oldalon kökényes bokorsor és egy nagy nyárfaerdő. Közben nyugtáztam, hogy milyen szép az idő, napsütés, szivárvány és viszonylag szélcsend. Elhelyezkedés után aztán egy pipára gyújtva, véglegesen megállapítottam, hogy jó a szelem. Most valahogy lassabban múlt az idő, mint máskor. Még csak fél 5 konstatáltam. Közben a tájban gyönyörködtem, távcsöveztem, fotózgattam . Kb 5 óra előtt pár perccel mozgásra lettem figyelmes a fiatal nyárfásban.Gyorsan a Nikon kereső távcsövemhez nyúltam és láttam, hogy úgy 80 méterre egy róka egerészik.
Puska fel és céloztam. Számmal halkan cincogtam. Felfigyelt a “koma” és elindult felém. A pirospont még nem kellett, mert jó lővilág volt. 50 méterre lehetett, amikor útjára engedtem a 8×57-es lövedéket. Helyben maradt. Ismét pipára gyújtottam és várok néhány percet – gondoltam. Közben rezeg a telefon, hív Józsi:
-Mi újság ? Megvan?
-Igen, csak nem disznó, hanem egy róka- válaszoltam.
-Gratulálok, ülj csak vissza, majd jön a disznó is – mondta.
Leszálltam a lesről felvenni a zsákmányt. Gyönyörű róka, még szép téli bundában. Megkapta a neki járó tiszteltet és fotózáshoz felaggattam egy mellettem lévő fára. Visszaültem a lesre és ismételt várakozás következett, miközben lassan bealkonyodott.
A fák fölött vörösen izzó napkorongról még készítettem pár fotót majd kezdett sötétedni. Úgy 6 óra előtt néhány perccel a bal oldalon a fiatal nyárfásban / lövésre még elég távol/ egy sötét foltra figyeltem fel. Gyorsan távcsövezve láttam, hogy disznó. Hamar és suttogva hívtam Józsit, hogy várjunk még egy kicsit, mert jön a disznó.
-Rendben – válaszolta és már tettem is le a telefont.
Közben feltettem a “Santa Barbarát”, 8-ra csavartam a piros pontot és a céltávcsőben megkerestem a disznót. Még kb 180 m-re lehetett. Lassan turkálva közeledett felém. Sok időm nem volt már várakozni, nagyon sötétedett. Amikor kicsit keresztbe állt, ismét útjára engedtem a “saller bélát”. Nagyon picit blatt fölé céloztam. Jó becsapódás hallatszott, a disznó felvisított és helyben maradt. Nagy csend lett körülöttem. A madarak is elhallgattak. Folyamatosan távcsöveztem. Fekszik a disznó! Nem tagadom, most kezdett egy kicsit úrrá lenni rajtam a “harctéri izgalom”, pedig lőttem én már vaddisznót! Most már bátrabban gyújtottam pipára. Ismét rezeg a telefon, Józsi hívott:
-Mi újság Zolikám? Megvan a disznó?
-Igen, fekszik! – válaszoltam nagy örömmel.
-Gratulálok! Megyek érted. Kb. 20 perc mire odaérek!
Már fejlámpával indultam el a sertevad irányába, miközben számoltam a lépéseket. Amikor odaértem láttam ,hogy nem egy kis süldő várt rám, hanem egy gyönyörű nagy kan, csodás agyarakkal. Boldogan nyugtáztam, hogy ez a “keresztúri” első disznóm! A védőszentek végül mellém álltak. A távolság egyébként 150 lépés volt. Amíg Józsi odaért, a méreteket latolgattam. Kb 90 kg-ra saccoltam, a nagy agyarakból úgy 4 cm látszott ki. Megérkezett Józsi a traktorral. Amikor meglátta a disznót, Ő is ámulatba esett. Minden így történt és valóban a vadászház ebédlőjében ma is ott lóg egy fotó arról az ominózus vadászatról…
Vadászüdvözlettel,
Balogh Zoltán
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Vadászat
A NEFAG Zrt. 2024. évi dám trófeaszemléje Pusztavacson
A NEFAG Zrt. Pusztavacsi Erdészete trófeamustrát szervezett november elején
A több mint másfél évtizedes múltra visszatekintő hagyományt ápolva, kellemesen hűvös, de verőfényes időjárási környezetben, XVII. alkalommal rendezte meg a NEFAG Zrt. Pusztavacsi Erdészete – a szomszédos vadászatra jogosultak partnerségével – a Pusztavacsi térség 2024. évi dám trófeamustráját.
A rendezvény 2024. november 5.-ére került megszervezésre a NEFAG Zrt. Pusztavacsi Erdészetének vadászházánál. A szemlét Hatos Tamás erdészetigazgató köszöntése után Fehér Sándor, a NEFAG Zrt. vezérigazgatója nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta azt a térségi összefogást, amely megalapozta, eredményre vitte, majd pedig minőségi szintre emelte a pusztavacsi régió dámgazdálkodását. Kiemelte azonban, hogy a jövő szakmai prioritásai között különös figyelmet érdemel a térség dámállományának mennyiségi kezelése.
Az állománynövekedés, illetve annak nagysága nem érheti el azt a szintet, amikor is az egyedek összessége a terület, illetve a térség ökoszisztémáinak ellenségévé válik és nehezen feloldható gazdasági érdekeket ütköztet. A kitűzött cél és egyben következő évek szakmai kihívása, a dámállományhoz kötött bölcs állománygazdálkodás és annak bölcs hasznosítása. Ezt követően a szakmaiság és tapasztalatcsere fontossága jegyében, méltatva az ilyen és hasonló szakmai jellegű rendezvények központi szerepét, nyitotta meg a trófeaszemlét. Az ünnepélyes megnyitó után Hatos Tamás erdészetigazgató vette át a házigazda szerepét és ismertette a rendezvény programpontjait, majd röviden összefoglalta az erdészet dámhasznosítási főidényéhez kapcsolható tapasztalatait. Ennek tartalma szerint, az erdészet jogosultsági területein a barcogási időszakban 115 db dámbika került elejtésre, melyek a trófeatömeg tekintetében 3,6 kg-os átlagot értek el. Az elejtett bikák összesített darabszámából, éremtáblázat hasábjain, mintegy 75 db trófea képviselteti magát.
Az általános információk után, az elejtésben közreműködő hivatásos vadászok adtak szakmai értékelést az egyes trófeák jellemző tulajdonságairól, az elejtés előtti bírálatok szempontjairól, valamint a hivatalos bírálati eredményeiről. A szakmai értékelések után az érdeklődők egyéni ízlésük alapján tekinthették meg a szemlére felsorakoztatott 100 db feletti dám trófeát. Különleges áhítat és csodálat övezte a főhelyen kiállított kimagasló pontszámú és kiemelkedő trófeatömegű vadászzsákmányokat.
Keresztes Tibor, a tájegység fővadásza zárógondolataiban összegezte, hogy az idei esztendő mind a barcogás, mind pedig a trófeatömegek tekintetében elmaradt a várakozásoktól. Részéről is kiemelésre, illetve megerősítésre került a dám állománynagyságának figyelemmel kísérése és a megfelelő mértékű szükség szerinti beavatkozás fontossága.
A meghívásnak nagy örömünkre széleskörű szakmai közönség tett eleget. Képviseltette magát a megye vadászati érdekképviselete, a dámmal gazdálkodó állami erdőgazdaságok szakemberei, a szomszédos vadászatra jogosultak és jelentős volt a szakmai érdeklődők tábora is. Nagy örömünkre, az elejtők közül is sokan tiszteltek meg bennünket a részvételükkel.
A szemle hivatalos részének zárását Hatos Tamás, a rendezvény házigazdája, a tartamosság és a szakmaiság fontosságára tett gondolataival és a következő évi találkozás reményében tartotta meg.
Vendégeink a rendezvény további részében a vadászházban, illetve a ház előtt megterített asztaloknál a kemencében sült húsokból és köretekből képzett „teríték” minőségét mustrálhatták és kóstolhatták, kötetlen ismerkedések és eszmecserék közepette.
Megköszönve a megtisztelő részvételt, Jó szerencsét és Üdv a vadásznak!
Forrás: NEFAG Zrt.
You must be logged in to post a comment Login