Vadászat
Trapperkedjünk: A „létrás” dúmadárfogás mikéntje
KÁRPÁTALJA | Az alábbi sorok szerzője majd évtizednyi vadőri tapasztalata birtokában állítja, és azt a szakirodalom is alátámasztja, hogy a dúmadarak (szarka, szürke varjú és esetenként szajkó) állományapasztása kizárólag fegyverrel megvalósíthatatlan.
Ezen varjúfélék erdeink, mezeink talán legintelligensebb és legszemfülesebb lakói. A tavaszi, fegyveres állománykorlátozás ellen szól, hogy a jelen ukrajnai szabályozás szerint a fészkek szétlövése, a szaporulat megsemmisítése törvényileg tiltott. Ebben ráadásul van ráció, hiszen a szarka- és varjúfészkeket előszeretettel használják védett ragadozó madaraink is. Az átlagos – igen silány ornitológiai ismeretekkel rendelkező, ámde „krónikus ujjviszketegségben” szenvedő – mindennek odapörkölő ukrán vadász tehát több kárt tud tenni, mint hasznot. A tojásmérgezés szintén szigorúan tiltott, végtére emberre, házi kedvencekre, s legfőképp védett madarainkra is fokozott veszélyt jelent. A törvény betűjét betartani szerető hivatásos vadász ott áll hát széttárt kezekkel, hogy mit is kéne csinálni.
Nos, ami azt illeti, van megoldás, hiszen a tőlünk fejlettebb vadászati kultúrával rendelkező országokban már rég rájöttek a megoldásra, ami nem más, mint a dúmadarak élve fogó csapdákkal történő tőrbe csalása. E téren a két legelterjedtebb eszköz az ún. Larsen-csapda amellyel egy tavaszi időszakban akár nullára lehet redukálni a szarkaállományt, és a létrás csapda, amelyik a szarka mellett nagyon jó hatásfokkal fogja a dolmányos varjakat is. Talán nem meglepő, hogy mindkét eszköz skandináv eredetű, sok éve Magyarországon is alkalmazzák.
A „Larsenre” most nem vesztegetnék szót, ugyanis ennek a három rekeszes, rugós tetőajtóval szerelt csapdaféleségnek – dacára eredményességének – van egy, kárpátaljai viszonyok között nem elhanyagolható, hátránya: könnyen eltulajdonítható.
Vidékünk egyes lakosai ugyanis furcsamód vonzódnak mindenhez, ami nincs vörösre hevítve vagy odabetonozva, és ennek okán bizony a kutyák, rókák, borzok élve befogására alkalmas alagútcsapdák, valamint a „Larsen” esetében már az is eredménynek számít, ha néhány hétig be tudják tölteni feladatukat, és valaki nem minősítő át őket nyúlketrecnek vagy fémhulladéknak.
Talán erre lehet megoldás a „létrás” varjúfogó csapda, mivel ellopása komoly előkészületeket, célszerszámokat, valamint járművet igényel. De lássuk, mi is az a létrás csapda.
A „létrás” vagy másképp „Ladder” csapda lényegében egy kis méretű, az ember számára ajtóval ellátott voiler (röpde), aminek a teteje V-betű szerűen van kialakítva. A V alsó vonalát egy 26 centiméter széles, lefektetett létra képezi. Ez a létra nyolc centis közökkel tartalmaz fokokat, a közepén pedig három helyen a fokok közti távolság 15 cm, ez a bebúvó nyílás. Itt szeretném megjegyezni, hogy a bebúvó nyílás szűkítésével vagy bővítésével szabályozhatjuk a csapda eredményességét.
Amennyiben a csapda gyakran fog védett ragadozó madarakat (réti héja, egerészölyv) akkor a bebúvó szűkítendő, de dolmányosra ajánlott egy kicsit bővebbre venni ezt a rész. Alapszabály, hogy a csapdázandó madár a lukon kényelmesen be tud ugyan bújni, kiröpülnie viszont a szárnyfesztávolsága miatt már nem sikerülhet. A csapda vázszerkezete készülhet fából (a sarokoszlopokat a már említett okok miatt ássuk jó mélyre) vagy hegesztett vascsövekből (ennek a szétdarabolása, ellopása még nehezebb és időigényesebb, tehát aránylag nagy költsége ellenére nagyobb a „vandálállósága”), borítására pedig dróthálót alkalmazzunk, mert a műanyag, vagy vékony, nem szőtt hanem forrasztott „vakolatháló” esetében a kóbor kutyák vagy rókák könnyen lyukat téphetnek a szerkezetre, hogy hozzáférjenek a csalihoz és a madarakhoz.
Persze a legjobb csapda sem ér sokat, ha nem megfelelően telepítjük. Ezért a „létrást” érdemes ott felépíteni, ahol rendszeres a dúmadarak előfordulása, például a mezők közepén álló nagyobb „beszálló fák” tövébe. Ezeket a magányos fákat szárnyas kártevők szívesen használják éjszakai szállásul, hiszen észrevétlenül nem tudja megközelíteni őket a vadász, és a környékükön előforduló potya élelmet is jó eséllyel meglelik. További jó helyszín lehet a falusi szemétdombok környéke, szarka esetében pedig a mezőszéli bokrosok közelébe is érdemes ilyen eszközt építeni.
Fontos a jó csali is. Tavasszal a csapdába építsünk műfészket, és abba rakjunk néhány tyúktojást, de sok esetben a tetszőlegesen megfesthető műtojás is okos választás, hiszen nem romlik meg, a csapdába került madarak nem tudják összetörni, gyakorlatilag örökös felhasználást biztosít.
A másik – a szerző által nem igazán preferált – csali, a különféle zsigerek és elhullott állatok teteme.
Ezek esetében viszont számolni kell vele, hogy nyáron gyorsan romlanak, bűzlenek, használatuk esetén a higiéniai szabályok betartása komolyan ajánlott. Apró, ám nagyon hasznos trükk a csalimadár használata is, mert a varjúfélék egyrészt társas lények, másrészt roppant irigyek. Különösen dolmányos varjú esetében ajánlott egy élő madarat hagyni a csapdában, amely hangjával és fizikai ottlétével ingerli a fajtársakat. A csalimadár számára természetesen biztosítsunk vizet, árnyékot és élelmet is, hiszen nem lehet célunk az állatkínzás.
A létrás csapdát lakott területeken, állattartó telepeken és magtárak környékén is eredményesen alkalmazhatjuk, hiszen ilyen helyeken a hatályos törvényi szabályozás értelmében nem használhatunk lőfegyvert.
kiszo.net
2024 júniusában az Agro Jager News, amely 25 éves tartalmával a legnagyobb online vadászati portál, számos vadászatról és élménybeszámolóról tudósított. Ezeket az óév végén összegeztük Olvasóink számára, hogy felelevenítsük az év legemlékezetesebb pillanatait.
Kattintson a címekre! Kellemes időtöltést kívánunk!
A Kisalföldi Erőgazdasági Zrt. földalatti munkavizsga versenyt szervezett
Kisgyerekre támadt egy sakál Izraelben
Izraelben a Negev sivatagban aranysakál támadt egy kisgyerekre
Vadászmise a történelmi zarándokhelyen
Vadászmisét tartottak a Peruska Mária kápolnánál Szent Hubertius és Szűz Mária tiszteletére
Láng Rudolf (SÓLYOM) emléktáblájának megkoszorúzásával vette kezdetét a 25. „SÓLYOM” KUPA.
Egerszegi György élménybeszámolója:
Beszámoló az I. Dél-hevesi őzbak trófeaszemléről
Első alkalommal került megrendezésre a 310. számú Dél-hevesi vadgazdálkodási tájegység területén elejtett őzbakok trófeáinak szemléje
Vadászkamarai Nagydíj elnevezésű lövészversenyt szerveztek
Hubert napot szervezett Dr. Szilágyi Bay Péter, a Hubert ifjúsági regények írója, Kiskundorozsmán, amelyen a szegedi Béke Utcai Általános Iskola két osztálya vehetett részt. Összesen 57 gyermek látogatott ki a programra, amelynek központi helyszínét a Dorozsmai Petőfi Sándor Művelődési Ház és a Somogyi Városi és Megyei Könyvtár Dorozsmai Fiókkönyvtára biztosította.
Májusi vaddisznóvadászat Püspökhatvanban
Püspökhatvanban vaddisznót hozott terítékre Pokol Gergely
Barna Péter élménybeszámolója:
Őzbakot hoztak terítékre a Zöld Erdő Vadásztársaság területén
Kaszálás – természetkímélő módon
Megkezdődtek a betakarítási munkálatok, zajlik a pillangós és egyéb takarmányok kaszálása
A letkési kan
Kan esett a Börzsönyi Zrínyi Vadásztársaság területén
Agro Jager News
KIADÓ egy 32 hektáros ipari terület Komádiban
Részletekért kattintson!
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
Az év utolsó látványetetésére várja vendégeit a Körösvölgyi Állatpark
A Körösvölgyi Állatpark december 28-án ünnepi látványetetéssel zárja az évet.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelye, a Körösvölgyi Állatpark december 28-án, szombaton különleges ünnepi látványetetéssel zárja az évet.
A szombaton 13 órakor kezdődő programon a farkasok ismertetővel egybekötött látványetetésére kerül sor, ahol a látogatók testközelből csodálhatják meg ezeket a fenséges ragadozókat, miközben érdekes információkat hallhatnak életmódjukról, viselkedésükről és természetvédelmi jelentőségükről.
A decemberi időszak különleges hangulatot ad az állatparknak. A friss levegő, a védett Anna-liget téli arca, egy csendes séta, kitűnő téli szüneti élményt kínál. A családok számára ideális program, hiszen a gyerekek és felnőttek egyaránt közelebb kerülhetnek a természethez, miközben szórakozva tanulnak. Az állatpark más lakói, például a szarvasfélék, európai bölények és aranysakálok is megfigyelhetők, így a séta során számos izgalmas pillanat vár a vendégekre.
Az év utolsó látogatásával lehetőség nyílik arra, hogy megpihenjünk a természetben, és egy tartalmas élménnyel gazdagodva búcsúztassuk az óévet. A Körösvölgyi Állatpark 2024. december 28-án és 29-én 9-16 óráig tart nyitva. A jegypénztár 9-15 óráig üzemel.
Az állatpark szeretettel vár minden természetkedvelőt, hogy a park lakóival közösen búcsúztassuk az évet!
Forrás: KMNP