Vadászat
Villányban találkoztak a vadászok, vadászbál a Bock pincében – GALÉRIA
2024. február 17-én, Villányban, a Bock Pince adott otthont Magyarország egyik legérdekesebb szarvaskörben megszervezett báljának. Magyarország egyik legkülönlegesebb területe az Ormánság, ahol korunkat megelőzve, három vadásztársaság, az Ormánsági Diána, a Drávamenti Szarvas Földtulajdonosi Vadásztársaság és az Ormánság Gyöngye Vadásztársaság összefogva közösen gazdálkodik a szarvassal. A vendégeket Hubertusz misével várták a Bock kápolnában, mindenki kézbe vehette a 2023-ban terítékre került gímszarvasbikák trófeakatalógusát és mintegy 150 fő élvezhette a Bock pince vendégszeretét és exkluzív környezetét. Villányban járunk…

Mészáros Kálmán a Roteildring elnöke. Fotó: Drávamenti Szarvas Földtulajdonosi Vadásztársaság / Poth Sándor
A vendégeket Mészáros Kálmán, a Rotwildring elnöke köszöntötte, aki kiemelte, hogy minden esztendő újabb és újabb kihívások elé állítja a társaságokat itt az Ormánságban, – de, ha a szarvas szempontjából vizsgáljuk, akkor az egész Dél-Dunántúlon. Ezt a sort folytathatnánk, de egy biztos, hogy ahogyan nekünk is, úgy a szarvasnak is alkalmazkodni kell. Feltehetjük azonban a kérdést: ki vállaljon fel többet? Ez a nemes vad, amely mindig is itt élt, vagy mi vadgazdák? Kinek kell többet tenni? Kinek kell bizonytani? Hangsúlyozta, hogy az ormánsági szarvasnak aligha, hiszen a 2023-es szaporcai trófeaátadóra pazar trófeákkal érkeztek be a vadászok. Mindannyian azért dolgozunk, hogy fenntartható maradhasson az ormánsági gímszarvasállomány, de össze kell fogni, mert a globalizáció olyan irányt is vehet, amiben ez az őshonos vadfaj kiszorul innen, ahová a Jóisten megteremtette. Ebben rejlik a felelősségünk, itt, ebben a kis Rotwildringben. Hangsúlyozta, hogy elérkezett az idő, amikor a dél-dunántúli vadgazdáknak is össze kell fogni.

A Baranya Vármegyei Vadászkürt Együttes a Bock kápolnában. Fotó: Drávamenti Szarvas Földtulajdonosi Vadásztársaság / Poth Sándor
A megnyitó alatt már szinte minden asztalnál forgatták, a hazánkban egyáltalán nem megszokott, trófeakatalógust, amellyel nem titkolt szándéka a társaságnak, hogy emléket állítson a Rotwildringben terítékre került bikáknak. Tenni fogunk azért, hogy ez ne csak mementó legyen, hanem élő örökségünk. A feladat adott, a célokat is látjuk, most ennek a megvalósítása, kivitelezése érkezett el. Mészáros Kálmán hozzátette, hogy a 2023/2024-es vadászati idény hamarosan lezárul. Megköszönve a hivatásos vadász szakszemélyzet munkáját, a tagság és a földtulajdonosok összefogását, jó szórakozást kívánt és megnyitotta a 2024-es villányi vadászbált.

Bal odalon Mészáros Kálmán, a Rotwildring elnöke, Nagy Árpád, az Árpád Pálinkaház tulajdonosa és barátaik köszöntik Bock Józsefet, a Bock pincészet tulajdonosát. Fotó: Agro Jager
A vendégeket ezt követően Bock József, a Bock Pince és Hotel tulajdonosa is köszöntötte. Hozzátette, hogy minden évben nagyon készülnek erre a rendezvényre. A hotel és a pince egész évben várja a vendégeket, de számára egy kicsit ez a bál mindig más, hiszen a vendégek szinte mindegyike vadászik, régi jóbarát, ismerős, visszatérő vendég. Ez mindig nagy felelősség, hiszen aki elfogadja a meghívást, összeveti az előző esztendővel és mérlegre kerül mindenki. Sokat készültek és a menüben fácánlevessel, benne fácánból készült húsgombóccal, zöldségekkel, fekete tésztával kezdődik a menü. Majd vajon párolt vaddisznócomb és Sztroganoff bélszín következik.

A trófeékat bemutató katalógus, amely minden évben a villányi vadászbálra jelenik meg. Benne interjúkkal, történetekkel és a legkisebbeknek vadászmesével. A tervek szerint jövőre már rendelhető! Fotó: Agro Jager
Köretek gyanánt lehet választani tanyasi galuskát, petrezselymes burgonyát, jázmin rizst és a frissen kevert zöldsaláta dijoni öntettel érkezik. Desszertként Fekete-erdő pohárkrém és Hohmann Endre édesanyjának jóvoltából, különféle rétesek zárják a menüsort.

Hosszú folyosókon juthatunk el a Bock pincébe. Csak csendesen, mert a mise már elkezdődött! Fotó: Agro Jager
Bock József kiemelte, hogy a pince legkiválóbb borait sorakoztatták fel, de, ha valakinek külön kérése lenne, netán egy-egy évjáratot szeretne megkóstolni, amelyet esetleg nem lát a borhűtőkben, csak keressék meg vagy kérjék a személyzetet és igyekeznek vendégeik minden kívánságát teljesíteni.

Hubertusz mise a Bock kápolnában. A misét Pécsi Egyházmegye villányi plébánosa, Darnai József Ágoston celebrálta, közreműködött a Baranya Vármegyei Vadászkürt Együttes. Fotó: Agro Jager
Ez a bál azonban nemcsak az exkluzív környezet miatt emelkedik ki a bálok sorából. A Bock pince és a hotel mélyében rejtezik egy különleges szakrális hely, amelyet felszentelve rendszeresen használnak a vendégek és a vadászok is. Bárki, aki oda belép és a hosszú pince alagutakon keresztül eljut a Bock-kápolnába, régi idők katakombáit megidéző helyszínre érkezik, amikor még titkoltan gyűltek össze a keresztények. Kétségtelen, hogy a földalatti kápolna köralakú terme, hangulata, levegője, színvilága messzi időkbe röpíti vissza a bál résztvevőit. Imádság, amikor hálával tekintünk vissza a múltba és reménnyel telve, bízva hitünkben, fordulunk a jövőnk felé, láthatatlan messzeségbe csendesítve el az imádkozókat, akiknek a fáklyát a Pécsi Egyházmegye villányi plébánosa, Darnai József Ágoston adta át, melyet már nem neki, hanem külön-külön a 150 főnek kell tovább vinnie. Megvilágítva, maga és közössége útját, keresve az ormánsági szarvas múltját és jelenét is. Így érthetjük meg, mit jelent, amikor bízva a Jóistenben, a jó szerencsében társaságok összefognak. Darnai Ágoston áldásával vette kezdetét a villányi bál s különös, elcsendesedett vendégek érkeztek vissza a hotel konferencia és báltermébe.

Hubertusz mise, amelyet a Pécsi Egyházmegye villányi plébánosa, Darnai József Ágoston celebrált. Fotó: Drávamenti Szarvas Földtulajdonosi Vadásztársaság / Poth Sándor
Hohmann Endre vadászmester kiemelte az Agro Jager Newsnak, hogy a 2023-as gímszarvasbőgés jól indult. Az első négy, öt gímbikát mindenféle erőlködés nélkül, mondhatni jó szerencsével sikerült becserkelni és a vendégek jó lövésekkel tisztelték meg a vadat. Hagyományosan, a nyugodt bőgőhelyeken, a bikák már napvilágon kiálltak és olyan bőgés elé néztünk 2023-ban, ami itt, nálunk az Ormánságban, megszokott. A megfigyelt, letisztított, kifent agancsú, golyóérett bikák megmutatták magukat és Diána, avagy Szent Hubertusz is mellénk állt.

Igazán jóhangulatban telt az este. Fotó: Drávamenti Szarvas Földtulajdonosi Vadásztársaság / Poth Sándor
Mikor már jó néhány bikánk ravatala felett megszólalt a vadászkürt – emlékezett vissza, akkor csörrent meg a telefonom és a szomszédból Daczó Zoltán, a Drávaszabolcsi Gazdák Vadásztársaság elnöke felhívott és elkeseredetten arról beszélt, hogy náluk nem bőgnek a bikák. Nem hittem a fülemnek és ezt nem tudtam a mi területeinken megerősíteni. A vendégekkel kint voltunk a területen és a több bikát is megfigyeltünk. Semmi jel nem utalt arra, hogy megfordulhat a szerencsénk. Sokan segítettek idén is, amit külön meg kell köszönjek, de ilyen megfigyeléssel nem érkezett vissza a vadászházhoz senki: hogy nem bőgnének a bikák. Értetlenül hallgattam jóbarátunkat a szomszédból. Bíztattam, hogy biztosan csak késik, amire az volt a válasza a mi területünkön addig bőgő bikáknak, hogy az általunk kezelt 25 000 hektáron is elcsendesedett az erdő.
FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!
Szeptember második hetére kialakult az az áldatlan állapot, hogy hiába mentünk reggel, este vadászni, senki nem tudott bikát mutatni a vendégeknek. Csalódás részünkről és csalódás a vendégek részéről is, akik hónapok óta készülnek hozzánk és voltak, akik 1000 kilométert is utaztak. Mi pedig nem tudtunk nekik csak csöndes erdőket megmutatni és a száraz dűlőutakon poroszkáltunk.

Vendéglátás a Bock pincében, a villányi vadászbálban. Fotó: Agro Jager
Egy, egy bikát tudtunk csak elejteni. Összeültünk. Arra jutottunk, nincs idő várni: ha esetleg meglátunk, vagy kilép egy lőhető gímbika és a vendég elfogadja, akkor terítékre kell hozni. A forgatókönyv felborult és bízva a kollégákban, a golyóérett bikákra kezdtünk vadászni s ahogy hozta a szerencse, nap, nap után vadásztunk, vadásztattunk. A kapkodásnak persze ára is lett, voltak utánkeresések, de azt gondolom, hogy a vendégek is megértették, ez nem rajtunk múlik, hanem a rendkívül meleg szeptembernek köszönhető. Ha lehet azt mondani, hogy vadászat volt, hogy igazi vadászat volt a 2023-as idény, akkor erre a hat hétre bizton kijelenthetjük.

Töltött káposzta svábosan, gerslivel a Bock pince séfjeitől. Fotó: Agro Jager
Ma már tudjuk, hogy minden idők legmelegebb szeptemberét éltük meg s aki viccelődött, hogy nyári meleg van, annak igaza lett, mert a meleg napokat tekintve júliusi átlaghőmérsékletet regisztráltak a meteorológusok. Azt, hogy még októberben is golyóérett bikára vadásztunk, soha nem történt meg ebben a szarvaskörben. A vadkárok az egekbe szöktek, egyre több területet kell körbekeríteni, s ami szabadon maradt, fokozottabban volt kitett a vadnak. Ez teljesen érthető is és a kár arányosan nő az elzárt területek nagyságával. Most nem eloszlik, hanem koncentráltan jelentkezik. S hogy mennyibe kerül ez a társaságnak vagy a társaságoknak, hogy milyen károkat, milyen természetvédelmi károkat okoz a vándorló, vadonélő állatokban, most már időszerű lesz tudományosan is vizsgálni! A kerítés a városba való és nem az Ormánságba, nem a vadászterületre, nem a természetvédelmi területekre. Azzal, hogy bekerítünk egy földterületet, szó szerint a másik gazdának okozunk, illetve okoz a szomszéd gazda kárt – ez már akkor eldől, amikor az első karót leütjük. Mi már tudjuk, ezt a gazdáknak kell egymás között megbeszélni.

Vajban párolt vaddisznó sült. Fotó: Agro Jager
A trófeamustra eredményesen zárult. Akik ellátogattak hozzánk, láthatták, ha van valamiért ezt évről évre folytatni, akkor ez az eredmény az, amit 2023-ban Szaporcán bemutattunk a nagyközönség előtt és amelyeket itt, ebben a katalógusban láthatunk. A szarvas, az ormánsági szarvas fennmaradásában kétségtelen, hogy ezzel a katalógussal is emléket állítunk s nem múlik el úgy esztendő, nem kerül el innen úgy trófea, hogy arról ne készülne fényképfelvétel. Már nemcsak a számok beszélnek. A szaporcai mustra különleges abból a szempontból is, hogy az elejtőkkel itt voltak a gyerekeik, s a Baranya Vadászkürt Egyesületben is itt sorakoztak a legkisebbek.

Vadászbál Villányban, a Bock pincében. Fotó: Agro Jager
27 gímtrófeát mutattunk be és 26 érem függött az agancsok között. Egy bika nem kapott érmet, de úgy hiszem, sokan elcserélték volna erősebb agancsokra is azt a rendellenes trófeát. Ilyen az élet, ilyen a vadászszerencse.
A szarvas, a gímszarvas fenntarthatósága minden bizonnyal megkerülhetetlen kérdéssé szélesedik. Egy fecske nem csinál nyarat. Itt az idő az összefogásra és a gyakorlati kutatásokra és gyakorlatorientált problémamegoldásokkal kell előállni. Az M6-os alagútjai azért épültek, hogy egy-egy élőhelyet ne vágjon át az autópálya, de most be kell látni, hogy a kerítésépítésekkel felmérhetetlen károkat fogunk okozni. Nyakunkban a sakál állományának kezelhetetlen kérdése is. Ugyan engedményeket tett a jogalkotó, könnyített a dúvad vadászatának szabályain, de ezeken a fedett, ártéri, dombvidéki, hegyvidéki erdőket fejlett technikával ellátva is nehéz lesz megvadászni és a sakált visszaszorítani.

Éjféli vendéglátásra invitálja a vendégeket Mészáros Kálmán elnök. Fotó: Agro Jager
Egy azonban már most biztos és körvonalazódik előttünk, hogy megközelítőleg 100 000 hektár vadászterület az, amelyben a legnagyobb társaságok is szerepelnek, összefogásról, közös gazdálkodásról beszélnek. Kimondva, kimondatlanul, ha úgy vesszük, civil kezdeményezésként, már-már önálló ez a program, de a vadászatra jogosultak érzik, hogy ennek keretet, ennek rámát kell adni, hogy az ormánsági, a baranyai gím ne csak nevében, hanem minőségében is megmaradjon. Ezt a munkát most kell elkezdeni, lehet, holnap már késő lesz. Ezzel a katalógussal pedig nem az a célunk, hogy megemlékezzünk arról, milyen volt az ormánsági szarvas, hanem azt, hogy megőrizve, megtartva, hova juthat el ez a csodálatos vadfajunk, nemzeti kincsünk, élő legendánk, a gímszarvas.

Tombolahúzás Villányban, a vadászbálon. Középen Hohmann Endre vadászmester, míg jobbról Mészáros Kálmán. Fotó: Agro Jager
A bál Villányban hajnalig tartott. Éjfélkor értékes tombolákat sorsoltak és ahogyan lenni szokott vadászok között, egy udvarias, jóhangulatú mulatságon vehetett részt, akik ellátogatott Villányba, a Bock Pince és Hotelba.
Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M., lapigazgató
Fotó: Agro Jager és Drávamenti Szarvas Vadásztársaság
Az idén még ki sem jutottam lesre vadászni… Végre úgy alakult, hogy időm és lehetőségem is adódott, így ismételten vadászni indulhattam. Az idő tökéletes volt. Tapasztalataim szerint eső után aktívabb a dúvad, ráadásul felhős volt az ég – sötét időben szívesebben mozognak a sakálok. Tele voltam izgalommal. Minden felszerelést négyszer is átnéztem, megvannak-e a cuccok. Egy kedves vadászbarátom meghívásának tettem eleget.

Fotó: Hahn Kristóf – Agro Jager News
Hat óra körül ültünk ki a lesekre. Élveztem, hogy kint vagyok – csak ültem, és hallgattam a természetet. Nem kellett sokat várni: negyed hétkor látom, hogy 150–200 méterre valami mozog. Sejtettem, hogy róka, mert nyúlnak nagy volt, őznek alacsony. Ránéztem távcsővel, és láttam, hogy a koma megy a vakvilágba. Rácuppogtam, és már rohant is felém. Annyira lelkes volt, hogy már 50 méteren belül járt, mikor rá kellett szólnom, hogy “tessen szíves megállni!”
Kicsit kapkodtam, és a lövés pillanatában is éreztem, hogy ez nem lesz az igazi. A bal első lábát fogta a lövés (szemben állt velem). Elkezdett forgolódni, megvártam, míg megáll egy pillanatra, és ott sikerült megváltani a szenvedéstől.
Aztán már világosban elkezdtek üvölteni a sakálok – nem hittem el. Háromnegyed hétkor már 3–4 helyről hallatszott a hangjuk. Soha nem tapasztaltam még ilyet. Nem sokkal később szépen jöttek ki a szarvasok a távolban, azokat nézegettem. Aztán körülbelül óránként “énekeltek” a sakálok, 5–6 különböző irányból. Néha válaszoltam nekik, de nem észleltem, hogy közelebb jöttek volna.
Kilenc előtt picivel látom, hogy a szarvasoknál kijön valami az erdőből. Nagyon gyorsan mozgott, a szarvasok lefagyva figyelték. Tudtam, hogy sakál lesz. Kijött a vetésre, próbáltam ráhívni malacvisítással – semmi. Öt perc múlva sakálhang – megint semmi. Viszont jött a válasz: ahonnan ő kijött, egy magányos sakál válaszolt. Na, – mondom,- ez a párja lesz.
Nagyjából ugyanaz a tortúra: kijött az erdőből, ment volna a párja után, de egy szarvas visszazavarta. Ez pont kapóra jött, mert ha nem is közel, de közelebb került hozzám. Olyan 200–250 méterre volt, amikor elindult a vetésen, én meg már cuppogtam is neki. Ő már jól reagált: szépen elindult az irányomba, 60 méterre szemben megállt. Pulzus 5000, vérnyomás az egekben. Egy halk cuppantást mertem csak kiadni a számon, de ez elég is volt neki. Megállt egy pillanatra – szügyére a szálkereszt, és már lőttem is. Azonnal tűzben rogyott.
Összességében nagyon izgalmas este volt. 😁
Tisztelet a Vadnak!
Írta és fényképezte: Hahn Kristóf
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Vadászat
67 éve született meg az első csehszlovák farkaskutya! 🐺
1958. május 26-án megszületett az első csehszlovák farkaskutya-alom
1958. május 26-án, Brita, a kárpáti farkasnőstény és Cézar z Březového háje, a kivételes idegrendszerű német juhászkutya párosításából megszületett az első alom, amely a Csehszlovák Farkaskutya történetének kezdete lett.
A cél nem kevesebb volt, mint egy új típusú szolgálati kutya létrehozása: a farkas állóképességével és érzékszerveivel, de a kutya irányíthatóságával. A programban 24 német juhászt és 4 kárpáti farkast használtak – ám a sikerre sokáig várni kellett.

A képen Brita látható. Fotó: Ingarian Csehszlovák Farkaskutya Kennel

Ábra: Facebook
Brita, a legendás „ősanya”, három éven át visszautasította a fedeztetést, sőt – minden fedező kant meg is sebesített. Végül egy különösen domináns, karakán kan, Cézar z Březového háje „nyerte el a bizalmát” – és ezzel elkezdődött egy fajta történelme.
Tisztelettel emlékezünk az első lépésekre.
Boldog születésnapot!
Írta: Ingarian Csehszlovák Farkaskutya Kennel
Van egy jó vadásztörténete, egy szép vadászélménye?
Küldje el az info@agrojager.hu címre
Hirdessen az Agro Jageren, Magyarország legnagyobb és legrégebbi vadászati portálján!
marketing@agrojager.hu
+36703309131
Az emődi rendőrök az illegális tevékenységet rögzítő vadkamera felvételei alapján azonosították az orvvadászokat.

Fotó: Rendőrség
Orvvadászat bűntett kísérlete miatt folytat nyomozást a Miskolci Rendőrkapitányság egy 18, egy 24 és egy 30 éves férfival szemben. A Mályiban lakó baráti társaság tagjai megegyeztek abban, hogy vadállatok etetésére szolgáló szórókat alakítanak ki egy Nyékládháza külterületén található erdőben, majd drótokból készült hurkokat helyeznek el azért, hogy engedély nélkül elejthessék őket. Terveik szerint az állatok húsát felosztották volna, de ez idáig egyetlenegy vadat sem ejtettek el. A sikertelenség nem szegte kedvüket, később több helyen is kialakítottak szórókat, illetve újabb hurkokat helyeztek el és vadkamerákat is felszereltek, hogy lássák az állatok vonulását.

Fotó: Rendőrség
Az Emődi Rendőrőrs munkatársai a megtalált kamerák felvételei alapján azonosították a férfiakat, és június 10-én gyanúsítottként hallgatták ki őket.
A saját csapdájukba esett orvvadászok beismerő vallomást tettek.
Forrás: Rendőrség