Keressen minket

Vadászat

KITEKINTŐ: Szerbia – Védjük vagy irtsuk a farkast?

Print Friendly, PDF & Email

A farkas Európából kis híján eltűnt. 1980-ban Pireneusokból kiszorult, de Spanyolországban a Cantabriai-hegyekben, Toledo környékén és Portugáliában még kitartott.

Közzétéve:

Print Friendly, PDF & Email

S z e r b i a, Poredak, 2024. március 14.

Aki nem távolodott el a mezőgazdaságtól, a vidéki élettől, aki, ha vállára akasztja a puskáját, táskáját és felmegy a hegyekbe, aki még tudja, mit jelent gombát szedni, hegyi forrásokat megkeresni és emlékszik arra, milyen a sülő kenyér illata, az tudja, hogy sem a pusztítás, sem a teljes védelem nem lehet válasza, a természettel szemben, a ma élő embernek. Az igazság valahol a kettő között áll és ez, ha igaz valamire, akkor a farkas kérdésére is bizonyosan.

Farkasok. Forrás: Poredak, Szerbia

Ha létezik Európában megosztó téma, kétségtelen, hogy az a farkas kérdése. Persze, aki megpillant egy ilyen nagy ragadozót, lenyűgözi. Hiába vagyunk mi vadászok, akik lesik, várják a találkozást, mi is tudjuk, mit jelent, amikor hosszú, hosszú idő után megdobban a szívünk – meglett, javakorabeli vadászok is erről számolnak be. Az internet és a közösségi média miatt pillanatok alatt szétterjednek azok a képek, amelyen a vérengző farkasok pusztítása látható. Aki látott ilyen mészárlást, el tudja mondani, hogy egy préda sokszor nem elég a falkának. Magam ilyen képsorokat kaptam Zlatiborból, ahol Dragan Maric és barátai élnek.

A Balkan, az átjárhatatlan hegyvidéki területek, a Tara Nemzeti park mélységei, az ember által járhatatlan hegyi, kőomladékos sűrűk, csak akkor nyernek igazán értelmet, ha beléjük merészkedünk. Ha bevesszük magunkat és főleg, ha a helyiek magukkal visznek egy sebzett farkas utánkeresésére, ahogyan engem is Zagubicában, Branislav Bane Zitkovic elnök jóvoltából. Előttem egy fejszével haladt Sasa Stojkovic és egy sebzett farkas nyomában voltunk…

A farkas Európából kis híján eltűnt. 1980-ban Pireneusokból kiszorult, de Spanyolországban a Cantabriai-hegyekben, Toledo környékén és Portugáliában még kitartott. Míg Európa közepén már-már alig lehetett észlelni, addig Finnországban, Oroszország felől, rendre megjelentek, amiket persze a finn vadászok el is ejtettek, tekintettel arra, hogy a jószágállományban rendkívül nagy károkat okoztak. Európa keleti részét az oroszországi falkák ellátták újabb és újabb érkezőkkel és pótolta, az igen megcsappant állományokat, a végtelen sztyeppe. A Kárpátokban, Szlovákiában, a Tátra Nemzeti Park a mentsvára volt, Erdélyben pedig a farkas mindig is ismert volt: nemcsak jelenléte, hanem a kártétele is.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja! Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A farkas állományait elsősorban mérgezéssel lehetett rendkívüli módon visszaszorítani. Vissza is szorították, mi több, óriási területekről pusztították ki.  Persze, mert a dögre szívesen rájár és amit nem tud elfogyasztani, ahhoz vissza is tér. Ezt használjuk ki egyes vadászatok alkalmával, amikor dögteret létesítünk. Ezt a vadászati formát, mi magyarok is jól ismerjük, erről például Magyarországon Illés Nándor is írt, 1895-ben, a Vadászati Ismeretek kézikönyvében. Aki a Balkánon farkasra indul, ma is élvezheti ezt a rendkívül izgalmas lesvadászatot.

Miközben Szerbiában a farkas nemzeti szimbólum és rendszeresen vadásszák, addig az Európai Unióban védett státuszt élvez, Magyarországon pedig fokozottan védett. Természetvédelmi értéke 250 000 Ft. Magyarországon az elmúlt időszakban több helyen észlelték, ezek hitelessége, a vadkamerás felvételek és az ürülék vizsgálatok miatt, már genetikai térképezésre is alkalmas. Így tudjuk, hogy az Aggteleki Nemzeti Parkban, a Bükki Nemzeti Parkban állandó a jelenlétük, de károkozása miatt az erdészek jelentették az északi középhegység több pontjáról is. Persze ez nem meglepő, hiszen a Kárpátok, Szlovákia, Ukrajna és Románia felől a kóborló példányok, könnyűszerrel elérhetik Magyarországot is. Az elmúlt időszak Európa-szerte felkapott híre volt, a Svájcból Magyarországra érkezett, jelölt farkas esete – az M237-é. A farkas teteme ez idáig nem került elő, csak a nyomkövetőt sikerült megtalálni.

Farkasok: Forrás: Poredak, Szerbia

A farkas bizonyítottan 150 kilométert képes megtenni 24 óra alatt. Falkája 10-12 egyedet számlál és 5-8 kölyköt fial. A kutyaféléket azonban sok betegség tizedeli, így a farkasnak is meglehetősen sok betegsége van. Olaszországban, egyes kisebb állományokban korábban megfigyelték, hogy a kóbor kutyákkal való kereszteződés is ronthatja a genetikai állományukat.

 

Kattintson a képre és olvassa szerb nyelven is a Poredakot!

A farkas visszatelepítésének óriási lökést adott, amikor Kanadából néhány farkast elszállítottak, 1995-ben, az USA-beli Yellowstone Nemzeti Parkba és ott egy repatriációs kísérletben eredményeket értek el. A farkas hamar a középpontba került és a módszerek, amelyek ott beváltak, adaptálhatóak lettek.

Európában a farkas védettsége, a szigorítások, a mérgezések megszüntetése, a vadászati tilalom és az emberi beavatkozás, lehetőséget adott ennek a fajnak, de látni kell, hogy egyre több problémát okoz. A farkas megtámadja a jószágtartók állatait és ahogyan a régi szakirodalmak hozzák, oda vissza is tér, hiszen nemcsak neki, hanem kölykeinek is enni kell. Mi több, egy idő után, mikor a kölykei nagyok lesznek, azokat is inkább elvezeti a prédaállatokhoz.

A farkas visszatérésének azonban van még egy demográfiai vonulata is, hiszen sokan elköltöztek a vidékről és csak az elmúlt 10 év alatt 12 millióról 7 millióra csökkent Európa-szerte a gazdák száma. Egyre kevesebben laknak a falvakban és az elnéptelenedő vidékek kedveznek a farkasnak.

Ezzel, azt hiszem, még mindenki ki is egyezne, de az elmúlt héten lengyel lapok több alkalommal arról számoltak be, hogy farkasok jelentek meg a lengyel-ukrán-szlovák hármashatár közelében is. Videómegosztó portálokon láthattuk, hogy lakott területekre hajtottak be szarvast a farkasok, akik látszólag egyáltalán nem féltek az embertől. Ez minden vadász számára, aki valaha lesett farkasra tudja, hogy rettentő aggasztó. Egyrészt az állatok szelídsége veszettségre ad elsőként okot, másrészt látható, hogy bizonyos farkasok egyáltalán nem félnek az embertől – mondjuk ki, mert ismerik vagy tudják, hogy számukra nem jelent veszélyt.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Sok kérdés megválaszolása előtt állunk. Egy biztos, hogy Ausztriában, 2023. júliusában Salzburgban elejtették az első farkast, ahol több, mint 30 juhot pusztítottak el. A teljes védelem biztos nem lehet megoldás, hiszen gyakorlat az Európai Unió területén, hogy légi úton kiszórt vakcinákkal szorítják vissza a veszettség vírusát, ami valaha jelentősen tizedelte a farkas állományait is. Másrészt nem várható el az állattartóktól, hogy nagytestű pásztorkutyákkal védjék nyájaikat, ahogyan teszik ezt az Oroszországi Föderáció számos területén. Harmadrészt pedig számolni kell azzal – ahogyan a régi szakirodalmak is hozzák – hogy elsőként az őzállománya tűnik el, hiszen az erdőszélbe húzódó állatokat, amelyek csoportosan pihennek, minden egyedét elejti egy-egy falka. Magyarország területén már az aranysakál megerősödése is visszavetette egyes területeken az őzet annyira, hogy sok helyen már nem is vadásszák.

Az elkövetkező időszak, az európai uniós csatlakozások során, bizonyos kérdésekben gyakorlati, de tudományos igényességgel beszerzett adatokkal alátámasztott megfigyelésekre hagyatkozva kell kialakítani azt a vadgazdálkodási-természetvédelmi és állattenyésztési politikát, amit láthatóan az Európai Unió gazdasági és jogi értelemben véve is a legöregebb tagállamokban is felülír. Szemünk előtt vizsgálnak felül védett státuszokat. Európa változik, bizonyos kérdésekben kompromisszumot kell kötni mindannyiunknak. A farkas kérdésében biztosan.

 

Megjelent a Poredak szerbiai hetilap 2024. március 14.-i számában
Írta: Dr. Szilágyi Bay Péter LL.M.

Vadászat

Megint őzet gázoltak a 47-es főútvonalon

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Személyi sérülés nélkül járó közúti balesethez riasztották a Csorvási Vadásztársaság hivatásos vadászát, mert 2024. május 8-án, este, őzet gázoltak a 47-es főútvonalon Orosháza és Csorvás között – tudta meg az Agro Jager News.

Őzet gázoltak az E47-es főútvonalon. Fotó: Agro Jager News

Megint őzet gázoltak a 47-es főútvonalon az esti órákban. Az elmondások szerint egy tehergépkocsi haladt Békéscsaba irányából Szeged felé, amikor az útszegélyben hirtelen megiramodó őz, a teherautó oldalának csapódott – közvetlenül a pótkocsi kerekeinek szaladt. Az őzbak a helyszínen elpusztult.

A balesethez érkező következő autós a kanyarból lehúzta az elpusztult állatot és értesítette a helyi vadásztársaságot.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Hacsak nincs személyes kapcsolat, ismeretség, akkor sokszor nagyon nehezen lehet megtalálni, hogy egyes területek. mely vadásztársaságokhoz tartoznak. Ilyen esetekben a rendőrség tud segíteni, hiszen a baleset helyszínére riasztott járőr már tudja, hogy az illetékességi területén mely társaság gazdálkodik.

A csorvási baleset kapcsán is fontos megjegyezni, hogy az elütött, elgázolt vad továbbra is a vadásztársaságok tulajdonát képezi, ezért, ha a vadat felvesszük, azt az autóval elszállítjuk. megvalósul a lopás, esetlegesen az orvvadászat bűntette. Igazoltatás során ugyanis a rendőrség munkatársainak rögtön feltűnik, ha nincs a szállított vad csülkébe rögzített egyedi azonosító jel, azaz krotália.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

A csorvási baleset is rávilágított arra, hogy a széles úttest, a széles tiszta útpadka, az Alföld sík, fedetlen útszakasza ellenére sem lehetett elkerülni a balesetet. Nincs idő arra, hogy a féltávolságon belül felugró, az úttestre kerülő állatokat kikerüljük. Fontos, hogy mindig az út- és látási viszonyoknak megfelelően közlekedjünk. Ilyen esetekben rendkívül fontos, hogy  az elkerülhetetlen ütközésig haladéktalanul csökkentsük a gépjármű sebességét.

Fiatal őzbak fekszik az E47-es főútvonalon. Elütötték. Fotó: Agro Jager News

A helyszínre riasztott hivatásos vadász röviden összefoglalta, hogy a fátlan térség ellenére sok őz léphet az útra. Csorváson jelenleg a vadkár elhárítási munkákat végzik a társaság munkatársai, hiszen sorolnak a kukoricák, a napraforgók és éppen a közelben dolgozott, amikor értesítették – ezért is tudott gyorsan a helyszínre sietni.

Kép és szöveg: Agro Jager News

Tovább olvasom

Vadászat

Lencsevégen az idei első szarvasborjú – GALÉRIÁVAL

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Elkezdődött a borjazás a gemenci szarvasok életében – számolt be az Agro Jager News megkeresésére Retkes Tamás, szekszárdi természetfotós, aki a napokban fényképezett borjas gímszarvas teheneket. Hatalmas élmény volt találkozni ezekkel az állatokkkal, mesélte lapuknak, miután a legújabb fotótúrájáról is megkaptuk a beszámolóját.

Lencsevégen az idei első szarvasborjú. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Retkes Tamás élménybeszámolója

04:30-kor keltem, hogy napkelte előtt kiérjek. Még fent volt a hold, amit jól lehetett fotózni. Ködös-párás reggel fogadott, nagyon jó hangulatú fotókat lehetett készíteni reggel.

Irány Gemenc. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Beljebb érve az erdőbe, egy tisztáson legelésztek a szarvasok. Itt sokáig tudtam őket fotózni, amíg szépen átsétáltak előttem, beljebb a sűrűbe.

Vaddisznók a szórón. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Mentem tovább a megszokott utamon, benéztem egy másik tisztásra, ahol egy szóró is van, hogy esetleg van-e rajta valami. Pár disznó volt csak, én kismalacokat szerettem volna fotózni, de őket nem láttam, így lőttem pár képet a disznókról és mentem volna tovább, amikor egyszer csak, – ahogy a keresőben nézelődtem, – felbukkant egy kis fej.

Nyuszt szemez velem. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Először azt hittem kisróka, de mikor ráélesítettem, akkor láttam, hogy egy nyuszt néz velem szembe – kíváncsian.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

Sikerült róla pár fotót készítenem. A reggeliző helyemre érve – ez egy olyan hely, ahol négy nyiladékot belátok, tulajdonképpen egy kereszteződés – a szembe lévő nyiladékon egy tarvad lépett ki elém.

Gímszarvas aranysakállal a Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Lőttem róla is pár fotót, aztán átváltott előttem. Jobbra fordulva láttam, hogy több tarvad legelészik, elkezdtem őket is fotózni.

FROMMER, Magyarország legnagyobb fegyverboltja!   Kattints a képre és keresd meg a hozzád legközelebb lévő vadászboltot és a szerződött fegyvermestereket!

Több, mint egy órán át tudtam őket fotózni, nem vettek észre és a szelem is jó volt. Volt velük egy kis borjú is, nagyon szertelen volt, ahogy össze-vissza futkározott.

Az első szarvasvorjakat már vezetik a tehenek. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Sikerült olyan jelenetet fotóznom, ahogy kétlábra állnak.

Az idei első szarvasborjú Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Visszafordulva a szembe lévő nyiladékra, láttam, hogy a távolból egy aranysakál közeledik felém, de sajnos bal oldalról ismét szarvasok váltottak ki, így a sakál jobb oldalra távozott.

Magányos aranysakál Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Miközben fotóztam a szarvasokat, reménykedtem, hogy a sakál visszajön. Szerencsém volt ismét, mert visszajött a sakál, ha csak egy kis időre is, jobbról átment előttem a nyiladékon és baloldalt eltűnt a sűrűben. Utána még jött pár tarvad, átváltottak előttem. Őket is lefotóztam, aztán tovább indultam.

Szarvasok váltanak át a nyiladékon. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Felnézve az égre egy sast láttam, készítettem pár fotót róla, de nagyon magasan, messze volt. Már a visszafele vezető nyiladékon jöttem, amikor mellettem, egész közel kiugrott egy bika.

Barkás gímbika Gemencben. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

Egymásra néztünk, készítettem róla pár fotót és elinalt. Egy vizes rész mellett jöttem el, óvatosan kinéztem a vízre, de csak két hattyú úszott a vízen.

Rétisas köröz Gemenc felett. Fotó: Retkes Tamás / Agro Jager News

A további úton visszafelé sajnos már nem láttam semmit, sütött a nap, kezdett meleg lenni, 11:30 körül értem vissza az autómhoz. Örültem, hogy ilyen jó mozgás volt és hogy sok szép fotót készíthettem. Meg is köszöntem a Jóistennek!

Kattintson a képre és kövesse a természetfotóst a Facebookon is!

Hazaérve Nimród kisfiam nagy öleléssel, Kedvesem pedig egy csókkal és finom ebéddel várt.

Írta és fényképezte: Retkes Tamás

 

Tovább olvasom

Vadászat

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Print Friendly, PDF & Email

Nagy István agrárminisztern nyilatkozott a Karcagi Nagykun Vadásztársaság alapításának 150 éves jubileumi ünnepségén

Published

on

Print Friendly, PDF & Email

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra – közölte Nagy István agrárminiszter a Karcagi Nagykun Vadásztársaság alapításának 150 éves jubileumi ünnepségén, szerdán.

Fotó: AM

A tárcavezető a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy tájegységeink jellegzetes arculatához az egyes vadfajok ugyanúgy hozzátartoznak, mint a hegyek, a síkságok, a folyók vagy az erdők. Az egészséges, jó genetikai értékekkel rendelkező vadállomány fenntartásában pedig a vadászat kulcsfontosságú. Mindannyian büszkék lehetünk a vadállományunkra, amelyre szerénytelenség nélkül mondhatjuk, hogy a nemzeti kincsünk. Ezzel az értékkel pedig felelősen kell gazdálkodnunk, hogy megőrizzük a jövő generáció számára – tette hozzá.

FRANCHI: hét év garanciával! A boltot a fényképre kattintva lehet elérni!

A miniszter kiemelte, kisebb létszámú, de jobb minőségű vadállomány kialakítására kell törekedni, olyan optimális létszámra, ami megteremti a vadgazdálkodási ágazat összhangját a mező- és erdőgazdálkodással és a természetvédelemmel. Nagy István szerint az egyedülálló adottságainknak köszönhető az is, hogy a magyar vadhús népszerű Európában. A vadhús amellett, hogy különleges ízélményt biztosít, élettani szempontból is számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik. Hagyományainkat és szokásainkat tudatosan kell megvédenünk. Meg kell becsülnünk a normalitást a gazdák és a vadgazdálkodással foglalkozó szakemberek mindennapi áldozatos és kitartó munkáját, akiknek köszönhetően biztonságos élelmiszer kerülhet a magyar családok asztalaira – hangsúlyozta.

Fotó: AM

Kifejtette, a Nagykunság szívében, Karcagon a kunok földjének lakói híven őrzik és ápolják hagyományaikat, büszkék múltjukra és jelenükre egyaránt. A közös kötelességünk pedig az, hogy a természet, a vad és az ember alkotta egyensúlyt megőrizzük és fenntartsuk az utánuk jövő generáció számára.

Forrás: AM

Tovább olvasom